Sunteți pe pagina 1din 41

CALATORIE IN LUMEA POVESTILOR

PROIECT DE ACTIVITATE
INVENTAR DE
ACTIVITATI
I. ADP (Activitati de dezvoltare personala):

Intalnirea de dimineata: “Buna dimineata, musafiri!”

Rutine:

-Sosirea copiilor la gradinita- deprinderi specifice;

-Ne pregatim de activitati.

Tranzitii:

-“Buna dimineata!”

-“Ursul pacalit de vulpe”

-“Vulpe, tu mi-ai furat gasca!”

II. ALA 1 (Activitati liber alese):

BIBLIOTECA: “Sacul cu peste”- exercitii grafice

“Silabele ursului” – fisa de lucru

ARTA: “Animale salbatice” – pictura figurine din ipsos

“Tabloul Ursului pacalit de vulpe” – colorare, asamblare, lipire (lucrare


colectiva”

CONSTRUCTII: “Vizuine pentru vulpi”

JOC DE MASA: “Gaseste hrana animalelor” (joc de asociere)

“Ajuta ursul sa ajunga la lac”- labirint

“Ursul pacalit de vulpe” – puzzle

III. ADE (Activitati pe domenii experientiale):

ACTIVITATE INTEGRATA: DS+ DOS


DS- Activitate matematica: “Vulpea matematiciana” – joc didactic

DOS- Activitate practica: “Pestele” (aplicatie- decupare, asamblare, lipire)

IV. ALA 2 (Activitati liber alese):

1.Vulpile si ursii aduna pestele

2.Petrecerea de impacare
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata, intalnire de grup intre copii
si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata.
Salutul copiilor se va realiza utilizand strategia de invatare prin cooperare
“Cerc interior, cerc exterior”, combinata cu metoda “Amesteca, ingheata, formeaza
perechi” (Anexa 2, 3).
Dupa salutul de dimineata, se va completa “Calendarul naturii”. Copiii isi
vor reaminti tema saptamanii si cateva aspecte ale povestii “Ursul pacalit de
vulpe”.
Noutatea zilei: Educatoarea le va spune copiilor ca pe tot parcursul zilei ei
vor trebui sa dovedeasca ca stiu foarte bine povestea “Ursul pacalit de vulpe”,
deoarece sireata vulpe le-a pregatit o serie de probe la care va incerca sa ii
pacaleasca.

Educatoare prezinta fiecare centru de interes deschis si le va explica copiilor


ce au de realizat. Copiii, in functie de dorinta fiecaruia, se vor imparti si isi vor
alege centrul de interes pe care vor sa lucreze tinand cont de sarcinile cerute de
educatoare.
La centrul BIBLIOTECA copiii vor rezolva o fisa de lucru ce contine silabe
si o alta fisa in care vor trasa semne grafice cunoscute pentru a decora “Sacul cu
peste”
La centrul ARTA copiii vor picta animale salbatice din ipsos si vor realize
un tablou sugestiv din povestea “Ursul pacalit de vulpe”
La centrul CONSTRUCTII copiii vor realiza, folosind crengute, “Vizuini
pentru vulpi”.
La centrul JOC DE MASA copiii vor gasi solutia unui labirint, vor asambla
piesele pe puzzle pentru a realiza o imagine complete, vor asocial animalele cu
hrana corespunzatoare.
Pentru asigurarea feed-back-ului si evaluarea modului de lucru de la fiecare
centru, educatoarea organizeaza Turul galeriei (Anexa 10).
Dupa finalizarea activitatilor pe centre, educatoarea ii invita pe copii sa
participe la jocul didactic “Vulpea matematiciana”, realizandu-se astfel prima
activitate pe domenii experientiale.
A doua parte a activitatii integrate va cuprinde o aplicatie “Pestisorul”, in
care copiii isi vor dovedi calitatile practice.
In ultima parte a zilei, copii vor participa la “Petrecerea de impacare”, apoi
vor ajuta la strangerea pestilor din lac.
DATA:
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu Program Prelungit “Lumea
Piticilor”
NIVELUL: II
GRUPA: Mare - “Panselutelor”
TEMA ANUALA: Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Au fost si sunt in jurul nostru
SUBTEMA: Animale de pretutindeni
TEMA ZILEI: “Ursul pacalit de vulpe”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea cunostintelor si deprinderilor dobandite
anterior
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
DOMENII EXPERIENTIALE: DS (Activitate matematica) + DOS (Activitate
practica)
DURATA: 1 zi
SCOPUL ACTIVITATILOR:
- Dezvoltarea capacitatii de aplicare a cunostintelor, priceperilor si
deprinderilor referitoare la numerele si cifrele in limitele 1-10.
- Stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a cooperării şi toleranţei;
dezvoltarea capacităţii de observare, descoperire, analiză şi sinteză.
FORMELE EVALUARII: orala, actional-practica, scrisa.
ADP (Activitati de dezvoltare personala)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ “Buna dimineata, musafiri!”


TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi
DURATA: 35 min
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OBIECTIVE COGNITIVE:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, lună,
poziţia în succesiunea zilelor săptămânii);
- să recunoască personaje din povești.

OBIECTIVE PSIHOMOTRICE :
-să răspundă adecvat la comenzile motrice date:
-să se folosească de acțiunile motrice învățate pentru a răspunde la diferite
ritmuri .

OBIECTIV SOCIO-AFECTIV :
- exprimarea în relațiile cu cei din jur a stărilor afective pozitive manifestând
prietenie, toleranță și armonie;

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual


STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, brainstormingul, convorbirea,
învățarea prin cooperare.
MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri – elemente meteorologice,
Calendarul naturii.

BIBLIOGRAFIE:
1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I.,
Bucureşti;
2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul
cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti;
3. Curs “Strategii de invatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step;
4. *** (1997). „Dramatizări în versuri după povești cunoscute”-Grădinița Avicola
Bacău, Ed. Scorpion 7, Bucureşti.
ETAPELE ACTIVITATII

1) SALUTUL
Educatoarea sună din clopoțel, salută copiii spunând: “Dimineața a venit, /
Toți copiii au sosit, / În cerc să ne adunăm, / Cu toții să ne salutăm.! .
Educatoarea le ofera copiilor medalioane cu vulpe, urs, peste, pescar, apoi ii
împarte în două grupe. Copiii, formează doua cercuri concentrice. La semnalul
“Amestecă” dat de educatoare , copiii se rotesc în cerc cântând cantecul “Buna
dimineața”(anexa 2,3), se opresc la semnalul “Îngheață”, iar la semnalul
“Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc cu fața către cei din cercul
exterior, formează pereche cu cel din fața sa, salutându-se și împărtașindu-și
sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori dându-se astfel posibilitatea
formării cât mai multor perechi și salutului între cât mai mulți copii.
a. Prezența
Educatoarea va rosti versurile: „Azi la gradiniță/ Toți oare-au venit/Ne privim in
față,/Oare ai ghicit ? Copiii vor nominaliza absenții.
b. Calendarul naturii
Educatoarea îi invită pe copii sa-și îndrepte privirile către calendarul naturii, prin
următoarele versuri: „Calendaru-i încântat,/Că va fi iar completat,/Cu nori,
ploaie, vânt, furtună,/ Mai bine cu vreme bună !.Copiii vor completa calendarul
naturii cu ajutorul educatoarei.
2. ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALTI
Copiii își vor reaminti tema săptămânii,vor da exemple de personaje cunoscute din
povestea “Ursul pacalit de vulpe”.
3. ACTIVITATEA DE GRUP se va realiza prin jocul „Adevarat sau fals” .
Se utilizează propozitiile:
„Ursul a fost pacalit de vulpe”.
„Vulpea i-a dat peste ursului”.
„Ursul si-a bagat coada in lac”.
„Pescarul avea mult peste in caruta”.
„ Ursul a prins foarte mult peste”.
„ Ursul a ramas fara coada”.
4. NOUTATEA ZILEI
Educatoarea le va spune copiilor ca pe tot parcursul zilei ei vor trebui sa
dovedeasca ca stiu foarte bine povestea “Ursul pacalit de vulpe”, deoarece sireata
vulpe le-a pregatit o serie de probe la care va incerca sa ii pacaleasca.
5. ÎNVIORAREA - executăm câteva exercitii de înviorare pe baza unor versuri .

