Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

Data: 15.12.2021
Clasa: IF
Prof. Inv. Primar: Crișan Daniela Crucița
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare:Bine faci, bine găsești!
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera d – ora I+ ora II
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lectiei: predare – învăţare
Scopul lectiei: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin litera ,,d”; îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea
creativităţii.
Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;
2. Matematică şi explorarea mediului:
1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;
Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral ,să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O3 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [d] în pagina din manual şi în alte surse;
O4– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia, demonstraţia; exerciţiul, jocul didactic,
Resurse materiale: planşă cu litera d de tipar şi de mână, fişe de lucru, ilustraţii, planşă cu anotimpul iarna
Forme de organizare  : frontal, pe echipe, individual;
Resurse umane: 26 elevi
Resurse temporale: 40 min + 40 min
Bibliografie:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, “Comunicare în limba română- manual pentru clasa I”, Editura Didactică și pedagogică S.A., Bucureşti,
2021

Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed. Miniped, Bucureşti, 2014.

,
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob Tim Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei integr . p procedee didactice organizar
. op e
Lecţia I Organizarea colectivului de elevi,
1. Moment 1’ pregătirea materialelor necesare, precum conversaţia frontal
organizatoric şi asigurarea unui ambient optim pentru
elevi.
Anunț copiii că azi, trebuie să terminăm joc didactic
de împodobit bradul clasei (ANEXA 1). jetoane
Globurile le vom primi în funcție de capacitatea
răspunsurile date de ei , pe parcursul exerciţiul de a
2.Reactualizare orelor, de a lungul întregii zile.Arăt individual răspunde
a cunoştinţelor 10’ braduțul împodobit parțial. observaţia caietele corect la
Încep prin jocul didactic Ghiceşte elevilor întrebări
cuvântul . Prezint nişte jetoane (ANEXA conversaţia
2) pe care sunt reprezentate diferite manual
imagini. Solicit copiilor să descopere
cuvântul, să-l despartă în silabe precizând
numărul acestora cât şi numărul de litere
şi sunete.
Verific cantitativ tema şi ofer lămuriri
acolo unde este cazul.

Prezint copiilor o planşă în care este observaţia


DP reprezentat anotimpul iarna (ANEXA 3). planşă cu
O2 Solicit copiilor să-mi spună ce sentimete conversaţia anotimpu capacitatea
3. Captarea 5’ le transmite acest anotimp . Elevii intuiesc l iarna frontal de
atenţiei planşa alcătuind propoziţii pe baza concentrar
acesteia. Ajungem la propoziţia :”Iarna metoda e a atenţiei
primim cadouri.” Se analizează schema fonetică,
MEM propoziţiei: numărul de cuvinte, alaitico-
despărţim în silabe cuvântul cadouri, sintetică
precizăm numărul de silabe şi sunete
pentru fiecare silabă, evidenţiind sunetul
d.
Apoi prezint copiilor planșa cu un brad,
impodobit parțial și îi anunț, ca trebuie sa
îl impodobim, pe parcursul zilei de azi.
Podoabele le vor primi dând raspunsuri
corecte, la sarcinile de lucru propuse de
mine.
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa sunetul şi litera d şi capacitatea
subiectului vom afla lucruri interesante despre explicaţia frontal de
lecţiei 1’ anotimpul iarna. receptare a
mesajului
transmis
5. Dirijarea O2 Pronunţ demonstrativ sunetul d, elevii demonstraţia frontal capacitatea
învăţării repetând şi ei după mine. de
O1 Solicit copiilor să-mi dea exemple de exerciţiu individual concentrar
O1 cuvinte care încep/conţin/se termină cu e a atenţiei
O1 sunetul d.
Joc pentru descoperirea sunetului nou: frontal
MM 20’ - citesc diverse cuvinte care conţin sau nu joc didactic
sunetul nou iar copiii vor trebui să capacitatea
pocnească din degete la auzul acestuia: de a
desen , castel , decupat , prieten , cadou , răspunde
cladire , carton , dar, contur , pod , corect la
colorat , decorat. jetoane individual întrebări
- aceştia vor despărţi cuvintele în silabe
precizând locul sunetului nou, acolo unde
e cazul.
Prezentarea literei d mic de tipar observaţia planşa cu
(ANEXA 4) litera d frontal
Prezint planşa cu litera şi elevii o observă. exerciţiul bileţele
Descoperirea literei în manual. capacitatea
Intuirea imaginii din manual. conversaţia manual de
Citirea cuvintelor scrise pe silabe. concentrar
Se citesc cuvintele din coloană, scrise pe e a atenţiei
silabe apoi port o mică discuţie pe baza exerciţiul
acestora (Ex.2 din manual-ANEXA 5) individual
Citirea textului (în şoaptă)
Elevii citesc în şoaptă textul din manual,
după care adresez câteva întrebări pentru manual
a verifica dacă citirea a fost conştientă.
Urmează citirea în lanţ, explicarea
cuvintelor necunoscute şi alcătuirea
propoziţiilor. explicaţia frontal
Citesc textul model respectând semnele
de punctuaţie şi intonaţia pentru a capta capacitatea
atenţia copiilor. de
Solicit elevilor să citească selectiv: demonstraţia receptare a
propoziţia în care Dana e cu Dora; mesajului
propoziţia în care privesc atent o vedere; transmis
propoziţia în care se specifică numele exerciţiu
vaporului. individual

