Sunteți pe pagina 1din 30

Ministerul Educaţiei şi Cercetării

Inspectoratul Şcolar Judeţean Bacău


Şcoala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare” Buhuși
Grădinița „Ștefan cel Mare"

INSPECȚIA FINALĂ
ÎN VEDEREA OBȚINERII GRADULUI DIDACTIC I

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

”Călătorim alături de albinuța Maia’’

METODIST:
Inspector școlar: Profesor Roșca Elena

EDUCATOARE: FÎNTÎNARIU IOANA


Proiect de activitate integrată

Data: 26. 03. 2021


Unitatea de învățământ: Grădinița ,,Ștefan cel Mare” Buhuși
Grupa: Mare
Tema anuală de studiu:,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Proiectul tematic:,,Chipul primăverii’’
Tema săptămânii:,,Alaiul primăverii’’
Tema zilei:”Călătorim alături de albinuța Maia’’
Tipul de activități: dobândire de cunoştinţe
Modalitate de realizare: Activitate integrată ALA I+ADE+ALA II
Elemente componente ale activităţii integrate:

1. Jocuri si activitati didactice alese (etapa I)


a) Artă:,,Colorează prietenii primăverii!’’-exerciții de colorare
b) Construcții:,,Grădina cu flori” –construim gardul din bețe de frigărui
c) Joc de masă:,,Prietenii Maiei’’-puzzle reconstituire din jumătăți întreg

2. Activități pe domenii experențiale (ADE):


Domeniul Științe (activitate matematică):,,Ajut-o pe Maia să ajungă la căsuța
ei’’
Domeniul Estetic și creativ: ,,Copacul înflorit”(pictură)
3. Jocuri si activitati didactice alese (etapa a III-a)
Subiect ludic:,,Buchețele,buchețele”(joc de mișcare)
,,Ce floare ai mirosit?(joc liniștitor)
Activități de dezvoltare personală
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață.
Salutul: După ce sosesc toți copiii, aceștia se vor așeza în semicerc pe covor
pentru a desfășura întâlnirea de dimineață:,, Dimineața, dragi fluturași!-salutul
se propagă în cerc de la stânga la dreapta. Pe rând, fiecare copil salută colegii de
grupă.
Prezența:,,După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine n-a venit?”
Un copil va numi colegii absenți.
Calendarul naturii:,,Vremea să o studiem/ Și-n calendare să notăm
De e ploaie sau ninsoare/ De e frig sau este soare.”
Un copil desemnat de educatoare și ajutat de toți copiii, va completa
calendarul naturii, cu simbolurile caracteristice vremii din ziua respectivă. Se
stabilește ziua, luna, anul, anotimpul: ,,Dacă ieri a fost joi, astăzi este.....?”
Împărtășirea cu ceilalți: Dupa salutul de dimineață, voi iniția o discuție cu
copiii referitoare la anotimpul primăvara și trezirea naturii la viață. Copiii își
vor aminti care este tema săptămânii(”Alaiul primăverii”) și vor enumera câteva
caracteristici ale anotimpului primăvara.
La noutatea zilei în sala de grupă copiii vor găsi o scrisoare. Scrisoarea este de
la abinuța Maia care își caută căsuța. Ea vine din Ținutul Primăverii, unde
vântul a suflat foarte tare și i-a luat căsuța. Fiecare plic aflat în coș, ne dă indicii
ca să o ajutăm în căutarea căsuței. Dacă o vom ajuta, ea ne va recompensa.
Tema zilei este:”Călătorim alături de albinuța Maia’’în care va trebui rezolvăm
mai multe sarcini pentru a o ajuta pe Maia să-și găsească căsuța. Cu ajutorul
tranziției” Unu doi, unu doi, faceți toți la fel ca noi! ne îndreptăm spre
centrele de interes.
Proiect didactic
Data: 26.03.2021
Grupa: Mare
Tema anuală:,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema proiectului tematic:,,Chipul primaverii’’
Tema săptămânii:,,Alaiul primăverii’’
Tema zilei,,Călătorim alături de albinuța Maia’’
Categoria de activitate: Jocuri si activități didactice alese
Mijloc de realizare: pe centre de interes
Scopul activității: consolidarea deprinderilor de lucru specifice jocurilor liber
alese, de cooperare cu partenerii;
Centre de interes:
1) Artă
Tema:,,Colorează prietenii primăverii!’’
Scopul: Colorarea în spațiul dat, folosind culorile potrivite.
Dimensiuni ale dezvoltării: -activare și manifestare a potențialului creativ;
-motricitate grosieră și motricitate fină în contexte
variate;
Comportamente vizate: -manifestă creativitate în activități diverse;
-utilizează mâinile și degetele în manipularea unor
instrumente de scris;
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1-să recunoască insectele de pe fișă;
O2-să coloreze în spațiul dat folosind culorile potrivite ;
Afective:
O3-vor prezenta interes pentru realizarea temei;
Psihomotrice:
O4-să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului;

