Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: LICEUL DE ARTE ”H. DARCLEE”


Data: 5 mai 2015
Disciplina: Religie ortodoxă
Clasa: a IX-a
Propunător: Loredana Vasiloancă
Unitatea de învãţare: Creștinismul și provocările lumii contemporane
Subiectul lecţiei: ”Muzica în viaţa tinerilor”
Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: dobândirea de noi cunoştinţe despre rolul şi importanţa muzicii în viaţa tinerilor; conștientizarea aspectelor pozitive și
negative propuse de către diferitele forme ale muzicii; cultivarea interesului faţă de muzica de calitate.

Competenţe specifice:
4.1. APLICAREA NORMELOR MORALEI CRESTINE ÎN SITUAŢII CONCRETE DE VIATĂ
4.2. FORMULAREA DE SOLUŢII PENTRU DIFERITELE PROBLEME ALE TINERILOR, ÎN LUMINA ÎNVĂŢĂTURII CREŞTINE

COMPETENŢE DERIVATE:

COGNITIVE
O1: pe baza unor informaţii selectate de pe internet, oferite de profesor la oră, să definească conceptul de „muzică”, ca segment al
artelor frumoase, ce poate transmite valori, sentimente pozitive etc.;
O2: să identifice 5 genuri muzicale, pe baza unor discuţii / experienţei de grup/ personale a elevilor
O3: să analizeze funcţiile şi efectele muzicii, pe baza unor informaţii oferite de profesor;
O4: să sesizeze importanţa muzicii în slujbele bisericii, în urma vizionării unui film şi a discuţiilor ulterioare pe marginea filmului
respectiv;
AFECTIVE:
O5: să comenteze rolul modelelor din lumea muzicii în formarea personalităţii tinerilor, referindu-se la un anume model ”preferat”;
PSIHO-MOTRICE:
O6: să intoneze în mod corect ”Troparul Învierii”.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, brainstorming-ul, explicatia, conversația, comparația, problematizarea, utilizarea fișelor de
lucru, lectura, argumentarea, exerciţiul, observarea sistematică, vizionare film.
1
2. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: caiet de notițe, tabla, cretă, catalogul clasei, fișe de lucru, fișe cu informații, markere, coli A3, laptop, film,
videoproiector, icoana sfinților zilei;
3. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, pe grupe și individuală

Resurse:
1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 2002
- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a IX-a, Edit. Sf. Mina, Iaşi, 2011
- Şebu Sebastian, Metodica predării religiei, Edit. Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999

https://www.youtube.com/watch?v=RwFYUJb03d0
http://www.zibo.ro/planeta-blog/Stop_Violentei_TV-22/MUZICA-Sa-cunoastem-functiile-muzicii-144
http://ziarullumina.ro/tinerii-si-biserica/muzica-din-sufletele-tinerilor
http://ziarullumina.ro/opinii/muzica-factor-de-educatie-viata-tinerilor-2
http://www.madone.ro/18-06-2009/Cum-influenteaza-muzica-viata-in-adolescenta.html
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5883
http://www.doxologia.ro/viata-bisericii/interviu/e-foarte-important-sa-alegem-ce-fel-de-muzica-ascultam
http://www.viatadeliceu.ro/gossip/muzica-din-castile-adolescentilor/
http://www.ghidul-parintilor.ro/adolescentul/timp-liber/muzica-un-stil-de-viata.html
http://jurnalul.ro/viata-sanatoasa/sanatatea-copilului/muzica-naste-violenta-316122.html

https://www.youtube.com/watch?v=I2wm0fOS0LA soprana corala Patriarhiei Romane Iubi/te/voi Doamne


https://www.youtube.com/watch?v=lIvDn3NFr9Y

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele O Timp Metode Mijloa Forme Evaluar


