Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 03.06.2016
Școala Gimnazială Dorna Arini
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa a VI-a
Propunător: Lungoci Andreea-Amalia
Unitatea de învățare:Literatura cultă. Opera epică în versuri
Titlul activității: Atributul
Tipul lecției: de consolidare a cunoștințelor

Competente generale, sociale si civice


1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situația de comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice vizate


1.1 identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului global al acestuia;
1.2 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunț și/ sau a formelor lexicale;
2.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate;
4.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical.

Valori si atitudini
 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a
înțelege și de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- să identifice în vorbire atributele și partea de vorbire pe care o determină;
O2- să recunoască părțile de vorbire prin care se exprimă atributele din enunțurile date sau din comunicarea zilnică;
O3- să precizeze deosebirile dintre tipurile de atribute;
O4- să creeze comunicări în care să folosească diferite feluri de atribute;

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, analiza gramaticală, exercițiul.
2. Frome de organizare a elevilor:activitate frontală combinată cu activitatea independentă.
3. Resurse:capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele însușite anterior de către elevi despre complement.
4. Materiale didactice: fișe de lucru, tablă, cretă.
5. Bibliografie: Manualul de limba romană, cls. a VI-a, All Educațional; Ștefania Popescu, Gramatica practică a limbii române;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Momentele Obiective Detalieri de conținut Activități de Strategia didactică Forme de evaluare
operaţiona

Timp
crt lecției le învățare Forme de Metode şi Resurse
organizare a procedee materiale
activității
1 Moment 1 Pregătirea materialelor Frontal
organizatoric min necesare desfășurării
lecției
2 Actualizarea 5 Verificarea temei pentru Se verifică prin Frontal Caiete de Evaluarea orală a
cunoștințelor min acasă sondaj tema pentru Individual teme acasă răspunsurilor
învățate acasă,
anterior corectându-se
eventualele greșeli.
3 Captarea O1 5 Elevii sunt solicitați să-și Ex de realizare a Frontal Exerciţiul Caiete de Realizează o scurtă
atenției. min descrie în câteva enunțuri unor descrieri explicaţia clasă descriere (2-3
Spargerea colegul de bancă, Ex de identificare Individual rânduri) a colegului
gheții selectând apoi atributele a atributelor tău de bancă.
utilizate. Subliniază atributele
utilizate.
4 Anunțarea 1 Profesorul scrie pe tablă Frontal Expunerea Tabla
temei și a min titlul lecției și anunță Caiete de
obiectivelor obiectivele operaționale. clasă
operaționale
5 Dirijarea O1 5 Se actualizează oral Ex de identificare Frontal conversaţia Ce este atributul?
învățării O2 min cunoștințele despre a elementelor De câte feluri este
O3 atribut. definitorii ale acesta? Ce parte de
O4 atributului vorbire determină?
Profesorul prezintă
10 elevilor spre rezolvare Ex. de identificare În perechi Exerciţiul Fişe de Precizează tipul
min exercițiile din anexa 1 a tipurilor de lucru atributelor din
care vizează: tipurile de atribute enunțul dat.
atribute, acordul Ex. de completare Completează
atributelor adjectivale, a unor enunţuri cu enunțurile
valori stilistice ale diverse tipuri de următoare cu
atributului, părţile de atribute atributele indicate în
vorbire prin care se paranteză.
exprimă.
Dezvoltă propoziția
dată cu atribute
adjectivale și
substantivale.
Ex. de realizare a Realizează acordul
acordului atributelor
atributului adjectivale cu
adjectival substantivele pe
Ex. de sesizarea a care le determină.
valorii stilistice de Alcătuiește un enunț
epitet a atributului în care atributul să
Ex de analiză a aibă valoare
părţilor de vorbire stilistică de epitet.
prin care se
exprimă atributele

O1 15 Profesorul prezintă spre Ex de identificare Individual Exerciţiul Fişe de Identificând în mod


O2 min rezolvare anexa 2 în care a atributelor, de lucru corect atributele din
O3 elevii trebuie să precizare a felului În perechi enunțurile
O4 identifice atributele, tipul lor şi de analiză a următoare,
acestora și partea de părţilor de vorbire precizează tipul
vorbire prin care se prin care se acestora și partea
exprimă atributele date. exprimă de vorbire prin care
se exprimă.
6 Obţinerea O1 4 Profesorul le cere Ex de utilizare a Frontal Conversați- Alcătuiește enunțuri
performanţei O2 min elevilor să alcătuiască atributelor în a orale în care
O3 oral enunțuri cu enunţuri proprii Explicația cuvintele date să
O4 atributele indicate. Ex de identificare aibă funcția
Profesorul face aprecieri a tipurilor de sintactică de atribut.
2 asupra îndeplinirii atribut Precizează tipul de
min obiectivelor propuse și a atribut obținut.
modului de lucru al
elevilor.
7 Asigurarea 2 Profesorul împarte Frontal Conversați Completează tabelul
retenției și a min elevilor fișa cu tema a următor cu
transferului pentru acasă. (anexa 3) Explicația informațiile
solicitate.
ANEXA 1
1. Subliniază atributele din propoziţia următoare şi precizează felul lor.
Un coleg din clasa lui Victor are întotdeauna caiete de teme ordonate.

