Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 17.12.2020
GRADINITA:
PRO. ÎNV. PREȘC. :
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Mos Craciun, darnic si bun”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „Mosule cu barba alba”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt
MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată

I. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)


1. DLC- „Mosule ce barba mare” – poezie
2. DOS- „Mos Craciun” - lipire
II. ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1)
1. S: „Ajuta-l pe Mos Craciun sa ajunga la cadouri” – labirint (anexa1)
2. C: „Casa lui Mos Craciun” – lego
3. A: DOS- „Mos Craciun” lipire
III. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „Mos Craciun-convorbire
Salutul; Prezenţa; Calendarul Naturii; Împărtăşirea; Activitatea de grup : «Cum ne simțim
astăzi ?» (alegerea simbolului corespunzător) ; Observarea sălii de grupă; Noutăţile zilei,
Gimnastica: ”Înviorarea”.
RUTINE : Primirea copiilor ; «Ne pregătim pentru activităţi »; Deprinderea de a
manifesta toleranță și bunătate :« Vreau să fiu bun!» ; Deprinderi de igienă personală şi
colectivă, Micul dejun – deprinderea de a nu exagera cu consumul de dulciuri: ,, Mănânc
ciocolată, dar doar o bucată.”
TRANZIŢII: Joc de miscare - ”Fuga la ghetuță!”(Momentul mișcare), ”Hai pe centre să
lucrăm / Și ca moșii ne-aplecăm!”
IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2)
1. Joc de miscare – „Fuga la saculet”
2. Joc linistitor - „Plimba saculetul”

OBIECTIVE GENERALE:
S1. Consolidarea cunoştinţelor despre obiceiuri şi datini populare de Crăciun
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. Să utilizeze materialele puse la dispoziție pentru realizarea temei propuse;
O2.- Să –și exprime părerea asupra lucrării proprii si asupra celorlalte lucrări

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE
m1 – conversatia
m2 – explicatia
m3 – concursul
m4 – exercitiul
m5 - demonstratia
MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
M1 – jetoane (rosii , albastre)
M2 - imagine Mos Craciun
M3 – lego
M4 – fise labirint
M5 – creioane
M6 – foi albe
M7 – fata mosului
M8 – ochii
M9 – caciula
M10 – barba mosului

FORME DE ORGANIZARE
F1- frontal
F2- individual
F3- pe grupe

SISTEM DE EVALUARE

FORME DE AVALUARE
E1- formativa
METODE DE EVALUARE
Me1- observarea curenta
Me2- aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: o zi
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpurie MEM 2019
2. Repere fundamentale in invatamantul prescolar
3. Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -, Educaţie timpurie –, Ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei va începe cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ. Acesta va


