Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grădiniţa: P. P. nr. 12, Iaşi
Grupa: mare
Domeniul de activitate: Domeniul estetic creativ
Denumirea activităţii: Educaţie muzicală
Tema săptămânii: “Mama mea dragă”
Tema activităţii: Cântarea vocală cu mişcare
Mijlocul de realizare şi titlul activităţii:
a) Cântec: “De ziua mamei”, folclorul copiilor
b) Joc cu cântec “În poiană”, folclorul copiilor
Tipul activităţii: mixtă (predare; consolidare)
Scopul activităţii: Dezvoltarea auzului muzical şi a simţului ritmic prin exersarea
deprinderilor de cântare în colectiv şi grupuri mici precum şi valorificarea în practica muzicală
vocală a combinaţiilor ritmice însoţite de mişcare.
Obiective operaţionale: Copiii vor fi capabili:
O1 – Să respecte poziţia corectă a corpului şi respiraţia în timpul cântului;
O2 – Să emită natural sunete muzicale la înălţimea lor reală;
O3 – Să descrie după imagine conţinutul de idei al textului cântecului;
O4 – Să respecte tonul şi semnalul de început al cântecului/jocului;
O5 – Să intoneze corect, expresiv şi omogen în cor şi în grupuri mici cântecul şi jocul cu
cântec propuse;
O6 – Să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia.
b) Mijloace de învăţământ: două plaşe ce ilustrează conţinutul ideatic al cântecului
“De ziua mamei”, camerton.
c) Forme de organizare: activitate frontală în alternanţă cu activitatea pe grupe
d) Resurse: - temporale: 30-35 minute
- umane: preşcolari cu capacităţi intelectuale normale
e) Bibliografie:
Dolgoşev, M., Marinescu, E., 1997, Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de copii,
Manual pentru liceele pedagogice de educatoare, E.D.P. Bucureşti,
Paşca, E., M., 2006, Educaţia muzicală din perespectivă interdisciplinară (Îndrumări
metodice pentru perioada prenotaţiei), Editura Pim, Iaşi,
Ţipordei, P., 1976, Culegere de cântece şi jocuri, E.D.P., Bucureşti.

1
Desfăşurarea activităţii

Etapele Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


activităţii Metode şi Material Forma de formativă
procedee didactic organizare
1. Organiza- Crearea condiţiilor necesare exerciţiul planşe, activitate Capacita-
rea activităţii desfăşurării activităţii: tablă, frontală tea copii-
- aerisirea sălii de grupă; camerton lor de a
- aranjarea scăunelelor în formă de intra
semicerc; organizat
- pregătirea planşelor la tablă; în sala de
- intrarea organizată a copiilor în grupă
clasă;
- aşezarea copiilor la scăunele.
2. Captarea  Exerciţii de respiraţie: conversaţia camerton activitate Capacita-
atenţiei - Ce zi este astăzi? (8 martie) explicaţia, frontală tea copii-
- Ce sărbătorim pe 8 martie? (ziua exerciţiul lor de a
mamei) executa pe
- Trageţi mult aer în piept, iar pe timpi
expiraţie rostim şoptit: “Astăzi exerciţii
este ziua mamei!” de
Voi intona silabele “ma-ma” pe respiraţie
sunete lungi şi voi solicita copiilor
să repete.
- Ce fel de sunete aţi cântat?
(sunete lungi)
Voi intona silabele “ma-ma” pe
sunete scurte şi voi solicita
copiilor să repete.
- Ce fel de sunete aţi cântat?
(sunete scurte)
 Exerciţii de cultură vocală: explicaţia, camerton activitate Capacita-
Se va intona model un exerciţiu cu exerciţiul frontală tea copii-
ajutorul vocalelor: a, e, i, o, u, iar lor de a
copiii vor repeta după educatoare. intona în
Se va intona model o altă melodie cor cu
cu ajutorul silabei “ma”, iar copiii ajutorul
vor repeta fragmentul muzical. vocalelor
Se urmăreşte omogenizarea fragmente
vocilor, să inspire înainte de a muzicale
cânta, claritatea şi corectitudinea
emisiei.
3. Anunţarea -Pentru că este ziua mamei şi noi explicaţia activitate Capacita-
temei şi a ne-am încălzit vocile, astăzi vom frontală tea copii-
obiectivelor învăţa un cântec nou care se lor de a
numeşte “De ziua mamei” şi vom asculta cu

