Sunteți pe pagina 1din 8

PLAN DE LECŢIE

Data: 6. 12. 2019 Data: 6. 12. 2019


Clasa pregătitoare Clasa: a III-a
Învăţător: Stroescu Georgiana Învăţător: Stroescu Georgiana
Aria curriculară: Limbă şi comunicare Aria curriculară: Arte
Disciplina: Comunicare în limba română Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea tematică: Iarna Unitatea tematică: În prag de sărbători
Subiectul: Sunetul şi literele „o”/ „O” Subiectul: Cizmuliţa lui Moş Nicolae
Formă de realizare: activitate integrată Formă de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare Tipul lecţiei: consolidare
Durata: 45 minute Durata: 45 minute
Discipline integrate: Dezvoltare personală, Matematică şi explorarea Discipline integrate: Limba şi literatura română, Muzică şi mişcare
mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice Scopul lecţiei: Formarea unor priceperi şi deprinderi de muncă practică.
Scopul lecţiei: Dezvoltarea capacităţilor de comunicare verbală.
Competenţe specifice
Competenţe specifice:
Arte vizuale şi abilităţi practice:
Comunicare în limba română:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte
familiare;
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite
clar și rar;
suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.).
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a
silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
Limba şi literatura română:
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
1.1.Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu
literar accesibil;
litere mari și mici de tipar;

3.2. Identificarea semnificației unei / unor imagini care prezintă


Muzică şi mişcare:
întâmplări, fenomene, evenimente familiare.

1
2.1.Cântarea individuală, în grupuri mici, în colectiv, cu asocierea unor
Dezvoltare personală: elemente de mișcare și a acompaniamentului instrumental.

2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiare;


Obiective operaţionale
3.1. identificarea unor rutine în activitatea școlară.
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
Matematică şi explorarea mediului:
- să identifice materialele de lucru pe baza cunoştinţelor dobândite
1.1. recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0 – 31; anterior;
- să descrie etapele de lucru, pe baza procesului tehnologic;
2.1. orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, - să decupeze cizmuliţa, respectând conturul;
folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în - să decoreze cizmuliţa, după imaginaţia proprie;
spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic; - să asambleze cizmuliţa, respectând indicaţiile date.
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstraţia
3.1. descrierea unor fenomene / procese / structuri repetitive simple din Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, proces tehnologic, foarfece,
mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități. lipici, vată, perforator, carioci, şnur, sclipici.
Resurse de timp: 45 minute
Arte vizuale şi abilităţi practice: Resurse umane: 9 elevi
Forme de organizare: frontal, individual
1.1. sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin
desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.3. realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/ construcţii simple, pe
baza interesului direct.

Obiective operaţionale:

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

- să identifice poziţia unui sunet într-un cuvânt;

2
- să formeze cuvinte cu litere date;
- să despartă cuvinte în silabe;
- să realizeze corelaţia între sunet şi literă în procesul scrierii;
- să reprezinte grafic silabele şi sunetele din-
tr-un cuvânt.

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia,


problematizarea, jocul didactic.
Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, coşuleţe, imagini decupate,
litere magnetice, fişe de lucru, puzzle, creioane colorate, lipici, harta
judeţului, scrisoarea de la Moş Nicolae.
Resurse de timp: 30 minute + 15 minute
Resurse umane: 8 elevi
Forme de organizare: frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecieri verbale, acordarea de recompense
Bibliografie: Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418 / 19.03.2013

3
Desfăşurarea lecţiei
Momentele Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor (CP) Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor
lecţiei (cls.a III-a)
Moment Asigur climatul necesar Se pregătesc pentu oră. Asigur climatul necesar Se pregătesc pentu oră.
organizatoric desfăşurării orei. desfăşurării orei. Activitate frontală
Activitate frontală
Întâlnirea de dimineaţă: Întâlnirea de dimineaţă:
salutul, prezenţa, salutul, prezenţa, calendarul
calendarul naturii, noutatea naturii, noutatea şi mesajul
şi mesajul zilei. zilei.

Salutul de dimineaţă Salutul de dimineaţă Bună ziua, doamna învăţătoare!


Bună ziua, doamna
- Bună dimineaţa! învăţătoare! - Bună dimineaţa!
Mă bucur să vă văd! Mă bucur să vă văd! Copiii se aşează în cerc şi se salută.
A-nceput o nouă zi! A-nceput o nouă zi!
Bună dimineaţa, dragi Copiii se aşează în cerc şi Bună dimineaţa, dragi
copii! se salută. copii! Copiii anunţă absenţii

În cerc să ne aşezăm În cerc să ne aşezăm Interpretează cântecul.


Şi frumos să ne salutăm. Copiii anunţă absenţii Şi frumos să ne salutăm.

După ce ne-am adunat Interpretează cântecul. După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit? Oare cine n-a venit?

Cântec: „Bună dimineaţa!” Cântec: „Bună dimineaţa!”