TRANZIȚIE:
„Buna dimineata!”
ALA 1 ( ACTIVITĂȚI LIBER ALESE)

TIPUL DE ACTIVITATE : Mixtă

FORME DE ORGANIZARE : Frontal, pe grupuri, individual

DURATA: 1 oră

A. BIBLIOTECĂ
TEMA: “Sacul cu peste”- exercitii grafice

“Silabele ursului” – fisa de lucru

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitiv-informaționale :

- să traseze semne grafice pentru a decora sacul vulpii;


- să identifice silabele cuvintelor date;
- să traseze tot atatea liniute orizontale cate silabe are fiecare cuvant;
- să coloreze doar imaginile ce simbolizeaza personajele din povestea “Ursul
pacalit de vulpe”.
b) socio-afective :
- executarea individual sau în grup a temei date manifestând spirit cooperant.
c) psiho-motorii
-să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună
coordonare oculo-motorie.
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul.,


Turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE : fise de lucru cu semne grafice, fise de lucru cu


silabe.

EVALUAREA: scrisa
B. ARTĂ

TEMA: “Animale salbatice” – pictura figurine din ipsos

“Tabloul Ursului pacalit de vulpe” – colorare, asamblare, lipire


(lucrare colectiva)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitiv-informaționale :

- să utilizeze corect instrumentele de lucru ;

- să realizeze lucrari inspirate din poveste valorificând deprinderile de lucru


însușite;

- să aplice în situatii noi tehnici de lucru însușite pentru a realiza compoziții


originale ;

b) psiho-motorii:

-să-și devolte mușchii fini ai mâinilor.

c) socio-afective:

- manifestarea spiritului cooperant în activitățile de grup.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, Turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE : figurine din ipsos, acuarele, pensule, lipici,


imagini de colorat cu elemente din poveste, creioane colorate, polistiren.

EVALUAREA: practica
C. CONSTRUCȚII

TEMA: “Vizuini pentru vulpi”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitiv-informaționale :

- să mânuiască materialul didactic pus la dispoziție utilizând diferite tehnici de


lucru;

- să respecte toate etapele « proiectului » în realizarea construcției.

b) socio-afective :

- manifestarea spiritului de colaborare în realizarea originală a construcției.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, Turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE : crengute, polistiren, figurine cu vulpi.

EVALUAREA: practica
D. JOC DE MASA

TEMA: “Ajuta ursul sa ajunga la lac”- labirint

“Ursul pacalit de vulpe” – puzzle

“Gaseste hrana animalelor”- joc de asociere

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitiv-informaționale :

- să gaseasca drumul corect prin labirint;


- să coloreze drumul identificat;
- să imbine corect piesele de puzzle, reintregind imaginea din poveste;
- sa asocieze animalul cu hrana corespunzatoare.
b)socio-afective
- interacționarea cu partenerii de joc și cu adultul care îi ajută.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, Turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE : fise-labirint, creioane colorate, puzzle, cresti de


rufe cu capete de animale. planseta cu hrana.

EVALUAREA: scrisa, practica


ADE (ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERiENTiALE)

DȘ - Activitate matematică:

Tema: “Vulpea matematiciana” – joc didactic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitive și de limbaj :

- să numere în limitele 1-10 în ordine crescătoare și descrescătoare;

- să formeze raporteze numarul la cantitate si invers;

- sa ordoneze crescator si descrescator numerele naturale, in concentrul 1-10;

- să utilizeze adecvat numeralele ordinale: primul, al doilea...ultimul;

- să stabileasca vecinii unui numar dat;

- să rezolve probleme ilustrate de adunare şi scădere în limitele 0-10 cu 1, 2


unităţi, utilizând corect semnele matematice „+”, „=”

b) psiho-motorii :

-să mânuiască materiale didactice puse la dispoziţie;

c) socio-afective:

- executarea individual sau în grup a temei date, manifestând spirit cooperant;

- participarea cu interes, într-o atmosfera destinsă, placută, stimulativă in cadrul


activității

SARCINA DIDACTICĂ :

-recunoasterea locului fiecarui numar in sirul numeric;

-realizarea raportării cantitate-număr-cifră;

-scrierea operaţiilor matematice corespunzătoare rezolvării unor probleme


ilustrate de adunare şi scădere cu 1, 2 unităţi în limitele 0-10;
-stabilirea vecinilor (mai mare, mai mic) al unui numar dat;

- utilizarea adecvata a numeralelor ordinale: primul, al doilea...ultimul.

