Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Nicolae Titulescu Medgidia


Data : 20 decembrie 2021
Disciplina : Religie Ortodoxă
Clasa : a IX a
Profesor: Gheorghe Răzvan Aurelian
Unitatea de învățare: Exprimarea învățăturii creștine
Subiectul lectiei: Pregătirea credinciosului pentru participarea la sfintele slujbe (Nașterea Domnului )
Tipul lecției: comunicare/ însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: Cultivarea dragostei și a respectului față de Dumnezeu și față de cele sfinte.
Obiective
La sfârşitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să exemplifice comportamente specific modului de pregătire pentru participarea la Sfânta Liturghie;
O2 – să definească sărbătoarea Crăciunului;
O3 – să precizeze importanța Nașterii Mântuitorului;
O4- să exemplifice o datină legată de sărbătoarea Crăciunului;
Resurse:
1.Oficiale : * Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX a;
* Planificarea calendaristică orientativă , clasa a IX a;
2.Temporare : * număr de lecții: 1
* durata : 50’
3. Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994.
2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopegagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura “Polirom”, Iasi, 1998.
3. Braniste, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica teoretica, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1984.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr Sebastian, Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
5. Cucoş, Constantin, Educatia religioasa, Editura Polirom, Iasi 1999
6. Marcel Olinescu, Mitologie românească
Strategia didactică
1. Metode şi procedee:expunerea, explicatia, conversatia, lectura biblica, argumentarea, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Prezentare Canva, Sfânta Scriptură, textul biblic si patristic, video proiector și tablă interactive.
Page1

3. Forme de organizare a activității elevilor : activitate frontala şi individuala.


Scenariul didactic

Nr Etapele lecției C.D. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. (min) şi învățământ organizare
procedee
1. 2. 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2’ *Salutul.Rosteste rugăciunea Salutul.
organizatoric * Noteză absențele Rostesc rugăciunea.
Se pregătesc pentru lecția
nouă
2. Pregătirea 3’ Profesorul citeste urmatorul text Ascultă Explicația Textul Activitate
aperceptivă patristic:,, …celor curățiți li se patristic frontală
potriveste să laude pe Domnul,
pentru că ei se află în cele ce se află
și firea îngerilor. Căci despre îngeri
am învătat că nu au o altă
indeletnicire decat sa laude pe
Domnul, iar despre cei desăvârșiți în
virtute, că nu-și găsesc plăcerea să se
străduiască cu altceva decat să-și
facă din viața lor o laudă a lui
Dumnezeu”( Sfântul Grigorie de
Nyssa).
3. Precizarea 1’ Se scrie pe tablă data şi titlul lecției: Notează pe caiete data şi Explicația Activitate
titlului şi a Pregatirea credinciosului pentru titlul lecției. frontală
competențelor participarea la sfintele slujbe Ascultă cu atenție
(Nașterea Domnului )
Se precizeaza competentele urmarite.
4. Comunicarea/ 25’ Participarea permanenta la sfintele Elevii asculta . Conversația Activitate Aprecieri
însuşirea slujbe produce in sufletul omului o euristică frontala verbale
noilor schimbare. Crestinul- spun Sfintii
cunoştințe Parinti- nu sta pe loc: viata lui este
urcus sau coboras.
Va amintiti parabola Fiului risipitor?
Page1

Profesorul roaga un elev sa o citeasca Un elev citeste parabola Lectura Sfanta


din Sfanta Scriptura. biblica Scriptura
-Ce schimbari s-au petrecut in
constiinta fiului ce ratacise departe de Elevii raspund
calea mantuirii?
-Care au fost etapele intoarcerii
acestuia la Tatal pentru a dobandi
iertarea?
-se completeaza si se precizeaza
raspunsurile elevilor.
Precizare: Activitate Aprecieri
Parabola Fiului risipitor ilustreaza frontală verbale
bine etapele intoarcerii oricarui creștin
de la viata pacatoasa la una
duhovniceasca.
Momentele mustrarii de constiinta:
1. Fiul risipitor ,,isi vine in sine”
si constata decaderea sa;
2. Hotaraste sa se intoarca(ma
voi duce la tatal meu…),
drumul spre casa parinteasca
reprezentand convertirea;
3. Pune hotararea in aplicare(si
s-a ridicat…si a venit la Tatal
sau);
4. In fata tatalui isi recunoaste cu
multa cainta gresala: ,, Tata,
am gresit la cer si inaintea
Ta…nu mai sunt vrednic sa
ma numesc fiul Tau-acest Aprecieri
moment simbolizeaza Activitate verbale
spovedania adevarata. frontală
5. Primeste iertarea si
binecuvantarea Tatalui(haina
noua, inelul) si reintrarea in Aprecieri
comuniunea cu El; iertarea si verbale
ospatul simbolizeaza cina
euharistica, impartasania.
Indemn:
Pentru a ajunge la cea mai inalta Elevii asculta indemnul Expunerea
treapta duhovniceasca-unirea cu
Page1