Strategii didactice:
*Metode și procedee:-conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
*Mijloace didactice:-fișe de lucru, culori, planșă model;
*Forma de organizare: pe grupe, individual.

STRATEGII DE EVALUARE: Expoziții cu lucrările copiilor, turul galeriei.


Resurse: umane: preșcolari de grupă mare
temporale:15-20 minute
spațiale: sala de grupă
Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie de la 0 la 6 ani; București-2019
,,Activitatea integrată din grădiniță”- ghid metodic, Editura DHP, București,
2008
,,Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”-Mătăsaru M., Chiriloaie
M.,Pricopoaia V.,Nedelcu C.,Matăsaru Lavinia
2)Construcții
Tema: „Gărduț pentru grădina albinuței"
Scopul: Realizarea unui gard din bețe de frigărui
Dimensiuni ale dezvoltării: -activare și manifestare a potențialului creativ;
-motricitate grosieră și motricitate fină în contexte
variate;
Comportamente vizate: -manifestă creativitate în activități diverse;
-utilizează mâinile și degetele în manipularea
corespunzătoare a unor instrumente de lucru;
Obiective operaționale:
O1-să descrie etapele de lucru;
O2-să fixeze bețele pe marginea polistirenului pentru a realiza gardul grădinii;
O3- să coopereze cu colegii în realizarea gardului.
Strategii didactice:
*Metode și procedee:-conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
*Mijloace didactice:-bețe de frigărui, polistiren, planșă model;
*Forma de organizare: pe grupe, individual.

STRATEGII DE EVALUARE: Expoziții cu lucrările copiilor, turul galeriei.


Resurse: umane: preșcolari de grupă mare
temporale:15-20 minute
spațiale: sala de grupă
Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie de la 0 la 6 ani; București-2019
,,Activitatea integrată din grădiniță”- ghid metodic, Editura DHP, București,
2008
,,Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”-Mătăsaru M., Chiriloaie
M.,Pricopoaia V.,Nedelcu C.,Matăsaru Lavinia
3)Joc de masă
Tema: „Prietenii Maiei "
Scop: Îmbinarea pieselor în ordinea corectă pentru realizarea puzzle-ului;
Dimensiuni ale dezvoltării: finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
Comportamente vizate: finalizează proiecte simple.
Obiective operaționale:
O1-să descrie etapele de lucru;
O2 –să așeze corect piesele pentru a reconstitui imaginea;
O3-să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului;
O4-vor prezenta interes pentru realizarea temei.

Strategii didactice:
*Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
*Mijloace didactice: puzzle-uri cu insecte;
*Forma de organizare: pe grupe, individual.
STRATEGII DE EVALUARE: Expoziții cu lucrările copiilor, turul galeriei.
Resurse: umane: preșcolari de grupă mare
temporale:15-20 minute
spațiale: sala de grupă
Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie de la 0 la 6 ani; București-2019
,,Activitatea integrată din grădiniță”- ghid metodic, Editura DHP, București,
2008
,,Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”-Mătăsaru M., Chiriloaie
M.,Pricopoaia V.,Nedelcu C.,Matăsaru Lavinia
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Eveniment Ob.
Conținut științific Metode si Forme de Mijloace Evaluare
didactic/timp Op.
procedee organizare didactice
1.Captarea În sala de grupă copiii vor găsi un cosuleț de la Conversația Frontală Zâna Observarea
atentiei Zâna Primăvară în care sunt câteva surprize. Este Primavară sistematică
5 min. prezentată albinuța și scrisoarea din care aflăm că cosulet cu flori
ea vine din Ținutul Primăverii și vântul a suflat plicuri
așa de tare, că și-a pierdut de căsuța. Acum a silueta
venit să ne ceară ajutorul, să-i găsim căsuța. albinuței
Copiii o pot ajuta pe albinută, numai dacă vor scrisoarea
urma indiciile aflate în plicurile din coșuleț.

