Sunteți pe pagina 1din 8

Aleea M. Sadoveanu nr.

46 – cod 700489 IAŞI


Telefon/fax: 0232 214 955; 0232 219 011; cod fiscal: 4701460
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR COORDONATOR: Cozma Teodora;


PROFESOR METODIST: prof. dr. Frumos Cristina Maria;
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Catruc Cornelia-Viorica;
PROPUNĂTOR: Aciobăniței Andreea-Isabela
Data: 21.10.2021
Clasa: I B
Aria curriculară: Limbă și comunicare;
Disciplina: Comunicare în limba română;
Subiectul lecției:,, Sunetul și litera „c" mic de mână”
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Obiectivul fundamental: familiarizarea cu diferite sunete ale limbii române; formarea capacității de a folosi
conștient litera „c" mic de mână în exprimarea orală și în cea scrisă.
Obiective operaționale:
O1.
O2.
O3.
O4.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee:
b) Mijloace de învățământ:
c) Forme de organizare: f
Bibliografie:
- ,,Programa pentru disciplina Comunicare în limba romană, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
3418/19.03.2013”;
- ,,Ghidul cadrului didactic clasa I - Editura CD PRESS 2013”;
- ,,Metodica predării limbii române în clasele primare - Niţă, S., Ed. Aramis, Bucureşti 2001”;
- ,,Proiectare și evaluare didactică în învățământul primar - M. Manolache, Editura Steaua
Procion,
1997”;
 - Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii și a literaturii române pentru ciclul primar-
Editura Junimea, Iasi, 2006.
 Hobjilă, Angelica- Limbă și comunicare perspective didactice.Aplicații pentru învățământul primar,
Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza Iași”, Iași, 2016;
 Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul primar, Junimea
Iași, 2006;
 Curriculum Național - Programe școlare pentru învățământul primar, București, 2013;
 Programa școlară Comunicare în limba română clasa pregătitoare, 1 si a 2-a aprobată prin ordin al
ministrului Nr.3481/19.03.2013, București.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE
NR. SECVENȚELE OBI CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT. LECȚIEI ECT Metode și Mijloace Moduri de
IVE procedee didactice organizare
a învăţării
1. MOMENT Se asigură condițiile optime pentru o bună Capacitatea
ORGANIZATORIC desfășurare a lecției: Frontal elevilor de a se
-aerisrea sălii de clasă; organiza pentru
-amenajarea spațiului de desfășurare a începerea orei.
activității
-pregătirea materialelor didactice;
2. VERIFICAREA Se va realiza printr-o discuție despre lecția Caietele de Capacitatea
CONȚINUTURILOR anterioară. Conversația teme Frontal elevilor de a
ANTERIOARE: Ce sunete și litere am învătat ora trecută ? opera cu
Verificarea Cu ajutorul cui am învățat să scriem literele ?  informațiile
conținuturilor anterior ( Cu ajutorul semnelor grafice). învățate și de a
învățate Ce ați avut de pregătit pentru astăzi ? rezolva sarcini
Voi verifica daca elevii au avut dificultăți în în contexte noi.
realizarea temei.
3. PREZENTAREA, Voi citi poezia „Copii cuminti" de Niculina
EXPLICAREA ȘI Mureșan (anexa 1) după care voi explica
VALORIZAREA cuvintele necunoscute, iar pe baza poeziei Capacitatea
CONȚINUTULUI recitate se vor trage concluzii cu ajutorul elevilor de a
NOU : întrebărilor adresate de mine. reține
1. Când o persoană este harnica? Poezia informații
2. Voi sunteți harnici? „Copii importante din
3. După ce va jucati vă strângeți Conversația cuminți „ Frontal text
lucrurile?
4. Voi sunteți ordonați? Cum demonstrați
asta?
Se va realiza cu ajutorul unui joc didactic.
Etapa I:
a)Introducere în tema Voi împărți elevii în trei echipe.
nouă Etapa a II a:
Voi selecta din fiercare echipa cate trei elevi
cărora le voi adresa întrebari.
Voi selecta o propoziție din text. Jocul
„ Suntem copii cuminți” didactic Colectiv
1. Din câte cuvinte este alcătuita Capacitatea
propoziția? elevilor de a
(3 cuvinte) reprezenta
grafic o
2. Care sunt cuvintele cu care este propoziție, de a
alcătuita propoziția? Frontal preciza poziția
(Suntem, copii, cuminti) sunetului „c"
3. Din cate silabe este alcătuita propoziția? mic de mână in
(6 silabe) propoziția
4. În ce cuvinte întâlnim sunetul „c"? „Suntem copii
„Copii „ Metoda cuminți" si de a
„Cuminți „ fonetico- despărți
5. În ce silabe întâlnim sunetul „c"? analitico- cuvintele
(Litera „c" o întâlnim in ambele cuvinte sintetică. propoziției în
in silabele inițiale) silabe.
6. Alcătuiți cuvinte noi în care sunetul „c"
să fie prezent, pe rand, în prima, a doua
sau a treia silabă.

