Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.12.2021
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 14, Arad
Grupa Mare B ,,step by step”
Educatoare: Roț Ruxandra
Tema: „Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Vine Moș Nicolae!”
Activitate integrată: ,,Cadourile moșului!”

Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul
versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, gospodari,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu
imaginile corespunzătoare.
Noutatea zilei: Sătămâna aceasta vom discuta despre Moș Nicolae.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

⁂ Sectorul I: Bibliotecă
Subiectul activității: ‚‚Decorăm ghetuțe”
Mijloc de realizare: antrenament grafic
Obiective operaționale: - să realizeze corect antrenamentul grafic.
Material didactic: fișe,creioane.
Metode și procedee: observaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii se realizează antrenamentul grafic.
Evaluarea activității: Corectitudinea realizării sarcinii.

⁂ Sectorul II: Știință


Subiectul activității: ‚‚Drumul până la Moș Nicolae”
Mijloc de realizare: labirint
Obiective operaționale: -să realizeze corect sarcina de lucru.
Material didactic: foi,fișe
Metode și procedee: explicaţia, exercițiul, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii realizează labirintul..
Evaluarea activității: Corectitudinea rezolvării sarcinii.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele noi pornim.

PROIECT DE LECTIE
Data: 08.12.2021

Gradinita: PP. Nr.14 Arad

Educatoare: Roț Ruxandra

Grupa:Mare B ,,step by step”

Domeniul experential : Domeniul limbă și comunicare

Categoria de activitate : Educarea limbajului

Subiectul : ,,Moș Nicolae”

Mijloc de realizare : memorizare

Dimensiuni ale dezvoltării :

 D3. Premise ale citirii si scrierii, in contextele de comunicare cunoscute.

Comportamente vizate:

 D3.2. Recita sau canta rime familiare, individual sau impreuna cu alti copii.

Obiective operaționale:

O1- să denumească aspectele observate în imagini.


O2- să-și însușească cuvintele necunoascute din textul poeziei;
O3- să recite conștient și expresiv poezia „Moș Nicolae”
Mijloace de învățământ: imagini
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul

Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

Demers didactic

Obiective Activităţi de Conţinutul esenţial Metode şi Mijloace de Evaluare


operaţionale invăţare procedee învăţământ
O1-să denumească -exerciţii de Introducerea în activitate se realizeaza printr-o discuție despre -conversaţia -planșe -analiza
aspectele verbalizare Moș Nicolae. -observația răspunsurilor
observate în Anunțarea temei și a obiectivelor date
imagini. ‚‚Astazi o sa invatam o poezie foarte frumoasa care se numeste -însuşirea
‚‚Moș Nicolae. mesajului
transmis
Familiarizarea cu conținutul poeziei
-exercitii de Le explic copiiilor pe scurt despre ce este vorba in poezie, apoi -explicaţia -familiarizarea
însuşire a le explic cuvintele necunoscute daca este cazul: în această copilor cu
mesajului poezie este vorba despre Moș Nicolae. conţinutul
Recitarea model a poeziei: poeziei
-exerciţii de Voi recita poezia model, clar, rar si expresiv. -explicaţia
O2- să-și familiarizare
însușească a copiilor cu
cuvintele conţinutul Moș Nicolae
necunoascute din poeziei
textul poeziei; Bunul, Moşul Nicolae
Lin soseşte în odaie.
Şi-n ghetuţele curate -audierea cu
Încep iute să se-arate: atenţie a poeziei
Biscuiţi, bomboane, bani,
Ciocolată, gologani.
-exerciţii de Dar moșneagul nu mai ştie: -demonstraţia
audiere a unei
Sunt reali sau jucărie?
Printre ghete aşezaţi
poezii
Râd papucii mici, ciudaţi.
Îi explică păpuşica:
Sunt papucii lu’… pisica!
-memorarea
corectă a poeziei
Invăţarea poeziei:
Recit primele două versuri, apoi le repet cu preşcolarii de două,
-exerciţii de trei ori. Recit următoarele două versuri, apoi le repet cu copiii -exerciţiul
memorizare de două, trei ori. Leg primele două veruri de următoarele două
si le repet de câteva ori. La fel procedez si cu celălalte versuri
din poezie. -corectitudinea
După ce am învăţat întreaga poezie, o repet cu copiii de două, recitării poeziei
trei ori.
-receptarea
Evaluarea activitatii mesajului
Impart copiii in doua grupe si recita fiecare poezia in transmis
O3- să recite -exerciţii de intregime, apoi solicit doi, trei copii pentru a recita singuri -exerciţiul
conștient și recitare a poezia in intregime.
expresiv poezia poeziei
„Moș Nicolae” In incheierea activitatii se vor face aprecieri verbale asupra
-exerciţii de modului de comportare şi participare al copiilor la activitate. -explicaţia
receptare a
unui mesaj

Domeniul experiențial: Domeniul psihomotric


Categoria de activitate: Educație fizică
Subiectul: 1. „Ccum trece Moș Nicolae!”mers cu ocolire de obstacole.

