Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.02.2019
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Epoci Istorice. Evenimente,Personalități, Locuri Istorice
SUBIECTUL: Moldova în vremea lui Ştefan cel Mare
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe
ÎNVĂȚĂTOR: Nasui Alina
SCOPUL:
 Receptarea noilor realitaţi existente în Moldova în timpul domniei lui Ştefan cel Mare.
 Cultivarea sentimentului de admiraţie faţă de personalitatea lui Ştefan cel Mare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o
situație de învățare;
1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice;
1.3. Recunoașterea preocupării oamenilor pentru raportarea la timp și spațiu;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
 să răspundă oral la întrebări;
 să localizeze în timp şi spaţiu evenimentele istorice din Moldova în vremea lui Ştefan
cel Mare;.
 să identifice contextul istoric european în care îşi începe domnia Ştefan cel Mare;
 să utilizeze informaţii din surse istorice pentru prezentarea personalităţii lui Ştefan cel
Mare;
 să relateze despre evenimentele istorice studiate, pe baza unui plan simplu de idei şi
folosind termeni de specialitate;
 să stabilească importanţa domniei lui Ştefan cel Mare;
 să localizeze pe hartă locul de desfăşurare al unor bătălii;
Afective:
 să participe cu interes la toate activităţile echipei.
Psiho- motorii:
 să coopereze în vederea rezolvării sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia, comparaţia, povestirea,
explicaţia, problematizarea
 Mijloace de învăţământ: portretul lui Ştefan cel Mare, hărţi istorice, ecusoane, imagini
în Power Point, CD cu secvenţe din filmul ,,Ştefan cel Mare, Vaslui-1475”, fişe de
lucru, ,,Legende despre copilărie”, ,,Legenda zidirii Mănăstirii Putna”
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA


ELEVILOR
1. MOMENT Pregătesc materialele necesare bunei desfăşurări a Îşi pregătesc
ORGANIZATORIC lecţiei. materialele pentru
Asigur un climat optim învăţării. lecţie.
2. CAPTAREA Captarea atenţiei se face printr-o ghicitoare: Răspund la ghicitoare.
ATENŢIEI Zice-se c-a fost sub soare
Un domn mic, dar numit „Mare”
Când pe turci îi învingea,
Mănăstire construia.
(Ştefan cel Mare)

Le voi povesti pe scurt câteva legende despre copilăria


lui Ştefan cel Mare.(ANEXA 1)
4. ANUNŢAREA
TEMEI ŞI A Anunţ titlul lecţiei ,,Moldova în vremea lui Ştefan Scriu titlul lecţiei în
OBIECTIVELOR cel Mare”. Notez titlul lecţiei pe tablă. caiete.
În această oră vom afla despre:
1. Începutul domniei;
2. Organizarea ţării;
3. Luptele pentru apărarea ţării;
4. Sfârşitul şi importanţa domniei lui Ştefan cel
Mare.

5. DIRIJAREA Orientez atenţia elevilor asupra unei hărţi care prezintă


ÎNVĂŢĂRII Moldova în timpul domniei lui Ştefan cel Mare. Le
explic elevilor că teritoriul Moldovei era mult mai vast,
cuprinzând şi cele două provincii, Basarabia şi
Bucovina.
- Ce ştiţi despre formarea Moldovei ca stat? Răspund la întrebări.
- De unde vine numele Moldova?

Voi prezenta pe scurt situaţia din Europa în secolul al


XV-lea şi începutul domniei. Se notează pe tablă şi în Citesc fragmentul,
caiete prima parte a schemei. răspund la întrebări,
completează tabelul.
Cei de la care vom afla despre faptele acestui mare
domnitor veţi fi voi, împărţiţi în 3 grupe, aşa cum aţi
fost şi la ora de matematică.
1. ECHIPA PLAIESILOR (Organizarea ţării);
2. ECHIPA RAZESILOR (Luptele pentru
apărarea ţării);
3. ECHIPA STRAJERILOR (Sfârşitul şi
importanţa domniei);

Se deschid manualele la pagina 53, se stabileşte pentru


fiecare grupă partea din lecţie pe care o are în studiu, se
dă fiecărei grupe câte o fişă cu întrebări pentru Citesc fragmentul
sintetizarea informaţiilor.(ANEXA 2) repartizat şi răspund la
întrebări.
- Să vină unul dintre ,,plăieşii lui Ştefan” şi să ne
prezinte cum a organizat ţara Ştefan cel Mare.

