Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Nr.2 Marginea


Profesor: Covașă Aurora
Clasa: a VI a A
Data: 7.05.2018
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba și literatura română
Tema lecției: Interpretarea unor texte literare prin prisma propriilor valori și experiențe
Subiectul lecției: Trăsăturile fabulei
Tipul lecției: de dobândire de noi cunoștințe
lecție adaptată copiilor cu CES

Durata: 50 min

Competenţe generale:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
Competențe generale pentru CES:
1.Înțelegerea mesajului dintr-un text literar

Competenţe specifice:
3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.1. identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.2. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
3.3. sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare).

Competențe specifice CES:

1.1 identificarea personajelor și a trăsăturilor acestora


1.2 sesizarea organizării textului în proză

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să dovedească înțelegerea mesajului unui text literar la prima vedere;
O2 – să identifice trăsăturile fabulei în textele date;
O3 – să-și exprime punctul de vedere cu privire la propriile sentimente faţă de personaj;
O4 – să citească expresiv, fluent și corect un text literar;
O5 – să selecteze secvențe potrivite pentru a caractariza un personaj
O6 – să alcătuiască enunțuri, respectând normele de ortografie;
O7 – să colaboreze în echipă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE pentru elevul cu CES:
 O8- să citească textul;
 O9-să înțeleagă mesajul textului transmis

METODE ŞI PROCEDEE:
-conversaţia, spargerea gheţii, brainstormingul, ciorchinele, explicaţia, descoperirea, expunerea, , jocul de rol, metoda R.A.I.

MATERIALE ȘI MIJLOACE DE ÎNVĂȚARE :


- manualul, caietele elevilor, instrumente de scris, fișa de lucru, mascotă

MODURI DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
-Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a, E.D:P, Bucureşti, 2001
-Carmen Iordăchescu – Să dezlegăm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteşti, 2001
-Cornelia Dumitraşcu Sechi – Îndrumător pentru receptarea textelor literare, Casa Editorială Regina, Iaşi, 2002
-Alina Pamfil – Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Pitești, 2003

2
DEMERSUL DIDACTIC

Secvențe Conținuturi Ob. Activități de Strategii didactice Itemi de evaluare


didactice didactice op. învățare
Timp alocat Moduri de Metode și Materiale și
organizare procedee mijloace de
învățare
Moment Verificarea modului Frontal Conversația
organizatoric cum au pregătit elevii
cele necesare
2minute desfășurării lecției
Verificarea și natarea
absențelor
Evocare Verificarea O4 Exerciții de Frontal Conversația Caietele de Redactați o compunere
cantitativă și redactare a unei teme acasă în care să vă motivați
8minute calitativă a lecției O6 compuneri de Observația opinia, pornind de la
motivare a opiniei, următorul proverb
pornind de la un
„După joc, și regele și
Verificarea citat propus.
pionul merg în aceeași
temei acasă
cutie.” – proverb italian

Actualizarea Actualizarea O1 Exercițiu de Frontal Caiete de Pornind de la


cunoștințelor spragere a gheței lucru răspunsurile oferite la
Cunoștințelor generale despre O2 R.A.I. întrebări și de la
Exerciții de Anexa1 cunoștințele dobândite,
Captarea fabulă
completare a completați norișorii cu
atenției Crearea unei O6 trăsăturilor trăsăturile generale ale
Individual Brainstorming fabulei.
atmosfere care să fabulei.
trezească interesul
pentru subiectul Se notează titlul pe tablă
3
Anunțarea lecției Tabla Se precizează
temei și a obiectivele
obiectivelor Consemnarea titlului Frontal Conversația Caietele
lecției elevilor

Numirea obiectivelor
următite

Realizarea Distribuirea fișelor și Conversația Grupa I:


sensului explicarea sarcinilor
de lucru O1 Fișe de lucru Citiți textul dat și
rezolvați cerințele
Lecturarea textului O2 Exerciții de Lectura (anexa 2) propuse:
30 de minute dat lecturare a textului expresivă
Individual Markere
dat  Sintetizați
O3 conținutul
Exerciții de
Învățarea prin fabulei în teri
Sintetizarea sintetizare a
descoperire idei principale
conținutului textului conținutului
O4 textului dat  Identificați
morala care se
Exerciții de Pe grupe Identificare
Identificarea moralei poate deduce din
identificare a
O5 text
moralei fabulei