2.Anunțarea O1 Se citesc sarcinile din primul plic adus de Zâna Conversatia Frontală fise de lucru Observarea
temei si a O2 Primavară și se prezintă centrele la care vor lucra Explicatia piese puzzle sistematică
obiectivelor O3 copiii. Observatia betisoare
3 min. O4 La sectorul Construcții, copiii vor construi un culori
gard pentru grădina albinuței din bețe de frigărui. placă polistiren
La sectorul Artă, copiii vor colora cu culori
prietenii Primăverii.
La sectorul Joc de masa, copiii vor reconstitui
imagini cu insecte.
3.Actualizarea Se vor purta discuții referitoare la anotimpul Frontal Aprecieri
cunoștințelor primăvăra: aspecte, insecte, flori de primăvară. Individual verbale
2 min.
4.Dirijarea O1 Copiii se vor așeza la centre în funcție de Conversatia Pe grupe Ecusoane cu Observare
invatarii O2 preferințe. Explicația insecte curentă
20 min O3 În timp ce copiii lucrează la centre, educatoarea Observația
O4 va urmări activitatea acestora și va interveni dacă Demonstratța
este cazul. Exercițiul

5.Feedback-ul Voi adresa copiilor întrebări referitoare la Conversația Frontal Aprecieri


2min. activitățile desfășurate: Explicatia verbale
-Ce am desfășurat astăzi în cadrul activităților pe
centre?
Se prezintă activitățile desfășurate la fiecare
centru.

6.Evaluarea Se vor evalua lucrările realizate prin metoda turul Conversatia Frontal Aprecieri
activitatii galeriei. Turul galeriei verbale
3min. Buline

7.Incheierea Voi face aprecieri asupra întregii activități si vom Conversația Frontal Aplauze
activitatii cânta cântecul ,,Înfloresc grădinile’’
5min.
Proiect didactic

Data: 26.03.2021
Grupa: Mare
Tema anuală: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?"
Tema proiectului tematic: ,,Chipul primăverii’’
Tema săptămânii:” Alaiul primăverii’’
Tema zilei: , Călătorim alături de albinuța Maia’’,”
Domeniul experiențial: Științe
Disciplina: Activitate Matematică
Capitolul: Numerele naturale
Tema activității: ,, Ajut-o pe Maia să ajungă la căsuța ei! ”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tip de activitate: consolidare de cunoștințe
Scopul activității:. consolidarea cunoștințelor matematice referitoare la
număratul în limitele 1-10, a constituirii de mulțimi după un criteriu dat,
raportarea cantității la număr și invers, precum și utilizarea corectă a
numeralului ordinal şi precizarea vecinului mai mic/mai mare pentru cifra dată.
Dimensiuni ale dezvoltării: Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare
matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.
Comportamente vizate:
-Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și de numerație ;
-Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare a obiectelor;
-Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
Obiective operaționale:

COGNITIVE:

O1: să numere crescător și descrescător în limitele 1-10;


O2: să raporteze numărul la cantitate, cifra la număr şi invers;

O3: să numească vecinii unui număr dat;

04: să utilizeze corect numeralului ordinal.

AFECTIVE
OA1 -vor colabora cu membrii echipei, respectând regulile jocului;
OA2-vor manifesta plăcere și entuziasm în timpul desfășurării jocului.

PSIHOMOTRICE:
OPM1-să se deplaseze pentru realizarea sarcinii;
OPM2-să mânuiască cu grijă materialele;
Sarcina didactică: alcătuirea de mulțimi în limitele 1-10, numărarea
elementelor mulțimii, raportarea numărului la cantitate, a cifrei la număr şi
invers, precizarea vecinilor unui număr dat.