adresa salutul Voi saluta copiii ca de obicei „Bună dimineaţa, dragii mei!” şi îndemnul:
„Pe scăunele ne-aşezăm/ Şi frumos ne salutăm!” În timpul acestei activităţi, copiii stau pe
scăunele, în semicerc, pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii.
Salutul/Prezența
,,Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne adunăm,
Pe scăunele ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
- Bună dimineaţa, copii,
A-nceput o nouă zi!’’
Această etapă este un prilej în care copiii conştientizează componenţa grupului,
eventualii absenţi (fiecare copil prezent iși va prinde fotografia pe panou) ; ei pot discuta
motivele pentru care unii colegi lipsesc, aceasta fiind încă o modalitate prin care se
consolidează relaţiile în cadrul grupului.
Calendarul naturii. Este prezentat de copiii îndrumaţi de educatoare pe bază de
întrebări.
Se vor stabili coordonatele: data, luna şi aspecte caracteristice. Se vor folosi cartonaşe,
jetoane, diferite imagini adecvate temei / momentului / anotimpului.
In ce anotimp soseste Mos Craciun?
In ce luna suntem?
Cu ce calatoreste Mos Craciun?
Ce zi este astazi, a fost ieri, e maine?
Împărtăşirea cu ceilalţi. În această etapă a întâlnirii voi purta o discuție cu
copiii despre cum se simt, cum îi influențează vremea de afară, dacă au ceva să ne
împărtășească. Fiecare copil își alege un emoticon simbolizând starea din ziua respectivă.
Observarea sălii de grupă.
Noutatea zilei - ,,Il așteptăm pe Moș Craciun” - Le voi expune copiilor
programul din această zi. Se explică pe înţelesul copiilor tema zilei şi obiectivele
urmărite.
ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENŢIALE În cadrul domeniului
Limbă și comunicare se prezintă elementul-surpriză, realizându-se captarea şi orientarea
atenţiei: Voi prezenta copiilor sacul pe care l-am primit de la un spiriduș în care voi găsi
o scrisoare de la Moș Craciun, acesta spunându – le că el vrea sa asculte poezia care au
invatat-o, si anume”Mos Craciun”. Activitatea se va desfasura impreuna cu intreaga
grupa. Ne vom aminti poezia si o vom recita tare si cu intonatie. Copiii care spun cel mai
frumos poezia vor fi recompensati. Se va face si un concurs pe echipe. Echipa fetelor si
echipa baietilor, car evor intona pe rand poezia. Castiga echipa care spune mai frumos.
Tranziția 1: Trecerea către activitățile ALA1 se va realiza prin tranziţia: ”Hai pe
centre să lucrăm / Și ca moșii ne-aplecăm!”.Voi face astfel trecerea la etapa următoare
a activităţii, desfăşurată la centrele de activitate. Voi oferi copiilor un coşuleţ cu
ecusoane, indemnându-i să-şi aleagă fiecare câte unul. În funcţie de aceste ecusoane,
copiii se vor grupa la centre. Aceste ecusoane reprezintă imagini semnificative ale temei
de la fiecare centru ( Constructii – Casuta lui Mos Craciun, Stiința – Labirint si Arta –
Mos Craciun, şi vor fi prinse în piept copiilor. Tranziţia se va realiza printr-o secvenţă de
mişcare . Încolonaţi, copiii vor merge şi se vor opri la centrele anunţate de educatoare,
care sunt deschise. Vor fi prezentate materialele şi sarcinile de la fiecare sector:
Inainte de a incepe lucrul voi explica sarcinile la fiecare sector si voi demonstra
modul de lucru. Se vor fac incalzire pentru muschii mici ai mainilor:
„Miscam degetelele/
Batem tare palmele
Bate ploaia incetisor
Stoarcem rufele usor.”
 La centrul ,, Ştiinţă”: „Ajuta-l pe Moș Craciun la cadouri”(labirint) – preșcolarii
vor rezolva fișa de lucru; Le voi explica si ii voi indruma pe tot parcursul
activitatii. Ofer informatii suplimentare acolo unde este nevoie.
 La centrul ,, Construcţii” – ”Căsuța lui Moș Craciun” - vom construi casa lui
Moș Craciun cu ajutorul pieselor lego dar si a cuburilor din lemn. La finalizarea
sarcinii casutele vor fi expuse la centrul tematic.
 La centrul ,,Artă”: DOS – Activitate practica: ,,Mos Craciun – copiii vor lipi
fata lui Mos Craciun. La masute copiii vor gasi farfurioare in care sunt puse
pieselo componente pentru activitatea practica. Vor intui materialele. Explic
modul de desfasurare a activitatii, demonstrez pasii ce trebuie urmati. Acolo unde
este nevoie ofer informartii suplimentare si ofer ajutorul. La finalul dupa ce
fiecare copil trece pe la ce trei centre de interes deschise vom face evaluarea
lucrarilor care sunt afisate la centrul tematic.
În final, vor fi evaluate rezultatele activităţii la toate centrele de activitate. Se
vor face aprecieri globale şi individuale. Se foera recompense
Tranzitia 2: Trecerea de la activitatile pe centre la ALA II se face prin tranzitia ,,
Fuga la Saculet. Aceasta tranzitie va reprezenta si momentul de miscare al zilei.
Jocul se va desfasura astfel: intr-un capat al salii de grupa va fi asezat sacul lui Mos
Craciun prescolarii vor fi asezati in coloana si la bataia din palme a
educatoarei,fiecare copil va alerga pana la panou si se va intoarce ,batand palma cu
copilul urmator care va relua traseul.
Va urma jocul liniștitor: “Plimbă sacul”.
Preșcolarii împreună cu educatoarea se vor așeza in semicerc pe covor, se alege
un copil la care va fi sacul. La o bataie din palme a educatoarei , saculetul va fi plimbat
din mana in mana pana la urmatoarea bataie din palme ,cand se va schimba directia de
plimbare a saculetului .In cazul in care saculetul este scapatadin mana ,copilul respectiv
va iesi din joc. Complicarea jocului se va face prin doua batai din palme cand saculetul
Mosului se va da copilului din fata.
EVENIMENT STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
ELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
Procedurale Materiale Organizatorice
INSTRUIRII
MOMENT Crearea condiţiilor necesare bunei scăunele, frontal
ORGANIZAT desfăşurări a activităţii: materialele de
ORIC -Aerisirea sălii de grupă la fiecare centru
-Aranjarea materialelor pe centrele de
activitate
-Aşezarea scaunelor pentru Întâlnirea de
dimineaţă
-Intrarea copiilor în clasă.
CAPTAREA După ce au sosit toţi copiii, le Conversaţia Panou imagini frontal observarea
ATENŢIEI propun să jucăm un joc pentru a realiza Mos Nicolae individual comportamentu-
Întâlnirea de dimineaţă. În timpul Explicaţia lui copiilor
acestei activităţi, copiii stau pe scăunele,
pentru a se putea vedea mai bine şi a aprecierea
relaţiona în bune condiţii. Salutul: răspunsurilor
,,Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne adunăm,
Pe scăunele ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
- Bună dimineaţa, copii,
A-nceput o nouă zi!’’ Panou ghetuta
Se verifică prezenţa prin prinderea prezenta
fotografiilor cu prescolarii prezenti pe Fotografii
panoul şi se poartă o scurtă discuţie prescolari
despre starea vremii, completându-se
Calendarul naturii.
Se prezintă apoi elementul-surpriză, Calendarul
realizându-se captarea şi orientarea naturii
atenţiei : un sac primit de la un spiriduș,
trimis de catre Moș Craciun și o scrisoare
in care acesta spune că ar dori să auda Sacul
poezia pe care noi am invatat-o. cu surprize
Scrisoarea
ANUNŢAREA Voi anunţa apoi tema şi obiectivele Conversaţia Frontal observarea
TEMEI ŞI A activităţii, reamintind copiilor finalitatea Explicaţia comportamentu-
OBIECTIVEL proiectului Astăzi o să facem un concurs lui copiilor
OR de recitat poezii.

