Sunteți pe pagina 1din 8

Data:

Clasa: a IV-a

Învățătoare :

Elev propunător:

Profesor metodist:

Profesor coordonator:

Plan de lecție

1. Aria curriculară: Limbă şi comunicare

2. Disciplina: Limba şi literatura română

3. Subiectul: Moș Crăciun a fost răpit

4. Unitatea de învățare: Magia iernii

5. Tipul lecției: PREDARE - ÎNVĂȚARE

6. Scopul
 Cultivarea sensibilităţii artistice prin lectura unei legende populare din folclorul românesc;

1. Competențe specifice:
1.1 Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în context familiar;

3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare.

3.3. Formularea unei păreri despre o povestire \ personajele acesteia.

Obiective operaţionale:

O1 - să găsească cuvăntul ascuns (Captarea atenției)

O2 – să citească fluent, corect, expresiv textul narativ ţinând cont de semnele de punctuaţie;

O3 - să identifice elemente ale textului narativ :titlu, autor, personaje, aliniate;

O4 - să utilizeze în contexte adecvate cuvintele noi din text;


O5 – să identifice personajele textului

O6 – să participe afectiv și cu interes la activitate

O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului

9. Strategia didactică:

a) Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea, Metoda


Cubului

b) Mijloace: Prezentare Power Point, Wordwall

c) Forme de organizare: frontal, individual

d) Resurse umane: 31 elevi

10. Bibliografie:

Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a
Wordwall https://wordwall.net/resource/7737275/ghice%c8%99te-cuv%c4%83ntul
Wordwall https://wordwall.net/resource/7752145/metoda-cubului-mo%c8%99-cr%c4%83ciun-fost-r
%c4%83pit

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

DIDACTIC METODE MIJLOAC FORME


DIDDACTICE E DE
EVALUA
DIDDACT ORGANIZ
ICE ARE RE

1. Momentul Asigurarea climatului optim de ordine și Se


disciplină, necesar desfașurării activității evaluează
Organizatoric (aerisirea, aranjarea mobilierului şi pregatirea capacitate
materialelor necesare). a de
(1 minut) Conversația Frontal organizare
,,Bună copii, eu sunt Andrei, iar astăzi vom a copiilor.
face împreună Limba Română,,

2. Discuții
preagătitoare/
Captarea Captarea atenției se reazlizează printr-un Conversația
atenţiei joc (Spânzurătoarea – Wordwall)
Explicația Observare
Voi numi câte un copil, pe rând care să sistematic
(5 minute)
încerce să ghicească o literă din cuvântul propus Joc online ă
-
(Moș Crăciun) Problema- Wordwall Frontal

La fel vom proceda, până vom descoperii tizarea


cuvântul ascuns.

Exercițiul

3. Anunțarea „Astăzi vom studi textul ,,Moș Crăciun a


temei și a fost răpit de Lyman Frank Baum”.
competențelor
specifice La finalul orei veți putea să povestiți textul
pe care tocmai l-am studiat și veți putea trage o Conversaţia Frontal Observar
vizate e
/obiectivelor concluzie pe baza acestuia.
sistemati
(1 minute) Elevii vor scrie data şi titlul in caiet. că
4. Dobândirea
cunoștințelor/ A. Prezentarea autorului
predarea-
învățarea Conversația
Lyman Frank Baum a trăit între anii 1856 – PPT Individual
20 e minute
1919 și a fost un scriitor american de cărți pentru
copii, celebru în special pentru faimoasa
carte ,,Vrăjitorul din Oz”, scrisă în 1900 și alte
13 cărți bazate pe aceasta, cu acțiunea tot pe
Tărâmul din Oz. Problema-
tizarea
El a scris 9 cărți fantastice (cărți de
ficțiune), una dintre fiind ,,Viața și aventurile lui
Moș Crăciun” , 82 de povestiri scurte, în jur de
200 de poeme și multe alte lucrări.

B. Citire model

Exercițiul
- Citesc clar și răspicat, cu intonație textul
pentru a fi receptat de către elevi Frontal

C. Discuții după prima citire:


Observare
PPT sistematică

- V-a plăcut textul?