Răspund la întrebări.
Cum ne aşezăm la locurile Cum ne aşezăm la locurile
noastre? Ce reguli avem? noastre? Ce reguli avem?
Fără-nghesuieli, Răspund la întrebări. Fără-nghesuieli,

4
Fără îmbrânceli,
Fără- mpiedicare, Fără îmbrânceli,
La loc fiecare. Fără- mpiedicare,
La loc fiecare.
Calendarul naturii
Ce anotimp este? Calendarul naturii
Care sunt lunile Ce anotimp este?
anotimpului iarna? În ce Care sunt lunile
lună suntem? În ce zi? anotimpului iarna? În ce
Cum este vremea? lună suntem? În ce zi? Cum
este vremea?
Noutatea zilei: Invitaţii
speciali vor să vadă cât de Noutatea zilei: Invitaţii
bine pregătiţi suntem. speciali vor să vadă cât de
bine pregătiţi suntem.
Mesajul zilei: Tot ce şcoala
ne învaţă, prinde bine apoi Mesajul zilei: Tot ce şcoala
în viaţă. ne învaţă, prinde bine apoi
în viaţă,
Captarea Cer elevilor să asambleze Asamblează piesele. Cer elevilor să completeze Activitate independentă
atenţiei piesele unui puzzle. un rebus (Anexa 1).
Activitate independentă
Verific activitatea Activitate frontală
independentă şi formulez
câteva întrebări:

Cine este Moş Nicolae?


Ce primesc copiii de Moş
Nicolae? Răspund la întrebări.
Ce trebuie să facem ca să
fim siguri că vine Moş
Nicolae?

5
Unde sunt aşezate ghetuţele
lustruite?
Enumeraţi trăsături fizice şi
morale ale lui Moş Nicolae.
Anunţarea Ce imagine aţi obţinut?
temei şi a Voi aţi primit cadouri?
obiectivelor Citesc elevilor scrisoarea
de la Moş Nicolae. (Anexa Anunţarea temei şi a
1). Prezint elevilor harta obiectivelor.
acoperită cu obstacole,
explicâdu-le că fiecare Astăzi la ora de AVAP
exerciţiu rezolvat corect va vom realiza lucrarea Sunt atenţi.
îndepărta un obstacol Cizmuliţa lui Moş Nicolae,
pentru a-l ajuta pe Moş folosind tehnici cunoscute:
Nicolae să găsească drumul decupare, asamblare, lipire.
spre şcoala noastă.
Dirijarea învăţării
Reactualizarea Anunţ elevii că astăzi la Răspund la întrebări.
cunoştinţelor ora de comunicare în limba Prezint lucrarea model. Ce
română vom continua observaţi? Din ce am
călătoria noastră prin Activitate frontală realizat lucrarea?
universul literelor şi vom Răspund la întrebare. Prezint procesul tehnologic Sunt atenţi
consolida cunoştinţele (1- decupăm după contur;
despre sunetul şi litera „o”, 2- pliem modelul pe linia
vom despărţi cuvinte în punctată cu ajutorul unei
silabe, vom descoperi rigle; 3 – decorăm părţile
sunetul o, vom alcătui exterioare ale ghetuţei;; 4 –
propoziţii, vom dezlega Sunt atenţi. perforăm părţile laterale ale
ghicitori ghetuţei;
5– înşirăm printre găuri un
Ofer elevilor o fişă de fir de lână;
lucru, cerându-le să Solicit elevii să repete

6
coloreze literele învăţate. Colorează literele învăţate etapele de lucru.
(Anexa 2) Care este prima etapă? Dar
Activitate independentă a doua? Dar a treia? etc.
Dirijarea Solicit elevii să se ridice Repetă etapele de lucru.
învăţării pentru a participa la jocul Activitate frontală
Deschide urechea bine!
Pentru că ultimul sunet Execută mişcările
studiat de noi este sunetul sugerate.
o, voi spune cuvinte care
încep şi se termină cu acest
sunet. Când auziţi sunetul
o la începutul cuvântului
vă ghemuiţi, iar când auziţi
sunetul o la final ridicaţi
braţele.
Voi enumera cuvintele: ou, Realizează lucrarea
maro, Oana, cacao, Ovidiu, Cer elevilor să lucreze Activitate independentă
om, Mario. Lipesc imaginile individual şi să realizeze
Dau elevilor spre rezolvare lucrarea în mod original.
o fişă de lucru, explicând Activitate independentă
cerinţele. (Anexa 3).

Verific activitatea
independentă. Activitate frontală
Realizăm exerciţii de
încălzire a muşchilor mici Execută mişcările
ai mâinii. Le reamintesc sugerate.
elevilor poziţia corectă la Adoptă poziţia corectă
scris: să îndrepre spatele, pentru scris.
să încline fişa spre stânga
şi să ţină coatele pe bancă.
Rezolvă exerciţiile

7
Se lucrează ex. 1, 2, 3, 4 Răspund la întrebări.
din fişa de lucru (Anexa 4). Verfic modul de lucru, dau
indicaţii acolo unde este
Obţinerea Ca drept răsplată pentru necesar.
performanţelor bogăţiile aduse, moşneagul Colorează imaginea.
v-a trimis o Activitate independentă Activitate frontală Activitate frontală
ghicitoareHaideṭi sa-i Verfic modul de lucru, dau Continuă lucrarea, iar dacă au terminat
aflăm răspunsul! Cu ce indicaţii acolo unde este decorează lucrarea.
literă vom scrie numele necesar. Acrivitate independentă
lui?
Cum este omul de zăpadă
din imagini? Ce emoţii
exprimă?
Cer elevilor să coloreze
prima imagine.

Încheierea Fac aprecieri generale şi Realizez turul galeriei.


activităţii individuale. Intonăm cântecul Moş
Descoperim prima parte a Nicolae
hărţii. Fac aprecieri generale şi
individuale.

S-ar putea să vă placă și