Regulile jocului: Preșcolarii sunt împărțiți în două echipe: echipa fluturașilor și


echipa buburuzelor, în funcție de ecusonul pe care îl au în piept. Albinuța Maia
va numi câte un copil din fiecare echipă pentru a răspunde unei sarcini, cu
scopul de a o ajuta să-și reconstruiască Ținutul Primăverii. Aceasta va rosti
câteva versuri atunci când va arăta cu bagheta un copil:,,Foaie verde garofiță/ Să
răspundă o fetiță” , Foaie verde ghiocel /Să răspundă un băiețel.”

Dacă un copil nu reușește să rezolve corect sarcina, va fi ajutat de ceilalți copii


din echipă.

Elemente de joc: mișcarea, aplauze, surpriza, închiderea și deschiderea ochilor.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul didactic,


exerciţiul.
Mijloace de învățământ: plic cu probe,jetoane( norișori, fluturași,
floricele, rândunele,) jetoane cu cifre de la 1 la 10, Ținutul Primăverii
b) Forme de organizare: pe echipe, frontal.

Resurse: - umane: 22 preșcolari

-bibliografice:
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed
Publishers, 2009
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului
preşcolar, Editura Diamant
 Constantin Petrovici, Mihaela Neagu, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă
şi în învăţământul primar. Ediţia a II- a, Editura Pim, Iaşi, 2006
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare/


crt activității Metode și
Metode și procedee Mijloace de Forme de organizare indicatori
învățământ

1. Momentul Voi asigura condițiile necesare Mobilierul frontală


organizatoric desfășurării învățării, pregătirea grupei
materialelor.

2. Captarea atenției Introducerea în joc Coșuleț cu


Voi citi scrisoarea de la albinuță. Explicația plicuri Frontală Observarea
,,Dragi copii, după cum v-am spus, Conversația Plic cu sistematică a
vântul mi-a distruns Ținutul, am sarcini comportamen-
nevoie de ajutorul vostru pentru a-l Ecusoane tului copiilor
reconstrui.V-am pregătit medalioane
cu fluturași și buburuze.

3 Anunțarea temei Anunțarea titlului jocului și a


și a obiectivelor obiectivelor
Tema activității este:,,Ajut-o pe Explicația Jetoane cu
Maia să ajungă la căsuța ei’’. Conversația cifre,
Albinuța Maia ne roagă să o ajutăm Exercițiul
să-și reconstruiască Ținutul și în Frontală
același timp să ajungă la căsuța ei în
care se afla înainte de a veni vântul.
-Ce spuneți o ajutăm?
Da!
Pentru aceasta ea ne va da câteva
indicii. Va trebui să numărați de la 1
la 10, să formaţi mulțimi, să numiţi
vecinii numărului dat şi să folosiţi
corect numeralul ordinal.

Albinuța vrea să vadă, dacă voi știți Evaluez


Reactualizarea să numărați crescător, de la 1 la 10. Explicația Pe grupe capacitatea
4 cunoștințelor Dar descrescător? Conversația copiilor de a
Jocul didactic Jetoane cu număra crescător/
Explicarea jocului: cifre, descrescător
Jocul se va desfășura astfel: copiii norișori,
Prezentarea vor fi împărțiți în 2 echipe(echipa fluturași,
5 conținutului și fluturașilor și echipa buburuzelor). floricele,
dirijarea învățării Albina îndreptă bagheta înspre un rândunele
copil de la fiecare echipă pentru a bagheta
rezolva sarcina. Copilul care rezolvă
corect sarcina va fi aplaudat, iar cel
care nu reușește va fi încurajat și
ajutat de coechipierii lui.
Desfășurarea jocului de probă:

