Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Economic Administrativ, Iaşi

Catedra: Discipline Tehnologice

Profesor: Tauciuc Maria – Luiza

Student: Ghergheluca Loredana

An şcolar: 2019-2020

Proiect didactic

Modulul: Consiliere si orientare


Data: 5 decembrie 2019
Clasa: a IX-a A
Locul de desfăşurare:
Durata: 50 de minute
Titlul temei: Talentele, calitatile si defectele mele
Tipul lecţiei: mixta
Competenţe specifice
 să-şi identifice obiectiv talentele, calităţile şi defectele;
 să înţeleagă că specificul uman îl reprezintă o îmbinare compensatoare a
calităţilor şi defectelor;

 să se mobilizeze pentru a-şi promova talentele, calităţile şi să-şi atenueze


defectele;

 să accepte distanţa dintre dorinţe, iluzii şi realitate;

 să înţeleagă importanţa calităţilor umane în viaţa unui om;

Obiective cadru : Dezvoltarea unei atitudini pozitive față de sine ca persoană


unică.

Obiective de referință :

 Sa exerseze prezentarea caracterisiticilor pozitive despre sine.


 Să-si recunoască propriile defecte si greseli și să încerce o schimbare în
bine.

Obiective operaționale :

 Elevii sa sesizeze caracteristici ale propriei persoane

 Sa inteleagă importanta imaginii de sine

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale
M1: Explicaţia
M2: Conversaţia euristică
M3: Observarea sistematică
M4: Exerciţiul

2. Resurse materiale
m1: tabla, marker
m2: fişe de lucru
m3: videoproiector

2. Forme de organizare a activităţii


 frontală
 individuală
 in grupuri mici

3. Forme de dirijare a învăţării


 dirijată de profesor
 individuală
 in grup

4. Resurse bibliografice
https://www.cdt-babes.ro/articole/imaginea-de-sine-stima-de-sine-si-increderea-in-sine.php

http://red.ismb.ro/doc/VOLUM%201_Exercitii%20%20de%20dirigentie.pdf

http://liceulmihaiviteazul.info/wp-content/uploads/2014/11/Activitatii-de-cunoastere-si-
autocunoastere-a-elevilor-1.pdf
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare


crt. lecţiei
1. Moment -Verifică prezenţa Pregătesc Dialogul
organizatoric -Organizează clasa pentru începerea lecţiei materialele pentru
2 minute -Pregăteşte materialul didactic începerea lecţiei
2. Captarea Profesorul îi pune pe elevi în temă cu ceea ce vor dicuta azi prin Elevii discuta Conversaţia
atenţiei prezentarea unui citat. impreuna cu Expunerea
3 minute “Cine se cauta pe sine, găsește lumea, cine caută lumea, se găsește profesorul ceea ce
pe sine,” (Octavian Paler) presupune acest
citat.
Profesorul anunță tema despre care vor dicuta azi: Talentele,
calitățile și defectele mele.
Enuntarea obiectivelor:
 Identificarea obiectivă a talentelor, calitaților si defectelor
 Identificarea importantei calitatilor umane în viata unui om
3. Dirijarea Completează fisa si Conversaţia Evidenţiază
învățării Elevii vor completa individual fisa “ Steaua respectului de sine” prezintă ceea ce au Expunerea nivelul de
10 minute (Anexa 1). Dupa completarea fisei, se vor discuta și analiza temele notat. Explicaţia înţelegere a
abordate în fisa si dificultatile întâlnite. Exemplificarea temei
Profesorul mediază discuțiile si urmareste ca toti elevii sa isi Observaţia discutate
10 minute insușească ideea de “imagine de sine”. sistematică
 Este modul în care o persoana îsi percepe propriile
caracteristici fizice, cognitive, emoționale, sociale și
spirituale;
 Este o reprezentare mentala a propriei persoane, un tablou
în care sunt incluse cunoștinte despre sine si care ne ajuta
sa ne regasim.
Consecinte ale imaginii de sine negative/pozitive

Imaginea de sine pozitiva: Isi expun ideeile


10 minute  Cresterea performantelor scolare (persoana isi estimează refiritoare la
corect rezultatele, resursele, își asumă responsabilități în imaginea de sine.
conformitate cu cerințele și resursele proprii)
 Relații armonioase in cadrul familiei
 Relații bune cu colegii și prietenii (elevii isi pot în evidenta
calitatile fara a le devaloriza pe ale celorlalți)

Imaginea de sine negativa:


 Scaderea performantelor scolare, datorită subestimării
resurselor si capacitatilor, neasumării responsabilităților
 Relații nearmonioase în cadrul familiei
 Relații conflictuale cu prietenii si colegii

Cine ma poate ajuta să mă cunosc mai bine?

5 minute Teste psihologice


Parintii
Prietenii
Profesorii
Psihologul scolar

4. Fixarea şi Ofera feedback Le explica Evaluează


asigurarea Le cere elevilor sa evalueze modul de desfasurare a orei prin prezentarea profesorului. cum se oferă nivelul de
feedbackului a 2 lucuri pe care le apreciaza la acasta ora, 2 lucruri care nu le au placut un feedback. înţelegere a
7 minute si 2 lucruri care ar putea fi îmbunătățite. temei
discutate
5. Evaluare Apreciază activitatea elevilor şi sublinierea principalor ideii. Elevii se vor Aprecieri
3 minute autoevalua globale şi
subliniind individuale.
eventualele
concluzii.

S-ar putea să vă placă și