Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul TehnicAnghel Saligny Baia Mare

Profesor:Burzo Viorel
Clasa: a IX-a A
Disciplina: Mãsurãri electrice în curent continuu
Unitatea de învăţare: Elemente de circuit electric
Titlul lecției: Condensatoare
Tipul lecţiei: Mixtă
Duratalecţiei: 50 minute
Loc de desfăşurare:sala B16

PROIECT DIDACTIC
Obiective operaționale

La sfârșitul activității didactice elevii trebuie să fie capabili:

O1- Să definească Condensatorului

O2- Să recunoască reprezentarea simbolica a condensatorului.

O3- Să ințelegă relația capacități electrice și unitatea de masură a acesteia.

O4- Să identifice reprezentările convenționare a condensatoarelor.

O5- Să clasifice condensatoarele.

O6- Să inteleagă marcarea condensatoarelor.

O7.- Să rezolve corect sarcinile din fișa de lucru

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode de învăţământ: explicaţie, conversaţie, observaţie dirijată, exerciţiu.


 Mijloace de învăţământ: tablă, caiet de notiţe, fişe de lucru, catalog de circuite
electrice în current continuu.
 Forme de organizare a clasei: frontală, pe grupe mici.

EVALUARE: formativă.

BIBLIOGRAFIE:

1. Florin Mares, Dragos Ionel Cosma-“ Masurari electrice in curent continuu. Manual pentru clasa a
IX-a. Domeniul de pregatire profesionala: electric”-Editura CD Press
ACTIVITĂŢI DE PREGĂTIRE PENTRU LECŢIE
(în afara orelor de curs)
Desfăşurate de profesor:
 stabileşte competenţele derivate;
 stabileşte conţinutul de instruire corespunzător;
 alege resurse materiale necesare;
 confecţionează materiale noi (fişe de lucru, fişe de observaţie, fişe test);
 stabileşte secvenţele lecţiei, modul de lucru cu elevii, formele de organizare a instruirii;
 întocmeşte proiectul unităţii de conţinut, planul lecţiei şi schiţa lecţiei.

Desfăşurate de elevi:
 studiază notiţele;
 studiază bibliografia recomandată;
 rezolvă tema propusă de profesor, aplicând cunoştinţele însuşite.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Obiective Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluare
Operaţionale instruirii
Metode Mijloace Forme
Conţinut
de înv. de înv. de
organiz
1. Organizarea clasei pentru lecţie:
-Salutul. -Comunică Conversaţia frontală 3min
-Notează absenţii. - profesorului
Prezintă modul în care se va absenţii.
desfăşura lecţia.
-Răspund
solicitărilor
profesorului. -Sunt
atenţi. -Pregătesc
caietele de notiţe.
2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior:
-Cere elevilor să definească - Se concentrează. Conversaţia. frontala 10min
un circuit electric continuu -Formulează Explicaţia
-Cere elevilor să definească răspunsuri la
cele doua categorii de întrebările
elemente a unui circuit profesorului.
electric -Definesc un circuit
-Prezintă marimile de stare electric in current
electrică continuu
-Definesc cele doua
categorii de
elemente a unui
circuit electric
-Prezintă marimile
de stare electrică
3. Transmiterea noilor cunoştinţe:
Captarea -Face precizări asupra -Sunt atenţi. Explicaţia Tabla Frontală 3min
atenţiei. importanţei pe care o Notează în caiete Caiet de notiţe
reprezintă titlul lecţiei.
Condensatoarele -Reţin obiectivele
-Scrie pe tablă titlul operaţionale
lecției:Condensatoare urmărite, modul în
Comunicarea - Prezintă structura lecţiei şi care vor fi evaluaţi şi
titlului lecţiei şi comunică elevilor scopul se va obţine
a obiectivelor lecţiei, obiectivele conexiunea inversă.
operaţionale operaționale urmărite ,
modul de evaluare şi
obţinere a conexiunii
inverse (feedback-ului).
Distribuie elevilor fişa de
documentare.
O1,O2,O3, Dirijarea -Dirijeaza și controlează -Sunt atenţi la Explicaţia Tabla Frontală Orală
O4, învăţării desfășurarea activității de explicaţiile Conversaţia Caiet de notiţe
O5,O6 predare-invățare profesorului. Observaţia
-Definește Condensatorul -Notează în caiete. dirijată
-Reprezintă pe tablă -Urmăresc
simbolul condensatorului prezentarea
-Prezintă relația capacități profesorului
electrice și unitatea de -Consultă fișa de
măsură a acesteia documentare
Prezintăreprezentările -Sunt atenţi la
convenționale a etapele care se
condensatoarelor parcurg
Clasifică condensatoarele - Răspund la
-Arată marcarea întrebări folosind
condensatoarelor caietele şi
- Solicită elevilor să consulte materialul didactic
cataloagele tehnice oferite existent.
Obţinerea Distribuie elevilor fișa de Sunt atenţi la Conversaţia Tabla Pe grupe
performanţei lucru explicaţiile legate de Explicaţia Caiet de notiţe mici
Sunt atenţi la explicaţiile modul de Execiţiul Fişa de lucru
legate de modul de completare a fişei catalog de
completare a fişei de lucru. de lucru. circuite electrice
Le solicită rezolvarea Se concentrează. în current
sarcinilor din fișa de lucru. Se consultă pe continuu
Confirmă răspunsurile perechi,
corecte şi intervine, dacă colaborează.
este cazul cu explicaţii Completează fişa de
suplimentare lucru.
Răspund solicitărilor
profesorului

frontală
Asigurarea
conexiunii
inverse

4. Fixarea cunoştinţelor

Asigurarea Formulează aprecieri, Reţin aprecierile Conversaţia Caiet de notiţe


retenţiei şi a observaţii şi recomandări.
transferului Notează tema în Catalog
celor învăţate. Notează elevii activi, caiete.
justifică notele.

Anunţă tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și