Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Formator: PUTINAE FLORICA


Aria curriculară: Arte
Disciplina : Muzica si miscare
Conţinutul învăţării: Sunetul şi nota La;
Cântecul ,,Cântec de primavară” de Ion Serfezi
Tipul lecţiei: formarea priceperilor şi deprinderilor muzicale
Competente specifice:
1.2. Corelarea înălţimilor de sunete şi a valorilor de note şi pauze cu notaţia muzicală
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu
diferenţieri expressive
2.2. Utilizarea notaţiei înălţimilor sunetelor şi valorilor ritmice ale notelor şi pauzelor pentru
însuşirea unor cântece

Scopul:
Formarea deprinderii de intonarea,scriere şi recunoaştere a exemplelor muzicale ce
folosesc sunetul La;
Descifrarea cântecului în care se întâlnesc elemente de limbaj muzical învăţate.
Obiective operaţionale:
Cognitive|: - să interpreteze corect cântecul deja studiat;
- să analizeze cântecul nou, indicând trăsăturile lui distincte,rândurile
melodice, măsura în care este scris, duratele folosite şi alte semne
muzicale întâlnite:
- să scrie pe portativ sunetul La;
- să intoneze noul cântec:
- să deosebească sunetele muzicale după înălţime;
- să memoreze versurile cântecului.
Afectiv atitudinale:
-să manifeste interes şi plăcere pentru cântec;
-să păstreze în timpul cântecului unitatea corului;
-să persevereze în interpretarea cât mai corectă a cântecului.

Psiho-motorii:
-să realizeze o respiraţie corectă în timpul cântării;

Strategia didactică:
Resurse procedurale: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, demonstraţia.
Resurse materiale: acordeonul, planşa ilustrativă.

Forme de organizare: frontală, pe grupe.


Evaluare: continuă
Bibliografie:
1. Bontaş I. Pedagogie, Editura ALL, 1994
2. Breazu G, Sasu N, (1985), Carte de cântece pentru copii, Ed, muzicală, Bucureşti;
3. Breazu M. :Educaţia estetică prin artăşi literatură, Ed. Academiei, Bucuresti 1964.
4. Cerghit, I., (1980), Metode de învăţământ, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;
5. Comişel E. (1982), Folclorul copiilor, Ed., muzicală, Bucureşti, 1982;
6. Cucoş C. (2006), Pedagogie, Ed. POLIROM;
7. Curriculum National, (1998), Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti;
8. Dragu A.: Structura personalităţii profesorului ( I.P.C., 1996)
9. Giuleanu V, Iusceanu V. (2003), Curs de teoria muzicii însoţit de solfegii aplicate, Editura
Fundatiei România de Mâine, Bucureşti;
10. Ilea A.: Muzică. Metodica pentru şcoli normale, Ed.Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 1992.
11. Ivăşcanu A., Zoicaş-Toma L. : Planuri de lecţie de muzica pentru şcolile de cultură
generală, Cons. de Muzică ,, Gh. Dima “ Cluj, 1970.
12. Joiţa E. (2001), Curs de pedagogie şcolară, Reprografia Universităţii din Craiova
13. Joiţa E. V.Ilie, M.Vlad, E. Frasineanu, (2003), Pedagogie şi elemente de psihologie şcolară,
Ed. ARVES;
14. Joiţa E., V.Ilie, Ec.Frăsineanu: Pedagogie- Educaţie şi Curriculum, Editura Universitaria,
Craiova 2003.
15. Lupu J. – Educarea auzului muzical dificil, Ed., muzicală, Bucureşti, 1988;
16. Motora-Ionescu A. (1972), Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

I. Activităţi introductive Moment organizatoric


Asigurarea ordinii şi disciplinei
pentru lucru; Elevii se pregătesc pentru
Pregătirea materialelor necesare lecţie.
desfăşurării lecţiei;
Stabilirea corectă a poziţiei corpului
pentru ora de muzică:

Exerciţii de respiraţie: mirositul


florilor, mimarea umflării unui balon,
încălzirea mâinilor îngheţate suflând în Elevii execută
ele, stingerea flăcării unui chibrit exerciţiile
(Exerciţii de inspiraţie nazală şi
expiraţie bucală)

Exerciţii de încălzire a vocii


Exerciţii de dicţie: ,,Trenul pleacă de
la gară şi strabate-ntreaga ţară”,
,,Capra calcă piatra, piatra crapă-n
patru”

II.Verificarea cântecului Se interpretează cântecul ,,Melcul Interpreteză cântecul


învăţat anterior supărat”după George Breazul)
III.Pregătirea aperceptivă Se va cânta gama Do major şi arpegiul Cânta
ei
Se va face un scurt dicteu ritmic, dănd Ascultă
temele prin solfegiere;
Se va cere elevilor să spună care este
locul sunetelor dictate pe portativ.
Răspund
IV. Anunţarea temei şi a Astăzi vom învăţa: să scriem nota La şi Sunt atenţi
obiectivelor să cântăm ,,Cântec de primavară
V. Studierea problemei a) Prezentarea unor exemple se face Cântă
muzicale chiar prin cântarea gamei
Analiza şi explicarea elementului
nou se face prin întrebări: Între care Răspund
sunete se aude sunetul La în cântarea
gamei? Unde se scrie nota La pe
portativ dacă sunetul ei se aude după
Sol? Se scrie nota La în gama
ascendentă şi descendentă, apoi se
scrie separat, pentru a fi intuit mai clar
locul unde se află pe portativ.
b) Exerciţiile pentru însuşirea practică
vor fi însoţite de instrument Scriu
muzical
Solfegiază
VI. Studierea practică a a).Prezentarea cântecului prin cântare- Ascultă
noului cântec model a învăţătorului însoţit de
instrument muzical.
b). Se analizează cântecul cerând
elevilor să precizeze între ce măsuri se Precizeză
află sunetul La;
c)Solfegierea noului cântec se va face
după citirea ritmică şi cea melodică.
Fragmentele pentru solfegiere
a=măsurile 1-4; b=măsurile 5-8; c= Citesc
măsurile 9-10; d=măsurile 11-12;
e=măsurile 13-16;
Fiecare fragment va fi repetat de mai
multe ori, în colectiv, pe grupe şi
individual,cu ajutorul acordeonului,
până când se va solfegia corect.
d)Cântarea cu text va cuprinde tot Repetă
cântecul, deoarece este scurt şi uşor.

Solfegiază

Căntă
VII.Consolidarea lecţiei noi Consolidarea cântecului se va face Solfegiază
solfegiind fragmentele în altă ordine
decât cea iniţială.
Consolidarea problemei muzicale se va
face prin precizarea locului pe portativ
al notei La. Precizează
VIII. Încheierea lecţiei şi Se fac observaţii şi recomandări. Se da
tema tema pentru acasă care constă în
reluarea solfegierii şi a exemplelor
muzicale studiate în clasă. Notează

S-ar putea să vă placă și