Sunteți pe pagina 1din 17

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


,,Pățania Maricicăi”
ADP+ALA+ADE ( Educație pt. Sănătate, Activitate artistico-plastică)
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

Scoala Gimnaziala NR 15

Grupa MIJLOCIE „Fluturașii veseli”

Tema : „Eu și lumea mea” (Cine sunt/ suntem?)

Subtema: “Acesta/Aceasta sunt eu!”

Mijloc de realizare a activității: Activitate integrată (ADP+ADE+ALA) „Pățania Maricicăi”

Forme de organizare a activității: frontal, pe grupuri mici, individual

Tipul activității: Mixtă (transmitre și însușire de cunoștințe+ formare de priceperi și deprinderi)î

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII

 Activități de dezvoltare personală (ADP – Întâlnirea de dimineață, Rutine, Tranziții)

 Activitate integrată ADE (DOS- Educație pt sănătate- „Maricica” + DEC-Activitate


plastică: pictură „Prosopele”)

 Activităţi liber alese (ALA) :

La centru APĂ ŞI NISIP copiii găsesc hăinuțe spălate. Le propun să ne jucăm


jocul ,, Spălătoresele”.După indicaţiile şi explicaţiile mele copiii întind rufele pe
sfoară să se usuce.

La centrul JOC DE ROL :”Dulăpioarele Maricicăi” - copiii găsesc pe măsuță


hăinuțe amestecate cu periuțe de dinți,piepteni,periuțe pentru unghii,săpun. Le
propun să ne jucăm jocul ,, De-a mămicile”. Astăzi la grădiniţă avem grijă ca hainele
să fie aranjate la fel cum face mama noastră acasa.După indicaţiile mele copiii
sortează hăinuțele pentru dulăpiorul de haine,iar produsele pentru igienă sunt
aranjate în dulăpiorul băiii.

La centrul ARTĂ : „Pieptenele” - modelare

 Activitate complementară (ALA II/Momentul Mișcării) – „Dansez cu păpușa curățică!„

 Tranziții: „Bat din palme”- jocuri cu text și cânt

 Rutine: „Să cresc mare și voinic, fac gimnastică de mic!”

Scopul activității:
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

- Cunoașterea principalelor reguli de igienă personală și dezvoltarea capacității de utilizare a


acestor norme prin corectarea deprinderilor greșite și încurajarea celor corecte.

- Formarea și dezvoltarea deprinderilor practice, de cooperare între partenerii de joc, a socializării


și intercomunicării libere şi civilizate între copii prin respectarea regulilor de distanțare impuse
de Covid-19.

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE (Nivel antepreșcolar (de la naștere la 3 ani)

Dimensiuni ale dezvoltării: sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind
securitatea personală

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar

Comportamente vizate:

- identifică produsele de îngrijire a corpului (săpun, șampon, pastă de dinți etc.)

- utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/instrumente (tacâmuri,


creion, pensulă, puzzle etc.)

- participă activ în jocuri, dansuri, jocuri în aer liber etc

Obiective operaționale:

a. Cognitive

 Să enumere obiectele de uz personal apărute în poveste, precizând rolul acestora în menținerea


igienei personale;

 Să sorteze corect articolele de îmbrăcăminte și obiectele de uz personal, așezându-le la locurile


potrivite;

 Să recunoască materialele primite, intuind sarcina de lucru;

b. Psiho-motorii

 Să aplice acuarela utilizând tehnica dactilopicturii și încadrându-se în spațiul dat;

 Să păstreze acuratețea lucrării;

 Să coloreze imagini cu reguli de igienă personală, încadrându-se în spațiu;

 Să modeleze pieptenele prin mișcări specifice;


ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

 Să utilizeze scobitorile pentru a obține un pieptene;

 Să manevreze materialele conform indicaţiilor primite de la educatoare;

c. Afectiv-motivaționale:

 Să asculte cu atenție povestea în scopul extragerii mesajului moralizator;

 Să aprecieze din punct de vedere estetic propria lucrare și a altor colegi.

Strategii didactice

 Metode și procedee didactice: povestirea, conversația euristică, explicația, demonstrația,


exercițiul

 Materiale și mijloace didactice: o păpușică Maricica, planșe cu imagini surprinzând principalele


momente ale poveștii „Maricica” de Luiza Vlădescu, obiecte pt igiena personală (prosop, săpun,
gel de duș, pieptene, perie, periuță de dinți, pasta de dinți), planșe model – Prosopele, acuarele,
recipiente pentru apă, șervețete umede și uscate, plastilină, scobitori, planșete, articole de
îmbrăcăminte și cu articole de uz personal, dulăpioare de carton, creioane colorate, păpuși
individuale.