REGULA JOCULUI :

Copiii vor fi impartiti in doua echipe: Echipa Ursuletilor si Echipa


Vulpilor. Inceperea și finalizarea jocului va fi anunțată de semnalul educatoarei
(trei bătăi din palme). Va raspunde doar copilul numit de educatoare. Răspunsul
corect va fi recompensat prin aplauze. În cazul în care un copil răspunde greşit
sau nu ştie să rezolve o sarcină primită, poate fi ajutat de un alt coleg din echipa
lui. Copiii vor fi recompensați la sfârșitul activității.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, alegerea copiilor pentru a da răspunsuri cu


ajutorul versurilor, numaratori, recompense.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe echipe, individual

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversația, explicația, instructajul verbal , demonstrația,


exercițiul, problematizarea,, jocul – metoda euristică, piramida.

MIJLOACE DIDACTICE: macheta Vulpii matematiciene, panou de afisaj, cifre


din carton, planse cu imagini ce prezinta diferite probleme ilustrate.

EVALUAREA: orala, practica

DURATA: 35 MINUTE

TRANZIȚIE: Cantec: „Vulpe, tu mi-ai furat gasca!”

RUTINE: „Să mâncăm sănătos” – deprinderi de autoservire


TRANZIȚIE: În clasă ușor intrăm

În semicerc ne așezăm!

DOS - Activitate practica:

Tema: “Pestele” – aplicatie

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitive:
▪ sa denumeasca unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii.

b) socio-afective:
▪ sa manifeste spirit cooperant in activitatea desfasurata;
▪ sa exprime impresii, trairi afective si idei proprii legate de tema data.

c) psiho-motorii:
▪ sa realizeze o lucrare practica cu subiect dat;
▪ sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
▪ sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii practice.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE: carton albastru, fisa cu peste, seminte de dovleac,


malai, ochisori mobili, foarfeca, lipici.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.


EVALUAREA: practica

DURATA: 35 minute

TRANZIȚIE: Cantec: „Ursul pacalit de vulpe”

ALA 2 ( ACTIVITĂȚI LIBER ALESE)

1. Vulpile si ursii aduna peste

2 .Petrecerea de impacare

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidarea cunoştinţelor

FORMA DE REALIZARE: Euritmie

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri

DURATA: 35 minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive:

- să mimeze diverse gesturi amuzante;

- să manifeste stăpânire de sine;

- să participe cu interes la activitate păstrând ordinea şi disciplina;

b) psiho-motorii:

-să execute corect exerciţii euritmice, coordonându-şi mişcările corporale cu


ritmul muzicii şi mesajul transmis.

c) socio-afective:

- manifestarea interesului prin participare efectivă şi afectivă;


- colaborarea cu ceilalţi colegi în timpul activităţii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,


audiţia muzicală, jocul

MIJLOACE DIDACTICE: casetofon, CD Audio, cântece, cosulete, pesti din


carton, masti.

EVALUAREA: orala, actional-practica

ETAPELE ACTIVITĂȚII:
Copiii, avand masti de vulpi si ursi, vor mima strangerea pestilor din lac si
asezarea acestora in cosulete. Acestia vor executa pași de dans pe diferite
melodii, participand cu placere la Petrecerea de impacare.