PREZENTAR Astazi vom face un concurs cine recita Conversaţia Frontal observarea
EA cel mai bine poezia: comportamentu-
CONŢINUTU „Mosule ce barba mare, Explicaţia lui copiilor, a
LUI ŞI Daca trag de ea te doare? capacităţii de
DIRIJAREA Nu pleca, nu-ti fac nimic, menţinere a
ÎNVĂŢĂRII Am vrut sa ma joc un pic. Concurs atenţiei
Precum vad esti batranel,
Conversaţia
Stai aici pe scaunel. jetoane colorate
Sacui greu? Lasa-l la mine Plansa mos
Explicaţia
Mi-a fost tare dor de tine.!” craciun
Vom recita poezia in grup, pentru a ne Demonstraţia Pe grupe
reaminti toti versurile poeziei. Dupa ce
ne-am reamintit versurile se vor face
doua echipe, fiecare va extrage din Exerciţiul
saculetul mic un jeton de culoare rosi sau
Problematizare
albastra, astfel se vor imparti pe doua
grupe. a
Vom recita pe grupe poezia. Se ofera
aplauze si recompense. Castiga echipa
care recita cel mai frumos poezia.
Voi face astfel trecerea la etapa
OBŢINEREA următoare a activităţii, desfăşurată la
PERFORMAN centrele de activitate.
ŢEI Tranziţia se va realiza printr-o secvenţă
de mişcare:
”Hai pe centre să lucrăm / Și ca moșii
ne-aplecăm!”.
Voi oferi copiilor un coşuleţ cu ecusoane, Pe grupe
indemnându-i să-şi aleagă fiecare câte Individual
unul.În funcţie de aceste ecusoane, copiii
se vor grupa la centre. Aceste ecusoane
reprezintă imagini semnificative ale
temei de la fiecare centru ( Constructii –
Casuta lui Mos Craciun, Stiința –
Labirint si Arta – Mos Craciun) şi vor fi
prinse în piept copiilor. Încolonaţi, copiii
vor merge şi se vor opri la centrele
anunţate de educatoare, care sunt
deschise. Vor fi prezentate materialele şi analiza
sarcinile de la fiecare sector: produselor
- La centrul ,, Ştiinţă”: „Ajuta-l pe activităţii
Moș Craciun să ajungă la
cadouri”(labirint) – vom rezolva o fișa de
lucru ,unde va trebui sa gasiti drumul lui
Mos Craciun la cadouri.
- La centrul ,, Construcţii” – Cosulet
”Căsuța lui Moș Craciun” - vom construi
casa lui Moș Nicolae Ecusoane
- La centrul ,,Artă”: DOS –
Activitate practica: ,,Fata lui Moș Cuburi
Craciun” – . In farfurioare vom gasi Conversaţia
materialelel necesare activitatii. Se face Fise de lucru
intuiorea materialelor impreuna cu
educatoarea. Se explica modul de Explicaţia Sacul
desfasurare a activitatii precum se Elemente de
Demonstraţia
demonstreaza si pasii ce trebuie urmati. decor
Inainte de inceperea lucrului vom face
exercitiile de incalzire a mainilor : - Lipici
Exerciţiul
„Miscam degetelele.”
Pe parcursul activităţii voi da indicaţii cu Problematizare
privire la respectarea cerinţelor şi a Panou cu Mos
a
tehnicilor de lucru. De asemenea voi Craciun model
atrage atenţia asupra aplicării unei
cantităţi potrivite de lipici, pentru a păstra
aspectul îngrijit al lucrării. Voi da
indicaţii acolo unde este cazul şi voi nota
numele copiilor pe lucrări.

