Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Disciplina: Limba și literatura română

Clasa: a IX-a A

Profesor: Olari Marina

Subiectul: Atelier de discuție: Adolescentul între idealuri și realitate. Romanul „Doc” de Nicolae Esinencu

Unitatea didactică: Adolescența

Tipul lecției: Lecția de tip ATELIER

Durata: 45 minute

Subcompetențe vizate:

3.1. Rezumarea esenţei unui text citit independent/a unui eveniment/a unei întâmplări/a unei emisiuni TV; a unui film/spectacol.

9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.

10.1. Argumentarea spontană, fluentă a punctului de vedere (în cadrul unei dezbateri).

Obiective operaționale:

O1- să comenteze citatul propus;

O2- să răspundă la întrebări în baza textului;


O3- să-și exprime atitudinea față de ideile textului, în baza experiențelor proprii;

O4- să-și argumenteze punctul de vedere personal;

O5- să demonstreze abilități transdisciplinare de interpretare a textului.

Strategii didactice:

- forme de activitate: frontal, individual, în grup.


- tehnici de lucru: Conversația euristică, Observația, Oglinda, Pagina de Instagram, Pânza discuției, Firul Areadnei,
Argumente pe cartele, Pălăriile gânditoare, Grila lui Quintilian, Piramida, Generalizare, Apreciere, Lasă-mi mie ultimul
cuvânt!
- material didactic: microromanul „Doc”, fișe de lucru, proiector, PPT, cartonașe cu pălării colorate, cufărul cu fișe,
clepsidră de cronometrare a timpului, stickere de diverse culori,
- forme de evaluare: EI, evaluare interactivă, evaluare orală, evaluare scrisă.

Referințe bibliografice:
1. Curriculuim pentru Limba și literatura română clasele a V-a – a IX-a, Chișinău, 2010;
2. Microromanul „Doc” de Nicolae Esinencu;
3. Fulmulețul de pe Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=GrPKZDKIU4s&ab_channel=%D0%9A%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8Flife
Parcurs didactic
Obiective Strategia
Eveniment Activitatea didactică operaționa didactică
instrucționa le/ (Tehnici, metode,
l timp forme)
Profesorul creează climatul psiho-afectiv adecvat desfășurării lecției, adresând Conversația
Evocare următoarele întrebări: 2m. euristică
Cum vă simțiți?
Ce așteptări aveți de la ora de astăzi? Power Point
Elevii sunt rugați să-și imagineze că au în față o oglindă.
Ce vedeți în oglindă? Dar în adâncul sufletului vostru? 5m.
Pr. „Foarte mulți dintre noi adeseori detestă oglinzile, care spun adevărul. Observația
Intim. Omul, în general, jinduiește, oglinda ideală... Să fim sinceri, la fel de
mulți sunt tentați de oglinda izvorului lui Narcis!” Oglinda
(Vitalie Răileanu, critic literar)
Idealurile noastre sunt grandioase, diverse, și doar realitatea reprezintă Aprecierea verbală
propriul eu, aici și acum.

Voi la ce etapă a vieții sunteți?


Cum este să fii un adolescent?
Care este ultima carte citită.
Profesorul anunță subiectul lecției și obiectivele operaționale.
Realizarea Ce vedeți în imagine? 3m.
Ce legătură este între imagine și cartea citită? Pagina de Instagram
sensului Profesorul scrie pe tablă problema pusă în discuție: 6 min. Pânza discuției
Adolescentul între idealuri și realitate. Firul Areadnei

Elevii sunt împărțiți în două tabere adverse, fiecare indicându-i-se opțiunea


pentru care va pleda. 6 min. Argumente pe
Gr. I: În lumea contemporană cel mai important este să-ți urmezi idealurile cartele
indiferent de orice obstacol.
Gr. II: În cumea contemporană regula jocului o dictează realitatea, iar idealurile
se supun realității.
3min. +
Se aplică tehnica Pălăriile gânditoare, șase pălării colorate cu șase sarcini: 5min.
Pălăria albă: Prezintă pe scurt o secvență de text în care este redat personajul Pălăriile gânditoare
Doc.
Pălăria albastră: Scrie două lucruri pe care le-ai aflat despre Doc.. Mi-a plăcut/
nu mi-a plăcut personajul Doc...
Pălăria neagră: Comentați comportamenul băiatului.
Pălăria roșie: Descrie lumea interioară a băiatului cănd încerca să se facă văzut.
Pălăria verde: Realizează un interviu cu Doc.
Pălăria galbenă: Cum ar putea fi ajutat Doc?

Reflecție Elevii sunt rugați să urmărească filmulețul. 5 m.


Care este mesajul filmulețului?
Ce similitudini identificați cu romanul citit?
https://www.youtube.com/watch?v=GrPKZDKIU4s&ab_channel=%D0%9A%D1%81%D0%B5%D0%BD
%D0%B8%D1%8Flife

Pornind de la ideea impactul atenției, susținerii și implicării părinților în Grila lui Quintilian
formarea personalității elevului, formulați întrebări în baza romanului „Doc” de 5 m.
Nicolae Esinencu având ca reper:
 Cine…?
 Ce…?
 Cum…?
 De ce…?
 Când…?
 Unde…?
 Cât…?
 Cu ce scop…?
 Pentru cine…?
Profesorul propune tehnica Piramida. 3 min. Piramida
 Dacă nu ar exista iresponsabilitatea părintească...
 Dacă nu ar exista iresponsabilitatea...
 Dacă nu ar exista...
 Dacă nu ar...
 Dacă nu...
 Dacă...

Extindere Ce ai schimba în conținutul romanului? 2m. Generalizare


Dar în viața ta ce ai schimba? Apreciere
E posibil de schimbat ceva în viața noastră? Lasă-mi mie ultimul
Cât de greu este? cuvânt!
Temă de Profesorul anunță tema de casă: 1m. Activitate
 De desenat sau de ales o caricatură/ un portret – robot al adolescentului de individuală
casă azi.
 Redactaţi, în 1-1,5 pagini, un eseu vizând Rolul școlii în viața voastră.

S-ar putea să vă placă și