6. Obţinerea Pentru obţinerea performanţei vom juca


performanţei jocul Eu zic una, tu zici multe! folosind
cuvinte ce conţin sunetul d:
dar - ………………
2’ desen -………………………
deal ……………………
dulap- …………..... capacitatea
diamant- ………………………. exerciţiul individual de a
pod - …………………. răspunde
dunga- ……………. . corect la
cadou - …………………….. întrebări
draperie - ……………………

7. Evaluare MM O1 Se citeşte pagina lecţiei întreagă şi individual capacitatea


5’ rezolvăm exerciţiul din manual, după care exerciţiul manual frontal de
vom cânta cântecelul Daca vesel se concentrar
traieste! Împart podoabe pentru brad, e a atenţiei
copiilor, drept recompensa pentru
raspunsurile corecte.
8. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii 1’ asupra participării elevilor la lecţie, conversaţia frontal observare
precum si asupra comportamentului lor pe sistematică
parcursul orei.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob. Tim Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei integr op p procedee didactic organizar
Lectia II . e e
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric pregătirea materialelor necesare, conversaţia frontal
2’ precum şi asigurarea unui ambient
optim pentru elevi.
2. Anunţarea Ora trecută am învăţat despre sunetul capacitatea
subiectului d. Ora aceasta propun să învăţăm să-l explicaţia frontal de
lecţiei 1’ şi scriem pentru a putea scrie mai uşor receptare a
cuvinte, propoziţii. mesajului
transmis
3. Dirijarea O1 Extragem din text propoziţia Privesc capacitatea
învăţării O2 atent o vedere . Realizăm schema metoda fonetică frontal de a
O3 propoziţiei: numărul de cuvinte, analitico sintetică manual răspunde
20’ identificăm cuvântul în care se află corect la
sunetul nou, despărţim în silabe, întrebări
identificăm numărul acestora şi
sunetele care le compun evidenţiind
poziţia sunetului d . planşa cu frontal
MM Prezentarea literei d mic de mână. demonstraţia litera d
O4 Prezint planşa cu litera nouă (ANEXA capacitatea
6). Stabilim elementele grafice de
componente: o liniuta de sprijin, exerciţiu concentrar
urmată de un ousor şi finalizată cu un e a atenţiei
bastonas mare intors. Scriu litera pe observaţia
tablă şi explic fiecare mişcare. 2-3 explicaţia caietele individual
elevi vor scrie litera la tablă iar ceilalţi elevilor
în aer, pe palmă sau pe bancă.
Urmează încălzirea mânuţelor apoi exerciţiul
reamintesc poziţia corectă a corpului şi capacitatea
a caietului în timpul scrierii după care explicaţia frontal de
se va scrie în caiete trei litere; verific receptare a
corectitudinea scrierii apoi se continuă mesajului
scrierea literei pe 3 rânduri. transmis
Explic modul de legare al literei d cu
alte litere în cuvinte: desen. Elevii exerciţiu individual
scriu şi ei cuvântul pe caiete, urmat
apoi de altele două: cadou, pod.
Exerciţii de cultivare a limbii:
-scriu pe tablă litere amestecate, elevii
având sarcina de a găsi cuvântul
potrivit şi de a alcătui propoziţii.
4.. Obţinerea 1. Prezint o planşă cu propoziţii capacitatea
performanţei O4 lacunare (ANEXA 7). Elevii vor exerciţiul planşă individual de a
trebui să identifice cuvintele lipsă răspunde
şi să transcrie pe caiete: corect la
15’ Iarna primim…………. . întrebări
Copiii se .....cu sania de pe ........... .
Mierea este ……………… .
A ............ dupa contur .
2. Ordonează cuvintele pentru a obţine
o propoziţie: un Adela daruit a
castel.
3. Scrie după dictare: dar , aduce ,
Anda , dulce , desen
5. Evaluare O1 Pentru obţinerea performanţei voi capacitatea
grupa elevii pe echipe pentru a juca joc didactic fişe de pe grupe de
AVAP O2 Valiza. La semnalul meu echipele vor lucru concentrar
5’ desena pe o foaie cât mai multe e a atenţiei
imagini a căror denumire conţin litera
d şi încap într-o valiză. Este
câştigătoare echipa care a desenat cele
mai multe imagini.Echipa caștigătoare
va primi podoabe , pentru a le pune pe
braduț.
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra participării elevilor la lecţie, conversaţia frontal observare
2’ precum si asupra comportamentului sistematică
lor pe parcursul orei.Prezint brăduțul ,
care nu este tot împodobit și anunț
tema pentru acasă.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4
ANEXA 5
ANEXA 6
ANEXA 7

1.IARNA PRIMIM.....................................................................
2. COPIII SE .................................CU SANIA PE ....................................................
3.MIEREA ESTE...................................................
4.A.........................................................DUPA CONTUR.

S-ar putea să vă placă și