b)Anunțarea temei și Observăm ca titlul poeziei este alcătuit din Conversația Frontal
a obiectivelor doua cuvinte . „Copii, cuminti"
Cine îmi poate spune cu ce sunet încep cele
două cuvinte? Dar literă?
(Ambele cuvinte încep cu sunetul si litera „c".
„Copii, acesta este subiectul lecției despre care
vom învăța astăzi: „Sunetul și litera „c" mic de Capacitatea
mână”. elevilor de
receptare a
c)Dirijarea învățării Mă asigur ca toti elevii adopta o pozitie corectă unui mesaj
propriu-zise a corpului în bancă, că fiecare elev are pe oral.
bancă instrumentele necesare scrisului (caiete,
instrumente de scris).
Prezint litera „c” mic de mână cu ajutorul unei Conversația
planșe (anexa2), apoi o voi scrie pe tablă și voi
identifica împreună cu elevii elementele grafice
din care se compune aceasta.
Voi demonstra la tablă modalitatea în care se Demonstrația
realizează scrierea literei „c" mic de mână și
voi sublinia etapele și regulile care trebuie
respectate în acest proces. (Din linia de sprijin
și semiovalul cu deschidere spre dreapta pe Instrumente
spațiu. ) de scris

După ce voi explica modalitatea de scriere a


acestei litere, voi întreba mai apoi pe copii cum
se realizează întregul proces de scriere al Explicația
literei, dorind să fixez cunoștințele predate
până la acel moment. 2-3 copii vor repeta
singuri cele zise de mine.
Vom face întâi exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor. Capacitatea
elevilor dea a-
https://youtu.be/iTu5bzuTT9w Exercițiul și însuși
Stilou cunoștințele
Copiii vor exersa noua litera în aer cu ajutorul Arătător dobândite, de a
unui stilou cu capacul închis sau cu ajutorul scrie corect
degetului aratator, iar eu voi face acelasi lucru Exercițiul litera învățată,
cu ei, îndrumându-i. respectand
După toate aceste etape, vom trece la scrierea modalitatea de
noii litere învățate în caiete. Acestia vor scrie realizare a
câteva rânduri cu noua literă învățată, timp în acesteia.
care eu voi trece eu voi trece printre bănci să
vad daca și-au însușit cunoștințele învățate, Capacitatea
oferindu-le feedback și eliminând orice eroare elevilor de
de scriere și incertitudine din partea lor. diferenția
Le voi aminti diferența dintre sunetul și litera sunetul de
„c". Sunetul se aude, iar litera se scrie. litera „c" mic
de mână.

d)Fixarea temei Se realizează oral prin intermediul unui joc


interactiv. Elevii trebuie să denumeasca Individual
imaginea si sa identifice sunetul „c". Capacitatea
Problematiza Joc elevilor de a
rea interactiv identifica
imaginile.

4. EVALUARE Stimulente Capacitatea


Se poartă o conversație despre ce am discutat la Conversația Individual elevilor de a
ora de Comunicare în limba română răspunde la
( sunetul si litera „c") întrebările
Se fac aprecieri verbale individuale și de grup adresate.
si se oferă recompense. Aprecieri
verbale
individuale si
de grul.
5. ÎNCHEIEREA Caiet de creație : pagina 55 Exercițiul
LECȚIEI (TEMA pagina 56 Caiet de
PENTRU ACASĂ) creație

S-ar putea să vă placă și