Observația  Prezentați
tipologia umană
O6
Discutarea tipologiei Exerciții de pe care o
umane reprezentate încadrare a întruchipează
textului în fiecare personaj
O7 tipologii umaneâ
Grupa II:
Lecturarea textului
4
dat O1 Conversația Citiți textul dat și
rezolvați cerințele
O2 Exerciții de Individual propuse:
lecturare a textului
O3 Lectura Fișe de lucru
dat  Ce rol are
expresivă
Sesizarea rolului O4 (anexa 3) dialogul în
Exerciții de
dialogului fabula dată?
O5 sesizare a rolului Markere
dialogului în Învățarea prin  Identificați trei
O6 fabula propusă Pe grupe descoperire trăsături de
Identificarea caracter ale
trăsăturilor O7
unuia din
personajului Exerciții de persoanjele din
Identificare
identificare a fabulei date
trăsăturilor
 Dați exemple de
personajului
Observația situații în care
oamenii se
comportă
asemenea
greierului

Lecturarea textului O1 Exerciții de Individual Grupa III:


Conversația Fișa de lucru
dat lecturare a textului Citiți textul dat și
O2 dat anexa 4
rezolvați cerințele
O3 propuse:
Sintetizarea Problematizarea
O4 Exerciții de  Sintetizați
Învățarea prin
5
conținutului textului sintetizare a Pe grupe descoperire conținutul
conținutului textului într-o
O5 textului frază
Identificare
 Extrageti, din
Identificarea și O6 text, trei figuri
Exerciții de Individual
explicarea figurilor de stil diferite și
înțelegere și Observația
de stil explicați
explicare a
înțelesul uneia
O7 figurilor de stil
dintre ele.

 Care este lecția


Exerciții de Pe grupe pe care ați
Analiza lecției
antrenare a învățat-o?
învățate Problematizarea
gândirii în analiza
situațiilor de viață Învățarea prin
descoperire Grupa IV:

Citiți textul dat și


Lecturarea textului O1 Exerciții de Fișa de lucru rezolvați cerințele
dat lecturare a textului Identificare
O2 Individual anexa 5 propuse:
dat
O3  Argumentați, cu
Exerciții de
Argumentarea Observația cel puțin două
încadrare a
apartenenței la specia O4 argumente, că
textului dat, la
fabulă textul dat este o
specia fabulă
fabulă
O5 Pe grupe

O6
 Ce trăsături de
6
Empatizarea cu O7 Exerciții de caracter are
personajele și dezvolatare a corbul? Poate fi
acțiunile din fabulele capacității de a luat ca exemplu
date desprinde de urmat?
concluzii din fapte
Evidențierea de viață  Ce defecte
defectelor omenești umane sunt
evidențiate în
fabula dată?

Exerciții de
lectură a textului
O8 Individual Explicația Fișă de
Lectura textului Exerciții de lucru CES
Observația
Înțelegerea mesajului înțelegere a
Anexa 6
O9 textului

Reflecție O5 Exerciții de Frontal Conversația Markere Realizați un copac al


manifestare a bunelor maniere, care să
8 minute O6 imaginației Foi de cuprindă calități umane,
creative flipchart întâlnite în fabulă
Asigurarea Realizarea unui
retenției și a copac al bunelor Se evaluează și
transferului maniere Exerciții de individual modalitatea de
completare a unui prezentare a produsului
Obținerea copac cu calități finaL.
performanței întâlnite în fabule,
se completează de
7
toții copiii,
inclusiv cel cu
CES
Evaluare și Autoevaluarea O3 Exerciții de Individual Analiza critică Fișa de Completați fișa de
autoevaluare participării la O4 completare a unei autoevaluare autoevaluare propusă
activitate O5 fișe de
O6 autoevaluare Anexa 7
Indicarea sarcinilor
de lucru în realizarea
temei pentru acasă O3 Alcătuiți o broșură cu
Exerciții de Individual Conversația
Tema acasă Se fac aprecieri cu realizare a unei propriile fabule, pe care
1minut O4 le puteți scrie în proză
privire al modul de broșuri ce va Explicația
implicare al elevilor, O5 cuprinde fabule sau în versuri.
Încheierea notându-se elevii create de elevi Elevul cu CES va avea
care au lucrat și O6
activității de realizat un poster ce
răspuns pe tot Exerciții de
O7 realizare a unui să cuprindă un animal
1minut parcursul activității
desen CES personaj întâlnit în
fabulă.

