Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
ELENA FARAGO,CRAIOVA
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
1
PROIECT DE ACTIVITATE
1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP )
2
Tranzitii: - ,, Bat din palme clap, clap, clap" – cântec
Rutina: Servirea mesei
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizarea interrelaţionării,
împărtăşirea cu ceilalţi şi formarea comportamentului empatic la preşcolari.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să completeze calendarul naturii și prezența;
O2- să sesizeze absența sau prezența unui coleg;
O3-să execute exerciţiile fizice pentru fiecare segment al corpului
O4- să respecte regulile (de igienă și de autoservire) și colegii în timpul activităţilor de rutină;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:conversaţia, jocul, învăţarea prin descoperire, exerciţiul;
Resurse materiale: braduti, decoratiuni, calendarul naturii, scrisoare ;
Forme de organizare: frontal, individual;
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani),(2019), M.E.C.T., Bucureşti,
Vodiţă, Anca - Jocuri pentru preşcolari - Editura „Litera”-1998
SCENARIUL ZILEI
3
Programul va începe cu Întâlnirea de dimineață, debutând cu salutul. Voi rosti versurile:
,,Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
La scaunele ne așezăm
Cu toţii să ne salutăm,
Bună dimineaţa, bună dimineața!”
Prezența: Într-un cosulet se afla buline zambitoare. Când îsi aude numele fiecare copil va răspunde prezent iar educatoarea va așeza bulina in
dreptul numelui copilului prezent, bulinele copiilor absenți vor fi așezate lângă numărând apoi preșcolarii prezenți și cei absenți.
4
În fiecare dimineață trebuie să ne amintim că pentru a fi sănătoși, voinici trebuie să facem puțina gimnastica (gimnastica de
înviorare ):
5
Ochii toti la mine,
Mainile in lat
Noutatea zilei:,,Să pregatim bradutul Mosului!” – va fi prezentată sub formă de surpriză, prezentându-le copiilor o scrisoare
de la Mos Craciun pe care am găsit-o la ușa când am ajuns la gradință.
Prin Tranzitia: “Rândul iute să-l formăm/Lângă ușă ne așezăm/ Și cuminți să așteptăm/ Către baie să plecăm” vom merge la
baie.
La întoarcerea în sala de grupă, preșcolarii se vor spăla cu apă și săpun apoi vor servi gustarea. (rutină - servirea mesei)
PROIECT DE ACTIVITATE
6
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1)
~INFORMATIV
-consolidarea cunoştinţelor dobândite de copii despre sărbătoarea Crăciunului şi venirea lui Moş Crăciun,
~FORMATIV
-consolidarea muncii atât individual cât şi în echipă, utilizând abilităţi practice şi artistico-plastice însuşite.
~EDUCATIV
7
-educarea copiilor în spiritul colaborării cu partenerii
DOMENII DE DEZVOLTARE:
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALĂ
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Iniţiază activităţi de învăţare, interacţiuni cu copiii sau cu adulţii din mediul apropiat,
- Demonstrează creativitate prin actvitate artistico-plastice, muzicale, şi practice în conversaţii şi povestire creative.
8
CENTRE DE INTERES:
ARTĂ: „Decorare Bradutul”
CONSTRUCTII: ,, Bradutul din cuburi”
JOC DE MASĂ: ,,Puzzel decoratiuni braduțului”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ARTĂ:
O1- Să lipească ornamentele în spațiile libere de pe brad
O2 - să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
JOC DE MASĂ:
O1 – să recunoască imaginile ilustrate pe fișă;
O2 – Să îmbine corect piesele puzzle formand imaginea bradului;
CONSTRUCTII:
O1 –să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
O2 – Să construiască bradul prin suprapunerea și îmbinarea cuburilor din plastic;
STRATEGII DIDACTICE:
9
Metode şi procedee:. conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Resurse materiale: puzzel,cuburi,jetoane,braduti;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Am așezat fiecare preșcolar la banca și scaunul propriu (au numele și fotografiile lipite) respectând distanțarea de un metru.
Fiecare copil primeste fișe sau materiale de la centre însă activitatea se desfășoară individual sau pe grupuri de maxim trei preșcolari.
BIBLIOGRAFIE:
PROIECT DE ACTIVITATE
10
Nr. Obiective Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee Mijloace de
Crt. operatiunile operationale
învăţământ
1. Captarea şi Se va realiza prin Sunt atenți Observarea
orientarea prezentarea unui plic în care comporta-mentulu
atenţiei se află prima probă de la Conversația Plic copiilor
Mos Craciun.,,Trebuie sa Explicația
lucrați corect și frumos la
centrele pe care vi le-a
pregatit doamna
educatoare.Dacă veți lucra
frumos și corect veti primi la
sfarsit o surpriza de Mos
Craciun.”