Câte un copil de la fiecare echipă va Jetoane cu


executa sarcina primită de la cifre, Individual
albinuță : Explicația norișori,
1. Recunoaște cifra din copac ;(3) Conversația fluturași,
2. Recunoaște cifra de pe cer ;(2) Jocul didactic floricele,
rândunele
Desfășurarea jocului : bagheta
Proba nr 1
1. Așază în copac, fluturii
corespunzători cifrei !
2. Așază pe cer, norii corespunzători
cifrei !
Explicația
Proba 2
1. Pune pe cărare cinci floricele roșii, Conversația
apoi așază pe fiecare floare cifrele în Jocul didactic
ordine crescătoare ! Jetoane cu
2. Completează pe panou flori astfel cifre,
încât să avem zece floricele și apoi norișori,
așază cifrele în ordine crescătoare. fluturași,
Proba 3 floricele,
1. Pune 7 rândunele pe cer; rândunele
2. Pune 9 omizi pe trunchiul bagheta Pe grupe
copacului;
Proba 4 albinuțe
1. Așază în stup 6 albine ; Explicația
2. Așază pe fiecare floare câte o Conversația
albină ! Evaluez
Jocul didactic
VARIANTA II: stup capacitatea
Albinuța vrea să știe, dacă voi ați copac
învățat vecinii numerelor ? copiilor de a numi
1.Îmi poate spune cineva care sunt vecinii numărului
vecinii lui 2 ?
2. Dar ai lui 5 ? dat.
Explicația
Conversația
Complicarea jocului: Jocul didactic
Le propun copiilor să închidă ochii, Evaluez
timp în care așez o buburuză pe a
capacitatea
treia floare.
Obținerea Solicit copiii să răspundă: pe a câta copiilor de a
performanței floare s-a așezat buburuza?
utiliza corect
Copiii închid ochii,timp în care
buburuza se va așeza pe altă floare. numeralul
Rog copiii să închidă ochii, timp în
ordinal.
care voi pune în copac o albinuță.
Solicit copiilor să observe ce s-a
schimbat.
Copiii vor primi o fișă de lucru cu
Asigurarea feed- următoarea sarcină: colorează atâtea
backului și insecte câte îți arată cifra.
evaluarea
activității
Încheierea jocului
Se va purta o discuție cu preșcolarii
despre cum au lucrat și ce anume au
Încheierea avut de făcut.
activității

Albinuța îi va felicita pe copiii


pentru participarea la activitate și îi
va recompensa.

Tranziția către următoarea activitate se va realiza prin interpretarea cântecului ,,Primăvara a sosit!”
Proiect didactic
Data: 26.03.2021
Grupa: Mare
Tema anuală:,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema proiectului tematic: ,,Chipul primăverii’’
Tema săptămânii:,,Alaiul primăverii’’
Tema zilei: ,,Călătorim alături de albinuța Maia’’
Domeniul: Domeniul estetic și creativ
Tipul de activitate: consolidare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
O1: să numească materialele necesare realizării lucrării;

O2: să mânuiască în mod corect materialul didactic necesar realizării lucrării;

O3: să aplice corect culoarea pe suprafața copacului cu ajutorul pensulei;

O4:să evalueze lucrarea sa şi lucrările colegilor ţinând cont de aspectul estetic şi gradul de
finalitate

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația,observația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Mijloace de învățământ: copaci din polistiren, culori acrilice, pensulă, apă, pahar
pictură;

Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse:-umane: 22 preșcolari

- bibliografice

 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed


Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode
didactice- repere şi exemplificări, Editura Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul
didactic/ Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
secvența op
procedee învățământ organizare
didactică
1)Moment Creez condițiile necesare pentru desfășurarea activității:
organizatoric -așezarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
-introducerea copiilor în sala de grupă.
2)Captarea Solicit un copil să meargă la cutia pe care a adus-o albinuţa Conversația Copaci Frontal
atenției să vadă dacă mai este ceva înăuntru. Copilul observă că din
mai sunt copaci de polistiren nepictați, despre care noi am polistiren
învăţat. flori
lipici

3)Anunțarea -Dragi copii, albinuţa dorește să plece de la noi cu cât mai Conversația Frontal
temei și a multe flori pentru a da şi celorlalte albinuţe, să culeagă
obiectivelor polen. Ea vă roagă însă să pictaţi copacii și apoi flori in
operaționale copaci, deoarece ea nu se descurcă singură. Doriţi să o
ajutaţi?
4)Dirijarea Intuirea materialelor:
învățării O1 -Ce aveți fiecare pe masă? (copaci,, pensoane, acuarele, Conversația Frontal Apreciez
apă). Copaci capacitatea
flori, copiilor de a
Prezentarea și analiza lucrării model: penson, numi
acuarele materialele
Voi prezenta copiilor copacii pictați model, discutând cu acrilice, puse la
aceștia despre culorile pe care le vor folosi pentru copaci și Observația Pahar cu dispoziţie
pentru flori și modul de realizare. apă pentru
realizarea
lucrării

Explicația, Frontal
Demonstrația Copaci
din
polistiren,
Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru:
penson,
acuarele
Explic și demonstrez etapele de lucru pentru realizarea
acrilice,
lucrării:
pahar cu apă

1)Vom ține copacul din partea de jos, coroana copacului o


vom face cu verde ,trunchiul cu maro,iar florile cu roz.