BIBLIOGRAFIE

1. *** (2009). „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” –


vol.I, Ed. DPH., Bucureşti;

2. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode


interactive de grup” –ghid metodic, (2002), Ed. Arves, București

3.*** (2008) - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani),


M.E.C.I., Bucureşti
4. Dragomirescu Georgeta, Kum Suzana, Bojin Elena .(1972). - ,,Metodica predării
educatiei

fizice în grădiniţa de copii”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti

5 .*** (2012)- „ Ghid de educație fizică” - Editura Diana, Pitești

6. „Revista Învățământul preșcolar și primar” nr. 4/2007, Bucureşti

7. www. clipart.com

8.www. fanpop

9.www. picturi pe pereți

10. www.trilulilu.ro
Secvențe Conținut Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace Forme de Forme Metode Indicatori
didactice
procedee didactice organizare

Introducerea Crearea condițiilor optime necesare


în activitate desfășurării activității:
- aerisirea sălii de grupă,
- pregătirea mobilierului și a materialelor,
- asigurarea unui climat educațional favorabil,
în concordanță cu tema zilei.

ALA 1 (Activități liber alese)


După întâlnirea de dimineață se vor prezenta
centrele de interes , materialele pregătite astfel
încât oferta să fie atractivă pentru copii.
Copiii vor lucra la centrul preferat, ţinând
cont de sarcinile cerute de educatoare. conversaţia, Conver- Pe grupuri Acțional- Conver- Împărțirea
observaţia, sația practică sația pe centre
La centrul BIBLIOTECA copiii vor explicaţia,
rezolva o fisa de lucru ce contine silabe si o exerciţiul
alta fisa in care vor trasa semen grafice
cunoscute pentru a decora “Sacul cu peste”.

La centrul ARTA copiii vor picta


animale salbatice din ispos si vor realize un Explicația Explicația
tablou sugestiv din povestea “Ursul pacalit de
vulpe”.

La centrul CONSTRUCTII copiii vor Demon- Demon-


realiza, folosind crengute, “Macheta vulpii”. strația strația

La centrul JOC DE MASA copiii vor


gasi solutia unui labirint, vor asambla piesele conversaţia, Conver-
pe puzzle pentru a realiza o imagine complete, observaţia, sația
vor asocial animale salbatice cu hrana lor. explicaţia,
exerciţiul Pe grupuri
Educatoarea va explica și demonstra modul Acțional- Conver-
de lucru pentru fiecare centru de interes. practica sația
După rezolvarea sarcinilor dintr-un centru,
fiecare copil are posibilitatea de a-și continua
activitatea într-un alt centru dorit.
Evaluarea performantei
Folosindu-se de metoda interactiva “Turul
galeriei”, educatoarea impreuna cu copiii vor
trece pe la fiecare centrusi vor analiza luc
rarile existente.
Pe parcursul desfășurării activităților pe
centre, voi îndruma copiii în realizarea
sarcinilor, voi urmări îndeplinirea obiectivelor Explicația Frontal scris Lucarile
și gradul de participarea al fiecaruia. Individuala practică Exercitiul realizate
Se va organiza Turul galeriei pentru conversaţia
evaluarea modului de lucru din fiecare centru
de interes.

Tranziție Pe centre ati terminat


Foarte bine a-ți lucrat,
Acum mergem ușurel,
La spălător nițel!
Rutine
„Mititel dar curățel” – deprinderi de igienă

Tranzitie Cantec: “Vulpe, tu mi-ai furat gasca!”


DȘ - Activitate matematică
„Vulpea matematiciana
– joc didactic

Se vor recita versurile:


Vine vulpea cea sireata
Pe cararea maturata
1.Captarea A lasat peste pe drum
atentiei Ajutati-o voi acum!
La probe veti fi spusi
Peste adunati acus`!
Matematica-nvatati
Si pe urs sa il fentati!
O macheta a pregatit
Vulpea iar a socotit.
Se descoperă macheta Vulpii matematiciene. Raspunsuril
Se intuiesc materialele. conversatia macheta frontal orala Conversatia e copiilor

2. Anuntarea Voi anunța copiii că o sa jucăm împreună un Conversația Conversația


temei si a joc numit „Vulpea matematiciana”. Explicația Frontală Explicația
obiectivelor Le voi explica copiilor că în acest joc va Orală Instructajul
trebui să numărăm în ordine crescătoare și Verbal
descrescătoare, să utilizăm corect numeralul
ordinal și să facem operații de adunare și
scădere. Instructajul
De asemenea îi voi atenționa cu privire la Verbal
respectarea regulile jocului.
3. Voi face câteva exercitii orale pentru Exercițiul Conver- Orală Să numere
Reactualizarea reactualizarea cunoștințelor referitoare la sația Coeva- Corect în
cunoastintelor numerația în limitele: “Pana la cat am invatat Problemati- luare limitele
sa numaram?”, “Cine stie sa numere de la 1- zarea 1-10
10?”

