Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Prof. Ciocmărean Ioan


DATA:11.12.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă-Şimleu Silvaniei


CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă

SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Miracolul Naşterii Domnului”


TIPUL LECŢIEI:mixtă
SCOPUL LECŢIEI: dobândirea unor cunoştinţe despre Naşterea Domnului, în vederea cinstirii marelui eveniment, din instoria mântuirii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice în icoana Naşterii Domnului, persoane prezente la acest eveniment;
O2 – să povestească pe scurt, întâmplările legate de Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos;
O3 – să – L identifice pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu;
O4 – să descrie comportamentul religios – moral al unui bun creştin în preajma sărbătorii Naşterii Domnului;
COMPETENŢE FORMATIV – EDUCATIVE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O5 – să conştientizeze importanţa praznicului Naşterii Domnului pentru creştini:
O6 – să dorească să întâmpine Naşterea Domnului ca un bun creştin:
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee:
– cubul, conversaţia, explicaţia, povestirea, expunerea,demonstraţia cu substitute, cântarea religioasă,
Mijloace de învăţământ: Videoproiector-prezentare PPT, icoana Naşterii Domnului, iconiţe cu Naşterea Domnului, ilustraţii cu evenimente
importante petrecute la Naşterea Domnului, cubul,
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
Călugăru, Dumitru, „Hristos în şcoală”, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990;
Ciobanu, Olimpia, „Sunt copil, Iisuse”, Editura Sapienţa, Iaşi, 2001:
Cucoş, Constantin, „Educaţia religioasă”, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
Muha, Camelia, „Caiet de religie – creştin ortodoxă”, cls. I – a, Editura „Sfânta Mina”, Iaşi, 2004;
DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC:

STRATEGIA PROPUSĂ Evaluare


Nr. Momentele Ob. Metode şi Mijloace de
Timp Forme de
crt. lecţiei op. PROFESOR ELEV procedee învăţământ
organizare

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Profesorul:

I. Momentul - salută, rosteşte rugăciunea - salută, spun


împreună cu elevii; rugăciunea,
organizatoric absenţii; 2 conversaţia frontal
- notează absenţii – se interesează
de motivul celor care sunt absenţi, - se pregăesc min.
întrebând dacă nu sunt bolnavi; pentru începerea
orei;
- realizează managementul clasei –
pregăteşte clasa pentru începerea
orei;

Despre ce am vorbit ora trecută? - despre colinde; 4

min.

II. Verificarea - ,,Sosit-a aprecieri


cunoştinţelor praznicul iară”; „O verbale
anterioare Ce colinde am colindat? ce veste
minunată”;etc conversaţia

De ce creştinii cântă colinde? - vestesc Naşterea


Domnului
Ce învăţături putem desprinde
frontal

Pregătirea
elevilor penru
receptarea Ce veste minunată a primit Fecioara - că – L va naşte 1
noilor Maria ? pe Iisus, Fiul lui
III. Dumnezeu; min. conversaţia frontal
cunoştinţe

O1 Astăzi vom vorbi despre Naşterea


Domnului, care este o sărbătoare de
bucurie pentru toţi creştinii - elevii ascultă cu 3
:,,Miracolul Naşterii Domnului” atenţie expunerea
Anunţarea O2 profesorului; min. expunerea frontal
titlului şi a Vom afla cum s-a împlinit vestea
IV. obiectivelor îngerului Gavriil.
propuse O3

04 Vă rog să fiţi atenţi la povestea mea,


sub formă de PPT, fiindcă va trebui
să ştiţi de ce Iisus a fost trimis în
lume, unde S-a născut, ce întâmplări
minunate s-au petrecut la naşterea
Sa, cum vestim noi Naşterea
Domnului.

Profesorul va povesti elevilor


Naşterea Domnului, în ordine PPT
cronologică a evenimentelor. În
timpul prezentării PPT, elevii vor
Comunicarea interveni cu explicaţii şi intercalat
noilor vor cânta colinde.
V. cunoştinţe 20
La câteva luni după vestea adusă
Mariei de către înger, împăratul a
poruncit locuitorilor din Nazaret să min.
meargă fiecare să se înscrie în
oraşul din care se trage neamul lui.
Sfânta Fecioară Maria şi bătrânul
Iosif au mers în oraşul Betleem. Ei s-
au adăpostit peste noapte într-o - elevii
peşteră din apropierea oraşului ascultă şi
Betleem, în care îşi duceau păstorii intervin cu Frontal
turmele pe vreme rea; un staul de explicaţii Povestirea PPT
animale. în
povestea
,,Maria şi Iosif colindă” Naşterii
Domnului; Cântarea
Naşterea Pruncului Sfânt a fost religioasă
însoţită de semne minunate ( sfinte
): cerul s-a deschis, o stea deosebită
a apărut deasupra peşterii, o lumină
puternică s-a coborât deasupra
peşterii în care erau Iosif şi Maria.
Îngerii s-au arătat păstorilor, - elevii ascultă şi
vestindu-le ca li S-a născut un intervin cu
Mântuitor; ei coborau pe raze de PPT
explicaţii în
lumini cântând vesel: „ Mărire întru
povestea Naşterii
cel de sus lui Dumnezeu şi pe Domnului;
pământ pace, între oameni
bunăvoire.”