2. Scrie propoziţiile următoare completându-le cu atributele menţionate între paranteze:


Pe scenă, o elevă (atribut adjectival) cântă un cântec (atribut adjectival).
După ora (atribut substantival prepoziţional), Victor îl aşteaptă pe Radu în curtea (atribut substantival genitival).

3. Dezvoltă propoziţia simplă dată, adăugându-i un atribut adjectival şi un atribut substantival prepoziţional.
Un elev citeşte.

4. Realizează acordul atributelor adjectivale din paranteză cu substantivele pe care le determină :

„Dar deodată, la o cotitură, răsări ca din pământ o babă (mărunţel) şi (mohorât) , cu ochii (mititel)
şi nasul (coroiaţi).

5.Alcătuiește un enunţ în care un atribut adjectival să aibă valoarea stilistică de epitet.

ANEXA 2

Completează tabelul de mai jos cu informațiile corespunzătoare:


Exemple Tipul de atribut Partea de vorbire prin care se exprimă
1 Băiatul zburdalnic făcea fotografii.
2 Pomii înfloriți îmi plac.
3 Fata aceasta este atentă.
4 Trei copii se joacă.
5 Cuierul de lemn este la intrare.
6 Holul apartamentului este mic.
7 Norocul lor a fost mare.
8 Cadoul de la el este interesant.
9 Bucuria de a asculta cântece este mare.
10 Peisajul de aici este frumos.

ANEXA 3
Fişa de lucru –temă acasă

Se dau enunţurile:

a) Cosmin îi scrie mamei cuvinte dulci. f) Cinci băieţi jucau volei.


b) Am scris o scrisoare pentru părinţii mei. g) Îşi dădea seama că nu mai avea timp de pierdut.
c) Aceste locuri îmi sunt foarte dragi.
d) Am admirat peisajul pictat de el. .
e)” Cine se loveşte cu capul de pragul de sus, vede şi pragul de jos”.( Proverb)

Completează tabelul următor:


Cuvântul subliniat Valoarea morfologică a Întrebarea Cuvântul determinat Funcţia sintactică
cuvântului subliniat

ANEXA 1
1. Subliniază atributele din propoziţia următoare şi precizează felul lor.
Un coleg din clasa lui Victor are întotdeauna caiete de teme ordonate.

2. Scrie propoziţiile următoare completându-le cu atributele menţionate între paranteze:


Pe scenă, o elevă (atribut adjectival) cântă un cântec (atribut adjectival).
După ora (atribut substantival prepoziţional), Victor îl aşteaptă pe Radu în curtea (atribut substantival genitival).

3. Dezvoltă propoziţia simplă dată, adăugându-i un atribut adjectival şi un atribut substantival prepoziţional.
Un elev citeşte.

4. Realizează acordul atributelor adjectivale din paranteză cu substantivele pe care le determină :

„Dar deodată, la o cotitură, răsări ca din pământ o babă (mărunţel) şi (mohorât) , cu ochii (mititel)
şi nasul (coroiaţi).

5.Alcătuiește un enunţ în care un atribut adjectival să aibă valoarea stilistică de epitet.

ANEXA 1

1. Subliniază atributele din propoziţia următoare şi precizează felul lor.


Un coleg din clasa lui Victor are întotdeauna caiete de teme ordonate.

2. Scrie propoziţiile următoare completându-le cu atributele menţionate între paranteze:


Pe scenă, o elevă (atribut adjectival) cântă un cântec (atribut adjectival).
După ora (atribut substantival prepoziţional), Victor îl aşteaptă pe Radu în curtea (atribut substantival genitival).

3. Dezvoltă propoziţia simplă dată, adăugându-i un atribut adjectival şi un atribut substantival prepoziţional.
Un elev citeşte.

4. Realizează acordul atributelor adjectivale din paranteză cu substantivele pe care le determină :

„Dar deodată, la o cotitură, răsări ca din pământ o babă (mărunţel) şi (mohorât) , cu ochii (mititel)
şi nasul (coroiaţi).

5.Alcătuiește un enunţ în care un atribut adjectival să aibă valoarea stilistică de epitet.

ANEXA 2
Completează tabelul de mai jos cu informațiile corespunzătoare:
Exemple Tipul de atribut Partea de vorbire prin care se exprimă
1 Băiatul zburdalnic făcea fotografii.
2 Pomii înfloriți îmi plac.
3 Fata aceasta este atentă.
4 Trei copii se joacă.
5 Cuierul de lemn este la intrare.
6 Holul apartamentului este mic.
7 Norocul lor a fost mare.
8 Cadoul de la el este interesant.
9 Bucuria de a asculta cântece este mare.
10 Peisajul de aici este frumos.

ANEXA 2

Completează tabelul de mai jos cu informațiile corespunzătoare:


Exemple Tipul de atribut Partea de vorbire prin care se exprimă
1 Băiatul zburdalnic făcea fotografii.
2 Pomii înfloriți îmi plac.
3 Fata aceasta este atentă.
4 Trei copii se joacă.
5 Cuierul de lemn este la intrare.
6 Holul apartamentului este mic.
7 Norocul lor a fost mare.
8 Cadoul de la el este interesant.
9 Bucuria de a asculta cântece este mare.
10 Peisajul de aici este frumos.

S-ar putea să vă placă și