Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
1. Nume prenume profesor: Nagy Laura Magdalena
2. Şcoala: Şcoala Gimnazială "Al. I. Cuza" Baia Mare
3. Clasa: a V-a; Nr. de ore pe săptămână: 1 oră
4. Disciplina: Biologie
5. Unitatea de învăţare: Vieţuitoare din mediul mai apropiat şi mai îndepărtat
6. Subiectul lecţiei (tema): Apele curgătoare
7. Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 oră
8. Scopul lecţiei: dezvoltarea gândirii logice şi formarea capacităţii intelectuale prin însuşirea corectă
în clasă a noţiunilor nou predate.
9. Competenţe GENERALE:
● Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode
științifice;
● Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale.
10. Competenţe SPECIFICE:
● Realizarea unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date (1.2);
● Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă (2.2);
● Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pa baza modelelor (3.1).
11. Competenţe DERIVATE:
Pe parcursul acestei lecţii elevii vor:
● clasifica ecosistemele acvatice;
● caracteriza zona superioară dar şi zona inferioară a unui râu;
● prezenta exemple de vieţuitoare din biocenoza apelor curgătoare.
12. Tipul şi varianta de lecţie: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe.
13. Strategia didactică:
Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversaţia euristică, observaţia, explicaţia;
Resurse materiale (mijloace de învăţământ): laptop cu o prezentare în Power point,
videoproiector, tablă, manual, fişe de lucru pentru fiecare elev (anexa nr. 1);
Forme de organizare a activităţii: activitate pe grupe, activitate frontală combinată cu activitatea
individuală;
Locul de desfăşurare: sala de clasă;
Forme de evaluare - formativă prin: proba orală, observaţia directă la clasă, autoevaluarea.

1
realizat: prof. Laura Nagy
14. Bibliografia:
J. Cîrstoiu, A.D. Grasu, Biologie Manual pentru clasa a V-a, editura Litera, București 2017;
T. Badea, N.A. Geamănă, M. Nițuleac, Biologie Manual pentru clasa a V-a , editura Aramis,
București 2017;
N. R. Stătescu, V. Broască, Biologie clasa a V-a, editura INTUITEXT, București 2017;
Olteanu, Ș. Giersch, I. Tanur, C. Manea, T. Lazăr, Manual pentru clasa a V-a Biologie, editura
Corint, București 2017;
I.Pop-Păcurar, D. Podar, Biologie clasa a V-a, editura Art Educațional, București 2017.

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. Moment organizatoric
Profesorul verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;
Profesorul notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi pregătească cele necesare desfăşurării
lecţiei.
2. Captarea interesului şi motivarea pentru activitate.
Profesorul adresează unele întrebări referitoare la lecţiile predate:
- Care sunt factorii care intră în alcătuirea unui ecosistem ?
- Cum am clasificat ecosistemele ?
3. Anunţarea subiectului lecţiei şi comunicarea obiectivelor.
Profesorul anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei;
Profesorul prezintă competenţele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
4. Dirijarea învăţării:
Profesorul conduce observarea dirijată a modelelor prezentate în Power point pentru ca elevii să-şi
însuşească cât mai uşor lecţia;
Profesorul clasifică ecosistemele acvatice solicitând elevilor să ofere cât mai multe exemple;
Profesorul explică elevilor utilizând imaginile din prezentarea Power point că un râu prezintă 2 zone
(zona superioară şi zona inferioară);
Profesorul împarte elevii în 4 grupe, 2 grupe vor prezenta caracteristicile legate de biotopul zonei
superioare a unui râu (apa, viteza de curgere a apei, albia râului) şi celelalte 2 grupe vor prezenta
caracteristicile legate de biotopul zonei inferioare a unui râu (apa, viteza de curgere a apei, albia râului)
– timp de lucru 10 minute;
Se trece la prezentarea, acestor caracteristici care vor fi notate pe tablă de reprezentanţii fiecărei
echipe;
● zona superioară a unui râu (apa, viteza de curgere a apei, albia râului);
● zona inferioară a unui râu (apa, viteza de curgere a apei, albia râului);

2
realizat: prof. Laura Nagy
Elevii notează în caiete;
Profesorul cere elevilor să ofere cât mai multe exemple de vieţuitoare din biocenoza apelor
curgătoare. Se cere exemple concrete de:
● vieţuitoare de pe malurile râurilor
● vieţuitoare din apele râurilor
Elevii vor trece în caiete exemplele oferite.
5. Fixarea noilor cunoştinţe prin întrebări
Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la lecţie.
Profesorul în funcţie de răspunsurile primite comunică elevului ce s-a înţeles corect şi revine
asupra lucrurilor neînţelese.
6. Evaluarea (feed-back)
Profesorul împarte elevilor fişele de lucru (anexa nr.1) şi solicită rezolvarea acestora de către
elevi.

3
realizat: prof. Laura Nagy
SCHIȚA LECȚIEI
APELE CURGĂTOARE

Ecosistemele acvatice se clasifică astfel:


1. ecosisteme de ape curgătoare (pârâul, râul, fluviul)
2. ecosisteme de apă stătătoare (balta, lacul)

Râurile sunt ecosisteme acvatice.


BIOTOPUL
► Zona superioară a râului (râul de munte)
● apa: rece, limpede, bine oxigenată
● viteza de curgere a apei: mare
● albia râului: pietre, puțin nisip

► Zona inferioară a râului (râul de câmpie)


● apa: mai puțin rece, tulbure, săracă în oxigen
● viteza de curgere a apei: lentă
● albia râului: nisip, mâl

BIOCENOZA
I. viețuitoare de pe malurile râurilor
- arbori: salcie, arin, plop
- păsări: barza, stârcul cenușiu
II. viețuitoare din apele râurilor
- racul de râu
- crapul, șalăul, păstrăv

4
realizat: prof. Laura Nagy
anexa nr.1

FIȘĂ de LUCRU
APELE CURGĂTOARE

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a unui râu:
● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în oxigen, ● viteza de
curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia râului - pietre, puțin nisip, ● albia
râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona superioară a râului ●_________________________________________


(râul de munte)
●_________________________________________

●_________________________________________

●_________________________________________

Zona inferioară a râului ●_________________________________________


(râul de câmpie)
●_________________________________________

●_________________________________________

●_________________________________________

5
realizat: prof. Laura Nagy
II. Notați în spațiul de mai jos cât mai multe sfaturi / măsuri pentru PROTEJAREA APELOR.

1. -------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.--------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.--------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.--------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
5.--------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
6.--------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

6
realizat: prof. Laura Nagy

S-ar putea să vă placă și