Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 22.09. 2021


Clasa: a II-a „B”
Învățător: Obrintețchi Dumitrița
Disciplina: Matematica
Modulul 2: Adunăm rezervând și scădem împrumutând
Subiectul: Adunarea până la 20, cu trecere peste ordin. U+U=ZU
Tipul lecției: Lecție mixtă.
Subcompetențe Obiective operaționale
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
2.1 Efectuarea adunării și scăderi în O1- să utilizeze corect termenii matematici la operațiile de adunare și scădere;
concentrul 0-100, fără și cu treceri
O2- să îndeplinească operațiile de adunare și scădere în concentru 0-100, fără și cu trecere
peste ordin;
3.1 Utilizarea elementelor de limbaj peste ordin;
matematic aferent conceptelor de
O3-să aplice la adunări, descompunerea numerelor, pentru aflarea unor numere necunoscute;
număr natural, adunare, scădere.
O4-să resolve problemele simple de mărire a unui număr cu câteva unități, cu spriji în:
schemă, rezolvare prin exercițiu, răspuns;

Strategii didactice:
a) forme: frontal, frontal-individual, individual, în perechi.
b) metode, tehnici și procedee: explicația, exercițiul, jocul didactic, probleme-ghicitori, lanțul matematic.
c) mijloace: manualul, caiete, fișe de lucru, imagini decupate, planșe demonstrative, mijloace TIC.
Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învățământ primar. Chișinău, 2018;
• Manual pentru clasa a II-a, Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi, Prut Internațional, 2021;
• Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău, 2018;
• Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV. Chișinău, 2019.

SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Momentele Ob. Elemente de conținul tʹ Strategii didactice


lecției Forme Metode Mijloace Evalua-
re
EVOCARE Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a lecției. 2 Frontal Conver-
Pregătirea manualului didactic necesar. sația

Salutul matematic. Salut


Noi la unu zicem sus matema-
Matematica începe, tic
Rechizitele-s pe bancă.
Și la lecție purcedem
1, 2, 3, 4, 5,
Ne așezăm cuminți.
Musafirul lecției- Zâna Toamna. Coș cu
(La ecran apare o scrisoare trimisă de Zâna Toamnă.) fructe
Bună ziua, dragi copii!
Sunt Zâna Toamnă, plină de bogății. Deaceea am nevoie de
ajutorul vostru pentru a număra și a calcula câte fructe și legume Imagini
am în coș. Aș dori să fiți ochi și urechi pentru a îndeplini câteva Zâna
sarcini pe care vi le propun. Toamnă
Vă doresc succes pe parcursul lecției!
REALIZA-
REA Sarcina 1- Răspunde rapid la întrebare!
SENSULUI La ecran apare un joc cu multe întrebări la care elevii trebuie să
răspundă în tempou rapid.Pentru fiecare răspuns corect este
 Cel mai mare număr la scădre? (Descăzutul)
 Al doilea termen matematic la scădere.(Scăzătorul) În Exerci-
 Rezultatul scăderii. (Diferența) perechi țiul Frunze
O1  Rezultatul operației de adunare? (Sumă) colorate
 Cum se numesc numerele la adunare? ( Termeni) 5
 Cum se numește operația, când aflăm suma numerelor?
(Adunarea)
Sarcina 2- Exerciții în lanț.
Elevii plasează numerele corespunzătoare în locul semnelor de Fișe de
întrebare, ținând cont de indicațiile săgeților. lucru Orală

Sarcina 3- Adevărat sau Fals?


Elevii încercuiesc litera A, dacă afirmația este adevărată și litera
F, dacă afirmația are valoarea de adevăr falsul. Frontal Ordona-
2+1=4 A/ F 0+2=2 A/ F rea
5+1=6 A/ F 9-3=7 A/ F
4-1=3 A/ F 6+2=8 A/ F
10 - 2 = 8 A/ F 9-3=6 A/ F

Sarcina 4- Alcătuim probleme în baza imaginilor.