Locul desfășurării: Sala de grupă

SCENARIUL ZILEI
Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza în cerc pe scăunele.

A. Se desfășoară întâlnirea de dimineaţă, cuprinzând: salutul, prezenţa, calendarul naturii


Rutina - „ Să cresc mare și voinic, fac gimnastică de mic”,
Noutatea zilei se realizează cu ajutorul Maricicăi – o păpușică dintr-o altă grupă mică. Aceasta
vine la noi necăjită: colegii ei și jucăriile au respins-o și ne roagă să o ajutăm să rezolve problema.
Tranziție – joc cu text și cânt - „Bat din palme”

B. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: Activitate integrată ”Pățania


Maricicăi”
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

 DOS: Educație pt.sănătate ”Maricica” (povestea educatoarei) + DEC: Activitate artistico-


plastică „Prosopele” – dactilopictură

Tranziție: - joc cu text și cânt - „Bat din palme”

După tranziție se prezintă sectoarele de activitate, urmând ca fiecare copil să îşi aleagă, după
preferinţă, centrul de interes.

C. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE: ALA I

 JOC DE ROL: : ”Dulăpioarele Maricicăi” sortare obiecte de îmbrăcăminte și de uz


personal;

 APĂ ŞI NISIP: ,, Spălătoresele” - întinderea rufelor pe sfoară

 ARTĂ:” Pieptenele” - colorare de imagini cu reguli de igienă personală, modelaj

După încheierea activităților pe sectoare se fac aprecieri individuale și globale,se expun toate
produsele realizate la centrul tematic.
Tranziţie: ”Bat din palme”- joc cu text și cânt
Rutină : „Unu, doi, unu, doi/ Haideţi toţi în pas vioi / Frumos rândul îl formăm/ Și la baie ne
spălăm. ”
D. MOMENTUL MIȘCĂRII: Joc de mișcare: „Dansez cu păpușa curățică!”

Le mulţumesc copiilor pentru implicare în activitate, îi recompensez şi fac aprecieri colective


şi individuale.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
EVENIMENTE Forma de ( Instrumente şi
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Mijloace de
DIDACTICE organizare indicatori)
procedee învăţământ

I.Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru


organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii:
- dezinfectarea suprafețelor,erisirea sălii de
grupă;
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii ;
- pregătirea materialului demonstrativ şi
distributiv ;
- introducerea copiilor în sala de grupă ;

II. Captarea Se face prin intermediul întâlnirii de Observarea


atenţiei dimineață: Calendarul comportamentului
naturii copiilor și
După ce copiii împreună cu educatoarea se
Conversaţia; Frontal; stimularea
salută, fac prezența și vorbesc despre interesului pentru
calendarul naturii, ei primesc un musafir Maricica activitate;
murdărica
neașteptat: Maricica, o păpușică necăjită care le
cere ajutorul celor mici , întrucât
colegii/copilașii de la cealaltă grupă nu vor să
se joace cu ea pe motiv că este prea murdărică.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

Educatoarea îi propune fetiței să meargă la baie


însoțită de d-na îngrijitoare pentru a se aranja
puțin, timp în care ea va discuta cu cei mici și
vor găsi soluții pentru a o ajuta.

III. Anunțarea Educatoarea enunță tema și obiectivele Conversația Frontal Observarea


temei și a activității pe scurt și pe înțelesul copiilor. comportamentului
obiectivelor Vă voi spune povestea Maricicăi pentru a nonverbal
înțelege mai bine ce i s-a întâmplat și cum o
putem ajuta. Apoi îi vom pregăti câte o surpriză
care să îi fie de folos atunci când uită cum să se
îngrijească : îi vom pregăti prosopele, pieptene
pentru a-și ține părul aranjat și îi vom arăta cum
ar trebui să țină ordinea în dulapuri,întindem
hăinuțele pe sfoară.