Anexa 1

Trăsăturile fabulei
Completați petalele florii cu trăsăturile generale ale fabulei

8
FABULA

Anexa 2

Grupa I:
Câinele şi căţelul - de Gr. Alexandrescu Este egalitate.
Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace, Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.
Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva, Cât pentru mine unul, fieştecine ştie
Care cred despre sine că preţuiesc ceva! C-o am de bucurie
De se trag din neam mare, Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,
Asta e o-ntâmplare: Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."
Şi eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place. Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.

9
Căţelul Samurache, ce şedea la o parte Care s-o pomeneşti.
Ca simplu privitor, Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,
Auzind vorba lor, Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?"
Şi că nu au mândrie, nici capricii deşarte, - "Dar ziceaţi..." - "Şi ce-ţi pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
S-apropie îndată Adevărat vorbeam,
Să-şi arate iubirea ce are pentru ei: Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată, Că voi egalitate, dar nu pentru căţei."
Şi sentimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei." Aceasta între noi adesea o vedem,
- "Noi, fraţii tăi? răspunse Samson plin de mânie, Şi numai cu cei mari egalitate vrem.
Noi, fraţii tăi, potaie!
O să-ţi dăm o bătaie

Citiți textul dat și rezolvați cerințele propuse:

 Sintetizați conținutul fabulei în teri idei principale

 Identificați morala care se poate deduce din text

 Prezentați tipologia umană pe care o întruchipează fiecare personaj

Anexa 3

Grupa II
Greierul şi furnica - de Alecu Donici

                 

Greierul în desfătare,                         La vecina sa furnică


                        Trecând vara cu cântare,                         Alergând, cu lacrimi pică
                        Deodată se trezeşte                         Şi se roagă să-i ajute,
                        Că afară viscoleşte,                         Cu hrană să-l împrumute,
                        Iar el de mâncat nu are.                         Ca de foame să nu moară,
10
                        Numai pân’ la primăvară.                         – Eu cântam
                          În petrecere cu toţi.
                        Furnica l-au ascultat,                         – Ai cântat? Îmi pare bine.
                        Dar aşa l-au întrebat:                         Acum joacă, dacă poţi,
                        – Vara, când eu adunam,                         Iar la vară fă ca mine.
                        Tu ce făcei?  
 
Citiți textul dat și rezolvați cerințele propuse:

 Ce rol are dialogul în fabula dată?

 Identificați trei trăsături de caracter ale unuiadin persoanjele din fabula dată

 Dați exemple de situații în care oamenii se comportă asemenea greierului

Anexa 4

Grupa III
Racul, broasca şi ştiuca                         
de Alecu Donici
Racul, broasca şi o ştiucă                         Racul înapoi se da,
                        Într-o zi s-au apucat                         Broasca tot în sus sălta,
                        De pe mal în iaz s-aducă                         Ştiuca foarte se izbea
                        Un sac cu grâu încărcat.                         Şi nimic nu isprăvea.
                        Şi la el toţi se înhamă:                         Nu ştiu cine-i vinovat;
                        Trag, întind, dar iau de samă                         Însă, pe cât am aflat,
                        Că sacul stă neclintit,                         Sacul în iaz nu s-au tras,
                        Căci se trăgea neunit.                         Ci tot pe loc au rămas.
11
                          Nici o treabă nu se face
                        Aşa-i şi la omenire,                         Cu izbândă şi cu pace.
                        Când în obşte nu-i unire:  
Anexa 5

Citiți textul dat și rezolvați cerințele propuse: Grupa IV

 Sintetizați conținutul textului într-o frază Corbul şi vulpea


de La Fontaine
 Extrageti, din text, trei figuri de stil diferite și explicați                         Jupân corbul câştigase
înțelesul uneia dintre ele.                         Din negoţul ce-apucase
                        Un bun chilipir de caş,
 Care este lecția pe care ați învățat-o?                         Şi cu dânsu-n cioc se duse
                        P-un copac, unde se puse
                        Ca un om l-al său sălaş.
 
