Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.12.2021 
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
Unitatea de aplicație: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
PROPUNĂTOR: Cernea Teodora Elena
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:  BUCUROIU DANIELA
PROFESOR METODIST: BARBU MIHAI
PROFESOR COORDONATOR DE PROIECT: Andrei Simona
CLASA: a II-a A
INTERVAL ORAR: 10:45-11:30
ARIA CURRICULARA: ”Arte”
DISCIPLINA:  Muzică Și mișcare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „MELODIA”
SUBIECTUL LECȚIEI:  „GENURI MUZICALE. COLINDA”
TIPUL LECȚIEI: PREDARE – ÎNVĂȚARE
SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderilor de a cânta expresiv, corect, sesizând și intonând colinde cu ocazia
sărbătorilor de iarnă.
Competențe generale:
1. Receptarea unor cântece pentru copii Și a unor elemente simple de limbaj muzical
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei
3. Exprimarea unor idei, sentimente și experiențe prin intermediul muzicii Și mișcării, individual sau în grup

Competențe specifice:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între cel mai grav și cel mai înalt
2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm Și de măsură
3.2. Executarea unui dans / joc pe muzică, inițiat Și organizat în colectiv

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:
O1- Să intoneze expresive versurile în funcție de indicațiile date
O2- Să interpreteze corect versurile colindelor
O3- Să recunoască elementele de formă- strofă refren
AFECTIVE
O4- să participe activ la activitatea didactică
O5- să îndeplinească sarcini, instrucțiuni, adresate individual sau grupului
O6- să dezvolte o atitudine deschisă față de activitățile propuse, manifestând interes pentru colinde

PSIHOMOTORII 
  O7- să pronunțe clar și corect cuvintele, printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire 
O8- să păstreze o poziție decentă și corectă
O9- să păstreze o atitudine degajată în comunicare
O10- să execute mișcării libere sugerate de melodie

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode Și procedee: explicația, conversația euristică, exercițiul, conversația, demonstrația
 Mijloace de învățământ: 
 Demonstrative: aplicația youtube
 Individuale: fișe cu textul colindelor
 Forme de organizare: frontală, individuală
MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI AL TIMPULUI
 Resurse umane: 28 elevi 
 Elevul propunător: Cernea Teodora Elena 
 Grupa de practică: VERDEȘ ANA
RĂDUCA MIRUNA
IRIMIA ALEXANDRA
PERȚA ANIA
COCRIȘ ALEXANDRA
 Profesor metodist: BARBU MIHAI
 Profesor coordonator: Andrei Simona
 Profesor învățător primar: BUCUROIU DANIELA
 Resurse temporale: 45 minute 
 Resurse spațiale: oră desfășurată în sala de clasă
 Resurse materiale: laptop, video-proiector, tablă, imagini, fișe cu textul colindelor, foaie de copt.

BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru MUZICĂ ȘI MIŞCARE Clasa pregătitoare, clasa I Și clasa a II-a
SCENARIUStrategii didactice
Etapele lecției DIDACTIC
Conținutul științific
Metode și Mijloace de Forme de
Evaluare
procedee învățământ organizare
1.Moment -asigurarea condițiilor optime necesare desfășurării Frontală
organizatoric activității;
-pregătirea materialului didactic necesar
- asigurarea ordinii Și disciplinei în clasă

2. Captarea Bună dimineața, copii! Astăzi vom pleca într-o Explicația https://www.yo Frontală Orală
atenției călătorie împreună in ora de muzică Și mișcare. Exercițiul utube.com/wat
Pentru început haideți să luăm energia din muzică. Demonstrația ch?
Eu o să pun pe fundal o melodie iar voi trebuie să v=DJLhNg6Rc
încercați să urmăriți ritmul, copiind mișcările mele. Ww&ab_chann
Captarea atenției se va realiza prin audierea el=JohannStra
melodiei ” Tritsch-Tratsch-Polka - Johann Strauss ussSohn
II” Și copierea mișcărilor prezentate.