2. Anunţarea O1 Dragii mei, după Explicația Fișă de lucru Observarea
temei şi a cum ați înțeles din scrisoarea Creioane comporta-mentulu
obiectivelor de la Mos Craciun noi ne copiilor
vom juca astăzi și vom
îndeplini anumite sarcini de
lucru, ducându-le la bun
O2 sfârșit.
11
Astfel, vom construi
un bradut din cuburi pentru
Mosu,vom realiza puzzel-uri
mici si vom decora bradutii
Mosului.
3 Prezentarea Le prezint copiilor fișele de Copiii desfasoara Observarea
noului la centrele care sunt deschise. activitatile propuse in Puzzel comporta-
conţinut şi La centrul Constructii liniste,pe scaunele Imagini, mentului copiilor
dirijarea prescolarii vor construi un Conversația Decoratiuni
învăţării bradut din cuburi verzi, la Bradut
O1 centru Joc de masă vor Explicația Cuburi
ansambla puzzel mici din 2
O2 sau 3 elemente,iar la centru
Arta vor decora bradutii
lipind pe spatiul
corespunzator decoratiuni.
Copiii sunt invitați să își
aleagă activitățile din centrul
dorit și se reamintește
comportamentul în timpul Demonstrația
activităților: vorbim în șoaptă Exercițiul
12
pentru a nu-i deranja pe
colegi, lucrăm ordonat,
utilizăm cu grijă materialele
puse la dispoziție și ducem la
bun sfârșit lucrarea începută.
Rotirea fișelor se va
face în așa fel încât toți copiii
să participe la activitățile de
la centre.Urmăresc modul în
care își rezolvă sarcinile de
pe fișe.
13
desface cufărul ce conține
următoarea activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
14
TEMA SAPTAMANII: “Spiridușii Moșului”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limba și Comunicare
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: „Bradulet,bradut dragut..”-poezie
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
~INFORMATIV
-consolidarea cunoştinţelor dobândite de copii despre sărbătoarea Crăciunului şi venirea lui Moş Crăciun,
-îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în
scopul realizării unor produse simple.
~FORMATIV
-consolidarea muncii atât individual cât şi în echipă, utilizând abilităţi practice şi artistico-plastice însuşite.
~EDUCATIV
-cultivarea dragostei faţă de muncă,
-educarea copiilor în spiritul colaborării cu partenerii
-dezvoltarea simţului estetic al copiilor
DOMENII DE DEZVOLTARE:
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A PREMISELOR CITIRII ŞI SCRIERII
15
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
OBIECTIVE:
Cognitive
16
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar”, Ediţia a 2-a
revizuită, Editura Humanitas Educational, 2005.
Curriculum pentru educație timpurie, M.E.C.T, 2019;
17
1. Captarea şi OA1 Se capteaza atentia prin Copiii sunt atenti Observarea
orientarea imaginea cu poezia comporta-
atenţiei ,,Bradulet,bradut dragut”, Conversația Plic cu poezia mentului
imagine trimisa de Mos Explicația Copiilor
Craciun.Imaginea va fi
scoasa din plicul Mosului.
18
caracteristice toamnei? raspunsurilo
- De ce ne place toamna? r
Se exerseaza
19
OC3 memorarea poeziei
individual cu fiecare copil,
antrenând ceilalţi copii să
ajute dacă ne încurcăm.
Se recita la final
poezia cu toti copiii,in cor.
20
de la Mos Craciun
PROIECT DE ACTIVITATE
21
UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița cu Program Prenlungit Elena Farago
DATA: 15.12.2021
PROF. INV. PRESC.: Oiță Alexandra Maria
GRUPA NIVEL I
TEMA ANUALA DE STUDIU:“Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Iarna, anotimpul veseliei”
TEMA SAPTAMANII: ,,Spiridușii Moșului”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic si Creativ
DISCIPLINA: Educaţie artistico-plastică
TEMA ACTIVITĂȚII: „Bradutul lui Mos Craciun”
MIJLOC DE REALIZARE: Pictura cu buretei
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
INFORMATIV
22
---Consolidarea deprinderilor de utilizare corectă a instrumentelor de lucru și stimularea dorinței de a realiza o lucrare corecta;
DOMENII DE DEZVOLTARE
A. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVĂŢARE
b) afectiv-atitudinale:
23
OA1 - Să participe cu interes la activitatea propusă.
OA2 – Să-și dezvolte simțul estetic.
OA3 - Să manifeste bucurie pentru rezultatul obţinut.
c) psiho-motorii:
24
PROIECT DE ACTIVITATE
25
Momentul Se asigură condiţiile Se aşază pe Conversatia
organizatoric necesare pentru buna scăunele la
desfăşurare a activităţii.Se măsuțe.
pregătesc materialele
necesare, se stabileşte
ordinea şi disciplina. Explicatia
Dirijarea OC1 Se explică copiilor sarcina de lucru. Copiii sunt atenţi Explicatia Continuă-
26
învaţării Se prezentă copiilor planșa model. formativă prin
analiza
răspunsurilor si
Se solicită copiii să intuiască Demonstraţia încurajarea
copiilor.
materialele necesare realizării temei
OC2
propuse.