lecţiei b Activitatea profesorului Activitatea elevului şi ce de de e

2
O procede învăţă organi
p e mânt zare
1. MOMENT 2 Profesorul salută elevii. Elevii salută profesorul. conversa catalog frontal
ORGANIZATO min Se intonează împreună cu elevii Se intonează împreună cu ția ul
RIC O Troparul Învierii profesorul Troparul Învierii.
6 Notează absenţele. Elevii comunică absențele
Realizează managementul clasei. profesorului și se pregătesc
pentru oră.
2. 8 Se citesc viețile sfinților zilei din lectura Icoana Frontal
PREGĂTIREA min Proloage. Se notează pe tablă. Privesc sfințilo
ELEVILOR icoana. Se extrag oral ideile principale r zilei
PENTRU despre viața sfinților zilei.
RECEPTAREA
NOILOR Profesorul afișează împarte elevilor Elevii primesc fiecare câte un brainstor Fişe Aprecier
CUNOȘTINȚE câte o bucată de hârtie şi îi roagă să fragment de hârtie şi notează: ming-ul Lucru i verbale
O noteze pe spatele ei definiţia muzicii, 2 definiţia muzicii, 2 genuri explicaţi individ
2 genuri muzicale preferate şi 2 interpreţi muzicale preferate şi 2 interpreţi a ual
prefearaţi. preferaţi, timp de 3 minute.
Profesorul încurajează elevii să spună exerciţiul Imagin
cu voce tare preferinţele pe care le Elevii le notează pe caiete. i
notează pe tablă. Fiecare tânăr are propriile conversa temati
preferinţe! ţia ce
Pe spatele hârtiei pe care aţi scris, este
un fragment dintr-o imagine. Astfel, vă Frontal
veţi găsi membrii echipei cu care veţi
lucra ora aceasta! Aveţi la dispoziţie 2 Elevii se grupează.
minute să întregiţi puzzle-ul. Suntem 5 echipe a câte 4
Ce aţi descoperit? membri.
3. 4 Astăzi vom dezbate tema: ”Muzica în Tabla, Frontal
ANUNȚAREA min viaţa tinerilor”. Vom discuta despre, creta,
TITLULUI ȘI A definirile muzicii, despre genuri caietul
OBIECTIVELO muzicale, despre funcţiile şi efectele, de
R LECȚIEI despre importanţa ei slujbele bisericii, Elevii ascultă explicațiile notițe Observa

3
vom comenta rolul modelelor din profesorului și își notează titlul Explicati rea
lumea muzicii în formarea lecțilei. a sistema
personalităţii tinerilor, referindu-ne la tică
un anume model ”preferat” şi vom
răspunde şi întrebărilor voastre legate
de această temă.
Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă
și le prezintă sub formă scrisă
obiectivele lecției.
4. 15 Am pregăt un clip muzical. expuner Laptop
COMUNICAR min Să vizionăm! ea stik,
EA / Ce ați observat în film? Vizionar film
ÎNSUȘIREA Ai cunoscut vreodată oameni care e film
NOILOR lucrează în aceste domenii? Elevi vizionează materialul
CUNOȘTINȚE Care ar fi motivele care pot determina pregătit și sunt încurajați să emită Frontal
un tânăr să alegă să cânte? opinii despre impactul muzicii
pentru societatea în care trăim.
Distribuie fiecărui elev fișa cu textul Elevii citesc lecția din caietul Caietul
lecției din caietul special. special. special
sau
copia
xerox a
lecţiei Frontal Aprecier
- Da. Muzica este încadrată în i verbale
Este muzica o artă?
O artele frumoase alături de fişe
1 Într-adevăr, artele frumoase sunt: pictură, scupltură, ...
 ARTA PLASTICĂ: PICTURĂ, Observar
GRAFICĂ, SCULPTURĂ, ea Caiete
ARHITECTURĂ, ETC. dirijata Tabla
creta Frontal Aprecier
 ARTA DRAMATICĂ: TEATRU, Elevii dau explicații pentru acești i verbale
COREGRAFIE, termeni și le notează pe cele mai
CINEMATOGRAFIE. explicite și complete cu ajutorul
profesorului. Conversa
4
ția
 MUZICĂ: VOCALĂ ŞI
INSTRUMENTALĂ.
 LITERATURĂ: EPICĂ, - Ea este o artă atunci când
DRAMATURGIE, LIRICĂ. transmite valori, sentimente
Când muzica este devine ea artă? Şi pozitive, armonioase, calde..
când e doar un zgomot? - Poate fi doar un zgomot, dar
poate cineva va înţelege şi din Tabla
acel zgomot ceva... creta
O Frontal Aprecier
1 Pentru a necompleta cunoştinţele am i verbale
selectat câteva definiţii date muzicii, în
timp.
caietul
Muzica este: de
1. Arta de a exprima sentimente și
Folosind creta și tabla elevii argumen notițe frontal Aprecier
idei cu ajutorul sunetelor
fixează în scris cele mai bune idei. tarea i verbale
combinate într-o manieră.
2. Arta care exprimă sentimente,
idei, atitudini, stări psihice în
imagini artistice sonore.
3. Arta de a-i vorbi sufletului. 
4. Știință a sunetelor considerate
sub raportul melodiei, al
ritmului și al armoniei. 
5. Arta de a combina sonurile
caietul frontal Aprecier
gamei într-un mod plăcut
Conversa de i verbale
auzului.
ț notițe
6. universală.
7. fundamentală.
8. permanentă.
9. transtemporală.
10. transgeografică.
Explicați
11. cu baze naturale, dar
a
5
reverberații semantice
transcendente. - muzica de cameră, muzică
simfonică, operă, opertă, muzică
Revenim la genirile muzicale preferate psaltică, doina, romanţa, muzica
şi privim lista scrisă pe tablă. Mai există instrumentală, jazz, rock, balade, Fişa cu
şi altele. Să completăm lista! Se muzica populară, latino, inform Frontal
organizează discuţii. samba, ... aţii
O Aprecier
3 - Muzica linişteşte, ne bucură, ne i verbale
Care credeţi că sunt funcţiile muzicii? vindecă, ne îmbogăţeşte spiritual, - Caietul
ne educă, ... conversa de
Iată o listă a funcţiilor muzicii! ţia notiţe