3. Reactualizarea cunoștințelor se va realiza prin Conversația Frontală Orală


Reactualizarea întrebări legate de perioada în care ne aflăm. euristică
cunoștințelor 1. În ce lună suntem?
2. In ce anotimp ne aflăm
3. Ce am sărbătorit recent?
4. Ce altceva mai sărbătorim noi în luna
decembrie?
5. Ce se întâmpla în preajma sărbătorilor de
iarnă?
6. Ce sunt colindele?
Colindele sunt cântece tradiționale
românești, urări. colindele se cântă în
preajma Crăciunului și Anului Nou.
7. Ce alte obiceiuri mai cunoașteți?
4. Anunțarea Atmosfera magică a Crăciunului ne cuprinde pe toți Explicația Frontală Orală
temei Și a în această perioadă a anului. Mirosul de brad,
obiectivelor glasul colindătorilor și căldura familiei fac parte din
urmărite tradiția Sărbătorilor de iarnă. Sărbătorile de iarnă
îmi aduc aminte de o poveste dragă mie
SPĂRGĂTORUL DE NUCI ȘI REGELE
ȘOARECILOR. Dragii mei astăzi o să intrăm
împreună in spiritul crăciunului Și o să cântăm
colinde. Dar mai întâi...
5.Dirijarea Ați auzit de această poveste? Imagini Frontală, Orală
învățării Ca toate poveștile Și aceasta începe cu a fost Povestirea Fișe cu textul Individuală
odată… un mic orășel din Germania, acoperit de Exercițiul colindelor
zăpadă, chiar în ziua dinaintea Crăciunului. Ne
aflăm în casa domnului Stahlbaum, alături de soția
și copiii lui, Clara și Fritz lângă bradul de Crăciun.
Noi, împreună cu Clara și Fritz cântăm O BRAD https://www.yo
FRUMOS: utube.com/wat
O, brad frumos, o brad frumos, ch?v=uX-
Cu cetina tot verde. Rdx13GIM&ab
Tu esti copacul credincios, _channel=TraL
Ce frunza nu Și-o pierde, aLa-
O, brad frumos, o brad frumos, Canteceșidese
Cu cetina tot verde. neanimatepent
rucopii
O, brad frumos, o brad frumos,
Verdeata ta imi place.
Cand o revad sunt bucuros
Și vesel ea ma face.
O, brad frumos, o brad frumos,
Verdeata ta imi place.

– Nu mai am răbdare, vreau să vad ce cadou am


primit. Oare ce surpriză ni s-a pregătit anul acesta?
Ne întrebă Clara, cu emoție.  Eu sper să îmi https://www.yo
dăruiască un teatru de jucărie cu o orchestră mare utube.com/wat
Și cu balerine care seamănă cu lebedele Și ch?
dansează pe vârfuri. În orice caz, sunt sigură că v=cKketT0I6jc
darurile de Crăciun sunt absolut minunate! Nici nu a &ab_channel=
terminat bine de rostit aceste cuvinte că la ușă au CanteceGradin
venit niște colindători. Clara, Fritz Și părinții lor ita.ro
merg să deschidă ușa cântând IATĂ VIN
COLINDĂTORI. Haideți să cântăm împreună cu ei:
Iată vin colindători,
Florile dalbe,
Noaptea pe la cântători,
Florile dalbe.

Și ei vin mereu, mereu,


Florile dalbe,
Și-l aduc pe Dumnezeu,
Florile dalbe. https://www.yo
utube.com/wat
Dumnezeu adevărat, ch?
Florile dalbe, v=YM6CQOAg
Soare-n raze luminat. eHU&ab_chan
Florile dalbe, florile dalbe. nel=CanteceGr
adinita.ro
Deschizând ușa, colindătorii au început să cânte
MOȘ CRĂCIUN CU PLETE DALBE
Moș Crăciun cu plete dalbe 
A sosit de prin nămeți 
Și aduce daruri multe 
La fetițe Și băieți 

Moș Crăciun, Moș Crăciun 

Din bătrâni se povestește 


Că-n toți anii negreșit 
Moș Crăciun pribeag sosește 
Niciodată n-a lipsit 

Moș Crăciun, Moș Crăciun 

Moș Crăciune, Moș Crăciune


Încotro vrei s-o apuci 
Ţi-aş cânta Florile dalbe 
De la noi să nu te duci! 

Moș Crăciun, Moș Crăciun!

După ce toată familia s- a strâns în jurul bradului, a


venit și momentul cel mai așteptat: desfacerea
cadourilor. Clara a primit un cadou micuț
– Oare ce să fie? se gândi fetița, pipăind hârtia de
împachetat. Cred că e o păpușă care dansează.
Dar ce să vezi? A primit un Spărgător de nuci din
lemn pictat destul de ciudat, care semăna cu un
soldățel. Ca să fim sinceri, nu era atât de special Și
de frumos pe cât se așteptau copiii. Ba mai mult, lui
Fritz i se părea un cadou cu care nu prea se putea
juca Și pe care nu era pregătit să îl îndrăgească.
Tot ce puteau face era să spargă nuci Și alune cu
el, ceea ce s-a Și întâmplat până în momentul în
care Fritz a încercat să spargă o alună mult prea
mare Și jucăria s-a stricat. Trosc!
– Heeei, de ce ai făcut asta? strigă Clara aproape
plângând.
Deși nu era cel mai frumos cadou, fetița se atașase
de micuțul Spărgător de nuci. Era atât de bine pictat
încât Clarei i se părea uneori că e un omuleț real
care îi zâmbește. Tocmai de aceea îl strânse bine
în brațe și, în acea seară adormi cu el în mânuță,
lângă brad.
Ding-Dong – se auzi ceasul de perete la ora 12
noaptea fix. În lumina lunii, Clara deschise ochii Și
văzu ca prin vis cum pomul de Crăciun devine tot
mai mare și mai mare. În plus, toată camera se
umplu de șoareci îmbrăcați precum soldații, conduși
de un rege înfricoșător. https://www.yo
utube.com/wat
– Plecați de aici, mă speriați! strigă Clara, văzând ch?
armata de șoareci apropiindu-se de ea. v=rQyXihBftls&
ab_channel=C
anteceGradinit
Dar înainte să mai spună ceva, Spărgătorul de nuci a.ro
prinse viață și se aruncă în luptă împotriva
șoarecilor, alături de propria armată de păpuși Și
soldați din tinichea. Dar era atât de greu să îi
învingi, însă Spărgătorul de nuci a reușit să îi
alunge, iar la final s-a transformat in prinț în carne și
oase, real precum Clara. Prințul o invită pe Clara la
palatul său