Se efectuează exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii:
OP2
1.Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
OC3
OP1 Lebedele în jur privesc
Mâinile eu le rotesc.
2.Ploaia cade ne-ncetat,
Varful degetelor bat
Iar apoi le răsfiram
Si la un pian cântăm.
27
Obţinerea OA1 Se vor expune lucrările pe un panou Copiii vor Conversaţia Lucrarile
performan raspunde la copiilor
şi se vor fixa criteriile de analiză a
ţei întrebări.
lucrărilor:
Au terminat lucrarea?
Turul galeriei
Lucrarea este îngrijită, curată?
Se va chema câte un copil care va
alege o lucrarea pe baza criteriilor
fixate mai devreme.
La final se va aprecia fiecare lucrare
în parte.
28
PROIECT DE ACTIVITATE
4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE ( ALA 2)
29
TEMA PROIECTULUI: ,,Iarna, anotimpul veseliei”
TEMA SAPTAMANII: ,,Spiridușii Moșului”
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Jocuri si activităţi liber alese
FORMA DE REALIZARE: “Dansul fulgilor de nea” – joc distractiv
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-Dezvoltarea spiritului de observaţie şi atenție a spiritului competitiv și de fair-play,
-Satisfacerea nevoii de mișcare a copilului.
-Crearea unei atmosfere de relaxare, buna dispoziţie.
DOMENII DE DEZVOLTARE:
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOŢIONALĂ
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă famliare.
- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mişcării
- Interacţiuni cu adulţii şi copiii de vârste apropiate
COMPORTOMANTE VIZATE:
- Îşi coordonează muşchii în desfaşurarea unor activităţi
- Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
- Se orientează în spaţiu pe baza simţurilor
30
- Iniţiază, participă la interacţiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului;
O2- Să participe activ (în spiritul regulilor jocului) aducându- şi contribuţia la reuşita echipei;
O3- Să execute corect miscarile propuse ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Resurse materiale: plic (scrisoare), cd player, fulgi de nea;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru inavatamantul prescolar, M.E.C.T, 2019;
„Jocuri pentru preşcolari”- Editura Aramis, 2000;
31
PROIECT DE ACTIVITATE
Nr. Etapele Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /
Crt activităţii operationale
Activitatea educatoarei Activitatea Metode şi Mijloace de
.
copiilor procedee învăţământ
32
1. Captarea şi Elementul surpriză având Copiii sunt Observarea
orientarea menirea de a le crea o stare atenti comporta-
atenţiei afectivă pozitivă prin noutatea Conversaţi Coronițe cu mentului
situaţiei şi trezirea interesului a fulgi Copiilor
pentru dans. Copii primesc Explicația
coronițe cu fulgi CD-Player
33
a realizarii
b)Desfășurarea propriu-zisă a Executa sarcinilor
dansului tematic miscarile Aplauze
Se va urmări derularea acțiunii dansului
de dans, respectarea
coregrafiei , cooperarea și
O3 spiritul de echipă .
La începerea muzicii copiii
incep ,,Dansul Fulgilor” ținand
cont de ritmul,versurile melodiei
și pașii de dans. ,,Fulgușorii”
pun in scenă elementele de dans
invățate.
6. Închierea O1 Activitatea se încheie cu Sunt
activității aprecieri generale şi individuale atenti,raspund Conversatia Aprecieri
privind comportamentul copiilor la intrebari verbale
în cadrul activităţii.Antrenarea
copiilor în autoevaluarea şi
evaluarea rezultatelor activităţii
desfăşurate.
34
SCRISOAREA MOSULUI
35
DRAGI COPII,
Stiu ca astazi este o zi importanta pentru voi,vad ca sunteti foarte frumosi, dar vreau sa vad ca sunteti si cei mai
cuminti din gradinita.
Am aflat ca voi stiti foarte multe lucruri despre mine, iar ca sa fiu sigur ca asa este v-am pregatit cateva sarcini surpriza si
daca reusiti sa le indepliniti cu succes, adica sa raspundeti corect si numai cand sunteti intrebati, lucrati ordonat si mai ales in
liniste,la sfarsitul activitatilor ma veti ajuta sa aduc Craciunul mai repede la voi, iar copiii cuminti vor fi recompensati!
Asa ca dragi copii, sa trecem la treaba!
Deschideti plicul si urmati instructiunile!
Mult succes!
Astept numai rezultate bune
CENTRUL ARTA
DECORATIUNI
36
CENTRUL JOC DE MASA
37
38
39
40