Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

STUDENTA:Șerban Raluca

GRUPA MARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când ,cum şi de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI:Darurile toamnei

SUBTEMA: Fructele ne dau putere

TEMA INTEGRATOARE A ACTIVITĂȚII: Ce comori ascunde toamna?

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: Activități de dezvoltare


personală(ADP)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Activități de dezvoltare personală:

01:Să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranţă şi disponibilitate;

02:Să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut şi de a răspunde adecvat acestora;

03:Să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei: temperatură, precipitaţii, fenomene ale
naturii, stabilind un raport între cuvinte şi imagini;

04:Să execute acţiuni motrice însuşite în contexte variate, într-un ritm corespunzător;

STRATEGII DIDACTICE:
Sistemul metodologic: : conversaţia
Sistemul resurselor curriculare: panoul de prezenţă,fotografii ale copiilor,calendarul naturii.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală


DURATA: o zi
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupa

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: Deprinderea de a saluta, de a-și aștepta rândul, de a-i asculta pe ceilalti
Întâlnirea de dimineață: Buna dimineata, fructe vesele!
Tranziții: „Bat din palme, clap, clap, clap!”

Activitatea debutează cu salutul, porneşte de la educatoare şi este continuată în lanţ de toti


copiii grupei.Voi saluta prin intermediul versurilor:

De mânuţe ne luam,

Cercul mare îl formăm.

Dimineata ne-am trezit,

La grădiniţă ne-am întâlnit,

Bună dimineaţa fructe mici!

Mă bucur că sunteti aici !

Copiii se vor saluta , pronunţându-şi numele, zâmbind şi privindu-se în ochi.

PREZENTA:

Fiecare copil îşi va aseza fotografia pe panoul de prezenţă. Fotografiile celor absenţi vor fi
întoarse invers.;Un băieţel va numi fetiţele prezente şi va stabili numărul acestora, iar o fetiţă va
numi băieţii prezenţi şi va stabili deasemenea numărul acestora.

CALENDARUL NATURII:

Voi rosti urmatoarele versuri:

Calendaru-i incântat

Că va fi iar completat,

Cu nori, ploaie, vânt , furtună

Sau poate cu vreme bună!

Prin intermediul unei conversaţii stabilesc, împreună cu copiii anotimpul în care ne aflăm,
meteorologul de serviciu prezentându-ne vremea. Se lucrează la panou, stabilindu-se anul, luna,
ziua săptămânii şi se aleg jetoanele corespunzatoare stării vremii şi cele potrivite vestimentaţiei
pentru acesta zi.

ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALȚI:
Prezint copiilor o imagine cu un cos cu fructe, apoi adresez întrebările:,,Ce fructe
cunoaşteţi?”,,, Care este fructul vostru preferat ? De ce?”; În cadrul acestei secvenţe, 2-3 copii
din colectivul grupei vor fi solicitati sa vină pe scaunul autorului să povestească colegilor despre
fructul său preferat..ACTIVITATEA DE GRUP:

Aceasta secvenţă se desfasoara sub forma jocului senzorial :,,Clubul detectivilor”,in cadrul
caruia eu voi pune intr-un saculet câteva nuci, copiii il vor trece din mana in mana, vor pipai
saculetul si fiecare va spune ce crede ca se afla in saculet. La sfarsit, copilul care a ghicit va fi
câştigătorul jocului si va fi numit “istetelul zilei”.

.NOUTATEA ZILEI:

Se prezintă copiilor conţinutul scrisorii din partea Zânei Toamna:

,,Fructe vesele , ştiu că sunteţi copii isteţi.De aceea eu vă propun un joc şi voi încerca să vă
păcălesc. Voi trebuie să fiţi atenţi si să mă corectaţi dacă greşesc! Toamna.”

Afirmaţii: Strugurele creşte în pom./ Mărul este dulce-acrişor./ Nuca este roşie./Para este
galbenă./Din pere se face must./Gutuia este înecăcioasă.

MESAJUL ZILEI:

,,Hai copii să ne jucăm,

Despre fructe să-nvăţăm,

Sunt comori...să le-adunăm,

Pe Toamnă să o bucurăm!”

- Bun e mărul, bun, e bun! Ne place!

- Strugurele-i bun si el! Ne place!

- Tare- bună-i para şi! Ne place!

Ne jucăm! Învăţăm! Şi comori noi căutăm! Şi comori noi căutăm!