Manual pag. 48, ex. 3

Comple- Fișe de
O4 tare lucru
Frontal lacunară
indivi-
În coșul toamnei sunt 5 mere și 3 pere. Câte fructe sunt în total în 3 dual Lanț Orală
coș? 5 + 3 = 8 matema-
tic

5 Frontal
Tabel cu
Exerciți- exerciții
ul

Pe o farfurie erau 5 mere. 3 aricei au mâncat câte un măr. Câte Frontal


mere au rămas pe farfurie? 5 - 3 = 2 indivi-
dual Explica- Fișe cu
Numărătoare matematică. ția imagini Orală
O5 Degețele, unde-ați fost?
Cu acesta la pădure, 7 Rezolva-
Cu acesta am strâns mure. rea
Cinci degete strâng iarbă, probleme
Alte cinci acum aleargă. lor
Acum nimeni nu ne-ntrece.
Căci suntem la număr 10.

Sarcina 5- Știm să comparăm numerele!


Plasăm semnul >, < sau =. Manual, pag. 49, ex. 8

Sarcina 6- În pădure, după ciuperci.


Manual, pag. 49, ex. 6.
Elevii scriu pe caiet exercițiile. Frontal Joc Fișe cu
3 matema- numără-
tic toare
Ghicitori
matema-
tice
Indivi- Exerciți- Scrisă
5 dual ul Manual
O2 Caiete

Reciproc, elevii verifică corectitudinea exercițiilor făcând schimb Manual


de caiete. Se afișează la tablă rezultatele corecte. Caiete
Rândul 1:
10 - 3 = 7 7+2=9 Imagini
7-3=4 4+2=6 decupate
O3 4-3=1 1+2=3
Rândul 2: Indivi-
2+3=5 5-1=4 dual
6+3=9 9-1=8
0+3=3 3-1=2 7 Evalua-
re
Sarcina 7- Bufi strânge frunzele toamnei. recipro-
Manual, pag. 49. că

Exerci-
țiul
Se verifică corectitudinea exercițiilor afișându-se răspunsurile
REFLECȚIE (numerele din căsuțele libere): 8, 6, 9, 10, 7, 4.
 Care este cel mai mare număr din șirul scris la tablă? (10)
 Care este predecesorul numărului 10? (9)
 Care este cel mai mic număr din șirul scris la tablă? (4)
 Care sunt vecinii numărului 4? ( 3 și 5) Imagini
 Care sunt numerele pare? (4, 6, 8, 10) decupate Orală
 Care sunt numerele impare? (7, 9) Frontal
indivi- Comple-
 Fiecare elev își alege un număr despre care va spune cât
dual tarea
mai multe.
lacunară
De exemplu: 7
5
-este un număr impar;
-vecinii numărului 7 sunt 6 și 9;
-predecesorul este 6, iar succesorul este 8;
-poate fi descompus ca: 2 și 5 sau 4 și 3, sau 1 și 6.

Sarcina 8- Probleme ghicitori.


Pe măsuța lui Andrei
Sunt acuma flori, vreo trei.
Vine sora Măriuca
Asalt de
Și mai pune încă trei.
idei
Spune: Câte flori au ei? (3 + 3 = 6)
Orală
Cinci pisoi cam negrișori
EXTINDERE Și alți doi cam albiori,
Vin acum la numărat,
Dar, Petrică a uitat!
Spuneți bine, fără frică:
Câți pisoi are Petrică? (5 + 2 = 7)
Proble-
Continuă gândul: Frontal me Orală
-Astăzi la lecție m-am simțit... 3 matema- Fișe cu
-Am învățat astăzi... tice imagini
-Mi-a plăcut...

Aprecierea activității elevilor.


La tablă sunt afișate câteva frunze, iar pe fiecare frunză este câte
o literă. Elevii aranjează literele astfel încât să obțină un cuvânt.

Asalt de
BRAVO! idei
Bine astăzi ați lucrat!
Răspunsuri corecte ați dat!
Ajutor colegilor ați dat!
Vouă astăzi vă mulțumesc!
O zi bună vă doresc! Frontal
Aprecie-
Tema pentru acasă: Manual, pagina 48, ex. 5. 3 rea
Imagini
cu frunze
colorate
Aprecie
ri
verbale

Conver-
sația

S-ar putea să vă placă și