Hristos- trebuie sa parcurgem si noi


treptele parcurse de fiul risipitor. Daca
ne gandim bine, fiecare dintre noi
gresim foarte des si risipim timpul
destinat urcusului spre mantuire. Si
uneori, din nefericire, nu mai avem
timp sa-l parcurgem pentru ca suntem
chemati la Tatal.
Participarea la slujbele divine trebuie
sa fie de fiecare data un nou pas pe
scara duhovniceasca a urcusului
nostrum spre Hristos. De aceea trebuie
sa ne pregatim special, pentru a fi
vrednici sa ne intalnim cu Dumnezeu
la Sfanta Biserica pentru ca:
- Intrarea in Biserica inseamna
intrarea in ,, casa lui
Dumnezeu”
- Convorbirea cu Dumnezeu
C1 prin rugaciune colectiva,
inseamna participarea la
Sfanta Impartasanie.
Pregatirea trebuie sa fie mai atenta,
C3 mai plina de grija cand dorim sa ne si
impartasim cu Trupul si Sangele
Domnului.
In acest sens, Sfantul Apostol Pavel,
in Epistola catre Evrei 10, 19-22, ne
indeamna:,, Drept aceea, fratilor,
avand indrazneala, sa intram in Sfanta Lectura Sfanta
Sfintelor, prin sangele lui Iisus…Sa ne biblica Scriptura
apropiem cu inima curate, intru
plinatatea credintei, curatindu-ne prin
stropire inimile de orice cuget rau, si
spalandu-ne trupul in apa curata”.
-Care sunt conditiile ce trebuie Elevii raspund: inima curata,
indeplinite de un credincios pentru a deplinatatea credintei, cuget Conversatia
participa la Sfintele slujbe? curat, spalarea trupului cu euristică
Sfanta Evanghelie ne cere ca prezenta apa. Activitate Aprecieri
noastra la slujbe sa fie precedata si de frontală verbale
impacarea cu toti, de indepartarea
Page1

oricarei urme de neintelegere cu


aproapele nostru.
Un elev citeste textul
-Credeti ca este necesara si o pregatire Lectura Sfanta
trupeasca pentru a merge la Biserica? biblica Scriptura
- In ce consta aceasta pregatire?
Dupa raspunsurile elevilor profesorul
C2 precizeaz ca asemenea sufletului si
trupul si hainele trebuie sa fie curate.
Comportamentul crestinilor la sfintele
slujbe trebuie sa fie plin de modestie,
bunacuviinta si respect.
Fiecare sfântă Liturghie este
important în viața noastră si necesită
această pregătire, însă mai cu seamă 2
mari sărbători ale creținătății presupun
C4 o pregătire mai atentă.
Care sunt aceste două sărbători Elevii raspund solicitariilor Conversatia
esențiale, dragi elevi? profesorului.
Dintre acestea două , ce sărbătoarea vă Argumentarea
place cel mai mult?
Crăciunul reprezintă Nașterea Activitate
Domnului Iisus Hristos. frontală
Nașterea Mântuitorului are o
importanță deosebită pentru creștini
deoarece odată cu această sărbătoare
începe planul de mântuire a tuturor Elevii dau diverse raspunsuri.
oamenilor. Însuși Cuvântul, Iisus
Htistos, Fiul lui Dumnezeu se face pe
Sine din Creator creație să călăuzească Explicația
lumea pe drumul mântuirii.
Poporul roman, un popor bi-milenar
creștin și-a însușit acest moment
essential al creștinismului într-un mod
autentic și personal; ceea ce
demonstrează că noi, românii ne-am Elevii răspund : Sărbătoarea
născut creștini ca popor și că am trait Crăciunului și a Paștelui.
întotdeauna după preceptele
creștinești: în frica și în dragostea de
Dumnezeu. Elevii răspund Crăciunul !
Poporul român însușindu-și credința a
Page1

introdus în folclorul și
identitatea(etos) lui datini și obiceiuri ,
colindatul și povești populare
referitoare la sărbătoarea Nașterii
Mântuitorului.