TRANZITIA: Se realizează prin intermediul jocului cu text şi cânt:

Bat din palme clap,clap clap ,

Din picioare trap trap ,trap,

Ne-nvartim ,ne rasucim,

La masute noi pornim.


SECVENȚELE DIDACTICE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
INTEGRATE DIDACTICE

Moment organizatoric Se creează condițiile necesare


unei bune desfășurări a
activităților din această zi:
amenajarea grupei, pregătirea
materialului didactic, intrarea
copiilor în grupă.

„Bat din palme, clap, clap,


Tranzitie clap!”

A.SALUTUL: Activitatea
Intalnirea de dimineata
debutează cu salutul, porneşte de
la educatoare şi este continuată în Conversația
lanţ de toti copiii grupei.Voi
saluta prin intermediul versurilor:

De mânuţe ne luam,

Cercul mare îl formăm.

Dimineata ne-am trezit,

La grădiniţă ne-am întâlnit,

Bună dimineaţa fructe mici!

Mă bucur că sunteti aici !

Copiii se vor saluta ,


pronunţându-şi numele, zâmbind
şi privindu-se în ochi.

B.PREZENTA:

Fiecare copil îşi va aseza


fotografia pe panoul de prezenţă.
Fotografiile celor absenţi vor fi
întoarse invers.;Un băieţel va
numi fetiţele prezente şi va stabili
numărul acestora, iar o fetiţă va
numi băieţii prezenţi şi va stabili
deasemenea numărul acestora.

C.CALENDARUL NATURII:

Voi rosti urmatoarele versuri:

Calendaru-i incântat

Că va fi iar completat,

Cu nori, ploaie, vânt , furtună

Sau poate cu vreme bună!

Prin intermediul unei


conversaţii stabilesc, împreună cu
copiii anotimpul în care ne aflăm,
meteorologul de serviciu
prezentându-ne vremea. Se
lucrează la panou, stabilindu-se
anul, luna, ziua săptămânii şi se
aleg jetoanele corespunzatoare
stării vremii şi cele potrivite
vestimentaţiei pentru acesta zi.

D.ÎMPĂRTĂŞIREA CU
CEILALȚI:

Prezint copiilor o imagine cu


un cos cu fructe, apoi adresez
întrebările:,,Ce fructe
cunoaşteţi?”,,, Care este fructul
vostru preferat ? De ce?”; În
cadrul acestei secvenţe, 2-3 copii
din colectivul grupei vor fi
solicitati sa vină pe scaunul
autorului să povestească colegilor
despre fructul său preferat.

E.ACTIVITATEA DE GRUP:

Aceasta secvenţă se desfasoara


sub forma jocului senzorial
:,,Clubul detectivilor”,in cadrul
caruia eu voi pune intr-un saculet
câteva nuci, copiii il vor trece din
mana in mana, vor pipai saculetul
si fiecare va spune ce crede ca se
afla in saculet. La sfarsit, copilul
care a ghicit va fi câştigătorul
jocului si va fi numit “istetelul
zilei”.

F.NOUTATEA ZILEI:

Se prezintă copiilor conţinutul


scrisorii din partea Zânei Toamna:

,,Fructe vesele , ştiu că sunteţi


copii isteţi.De aceea eu vă propun
un joc şi voi încerca să vă
păcălesc. Voi trebuie să fiţi atenţi
si să mă corectaţi dacă greşesc!
Toamna.”

Afirmaţii: Strugurele creşte în


pom./ Mărul este dulce-acrişor./
Nuca este roşie./Para este
galbenă./Din pere se face
must./Gutuia este înecăcioasă.

G.MESAJUL ZILEI:

,,Hai copii să ne jucăm,

Despre fructe să-nvăţăm,

Sunt comori...să le-adunăm,

Pe Toamnă să o bucurăm!”

- Bun e mărul, bun, e bun!


Ne place!

- Strugurele-i bun si el!


Ne place!

- Tare- bună-i para şi!


Ne place!
Tranzitia Ne jucăm! Învăţăm! Şi comori noi
căutăm! Şi comori noi căutăm!

Se realizează prin intermediul


jocului cu text şi cânt:

Bat din palme clap,clap clap ,


Rutine
Din picioare trap trap ,trap,

Ne-nvartim ,ne rasucim,

Tranzitia Deprinderi de igiena personala

Bat din palme-joc cu text si cant

S-ar putea să vă placă și