4.Prezentarea Explicarea regulilor jocului:


continutului si Copiii vor fi impartiti in doua echipe: Echipa
dirijarea Ursuletilor si Echipa Vulpilor. Inceperea și
finalizarea jocului va fi anunțată de semnalul
invatarii Explicația
educatoarei (trei bătăi din palme). Va
raspunde doar copilul numit de educatoare.
Răspunsul corect va fi recompensat prin
aplauze. În cazul în care un copil răspunde
greşit sau nu ştie să rezolve o sarcină primită,
poate fi ajutat de un alt coleg din echipa lui.
Copiii vor fi recompensați la sfârșitul
activității

Pe masa avem o macheta pe care se afla o Instructajul Macheta Frontal Orală


vulpe care trebuie sa stranga cat mai mult
peste pe care sa il duca la vizuina ei. Pe drum Verbal
va gasi multi pesti, insa nu ii poate lua daca
nu va reusi sa rezolve cateva sarcini. Pe
fiecare peste se afla cate o sarcina pe care
vulpea o va rezolva cu ajutorul vostru.

Jocul de proba
Demon-
Să vedem daca ați înțeles cum ne vom juca !
Jocul strația
Cu sprijinul meu, copiii vor executa un joc
de proba.
Copilul ales va rezolva sarcina dată .
Alegerea următorului copil se va face de
conducatorul jocului (educatoarea).
Să rezolve
Executarea jocului propriu-zis:
corect
Fiecare copil de la fiecare echipa va
sarcinile
rezolva sarcinile date de pestisori. Sarcina
date
rezolvata va permite ca vulpea sa inainteze la
urmatorul peste si tot asa pana va ajunge la
vizuina.
Sarcinile sunt urmatoarele:
1. Numara crescator de la 1-10;
2. Numara descrescator de la 10-1;
3. Formeaza pe panou o multime cu 6
elemente. Asaza cifra
corespunzatoare;
4. Formeaza pe panou o multime cu 8
elemente. Asaza cifra
corespunzatoare.
5. Ordoneaza crescator numerele de la
1-10;
6. Ordoneaza descrescator numerele de
la 10-1;
7. Spune vecinii numarului 2;
8. Spune vecinii numarului 5;
9. Asaza pe panou, pe orizontala, 4
pesti. Arata-mi primul peste, al treilea
si ultimul.
10. Asaza pe panou, pe orizontala, 8
pesti. Arata-mi al doilea peste, al
patrulea si ultimul.
Dupa fiecare raspuns corect, fiecare
echipa primeste cate un punct. Sa rezolve
Complicarea jocului: Jocul Planse cu Frontal Actional- Jocul corect
Vulpea ii mai supune pe copii la inca o probleme Individual practica Exercitiul sarcinile
proba: “Rezolva problema!” Acestia vor ilustrate date
trebui sa rezolve probleme ilustrate de
adunare si scadere in limitele 1-5.
1. Vulpea cea sireata
A luat peste din car
2 la numar si apoi
Inca 2 a aruncat
Fix pe drumul inierbat
Apoi ea l-a adunat!
Cati pesti a strans in sac?
2+2=4

2. Vulpea si cu ursul
S-au impacat
Ea a fript 1 peste
El a fiert vreo 2
Si acum la cina
Vor sarbatori
Si pe masa lor
Cati pesti vom gasi?
1+2=3
5.Obtinerea Se va realiza piramida poveștii „Ursul pacalit „Piramida” Piramida Frontală Acțional- Să rezolve
performantei de vulpe”. practică corect
Exercițiul Imagini sarcinile
piramidei

Tranzitie Cantec: “Ursul pacalit de vulpe”

6.Asigurarea DOS- Activitate practica


retentiei si a „Pestele”
transferului – aplicatie

a) Intuirea materialului didactic: Conversatia carton Frontală Orala Conversatia Sa identifice

Se identifica materialele puse la albastru, materialele

dispozitia copiilor: carton albastru, fise cu de lucru


pesti,
fise cu pesti, foarfece, seminte de foarfece,
dovleac, malai, ochisori mobile, seminte de
lipici. dovleac,
malai,
ochisori
mobile,
lipici.