Tranziție : „Bat din palme” – aranjarea


scaunelor pentru activitate
IV. Dirijarea Prezentarea conținutului:
învățării Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se Frontal
inflexiunile vocii,mimica şi gestica
corespunzătoare și se vor prezenta simultan Expunerea Imagini
planșe reprezentând principalele momente ale reprezentând
povestirii. principalele
Se prezintă povestea ţinînd cont de următorul momente ale
plan de idei: poveștii
-prezentarea Maricicăi în oglindă Maricicăi
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

-refuzul Maricicăi de a se pregăti cum se cuvine Povestirea


pentru a merge la grădiniță și motivele invocate
de aceasta.
-cearta Maricicăi cu pieptenele, apa și săpunul, Explicația
pasta și peria de dinți Observarea
-refuzul colegilor și al jucăriilor de a se juca cu comportamentului
fata murdară. afectiv al copiilor
-împăcarea Maricicăi cu prietenii ei din baie. Conversația
V. Asigurarea După desfășurarea povestirii, voi solicita
feedback-ului copiilor să redea succint momentele principale Frontal
ale povestirii, ajutandu-se de planșele sugestive
si de întrebările pe care le voi adresa.
- Unde a plecat Maricica ? Convorbirea
- Cum a plecat ea de acasa? (nespălată)
- Cum erau obrajii fetiței ? (murdari)
- Dar părul ei? (nepieptănat)
- De unde știm că mâinile îi erau murdare? Explicația Săpun, pastă de Observarea
- Cine a incercat să o ajute pe Maricica? dinți , perie de comportamentului
(săpunul, apa, periuța….) dinți, gel de verbal – acțional
- Cine a refuzat săse joace cu ea? (copiii și duș, prosop,
jucăriile) pieptene.
- Cum a rezolvat Maricica problema? (a mers
acasă și s-a împăcat cu prietenii din baie)
Cu ajutorul copiilor și a câtorva obiecte de uz Aprecieri verbale
personal de pe o masă, se vor puncta regulile de individuale
bază ce trebuie respectate în curățenia
corporală.
Tranziție: - recitativ-ritmic - „Unu, doi, unu
doi Mergem toti in pas vioi ”
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

După ce au căutat-o pe Maricica pe la sala de


VI. Obținerea baie, copiii se întorc în clasă pentru a-i pregăti
performanței și câteva surprize : prosopele frumos decorate cu
asigurarea tehnica dactilopicturii. Conversația Planșe model Aprecierea
retenţiei şi a „Prosoape” inițiativelor și a
transferului de Se intuiesc materialele puse la dispoziție și se interesului pentru
cunoştinţe precizează modul în care vor fi folosite și se Foi pentru activitate
stabilesc, împreună cu copiii, principalele reguli pictură
ce vor trebui urmate pentru a obține o lucrare Explicația
îngrijită: Acuarele Frontal
- Decorarea prosopului se va face Recipiente
folosind corect tehnica dactilopicturii, individuale pt
fără a utiliza prea multă apă și apă
ștampilând cu pernuța degetului șervețele umede
suprafața dorită. Demonstrația și uscate

Se explică tehnica de lucru și se demonstrează. Frontal Aprecieri verbale


Explicația
Înainte de a porni la lucru se realizează
încălzirea mușchilor mici ai mâinii, prin
exerciții specifice de încălzire – recitativ-
ritmic”Plouă”.
Exercițiul Individual Aprecierea
Copiii rezolvă sarcina primită. rezolvării corecte a
sarcinilor date;
Educatoarea supraveghează modul în care
copiii execută tema dată și oferă sprijin când
este solicitată.

Se apreciază individual performanța atinsă.


ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

Copiii vor pregăti prosopelele pentru expoziție,


surpriza pentru Maricica dar înainte vor avea cu Lucrările Analiza lucrărilor
toții ocazia de a vedea și aprecia lucrările realizate de
colegilor. copii

Tranziție către sala de baie „Bat din palme ” Conversația Frontal


La întoarcere copiii o aduc cu ei pe Maricica.
De-acum ea este curată; dar înainte de a pleca la
colegii ei la grădiniță, copiii o invită să se joace
puțin și cu ei.

Pentru a-i arăta fetiței că și ei știu să își


îngrijească lucrurile și corpul, se vor juca pe
grupulețe. Astfel Maricica va putea să vadă cât Imagini de
mai multe jocuri. colorat

Se prezintă copiiilor centrele de interes la care


Explicația Creioane Pe grupuri mici
vor lucra, precizându-le totodată scopul și
colorate
obiectivele.
Demonstrația
- la sectorul ARTĂ: câțiva copii vor colora Exercițiul Plastilină
imagini care reamintesc principalele reguli de
igienă personală iar alții vor modela un pieptene Planșete Observarea
ai cărui dinți vor fi din scobitori comportamentului
Conversația Scobitori acțional
-la sectorul JOC DE MASĂ: vor sorta hăinuțe Explicația
și produse de igienă pe care le vor așeza în Jetoane diverse
dulapurile potrivite: „Dulapul cu haine” și
„Dulăpiorul din baie”. 2 dulăpioare de
carton
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

-la sectorul APĂ ȘI NISIP: - vor întinde pe


sfoară hăinuțe la uscat.
Observarea
pentru fiecare sector în parte se vor explica comportamentului
sarcinile, se va realiza încălzirea mușchilor mici verbal - acțional –
ai mâinilor (Artă), se vor demonstra procedeele afectiv al copiilor
de lucru și se vor oferi informații și clarificări
ori de câte ori este nevoie.