2)Vom lua culoarea potrivită cu trunchiul copacului și îl

Exercițiul Frontal

vom picta.

3) După ce am terminat de pictat trunchiul, vom picta


coroana cu verde și floricelele cu roz.

Exercițiul Individual

Flori,
penson, individual
acuarele
Exerciții de încălzire a mușchilor mâinii acrilice, Evaluez
pahar cu apă deprinderea
Voi coordona modul de încălzire a mușchilor mâinii: copiilor de a
batem din palme, închidem și deschidem pumnii, plouă, mânui în mod
O2 cântăm la pian. corect
Conversația materialul
Realizarea lucrărilor de către copii didactic
Evaluez
O3 Educatoare anunță copiii că pot începe lucrul, urându-le deprinderea
,,Spor la lucru!” Individual copiilor de a
Voi coordona munca întregii grupe, intervenind cu aplica corect
explicații acolo unde este necesar. culoarea pe
suprafaţa
5) Obținerea O4 Lucrările florii
performanței Conversația copiilor
Apreciez
Analiza lucrării capacitatea
Analizez împreună cu preșcolarii lucrările realizate, copiilor de a
ținându-se cont de aspectul estetic. Se fac aprecieri evalua
6)Asigurarea generale și individuale asupra modului de lucru. Lucrările lucrarea sa şi
retenței și a Conversația copiilor frontal lucrările
transferului colegilor
Se va purta o scurtă conversație cu preșcolarii despre ce au ţinând cont
avut de lucrat în cadrul activității, dacă le-a plăcut să de aspectul
picteze. estetic şi
7) Evaluarea gradul de
activităţii finalitate
Mi-a plăcut foarte mult cum aţi pictat copăceii pentru
albinuţă. I-am remarcat pe ___, ____că au pictat îngrijit, pe
___, ____ că au respectat etapele de lucru şi încurajez şi pe conversația
8)Încheierea ___,____ să fie mai atenţi asupra modului de lucru.
activității

Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul


de desfășurare al activității.
Se realizează tranziția: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Către baie noi pornim!”
Proiect didactic
Data: 26.03.2021
Grupa: Mare
Tema anuală:,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema proiectului tematic:,,Chipul primăverii’’
Tema săptămânii:,,Alaiul primăverii’’
Tema zilei:,,Călătorim alături de albinuța Maia’’
Categoria de activitate: jocuri și activități liber alese (JALA 2)

Mijloc de realizare: a) Bucheţele- joc distractiv

b) Ce floare ai mirosit? joc liniștitor

Scopul: satisfacerea nevoii de mișcare, destinderea și recreerea copiilor, dezvoltarea


dexterității, a îndemânării, a atenției;

Obiective operaționale:

O1: să execute mişcări sugerate de textul cântecului;

O2: să formeze bucheţele de flori în funcţie de culoare;

O3: să numească floarea pe care a mirosit-o;

O4: să respecte regulile jocului.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația,observația, explicația, demonstrația, exerciţiul, jocul;

Mijloace de învățământ: ecusoane cu flori (lalea galbenă, liliac mov, narcisă albă,
panseluţă albastră), laptop, flori naturale, pamblică;

Forme de organizare: frontal, pe grupe;


Evenimentul
Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
didactic/
op
secvența
Metode și Mijloace de Forme de
didactică
procedee învățământ organizare
1)Moment Asigur condițiile optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii
de grupă, intrarea copiilor în sala de grupă.
organizatoric

2)Captarea Realizez captarea atenției printr-o provocare la joc: Conversația Frontal


-Pentru că este ultima activitate de azi, albinuţa vrea să vadă dacă
atenției
sunteţi jucăuşi. Vă plac jocurile?