– Ai încredere în mine, mergem în Țara Dulciurilor.


O să îți placă! Spuse prințul. Hai urcă pe sania mea
magică. Noi cântăm pe fundal

Săniuța fuge,

Nimeni n-o ajunge

Are dor de duca

Parca ar fi nălucă

Toata ziua prin zăpadă


Vine lumea sa o vadă

Săniuța e ușoară fuge parca zboară

Are tălpi lucioase,

Varfurile-ntoarse,

Pod de scândurele

Sa tot stai pe ele

Toata ziua prin zăpadă

Vine lumea sa o vadă

Săniuța e ușoară fuge parca zboară

Și așa începu aventura Clarei într-un ținut cu totul


magic. Cu cât înainta spre castelul prințului, cu atât
totul în jurul ei se transforma în dulciuri delicioase –
până Și fulgii de nea se transformau în vată de
zahăr, plutind pe cer și deschizând calea celor doi
prieteni..

6.Obținerea Obținerea performanței se va realiza prin Exercițiul Foi de copt Frontală orală
performanței continuarea poveștii: Demonstrația
https://www.yo
utube.com/wat
Cei doi mai au foarte puțin la palat... și acolo trebuie ch?v=WIxq-
să ii întâmpine cu muzică o zână frumoasă , însă 1a_810&t=18s
aceasta nu a găsit nici un interpret. Doriți să o ajută &ab_channel=
și să urmărim ritmul cântecului cu această foaie de VisualMuȘical
copt? Tot ce trebuie să faceți este să mă urmăriți pe Minds
mine, să ascultați ritmul Și să cântăm împreună.

7.Evaluare Evaluarea se va realiza prin repetarea cântecelor Conversația Fișe cu textul Frontală Orală
amintite in poveste. Exercițiul colindelor Individuală

O, brad frumos, o brad frumos,


Cu cetina tot verde.
Tu ești copacul credincios,
Ce frunza nu Și-o pierde,
O, brad frumos, o brad frumos,
Cu cetina tot verde.

O, brad frumos, o brad frumos,


Verdeața ta îmi place.
Când o revăd sunt bucuros
Și vesel ea mă face.
O, brad frumos, o brad frumos,
Verdeața ta îmi place.

Iată vin colindători,


Florile dalbe,
Noaptea pe la cântători,
Florile dalbe.

Și ei vin mereu, mereu,


Florile dalbe,
Și-l aduc pe Dumnezeu,
Florile dalbe.

Dumnezeu adevărat,
Florile dalbe,
Soare-n raze luminat.
Florile dalbe, florile dalbe.

Moș Crăciun cu plete dalbe


A sosit de prin nămeți
Și aduce daruri multe
La fetițe Și băieți

Moș Crăciun, Moș Crăciun

Din bătrâni se povestește


Că-n toți anii negreșit
Moș Crăciun pribeag sosește
Niciodată n-a lipsit

Moș Crăciun, Moș Crăciun

Moș Crăciun cu plete dalbe


Încotro vrei s-o apuci
Ți-aș cânta Florile dalbe
De la noi să nu te duci!

Moș Crăciun, Moș Crăciun!


Săniuța fuge,

Nimeni n-o ajunge

Are dor de duca

Parca ar fi nălucă

Toata ziua prin zăpadă

Vine lumea sa o vadă

Săniuța e ușoară fuge parca zboară

Are tălpi lucioase,

Varfurile-ntoarse,

Pod de scândurele
Sa tot stai pe ele

Toata ziua prin zăpadă

Vine lumea sa o vadă

Săniuța e ușoară fuge parca zboară

9.Încheierea La final, le solicit să se autoevalueze Și daca sunt Frontală Autoevaluar


activității mulțumiți de modul in care au cântat, cunoștințele Conversația e prin
acumulate și comportament să aplaude de 3 ori aplauze

S-ar putea să vă placă și