2
repeta un joc cu cântec pe care atenţie
deja îl cunoaştem, “În poiană”. explica-
Vom cânta în cor dar şi în grupuri ţiile date
mici şi individual.
4. Dirijarea Se prezintă pe rând copiilor la
învăţării tablă planşele care sugerează
a) Familia- conţinutul textului cântecului. observaţia planşe ce activitate Capacita-
rizarea cu -Ce vedeţi în această imagine? (o conversaţia ilustrează frontală tea copii-
conţinutul fetiţă care culege ghiocei) explicaţia conţinutul lor de a
cântecului -De unde culege ghioceii? (din exerciţiul textului descrie
zăpadă) cele două
-Cum sunt ghioceii? (gingaşi) planşe;
-Ce înseamnă gingaş? (plăpând,
firav, delicat)
-Ce mai are fetiţa în braţe? (mai
multe flori)
-De unde credeţi că are florile?
(le-a cules de pe câmp)
-Ce anotimp este ilustrat în
imagine? (primăvara)
-Ce vedeţi în a doua imagine?
(fetiţa care oferă mamei în dar
buchetul cu flori şi cel cu ghiocei)
-De ce credeţi că fetiţa oferă
mamei flori? (pentru că este ziua
femeii)
-În ce anotimp este ziua femeii?
(primăvara)
b) Executa- Se audiază cântecul (Anexa) în demonstra- camerton activitate Capacita-
rea model a interpretarea model de către cadrul ţia frontală tea copii-
cântecului didactic. conversaţia lor de a
-Cum este melodia? (veselă) asculta cu
-Despre cine este vorba în cântec? atenţie
(despre fetiţa care duce mamei cântarea
flori în dar de ziua ei) model
-Cum o cheamă pe fetiţă? (Sanda)
c) Învăţarea Se interpretează model prima exerciţiul camerton activitate Capacita-
cântecului strofă. frontală tea copii-
Se dă tonul şi semnalul de început lor de a
şi se cântă în cor prima strofă de cânta în
câteva ori. cor; de a
Se interpretează model strofa a pronunţa
doua. corect
Se cântă de către copii în cor strofa cuvintele
a doua de câteva ori. textului
Se leagă cele două strofe

3
cântându-se în cor de câteva ori.
Se cântă cântecul în întregime de
către copii, respectând tonul şi
semnalul de început.
d) Obţinerea Se va cânta în grupuri mici de exerciţiul camerton activitate Capacita-
performanţei copii câte o strofă din cântec. frontală şi tea copii-
Este aplaudată grupa de copii care pe grupuri lor de a
cântă cel mai corect ritmic şi cânta în
melodic. grupuri
5. Repetarea
jocului
a) Reactu- -În ce anotimp suntem noi? conversaţia camerton activitate Capacita-
alizarea (primăvara) frontală tea copii-
cunoştinţelor -Ce flori cresc în acest anotimp? lor de a
(ghiocei, viorele, zambile, narcise, răspunde
lalele etc.) la între-
-Se va intona un fragment din bări; de a
jocul cu cântec “În poiană” iar recunoaşte
copiii îl vor recunoaşte. jocul cu
-Astăzi vom repeta acest joc şi cântec
vom executa toate mişcările intonat
sugerate de versuri.
b) Executa- Se execută model jocul cu cântec demonstra- camerton activitate Capacita-
rea model a (Anexa) propus pentru repetare de ţia frontală tea copii-
jocului cu către educatoare cu mişcările conversaţia lor de a
cântec sugerate de text în ritmul melodiei. asculta cu
-Ce fel de joc este acesta? (vesel) atenţie
-Câte strofe are? (trei strofe) cântarea
-Ce mişcări am executat eu? (am model
aplecat trunchiul şi întins mâinile
pentru a sugera culesul viorelelor,
am desfăcut mâinile deasupra
capului pentru a sugera înfloritul
viorelelor, am legănat braţele
deasupra capului pentru a sugera
legănarea viorelelor în bătaia
vântului.
c) Executarea Se formează cu copiii un cerc şi se exerciţiul camerton activitate Capacita-
jocului cu cântă în cor jocul cu cântec în frontală tea copii-
cântec de întregime, executându-se şi lor de a
către copii mişcările sugerate de text. cânta în
Se urmăreşte interpretarea corectă cor, de a
a liniei melodice, pronunţia cuvin- executa
telor , executarea mişcărilor mişcările
sugerate de text precum şi a după ritm
ritmului.

4
d) Obţinerea Se interpretează jocul cu cântec pe exerciţiul camerton activitate Capacita-
perfor- grupuri mici de copii care pe grupuri tea copii-
manţelor intonează melodia şi execută şi frontală lor de a
mişcările sugerate de versuri. cânta în
Se urmăreşte sincronizarea între grupuri
muzică, versuri, mişcare şi ritm. mici;
Se urmăreşte disciplina în timpul
ascultării interpretării colegilor. Capacita-
Se va executa jocul cu cântec cu tea copii-
solişti şi cor. Copiii solişti vor lor de a se
cânta strofele, iar restul grupei va sincroniza
interpreta refrenul cu mişcările în inter-
corespunzătoare. pretarea
Se urmăreşte mereu sincronizarea liniei
între muzică, versuri, mişcare şi melodice,
ritm, dar şi solist şi cor. versurilor
Se urmăreşte disciplina în timpul şi mişcare
ascultării interpretării colegilor.
Sunt aplaudaţi cei care execută
corect jocul cu cântec.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi indi- conversaţia activitate Capacita-
activităţii viduale asupra comportamentelor frontală tea copii-
a)Aprecieri copiilor la activitate: intrepretarea lor de a
generale cântecului şi a jocului cu cânt în numi
cor, în grupuri mici, individual; titlurile
disciplina în timpul activităţii etc. cântecelor
b)Fixarea Se fixează tema activităţii:
temei -Ce cântec am învăţat? (“De ziua
mamei”)
-Ce joc cu cânt am repetat? (“În
poiană”)

S-ar putea să vă placă și