EVALUAREA În final, vor fi evaluate rezultatele conversaţia Panou cu lucrari frontal analiza modului
activităţii la toate centrele de activitate. de rezolvare a
Se vor face aprecieri globale asupra turul galeriei sarcinilor
participării copiilor şi a modului de lucru
pe parcursul activităţii.
ÎNCHEIEREA Tranzitia 2: Trecerea de la activitatile pe jocul Saculetul lui ? frontal aprecieri
ACTIVITĂŢII centre la ALA II se face prin tranzitia ,, Mos Craciun verbale
Fuga la saculet”. Aceasta tranzitie va stimulente
reprezenta si momentul de miscare al
zilei. Jocul se va desfasura astfel: intr-un
capat al salii de grupa va fi asezat un
panou cu o ghetuta, prescolarii vor fi
asezati in coloana si la bataia din palme a
educatoarei,fiecare copil va alerga pana
la panou si se va intoarce ,batand palma
cu copilul urmator care va relua traseul.
Va urma jocul liniștitor: “Plimbă Saculetul
saculetul”.
Preșcolarii împreună cu
educatoarea se vor așeza in semicerc pe
covor, se alege un copil la care va fi
ghetuta.La o bataie din palme a
educatoarei , saculetul va fi plimbat din
mana in mana pana la urmatoarea bataie
din palme ,cand se va schimba directia de
plimbare a saculetului.In cazul in care
saculetul este scapat din mana ,copilul
respectiv va iesi din joc. Complicarea
jocului se va face prin doua batai din
palme cand saculetul se va da copilului
din fata.

S-ar putea să vă placă și