Funcţiile muzicii...

1. Efectele anatomo-fiziologice ale - Elevii urmăresc cu atenţie şi


muzicii notează ideile.
2. Functia hedonica
3. Functia psihologica Observa
4. Functia terapeutica rea
5. Functia religioasa sistema
6. Functia cognitiva, gnoseologica tică
7. Functia comunicativa Caietul frontal
8. Functia axiologica – culturala de
9. Functia euristica - notiţe
10. Functia estetica explicaţi
11. Functia educativa a
12. Functia sociala
13. Functia catharctica: Urmareste
purificarea sufletului uman - Elevii ascultă cu atenţie şi
14. Functia intelectuala intervin cu completări.
O - educatie
4 - instruire

6
De mii de ani regăsim în istorie şi - Elevii notează ideile principale
cântarea bisericeasă. Despre David, în
Vechiul Testament ni se relatează că în
rit erau prevăzute cântarea din
instrumente muzicale dar si dansul
ritual. Iisus, împreună cu ucenicii a
intonat imnuri la Cina cea de Taină,
Apostolii ne îndeamnă să aducem
cântare lui Dumnezeu. În ortodoxie
rânduiala cântării urmăreşte notaţia
psaltică. Notele muzicale şi simbolurile frontal
folosite pentru semitonuri, tonuri, etc, -
sunt speciale şi în acelaşi timp simple. - Vocea umană este completă şi conversa
nici un instrument nu poate ţia Aprecier
Aţi ascultat la începutul orei! Cum vi s-a transmite atât de fidel emoţiile şi i verbale
părut? Sunteţi acomodaţi cu astfel de trăirile.
muzică, obişnuiţi să ascultaţi astfel de - Deseori, la slujbe se cântă.
muzică?
5. FIXAREA ȘI 10 Acum, timp de 6 minute, pe grupe O4: sa elaboreze o știre Expuner
SISTEMATIZA min comunicaţi şi apoi trageţi concluzii cu ea
REA privire la rolul modelelor din lumea
CUNOȘTINȚE muzicii în formarea personalităţii Elevii se pregătesc pentru Aprecier
LOR tinerilor şi stabiliţi un model anume activitate. Fişa de i verbale
O demn de urmat! lucru
5 În demersul vostru, răspundeţi oral şi
întrebărilor de pe fişa de lucru. Elevii se conformează și marker
realizează sarcinile primite. e Lucru
Într-un minut fiecare grup să-şi Problem pe
desemnze un lider, care să ne spună atizarea grupe
concluzia grupului său referitoare la
tematica propusă. - elevii desemnaţi îşi prezintă
concluziile.
Întrebări suplimentare: Exercițiul
Ce valori morale sunt promovate prin - dacă mai este timp elevii pot
7
muzica zilelor noastre, în societatea răspunde şi acestor întrebări.
românească?
Există genuri de muzică cu consecinţă
negativă în comportamentul uman?
Ce presupune a fi fan?
Suntem noi modele pentru cei mai mici
din familiile noastre? Ne asumăm
responsabilitatea de a le fi modele sau
lăsăm modelele din showbiz (show
business)
Analizaţi versurile cântecelor pe care le
ascultaţi. Care este mesajul lor? Spre ce
vă îndeamnă?
6. ASOCIERE, O 7 Muzica a fost şi rămâne un important Elevii ascultă explicațiile Conversa
GENERALIZA 1 min mijloc de cultivare spirituală. Prin profesorului. ția
REA ȘI cunoaşterea – în baza cerecetărilor
APLICARE O făcute şi cât mai aproape de adevăr, Explicați
2 prin cunoaşterea funcţiilor sale, factorii a Frontal Aprecier
educativi vor putea influenţa – direct i verbale
O sau indirect- modul cum această artă Generali
3 poate influenţa educaţia. zarea
În concluzie, ținând cont de
O argumentele menţionate mai sus,
4 fiecare dintre noi să fim atenţi la ceea
ce ascultăm!
7. 1 Se apreciază activitățile elevilor, se Elevii ascultă aprecierile frontal Aprecier
APRECIEREA min notează cei care au răspuns corect în profesorului. i verbale
ACTIVITĂȚII timpul orei. Notarea
ELEVILOR în
catalog
8. 2 Ca temă, aveți să decupați de pe net Elevii își notează tema pentru Explicați Caiete frontal
PRECIZAREA min sau din ziare informații despre acasă. a de
ȘI reportaje interesante și valoroase cu notițe