Se notează pe tablă şi în caiete a doua parte a schemei.

Să vină unul dintre ,,răzeşii lui Ştefan” să ne prezinte


luptele purtate pentru apărarea ţării - se notează pe Notează schema în
tablă şi în caiete a treia parte a schemei . caiete.

Trei răzeşi localizează localizează pe hartă localităţile


unde s-au dat cele trei bătălii. Căutaţi-le şi voi pe harta
din manual!

Vom citi un document istoric care vorbeşte despre


lupta de la Vaslui. Localizează pe hartă.
Se citeşte din manual fragmentul din ,,Letopiseţul Ţării
Moldovei” de Grigore Ureche şi se identifică tacticile
de luptă folosite de moldoveni în lupta de la Vaslui.

Un alt ,,răzeş” va descrie tacticile de luptă aşa cum sunt


prezentate în manual.

Voi prezenta o secvenţă din filmul ,,Ştefan cel Mare,


Vaslui-1475”-reprezentând una din tacticile de luptă
folosite în lupta de la Vaslui- tactica pârjolirii.

Comparaţi tactica de luptă de la Vaslui cu cea de la


Rovine, din timpul domniei lui Mircea cel Bătrân.

Să vină unul dintre,,străjerii lui Ştefan” şi să ne spună


cum s-a sfârşit domnia şi pentru ce a rămas în memoria
poporului român.
Un elev va compara
Se notează pa tablă şi în caiete ultima parte a schemei. tacticile de luptă
Se va localiza pe hartă Mănăstirea Putna. folosite în cele două
lupte.
Voi povesti elevilor ,,Legenda zidirii Mănăstirii Putna”
(ANEXA 3) şi voi prezenta un material PPS, care va
completa informaţiile despre viaţa domnitorului.
( ctitorii, cetatea de scaun, scene din lupte).

Ascultă şi privesc cu
atenţie materialul.
6. 0BŢINEREA Fiecare grupă primeşte o fişă având ca sarcină să Completează textul cu
PERFORMANŢELOR completeze corespunzător un text lacunar folosind cuvintele potrivite.
cuvintele potrivite. (ANEXA 4)
7. ÎNCHEIEREA Lecţia se v-a încheia cu interpretarea cântecului Interpretează cântecul.
ACTIVITĂŢII ,,Cântecul lui Ştefan cel Mare”.

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a Notează tema. Sunt


activităţii. atenţi la explicaţii.
Tema pentru acasă:
Se cere elevilor să caute informaţii despre una din
mănăstirile sau bisericile ctitorite de Ştefan cel Mare şi
să realizeze un eseu cu titlul ,,L-am cunoscut pe Ştefan
cel Mare”.
ANEXA 1

LEGENDE DESPRE COPILĂRIE

Naşterea şi copilăria lui Ştefan cel Mare sunt învăluite în fermecătoare legende,
deoarece nu s-au păstrat documente ale vremii.
Se zice că Dumnezeu l-a înzestrat cu inteligenţă şi vitejie, pentru a conduce ţara
urgisită. Mama lui l-ar fi adus pe lume la Borzeşti. Ursitoarele i-ar fi prezis, atunci, o viaţă
ieşită din comun: să devină domn brav şi vestit în lume, prăpădindu-i pe duşmanii neamului.
Tot ursitoarele i-ar fi pus numele Ştefan iar Tatăl ceresc i-a rânduit un înger păzitor, ca să-l
apere de jivine şi duşmani.
Odată, fiind copil, a alunecat în apa Trotuşului, iar doica înspăimântată l-a scos din apă.
- De ce te-ai speriat doică? o întrebă copilul. N-ai văzut cum a venit îngerul păzitor, cu
aripi, şi m-a luat în braţe?
Altădată, la 10 ani, ţinea în mâini doi lupi, ca pe un căţel, iar la 15 ani se trântea cu un
pui de urs, fără teamă. Îngerul îl păzea.
Avea 12 ani când ucigaşii tatălui său îl urmărea ca să-l omoare. Ştefan s-a ascuns într-o
căruţă cu saci, acoperită cu fân. Urmăritorii scormoneau prin căruţe cu nişte suliţi ascuţite. Din
căruţe nu se auzea nici un ţipăt de copil.
După un timp, un căruţaş a văzut că din căruţă picură necontenit sânge. Când a căutat în
căruţă a găsit un băiat împuns în şold. Căruţaşii l-au îngrijit şi l-au ascuns până când au ajuns la
Galaţi.
Când Ştefan a ajuns domnitor, l-a căutat pe căruţaş şi l-a răsplătit.
ANEXA 2