3)Anunțarea Astăzi ne vom distra jucând jocul ,,Bucheţele”, apoi ne vom odihni Conversația Frontal
jucând jocul ,,Ce floare ai mirosit?”
temei și a
obiectivelor
operaționale
Li se prezintă copiilor materialele necesare pentru desfășurarea jocului, Conversaţia Imagini cu flori; Frontal
4)Dirijarea aceștia având lipită în piept imaginea unei flori de primăvară:zambile Laptop;
roz, lalele roșii,ghiocei, lalele mov. Copiii vor sta aşezaţi în semicerc.
învățării
Explicarea regulilor jocului distractiv
Copiii vor dansa pe ritmul muzicii auzite la laptop cântece de
primăvară. Doamna educatoare opreşte muzica şi spune o culoare. Explicaţia
Copiii care au în piept floarea de aceeaşi culoare pe care au auzit-o
strigată, vor alerga unii la ceilalţi, se vor căuta, formând un bucheţel.
Copiii vor fi atenţi dacă cineva nu s-a alăturat buchetului şi îl vor
atenţiona.
Jocul va continua până ce vor participa toţi copiii şi vor fi strigate toate
culorile florilor.
Desfășurarea jocului de probă:
Se desfășoară jocul de probă pentru a vedea dacă copiii au
Demonstraţia
înțeles regulile jocului.
Desfășurarea jocului propriu-zis:
Copiii vor desfășura jocul, iar eu voi urmări participarea

O1
activă și afectivă a copiilor, încurajându-i pe cei mai Exerciţiul Apreciez modul
O2 neîncrezători. Jocul se încheie când toți copiii au format Jocul în care copiii
O4 bucheţelul. execută

După finalizarea jocului distractiv se va desfășura jocul mişcările


sugerate de
liniștitor ,, Ce floare ai mirosit?”.
textul cântecului
Explicarea regulilor jocului liniştitor:
Evaluez
Copiii se vor așeza pe covor, în formă de semicerc. Pe rând, fiecare
deprinderea
copil va fi legat la ochi cu o pamblică pentru a nu vedea floarea ce
Pamblică Frontal copiilor de a
urmează a fi mirosită.
Flori naturale Individual forma buchetul
Voi solicita copiii să răspundă, rostind versurile:
sugerat de
,,Foaie verde ghiocel ,,Foaie verde garofiţă
O3 culoare
Să răspundă un băieţel: Să răspundă o fetiţă
Evaluez
Ce floare ai mirosit?” Ce floare ai mirosit?”
capacitatea
Copilul numit va răspunde. Dacă acesta a ghicit floarea, va fi aplaudat.
copiilor de a
Dacă acesta nu a ghicit floarea, va fi ajutat de ceilalţi copii cu indicii
numi floarea pe
care să-l ajute în găsirea răspunsului: este o floare albă, are frunze mici
O4 care au mirosit-
şi înguste.... o
Desfășurarea jocului de probă: Evaluez

De va desfășura o dată jocul de către copii pentru a vedea dacă au deprinderea

înţeles regulile. copiilor de a

Desfășurarea jocului propriu-zis: respecta regulile


jocului
Se va desfășura astfel jocul, acesta finalizându-se când toți
copiii au fost solicitaţi să participe.

Se va realiza printr-o scurtă conversație:


-Ce jocuri am desfășurat? Conversaţia Frontal
-Care v-a plăcut cel mai mult?
5)Asigurarea
retenței și a Aş vrea să vă spun că mi-a plăcut cum astăzi ___, ___ au
transferului Conversaţia Frontal
dansat pe textul cântecului, cât de activi au fost ___, ____
şi aş încuraja şi pe ___ să fie mai activi, mai dornici de
joacă.
Aşa este? V-au plăcut jocurile de astăzi?
6) Evaluarea Conversaţia Frontal
activităţii
Se vor face aprecieri verbale și individuale asupra modului în care
copiii au participat la cele două jocuri. Activitatea se încheie prin
recompensarea de către albinuţă a copiilor cu bomboane din ciocolată.
7)Încheierea
activității

S-ar putea să vă placă și