5. Asocierea, 4’ Profesorul prezintă povestea populară Elevii urmăresc cu atenție Conversația Activitate Aprecieri
generalizarea românească : Crăciunul și Crăciuneasa prezentarea profesorului. frontală verbale
si aplicarea în aplicația Canva!

Elevii raspund.
6 Fixarea şi C2 10’ Asemenea lui Crăciun care printr-o Elevii citesc textul si raspund Argumentarea Fisa de Activitate Aprecieri
sistematizarea minune dumnezeiască a devenit un solicitarii profesorului lucru individuala verbale
cunoştințelor bun creștin , și noi vom trăi după
tradiția creștină a Bisericii și datinile
creștine. Activitate
frontală

7. Precizarea 2’ Ca sarcină de realizat elevii vor fi Ascultă şi notează tema Conversatia Activitate
temei invitați să intoneze cel mai iubit colind Pun eventuale întrebări şi frontală
al lor, iar profesorul v-a împărții după ascultă explicațiile
datina strămoșească colaci și mere .
8. Aprecierea 1’ Apreciază verbal participarea elevilor Ascultă aprecierile Conversatia Activitate Aprecieri
activității la lecție şi noteaza pe cei ce s-au frontală verbale şi
elevilor remarcat prin răpunsuri corecte notare
9. Încheierea 2’ Rosteste rugăciunea Rostesc rugăciunea
activității Salută Răspund la salut
Page1
Pilda Fiului Risipitor

Zis-a Domnul pilda aceasta: Un om avea doi fii. Și a zis cel mai tânăr dintre ei tatălui său: Tată, dă-mi partea ce mi se cuvine din avere.
Atunci el le-a împărțit averea. Dar nu după multe zile, adunând toate, fiul cel mai tânăr s-a dus într-o țară depărtată și acolo și-a risipit
averea trăind în desfrânări. Și, după ce a cheltuit totul, s-a făcut foamete mare în țara aceea și el a început să ducă lipsă. Și, ducându-se, s-
a alipit el de unul din locuitorii acelei țări și acesta l-a trimis la țarinile sale să pască porcii. Și dorea să-și sature pântecele din roșcovele
pe care le mâncau porcii, însă nimeni nu-i dădea. Dar, venindu-și în sine, a zis: Câți argați ai tatălui meu sunt îndestulați de pâine, iar eu
pier aici de foame! Sculându-mă, mă voi duce la tatăl meu și-i voi spune: Tată, am greșit la cer și înaintea ta; nu mai sunt vrednic să mă
numesc fiul tău. Fă-mă ca pe unul din argații tăi. Și, ridicându-se, a venit la tatăl său. Dar, încă departe fiind el, l-a văzut tatăl său  și i s-a
făcut milă și, alergând, a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat. Atunci i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic
să mă numesc fiul tău. Iar tatăl a zis către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și
încălțăminte în picioarele lui; apoi, aducând vițelul cel îngrășat, înjunghiați-l ca, mâncând, să ne veselim, căci acest fiu al meu mort era și a
înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească. Iar fiul cel mare era la țarină. Când a venit și s-a apropiat de casă, a auzit
cântece și jocuri. Atunci, chemând la sine pe una dintre slugi, a întrebat ce înseamnă acestea. Iar ea i-a spus: Fratele tău a venit și tatăl tău
a înjunghiat vițelul cel îngrășat, pentru că l-a primit sănătos. Și el s-a mâniat și nu voia să intre; dar tatăl lui, ieșind, îl ruga. Însă el,
răspunzând, a zis tatălui său: Iată, de atâția ani îți slujesc și niciodată n-am călcat porunca ta. Și mie niciodată nu mi-ai dat un ied, ca să
mă veselesc cu prietenii mei. Dar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu desfrânatele, ai înjunghiat pentru el vițelul cel
îngrășat Tatăl însă i-a zis: Fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt. Trebuia însă să ne veselim și să ne bucurăm, căci
fratele tău acesta mort era și a înviat pierdut era și s-a aflat.

.
Page1

S-ar putea să vă placă și