ECHIPA PLĂIEŞILOR
Organizarea ţării
Ce s-a dezvoltat în timpul domniei lui Ştefan cel Mare?
Ce a făcut domnitorul pentru a apăra ţara?
Ce biserici şi mănăstiri a ctitorit domnitorul?

ECHIPA RĂZEŞILOR
Luptele pentru apărarea ţării
Ce dorea Ştefan cel Mare?
Cu cine a purtat lupte? Unde?
Care a fost cea mai însemnată bătălie?
Care au fost tacticile de luptă?

ECHIPA STRĂJERILOR
Sfârşitul şi importanţa domniei
Unde a fost înmormântat?
Pentru ce a rămas în memoria poporului?
ANEXA 3

Legenda zidirii Mănăstirii Putna

Tânărul domn Ştefan şi-a pus în gând să ridice o frumoasă mănăstire, loc de închinare şi
odihnă veşnică pentru voievod şi familia sa. Călătorea călare, cu oşteni şi popor mult, ca să
caute locul unde meşterii aşteptau să zidească mănăstirea.
Se găsea cu arcaşii săi pe-un deal, unde există şi azi o cruce, aproape de Putna. Dealul
se numeşte Dealul Crucii, de unde se vede, azi, încântătoarea panoramă a văii mănăstirii.
Ştefan-Vodă a tras cu arcul şi, unde a căzut săgeata, hotărî să fie altarul. A pus apoi pe
trei dintre cei mai vrednici aprozi de-au tras şi ei cu arcul. Unde a căzut săgeata unuia, au făcut
poarta, iar unde a căzut săgeata celui de-al doilea, s-a ridicat clopotniţa.
Au înălţat biserica până în 1469, iar după doisprezece ani de trudă era isprăvită întreaga
mănăstire fortificată, pe care vodă o umplu cu icoane, vase sfinte şi veşminte scumpe.
Povestea spune că arcul cu care a tras Ştefan cel Mare s-a păstrat mult timp, în turnul de
la Putna. Mai târziu, năvălind polonii la locul sfânt al românilor, au furat arcul şi l-au dus în
ţara lor.
FIŞĂ DE LUCRU

Completează enunţurile, folosind cuvintele din paranteză:

Ştefan cel Mare a fost domn al ....................... între anii ............................ În timpul
domniei s-a ocupat de consolidarea ........................ a ţării şi de apărarea ........................................
Moldovei.
Cel mai aprig duşman al Moldovei era ....................................................
La ..........................., Ştefan obţine cea mai importantă ....................... împotriva turcilor.
Pentru faptele sale, Biserica Ortodoxă l-a făcut ..........................................

(Moldovei, internă, independenţei, sfânt, biruinţă, Imperiul Otoman, 1457, 1504,


Podu Înalt)

FIŞĂ DE LUCRU

Completează enunţurile, folosind cuvintele din paranteză:

Ştefan cel Mare a fost domn al ....................... între anii ............................ În timpul
domniei s-a ocupat de consolidarea ........................ a ţării şi de apărarea ........................................
Moldovei.
Cel mai aprig duşman al Moldovei era ....................................................
La ..........................., Ştefan obţine cea mai importantă ....................... împotriva turcilor.
Pentru faptele sale, Biserica Ortodoxă l-a făcut ..........................................

(Moldovei, internă, independenţei, sfânt, biruinţă, Imperiul Otoman, 1457, 1504,


Podu Înalt)

S-ar putea să vă placă și