8
EXPLICAREA tematică muzicală.
TEMEI
PENTRU
ACASĂ
9. 1 Se face rugăciunea: ”Cuvine-se cu Elevii fac rugăciunea. frontal
ÎNCHEIEREA min adevărat”
ACTIVITĂȚII Salutul. Salutul.

OGLINDA TABLEI

Sfinții zilei 5 MAI


***SFÂNTA MARE MUCENICĂ IRINA
***SFÂNTUL MARE MUCENIC EFREM CEL NOU -TĂMĂDUITORUL
 

Muzica în viaţa tinerilor


Artele frumoase sunt:
 ARTA PLASTICĂ: PICTURĂ, GRAFICĂ, SCULPTURĂ, ARHITECTURĂ, ETC.
 ARTA DRAMATICĂ: TEATRU, COREGRAFIE, CINEMATOGRAFIE.
 MUZICĂ: VOCALĂ ŞI INSTRUMENTALĂ.
 LITERATURĂ: EPICĂ, DRAMATURGIE, LIRICĂ.

Muzica este:
12. Arta de a exprima sentimente și idei cu ajutorul sunetelor combinate într-o manieră.
13. Arta care exprimă sentimente, idei, atitudini, stări psihice în imagini artistice sonore. 
14. Știință a sunetelor considerate sub raportul melodiei, al ritmului și al armoniei. 
15. Arta de a combina sonurile gamei într-un mod plăcut auzului.
16. universală
17. fundamentală

9
18. permanentă
19. transtemporală
20. transgeografică
21. cu baze naturale și reverberații semantice transcendente.
22. Funcţiile muzicii

1. Efecte anatomo-fiziologice
2. Functia hedonica
3. Functia psihologica
4. Functia terapeutica (Meloterapia-musicoterapia)
5. Functia religioasa
6. Functia cognitiva, gnoseologica
7. Functia comunicativa
8. Functia axiologica – culturala
9. Functia euristica
10. Functia estetica
11. Functia educativa
12. Functia sociala
13. Functia catharctica
14. Functia intelectuala:

- educatie

-instruire

Trebuie să dispunem de voinţă şi de criterii de selectare a informaţiei. Copilăria şi tinereţea sunt etape importante în efortul către
desăvârşire al omului. Formarea tinerilor începe în familie, este susţinută de şcoală, Biserică și de societate.

10
11

S-ar putea să vă placă și