Explicația
- De ce?

- Despre ce este vorba în text?

D. Recitirea textului pe unități mici pentru


Expunerea Frontal
explicarea cuvintelor necunoscute

- Se exersează citirea pe fragmente logice

- Se identifică cuvintele necunoscute și se


notează în caiete:
 Elf = ființă supranaturală imaginată ca un
pitic

 Grotă = peșteră, cavernă

 Căință = regret, remușcare

 Egoism = preocupare pentru interesele


PPT
personale

 Spirit = ființă supranturală

 Ticsit = plin până la refuz, înghesuit peste


măsură Frontal

 Gnom = mic personaj din povești, deformat,


care ar locui în interiorul pământului, păzind
comori ascunse

A. Introducerea cuvintelor necunoscute în


noi contexte - ORAL

 Elfii sunt cei care îl ajută pe Moș Crăciun să


pregătească cadourile pentru copii. Problemati-
zarea
 Moș Crăciun a fost aruncat într-o grotă.
 Spiritul Căinței a fost singurul care a realizat
că răpirea lui Moș Crăciun nu este un lucru
bun.
 Spiritele, pline de egoism, au încercat să Exercițiu
distrugă Crăciunul.
 Spiritul Crăciunului începe să își facă simțită
prezența și printre noi.
PPT
 Sania lui Moș Crăciun era ticsită de cadouri
pentru copii cuminți.
 Valea Fericirii era plină de gnomi, elfi și
zâne.
A. Înțelegerea mesajului

Frontal
Pentru a întelege textul și mai bine, vom
răspunde la următoarele întrebări:
 Enumeră personajele în ordinea în care Problemati-
PPT
apar în text (Moș Crăciun, Spiritul zarea
Egoismului, Spiritul Innvidiei, Spiritul
Urii, Spiritul Răutații, Spiritul Căinței,
Nuter, Peter, Kilter și Wisk)
 Precizează două motive pentru care
spiritele doreau să-l răpească pe Moș Exercițiu
Crăciun (1.Copii nu mai vizitau grotele
lor. 2. Spiritele nu puteau să îl ispitească
pe Moș Crăciun)
 Cine l-a ajutat pe Moș Crăciun să
evadeze ? (Spiritul Căinței a fost cele
care l-a ajuatat pe Moș Crăciun să
evadeze.)
 De ce s-au întristat spiritele ? ( Deoarece
au descoperit ca planul lor a eșuat.)

5. Fixarea
cunoștințelor
Fixarea cunoștințelor se realizează cu Observar
(10 minute) ajutorul Metodei cubului, deținând următoarele e
cerințe: Sistemati
Metoda Indivi- că
I. DESCRIE – locul în care trăiește Moș
Crăciun. Cubului dual
(Wordwall)
II. COMPARĂ – alegerea făcută de Spiritul
Căinței față de alegerea luată de celelalte
4 Spirite. Conversația Aprecieri
Verbale
III. ASOCIAZĂ – textul studiat cu viața de
zi cu zi. Ai pățit să fii în situația de a
alege să faci o faptă bună, chiar dacă Explicația
grupul de prieteni făcea opusul ? Joc online
-
IV. ANALIZEAZĂ – Cum s-a comportat
Wordwall
Moș Crăciun chiar și atunci când a fost Exercițiul
răpit ? Ce atitudine a avut el ?
Problema-
V. APLICĂ – Scrie primul cuvânt care îți
vine în minte când te gândești la Crăciun. tizarea

VI. ARGUMENTEAZĂ – De ce crezi că


Spiritul Căinței a fost singurul care si-a
dat seama ca nu este bine ce face ?
Frontal

6. Tema de
casă
Elevii vor primi ca temă de casă să Conversația Observar
(1 minute) citească de 3 ori textul. Frontal e
Sistemati
Voi oferii indicații pentru fiecare exercițiu, că
pentru a mă asigura că totul este clar. Explicația

7. Concluzii și Voi face aprecieri asupra


aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul
activităţii Conversaţia Aprecieri
(1 minute) verbale;
Frontal

S-ar putea să vă placă și