Lucrarea
b) Explicarea si demonstarea Explicatia model
modului de lucru: Demonstrati Frontala
1. Se decupeaza pestele dupa contur; a

2. Se lipeste pestele pe cartonul Exercitiul


albastru;
3. Se aplica pe capul, inotatoarele si
coada pestelui malai;
4. Se lipesc pe corpul pestelui
seminte de dovleac, dand senzatia
de solzi;
5. Se lipeste ochisorul mobil.
Executarea
c) Incalzirea muschilor mici ai mainii exercitiilor
Înainte de începerea lucrului se vor realiza Explicatia Actional- Exercitiul de incalzire
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai practica a muschii
Demonstrati Frontala
mâinilor. a mainilor
Individuala
“Mâna lebădă o fac Exercitiul
Care dă mereu din cap.
Lebedele în jur privesc:
Mâinile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc,
Ci se pregătesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.
Ploaia cade ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la un pian cântăm”

d) Executarea temei de catre copii Materialel


Se ureaza spor la lucru, iar in timp ce Exercitiul e puse la Lucrarile
dispozotie Exercitiul realizate
copiii lucreaza, educatoarea ii Actional-
supravegheaza si ii ajuta pe cei ce Individuala practica
intampina dificultati.
7. Evaluarea Se va aprecia modul in care copiii au Conversația Stimulente Frontal Orală
rezolvat sarcinile din cadrul jocului
matemati, felul in care s-au comportat in
timpul activitatilor.
Toate lucrarile se vor afisa, iar copii le vor
aprecia verbal.
Criteriile in aprecierea lucrarilor:
-corectitudinea decuparii, a lipirii
elementelor;
- aspectul estetic al lucrarii.
Tranziție După muncă și răsplată, Conversația
ALA II Să-nceapă petrecerea-ndată!
8. Incheierea ALA 2 (Activități liber alese)
activitatii Copiii, avand masti de vulpi si ursi, vor Conversația Masti Frontală Orală Să exprime
mima strangerea pestilor din lac si asezarea Casetofon, trăiri,
acestora in cosulete. Acestia vor executa CD emoții,
pași de dans pe diferite melodii, participand Pesti sentimente
cu placere la Petrecerea de impacare. Cosuri
HARTA PROIECTULUI ANEXA 1

ANIMALE DE
LUMEA DISPARUTA-
PRETUTINDENI
DINOZAURI

AU FOST SI SUNT
IN JURUL
NOSTRU
METODA „Cerc interior, cerc exterior” ANEXA 2

DEFINITIE: este o metodă de învățare prin cooperare, de fixare, de consolidare și evaluare a cunoștiintelor

OBIECTIV: sistematizarea cunoștințelor și deprinderilor însușite

ETAPELE METODEI:
- Copiii se împart în două grupe;
- Fiecare grupă formează câte un cerc;
- Se formează două cercuri concentrice, unul se învârte într-o direcție, iar celălalt în direcția opusă;
- La semnalul educatoarei, copiii se opresc, cei din cercul interior se întorc cu fața spre cei din cercul exterior;
- Copiii comunică în perechi diverse subiecte, transmit mesaje sau informații, împart emoții și sentimente.
AVANTAJELE METODEI:
- stimularea comunicării și dezvoltarea limbajului;
- încurajarea interacțiunii între copii;
- schimbul de informații.

SUGESTII METODICE:
- metoda poate fi utilizată in cadrul activitățior din cadrul întâlnirii de dimineață, activităților de cunoașterea mediului sau matematice.

