Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propunător:
Unitatea de învățământ:
Clasa: a IX-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Situația de comunicare
Tipul lecţiei: lecţie de predare și fixare a cunoștințelor

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea și în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare.
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.2. Receptarea adecvată a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;

1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog;

1.5. Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor
lexico-semantice, compatibile cu siuaţia de comunicare;

3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- Să identifice tipurile de comunicare;

- Să recunoască factorii comunicării și funcțiile acestora;

- Să asocieze enunţuri cu elemente ale comunicării nonverbale/paraverbale;

- Să identifice barierele din comunicare;

- Să adapteze dialogul la situaţii speciale de comunicare impuse de elemente nonverbale şi/sau paraverbale.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversația, explozia stelară, brainstorming, ciorchinele, explicaţia, audiția, exercițiul, învățarea prin descoperire;
b) Mijloace: tablă, manual, fişe de lucru, PPT, videoproiector, mp4;
d) Forme de organizare: activitate individuală, activitate frontală, activitate în pereche;
e) Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea orală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Editura Ovi-art, Iaşi, 2004;
Parfene, Constantin, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Timp Metode Mijloac Forme Evaluar


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea şi procedee e de de e
elevului Învăţă- organiz
mânt a-re
1. MOMENT 2 min Profesorul salută elevii. Elevii salută Conversația Catalog Frontal
ORGANIZATORIC Realizează managementul clasei. profesorul.
Elevii se
pregătesc
pentru oră.
2. SPARGEREA 1 min Profesorul realizează spargerea gheții Elevii acceptă Conversația Explozi Frontal
GHEȚII prin lansarea provocării de a completa provocarea și a stelară
spațiile ce ar defini comunicarea. completează
spațiile.

3. CAPTAREA 3 min În vederea capătării atenției, profesorul Elevii participă Conversația Suport Frontal Aprecier
ATENȚIEI afișează pe un suport electronic, un o activ la Brainstorming electro- Individ i verbale
scenă de teatru, În gară, de Puiu activitatea Vizionare film nic ual
Călinescu și Florin Tănase și le cere propusă de
copiilor să spună ce observă la această profesor.
situație de comunicare.

4. EVOCAREA 6 min Cadrul diactic le pune elevilor la Elevii Brainstorming PPT Frontal Aprecier
dispoziție o definiție a situației de vizualizează Problematizare i verbale
comunicăre, dar și a comunicării. informațiile și a
Le cere elevilor să bifeze, în căsuţele bifează unde
corespunzătoare, situaţiile în care se consideră că se
desfăşoară un act de comunicare. realizează
comunicarea.

5. REALIZAREA 30 min Cadrul didactic explică elevilor factorii Elevii ascultă Explicația PPT Frontal Aprecier
SENSULUI implicați în comunicare și le cere să explicațiile Exercițiul și i verbale
/DIRIJAREA completeze un tabel, pentru a verifica profesorului și Brainstorming în
ÎNVĂŢĂRII dacă au înțeles noile noțiuni. lucrează prin Ciorchinele pereche
cooperare, în
perechi.
Aceștia notează
informațiile
noi.

Mai apoi, le sunt explicate funcțiile


comunicării și li se prezintă schema lui
Roman Jakobson.
În vederea verificării înțelegerii
noțiunilor, li propune spre rezolvare, în
pereche, două cerințe de tipul:
Le sunt prezentate tipurile de
comunicare: verbală, nonverbală,
paraverbală și barierele, ce intervin în
procesul de comunicare.
Elevii sunt rugați să găsească
răspunsuri la fișa de lucru
corespunzătoare.
Spre final, sunt discutate barierele din
comunicare.
6. REFLECŢIA 5 Profesorul le propune elevilor să Elevi ascultă Exercițiul Fișa de Individ Aprecier
min audieze o poezie, Somnul lui Păcală, de activ și Audiția lucru ual i verbale
V. Romanciuc, și să identifice elaborează
dificultatea de comunicare. răspunsuri.

7. APRECIEREA 1 min Se apreciază activitățile elevilor, se Elevii ascultă Conversația Catalog Frontal Aprecier
ACTIVITĂȚII notează cei care au răspuns corect în aprecierile i verbale
ELEVILOR timpul orei. profesorului.
8. PRECIZAREA ȘI 1 min Temă: Fișa de lucru Elevii își Explicația Caiete Frontal
EXPLICAREATEM notează tema de
EI PENTRU ACASĂ pentru acasă. notițe
9. ÎNCHEIEREA 1 min Salutul. Salutul. Conversația Frontal
ACTIVITĂȚII Individ
ual

S-ar putea să vă placă și