Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

DATA: 25.10.2018

STUDENT: Nicorut Adela Teodora

EDUCATOARE: Buzlea Livia

GRUPA: Mare

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.P. nr. 56

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

SUBTEMA (TEMA SĂPTĂMÂNII): Grădina cu legume

DOMENIUL DE CUNOAȘTERE: ALA I

SCOP: Cunoașterea legumelor de toamnă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1- să recunoască cel puțin 3 legume de toamnă după materialul prezentat

O2- să coloreze cel putin 3 legume folosind culoarea potrivită și materialul intuit

O3- să realizeze sarcina de lucru în conformitate cu macheta prezentată

O4- să utilizeze și să recunoască ustensilele necesare pentru activitate

O5- să își aprecieze unul altuia lucrările efectuate

STRATEGII DIDACTICE:

• METODE SI PROCEDEE: joc de rol, demonstrația, conversația

• MIJLOACE DIDACTICE: fișe de lucru, legouri, ustensile de bucătărie, scrisoarea


Zânei.

• METODE DE EVALUARE: frontală

• FORMA DE ORGANIZARE: centre de lucru

DURATA: 30 min
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învățământul preșcolar

Etapele Conținutul științific Strategiile didactice


activității Metode și Mijloace Metode de
procedee didactice evaluare
Momentul Sala de grupă va fi aerisită,
organizatoric mobilierul grupat pentru cele patru
centre pentru ALA I, materialele
vor fi așezate pe mese. Între timp
copii sunt asezați întâlnrea de
dimineață
Întâlnirea de Copii vor fi așezați în cerc, li se Conversația
dimineață vor adresa intrebări legate de Explicația
vremea de afară, zilele săptămânii,
anotimpul în care se află, lucrurile
specific anotimpului, roadele de
toamnă, activitățile de toamnă și în
final ne salutăm cu țotii și începem
ziua cu forțe proaspete.
Captarea atenției Copii vor primii în dar de la Zâna Conversația Scrisoarea
Toamnei o scrisoare cu câteva Zânei
sarcini pe care vor trebuii să le
îndeplinească
Anunțarea temei Activitatea va fi derulată pe centre Conversația
și a obiectivelor de interes respectic centrul artă,
construcție si joc de rol după
indicațiile educatoarei
Reactualizarea Vor fi adresate întrebări despre Conversația Coșul cu
cunoștințelor fructele de toamnă legume
-Care sunt fructele de toamnă?
-Ce culori au ele?
-Ce formă au ele
-La ce folosim fructele de toamnă?
Dirijarea ALA I Conversația Coșul cu
învățării Centrul artă- copiii vor avea de Demonstrație legume
desenat fără a ieșii din contur Joc de rol Fișe de
legumele de toamnă, folosind Explicația lucru
culorile potrivite, având exemple Legouri
legumele din coș. Ustensile de
Centrul construicții- copiii vor bucătărie
avea de realizat din legouri o piață
de legume care să conțină tarabe
pentru legume
Centrul joc de rol- copiii se vor
îmbrăca în bucătari și vor prepara
o supă de legume pentru păpuși și
Zâna Toamnă

Obținerea Antrenamentul muschilor Explicația


performanței manutelor:
Miscam degetele
Batem bine palmele
Cade ploaia incetisor
Stoarcem rufele usor
Spor la lucru albinutelor

După antrenament și explicațiile


educatoarei copii se vor apuca de
lucru, aceștia primind ajutor când
este nevoie.

Asigurarea Educatoarea va adresa întrebări Conversația


retenției și a copiilor referitoare la activitatea
transferului desfășurată
-Ce legume am denesat noi astăzi?
Ce formă și culoare au aceste?
- Cum arată o piață de legume? Ce
găsim noi în aceasta?
-Ce supă am gatit noi azi? Care
sunt ingredientele pe care le-am
folosit la prepararea acesteia?

Evaluarea Educatoarea va face aprecieri Conversația Frontală


frontale fiecarui centru de lucru
Încheierea Lucrările copiilor vor fi expuse la Galeria
activității galeria grupei Grupei

S-ar putea să vă placă și