,,O ce veste minunată”

Păstorii din apropiere privind cu Cântarea


frică lumina cerească ce strălucea religioasă
deasupra grajdului lor, aflând de la
îngeri că S-a născut Iisus Hristos, au
mers, I S-au închinat şi I-au adus PPT
daruri.

,,Trei păstori”
Cântarea
religioasă
Cei Trei Crai de la Răsărit au găsit
drumul spre oraşul Betleem
conducându-se după steaua
luminoasă care îi călăuzea, mergând
pe cer. Ei s-au închinat Pruncului
Sfânt şi I-au dăruit aur, smirnă şi
tămâie.
frontal
,,Trei crai de la Răsărit”
- elevii ascultă şi
Noi ne exprimăm bucuria de intervin cu Cântarea
sărbătoarea Naşterii Domnului explicaţii în religioasă
(Crăciun), colindând pe la casele povestea Naşterii
oamenilor pentru a le vesti Domnului;
Naşterea Domnului Iisus Hristos, la PPT
biserică, la vecini, la prieteni etc.

,,Sosit-a praszicul iară”


Cântarea
religioasă
METODA CUBULUI 12

O1 1. Descrie min demonstraţia icoana aprecieri


cu substitute Naşterii verbale;
- profesorul prezintă elevilor icoana - elevii privesc Domnului;
Naşterii Domnului apoi, le cere icoana şi metoda
Fixarea şi elevilor să identifice persoanele ilustraţiile şi cubului
sistematizarea prezente la acest moment mare; identifică frontal
VI. cunoştinţelor persoanele
dobândite prezente la conversaţia
eveniment; individual

02 2.Aplică

- apoi, profesorul îi ajută pe copii -să ne rugăm, să aprecieri


întrebându-i: Ce fapte bune ar mergem la verbale
trebui să facem pentru a întâmpina biserică, sa
ajutăm oamenii, metoda
aşa cum se cuvine Naşterea cubului
Domnului? etc.,

3.Analizează icoana
metoda Naşterii
-profesorul cere elevilor să observe cubului Domnului;
icoana Naşterii Domnului şi să - elevii, cu
spună care sunt personajele ajutorul icoanei
participante la acest eveniment; descoperă pe:
conversaţia aprecieri
4. Compară Maria, Iosif, verbale
îngerii, păstorii
-profesorul cere elevilor să spună cu frontal
ce se aseamănă/prin ce se
diferenţiază Naşterea Domnului cu -Iisus Hristos s-a metoda
cea a unui prieten; născut într-o aprecieri
cubului
iesle, iar prietenul verbale
la spital, etc. conversaţia
5. Asociază

-profesorul cere elevilor să explice individual


de ce şi noi creştinii colindăm în
preajma sărbătorii Naşterii -prin colinde
Domnului? Cu cine ne asemănăm vestim Naşterea
Domnului şi ne metoda frontal
făcând acest lucru? cubului
asemănăm cu
îngerii şi păstorii conversaţia
care au cântat la aprecieri
Naşterea lui Iisus verbale
6.Argumentează

-profesorul cere elevilor să -pentru că S-a individual


argumenteze de ce este importantă născut Fiul lui
această sărbătoare pentru noi Dumnezeu; El ne metoda
creştinii? De ce trebuie să îi ajută dacă ne cubului
acordăm atât de multă cinste? frontal
rugăm lui şi conversaţia
vestim şi altora
învăţătura Lui
aprecieri
verbale

VII. Tema pentru „Desenează darul pe care ai dori să- - elevii sunt atenţi 1 explicaţia frontal
acasă L duci Pruncului Iisus”. la explicaţia
profesorului; min.

- profesorul colindă împreună cu


copiii;
- copiii colindă; 2 cântare
- apoi, rosteşte rugăciunea;
VIII. Încheierea - apoi, spun min. religioasă frontal
lecţiei - salută şi iese din clasă; rugăciunea;

S-ar putea să vă placă și