METODA “Amestecă – Îngheaţă – Formează perechi” ANEXA 3

DEFINITIE: este o metodă de învățare prin cooperare, de fixare, de consolidare și evaluare a cunoștiintelor

OBIECTIV: sistematizarea cunoștințelor și deprinderilor însușite

ETAPELE METODEI:
- Copiii se mişcă liber prin sala de grupă;
- Când educatoarea spune Îngheaţă, copiii se opresc;
- La comanda Formează perechi, preşcolarii se întorc spre persoana cea mai apropiată, se prind de mâini şi discută despre tema primită.
AVANTAJELE METODEI:
- stimularea comunicării și dezvoltarea limbajului;
- încurajarea interacțiunii între copii;
- schimbul de informații.

SUGESTII METODICE:
- metoda poate fi folosită atât pentru grupuri aleatorii, cât şi pentru grupuri făcute prin selecţie precisă
- metoda poate fi utilizată in cadrul activităților din cadrul întâlnirii de dimineață, activităților de cunoașterea mediului sau matematice.

APLICAȚIE:
Am utilizat metoda „Cerc interior, cerc exterior” combinată cu metoda „Amestecă-îngheață-formează pereche” în cadrul salutului de la
întâlnirea de dimineață astfel:

Educatoarea sună din clopoțel, salută copiii spunând: “Dimineața a venit, / Toți copiii au sosit, / În cerc să ne adunăm, / Cu toții să ne
salutăm.! .
Educatoarea împarte copiii în două grupe.
Copiii, formează doua cercuri concentrice. La semnalul “Amestecă” dat de educatoare , copiii se rotesc în cerc cântând cantecul “Buna
dimineața”, se opresc la semnalul “Îngheață”, iar la semnalul “Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc cu fața către cei din cercul
exterior, formează pereche cu cel din fața sa, salutându-se și împărtașindu-și sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori dându-se
astfel posibilitatea formării cât mai multor perechi și salutului între cât mai mulți copii.
METODA „TURUL GALERIEI” ANEXA 4

DEFINITIE: tehnică de învățare prin cooperare care stimulează gândirea, creativitatea şi învăţarea eficientă încurajând copiii să-şi exprime
opiniile cu privire la soluţiile propuse de colegii lor.

OBIECTIV: elaborarea unui plan care să conducă la finalizarea unui produs ce constituie concepția, opinia tuturor membrilor grupului.

ETAPELE METODEI:
Se formează grupuri de câte 4-6 copii
Copiii rezolvă o sarcina de lucru
Produsele activităţii grupelor de copii se expun amenajând astfel, o galerie expozițională
La semnalul dat de educatoare prin diferite procedee, grupurile de copii trec pe la fiecare exponat pentru a examina soluțiile,
5. Dupa ce se termina turul galeriei, fiecare grup își autoevaluează lucrările și caută soluții în funcție de evaluările celorlalte grupuri.

AVANTAJELE METODEI:
- dezvoltarea gândirii critice;
- stimularea creativităţii;
- cultivarea respectului faţă de ceilalţi şi a toleranţei;
- dezvoltarea competenţelor de relaţionare;
- promovarea interînvăţăriişi a învăţării active
- formarea şi dezvoltarea capacităţii de cooperare, a spiritului de echipă
- dezvoltarea capacităţii argumentative;
- formarea şi dezvoltarea competenţelor de evaluare şi autoevaluare;

SUGESTII METODICE:
- metoda poate fi utilizată mai ales în cadrul activităților pe centrele de interes, a activităților artistico-plastice și practice.

APLICAȚIE: Voi aplica această metoda la finalul activităților pe centre de interes. Copiii vor cauta soluții de valorificare a produselor realizate.
1. Vulpea cea sireata Anexa 5

Cati A luat peste din car

pesti a 2 la numar si apoi

strans Inca 1 a aruncat

in Fix pe drumul inierbat

sac? Apoi ea l-a adunat!


Vulpea si cu ursul
S-au impacat
Ea a fript 1 peste
El a fiert vreo 3
Si acum la cina
Vor sarbatori
Si pe masa lor
Cati pesti vom gasi?

S-ar putea să vă placă și