Loc de desfășurare: sala de grupa


Dimensiuni ale dezvoltarii:
 A1. Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare.
 A2. Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii.
Comportamente vizate:
 A.1.1. Isi pozitioneaza corpul si membrele in mod corespunzator pentru a imita ceva/pe cineva sau pentru a
executa o miscare (a merge, a alerga, a prinde/ a arunca o minge, etc.)
 A1.2. Participa activ in jocuri, dansuri, jocuri in aer liber, etc.
 A2.3. Isi coordoneaza miscarile in functie de stimuli vizuali, ritm , cadenta, pauza , semnale sonore, melodii.

Obiective operaționale:
O1 – să execute corect exerciţiile de front şi de formaţie;
O2 – să execute cu amplitudine maximă exerciţiile pentru optimizarea dezvoltării fizice;
O3 – să execute corect deprinderile motrice de mers.
O4 – să respecte regulile jocului.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
 Antonovici, Ș., „Educația fizică în grădiniță”, Editura Didactica Publishing House, București, 2010

Momentele activității Conținutul activității Dozarea Indicații metodice


efortului Formații de lucru
I Partea pregătitoare -adunarea colectivului de copii 1-2 min. -în linie pe un rând
1.Organizarea -alinierea XXXXXXXXXXX
colectivului de copii -salutul ☺
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate -distanţa între copii va fi de un braţ
-comunicarea temelor: „Astăzi vom pleca în vacanță cu membrii întins orizontal
familiei noastre.Ne încolonăm frumos unul după altul, fără să ne
împingem şi pornim.”
2.Pregătirea EXERCȚII F.O.F. -în coloană câte unul
organismului pentru Acțiuni de pe loc 1 tură X
efort -poziția drepți 2 min X ☺
-poziția „pe loc repaus” X
-întoarceri „la stânga” X
-întoarceri „la dreapta” -drepți, privirea înainte, braţele se
Acțiuni din deplasare
mişcă liber pe lângă corp
„Trecem pe stradă. Prin mijlocul străzii este noroi. Va trebui ca să
-se păşeşte fără a se târâ picioarele
păşim pe vârfuri ca să nu ne murdărim ghetele.
Acum alergăm spre a ajunge mai repede la grădiniță. -lergare uşoară şi elastică
Acum trecem pe lângă un gard lung. Să ne oprim puţin... ia uitaţi-vă desprinzând bine tălpile de pe sol
câte vrăbiuţe stau pe gard.”
3.Influențarea -în cerc x☺x
selectivă a aparatului Exerciții pentru cap și gât: „Ne uităm după păsărelele” x x
locomotor P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri x x
(optimizarea T 1-4: rotirea capului spre stânga xx x
dezvoltării fizice) T 5-8: rotirea capului spre dreapta 8T x 2r -picioarele întinse, spatele drept
„Priviți cum dau ele voioase din aripi. Hai să zburăm şi noi ca ele.”
Exerciții pentru dezvoltarea mobilității membrelor superioare:
„Zborul păsărelelor”
P.I. Stând (cu brațele pe lângă corp) 4T x 2r
T 1-2: rotirea brațului stâng înainte - coatele întinse, localizându-se în
T 3-4: rotirea brațului drept înainte articulaţia umerilor
„Înainte de a porni la drum să ne controlăm ghetuţele, pentru că ni s-
au dezlegat şireturile, ne aplecăm să ne legăm pe rând: şi la un picior
şi la celălalt.”
Exerciții pentru trunchi: „Legarea şiretului”
P.I. Stând depărtat
T 1-2: îndoirea trunchiului cu ducerea braţelor spre ghete
T 3-4: revenire
„Plecăm mai departe.Am ajuns într-o poieniță Ce multe vrăbiuţe sar 4T x 2r -depărtarea picioarelor nu va fi mai
pe pământ. Hai să sărim şi noi ca vrăbiuţele!” mare decât lăţimea umerilor,
Exerciții pentru picioare: „Sari ca vrăbiuța” genunchii întinşi, capul căzând liber
P.I. Stând depărtat jos între braţe.
T 1-3: sărituri ca mingea pe ambele picioare -se repetă alternativ spre piciorul
T 4: ghemuit stâng şi drept
4T x 2r -săritura se execută elastic pe
vârfurile picioarelor și fără zgomot

II Partea „Cum trece Moș Nicolae?” -în două coloane


fundamentală Pentru că moșul este bătrân, el trebuie să fie atent la 4 min x x
4. Învățarea, picioare,deoarece se poate împiedica. De aceea, vom imita și noi x x
consolidarea și mersul moșului. Vom merge ușor, fiind atenți la posibilele obstacole. x x
perfecționarea : 2m
deprinderilor motrice :
 

III Partea de 1-2r -în coloană câte unul


încheiere -mers cu mișcări de relaxare a membrelor inferioare și a membrelor X
5.Revenirea superioare X ☺
organismului după -mers cu exerciții de respirație X
efort X
6.Aprecieri și Alinierea copiilor; 1-2min -în linie pe un rând
recomandări Aprecieri verbale asupra activităţii; XXXXXXXXXXX
Recomandări pentru activitatea independentă, practicarea anumitor ☺l,
exerciții acasă.
Salutul.

S-ar putea să vă placă și