La finalul activităţii, voi solicita copiilor de la


diferitele centre să enunţe ceea ce au realizat şi
dacă au întîmpinat sau nu obstacole în
realizarea temelor propuse.

VII. Evaluarea Educatoarea face aprecieri asupra gradului și Conversația Săculețul cu Frontal Aprecierea verbală
activităţii modului de participare a copiilor la activitățile surprize colectivă și
desfășurate. -recompense individuală,
aplauze;
Acordarea
recompenselor;
VIII. Încheierea MOMENTUL MIȘCĂRII: Anunțarea jocului Conversaţia Cd cu muzică pt
activității distractiv (de mișcare) „Dansez cu păpușa copii Frontal Observarea
curățică!”: jocul se desfășoară pe o suprafață comportamentului
clar delimitată. Copiii își găsesc păpușica Explicația Coroana copiilor
dragă,murdărică. Șterg cu șervețele umede
păpușica, apoi o îmbrățișează și se ridică de la Demonstrația
masă vin spre doamna educatoare pentru a
primi bulina curățeilor.Cu această bulinuță au Exercițiul
voie în ringul de dans .
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

ANEXA 1

Maricica

De Luiza Vlădescu

Maricica este o fetiţă din grupa mică.


Dimineaţa ea se pregăteşte să plece la grădiniţă. Se scoală, se îmbracă... se uită în oglindă şi
cântă:
- Mă aşteaptă grădiniţa,
Ce frumoasă e fetiţa!
Cănăfior alb la ciorap,
Fundă roşie pe cap!
Aşa cântă Maricica şi dă să iasă pe uşă afară, când deodată se aude strigată:
- Maricică, Maricică... nu pleca, eşti murdărică!
Maricica se întoarce:
- Cine mă strigă?
- Eu, pieptenele... Nu te-ai pieptănat!
- Nici nu te-ai spălat! îi strigă apa din lighean.
- Nici cu săpun nu te-ai dat... se răsuceşte săpunul supărat în farfurioara sa
- Nici pe dinţi nu te-ai spălat! spune periuţa de dinţi.
Şi pieptenele, şi apa, şi săpunul, şi peria de dinţi sar în sus şi strigă:
- Întoarce-te, întoarce-te, Maricică!... Nu vezi că eşti murdărică?
Rău se supără Maricica. Le scoate limba, se strâmbă şi spune:
- Nu vreau să vorbesc cu voi. Sunt supărată. Tu, apă, eşti rece şi odată, când m-am spălat pe faţă
mi-ai alunecat pe gât. Tu, săpunule te bagi unde nu-ţi fierbe oala! Când vreau să mă dau cu săpun
numai pe frunte şi pe obraji, tu mi te bagi şi în urechi şi în nas şi-n ochi...
Cu pieptenele sunt supărată, că mă trage de păr... Şi cu tine, perie de dinţi, nu vreau să vorbesc,
că ai pastă amară... şi mă ustură limba... Să mă lăsaţi în pace!
- Maricică, Maricică! îi strigară apa, săpunul, pieptenele şi periuţa de dinţi.
Maricica se uită în oglindă şi-şi întrebă fundiţa şi cănăfiorii de la şosete:
- Sunt murdărică?
- Nuu... îi răspund fundiţa şi cănăfiorii. Eşti gătită, draga noastră.
- Dar apa şi săpunul spun că nu sunt spălată, pieptenele spune că nu sunt pieptănată...
- Vai, Maricică, îi şoptesc fundiţa şi cănăfiorii, ce te iei după ei? Nu te vezi că eşti curată? Uite!
Faţa n-are nici o pată./ Nasul s-a cam murdărit, că-i răcit... / Părul este sub căciulă; / dinţii
sunt pitiţi în gură; / mâna, vezi, mănuşă are... / Nu-i nevoie de spălare!
- Aşa?
- Daaaa!
- Atunci pot pleca.
Şi Maricica pleacă la grădiniţă cântând:
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