                        Vulpea, ca o jupâneasă,
                        O cam şterge de p-acasă,
                        Şi ieşise la primblare;
                        Iar bunul miros ce are
                        D-ici, de colo o-ndreptă
                        Sub copac, şi-n sus cătă:
 
                        „Jupâne corb, plecăciune!
                        O, Doamne, ce frumuseţe!
                        Ce pasăre, ce minune,
                        Ce drag de pene măreţe!
                        Dar n-are glas; ce păcat!”
  
Citiți textul dat și rezolvați cerințele propuse:
 Argumentați, cu cel puțin două argumente, că textul dat
este o fabulă

 Ce trăsături de caracter are corbul? Poate fi luat drept


exemplu?
12
                        Lungi gâtul, căscă ciocul
 Ce defecte umane sunt evidențiate în fabula dată?                         Şi-ncepu a croncăi.
                        Caşul căzând, vulpea-aci,
                        Cântăreţul păţi jocul.
 
                        „Jupân corb, precum se vede,
                        Minte numai îţi lipseşte;
                        Şi fă bine de mă crede
                        Şi-nvaţă, te foloseşte:
                        Că de mult, foarte de mult,
                        Din punga celor ce-ascult
                        Linguşitorii trăiesc.”

 Corbul, îngâmfat în sine,


                        Nicidecum nu-i veni bine
                        Ca vulpea să-l socotească
                        De mut sau să mi-l vorbească
                        Că e prost l-al său cântat.

FIȘĂ PENTRU PORTOFOLIU – TRĂSĂTURILE FABULEI

DEFINIȚIE: Fabula este o scurtă povestire alegorică, care aparține genului epic, de obicei în versuri, în care
autorul, personifică animalele, plantele, fenomenele naturii și lucrurile, în care se satirizează anumite deprinderi,
mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta.

TRĂSĂTURI:
 Ea are următoarea structură: povestirea propriu-zisă (istorioara cu tâlc) și morala (învățătura)

 Figura de stil predominantă este personificarea.


13
 Fabula are două caractere: caracter satiric și caracter moralizator, deoarece prezintă defecte umane cu scopul
de a le corecta

 Personajele sunt, de regulă, animale sau plante personificate.

 Apare dialogul cu dublu rol, ca mod de expunere și ca modalitate de caracterizare a personajelor.

Anexa 6 – Fișă de lucru diferențiată

Citește textul dat și rezolvă exercițiile:

Corbul şi vulpea
de La Fontaine
                        
Jupân corbul câştigase                         Şi ieşise la primblare;
                        Din negoţul ce-apucase                         Iar bunul miros ce are
                        Un bun chilipir de caş,                         D-ici, de colo o-ndreptă
                        Şi cu dânsu-n cioc se duse                         Sub copac, şi-n sus cătă:
                        P-un copac, unde se puse  
                        Ca un om l-al său sălaş.                         „Jupâne corb, plecăciune!
                          O, Doamne, ce frumuseţe!
                        Vulpea, ca o jupâneasă,                         Ce pasăre, ce minune,
                        O cam şterge de p-acasă,                         Ce drag de pene măreţe!

14
                        Dar n-are glas; ce păcat!”

1.Numește , după părerea ta, trei trăsături ale vulpii așa cum reies din text.

…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
………………….............................................................................................................................................................

2. Unde are loc acțiunea?


…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………...........................................................................................................................................................

3.Ce mesaj transmite textul dat?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………....................................................................................................................................................................................
.

15
4. Colorează desenul și scrie ce tip de personaj
reprezintă vulpea?

Anexa 7
Fișa de interevaluare – autoevaluare

Aspecte evaluare Grupa I Grupa II Grupa III

16
Implicarea în activitatea frontală

Rezolvarea sarcinilor grupei

Formularea unor răspunsuri


corecte, logice și clare

Rezultatul final

17

S-ar putea să vă placă și