Mă aşteaptă grădiniţa,
Ce frumoasă e fetiţa!
La grădiniţă, grupa mică a întins o horă mare. Maricica voioasă, s-a prins în horă... şi cântă cu
ceilalţi copii:
- Coroana e rotundă, / Rotundă e şi luna, / Frumoasă e şi fata... /Pe care o aleg...
Maricica cântă şi se învârteşte în horă... dar pe ea nu o alege nimeni să joace în mijlocul horei.
- Alege-mă şi pe mine! strigă Maricica unei fetiţe.
- Nu te aleg, că nu eşti pieptănată...
- Alege-mă tu! strigă ea unui băiat, ce se află în mijlocul horei.
- Nu... nu te aleg, Maricică, fiindcă eşti murdărică.
- Ei, şi? ridică Maricica din umeri. Nu mai pot! Iaca eu mă joc cu Ursulache...
Plecă din horă, îşi ia ursuleţul din dulap şi se aşază pe un scăunel. Îşi priveşte pe furiş mâinile şi-
şi întrebă în şoaptă fundiţa:
- Sunt eu murdărică?
- Nuuuu... ştiu, răspunse fundiţa. Eu văd că faţa n-are nici o pată, nasul s-a cam murdărit, da-i
răcit.
- Taci, taci! strigă ursuleţul. Eşti o fundiţă mincinoasă... Azi nu s-a spălat deloc... Eu cu Maricica
nu mă joc.
Şi ursuleţul se răsuceşte şi sare din mâinile Maricicăi.
Fundiţa a tăcut. Au tăcut şi cănăfiorii.
Maricica-i singură şi-i vine să plângă...
Copiii se joacă şi cântă:
- Coroana e rotundă, / Rotundă e şi luna, / Frumoasă e şi fata... / Pe care o aleg...
Maricica ia o păpuşică, dar păpuşica îi strigă:
- Lasă-mă-n pace! Îmi murdăreşti rochiţa cu mâinile tale murdare!... Lasă-mă...
Începe să plângă Maricica... Şi plânge, şi plânge... şi lacrimile-i curg şiroaie pe obraz. Iar pe unde
trec ele rămân dâre curate. Se frecă Maricica la ochi cu mâna, dar mâna-i murdară de marmeladă,
şi de ou, şi de plastilină... şi-şi mânjeşte toată faţa...
Râd copiii şi strigă:
- Maricică, Maricică, noi nu vrem în grupa mică să avem o murdărică!
Pleacă Maricica acasă.
Pieptenele, săpunul şi periuţa de dinţi nici că se uită la ea. Aleargă Maricica la apă dar apa o
stropeşte şi-o ocărăşte:
- Nu, nu te apropia de mine. Eu sunt rece, nu sunt bună...
Ia săpunul, dar săpunul îi sare din mână şi îi strigă:
- Nu te pot ajuta. Am clăbuci şi-ţi intru în urechi, şi-n nas şi-n ochi.
Când să ia pieptenele, el îi strigă:
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 15 MINISTERUL EDUCAŢIEI
DR. TR. SEVERIN

- Nu vreau să te ajut, ai spus că te trag de păr...


Periuţa de dinţi se tânguie şi ea
- Eu am pastă amară... nu pot să-ţi spăl dinţişorii. Şi-apoi, tu te-ai supărat pe noi.
- Nu, ... plânge Maricica. Nu mai sunt supărată. Vreau să fiu curată... Copiii din grupa mică m-au
gonit, că-s murdărică...

- Eşti murdărică? se mirară piptenele şi apa, periuţa de dinţi şi săpunul... Parcă spuneai că fața n-
are nici o pată... nasul s-a cam murdărit că-i răcit. Părul este sub căciulă, dinţii sunt pitiţi în gură,
mâna, vezi, mănuşă are... Nu-i nevoie de spălare.
Fundiţa i se clătină în păr:
- Nu, nu, nu-i nevoie!
Dar Maricica îşi scoase fundiţa, şi apa... fâş, fâş... spală fetiţa. Şi săpunul face spumă multă,
multă, şi-o spală pe ochişori, pe obrăjori, pe urechi, pe mâini, pe gât. Pieptenele o piaptănă,
periuţa de dinţi o spală...
Tare frumoasă e acum Maricica! Se uită-n oglindă şi râde:
- Mai sunt oare murdărică?
Apa şi săpunul, pieptenele şi periuţa de dinţi îi cântă:
- Maricică, Maricică, nu mai eşti o murdărică...
Eşti o fată curăţică, cum sunt toţi din grupa mică!

S-ar putea să vă placă și