Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 21.10.2021
Clasa: III- a ”B”
Învățătoare: Cazanji Natalia 
Numărul lecției : 16 (3)
Aria curriculară: Limbă și comunicare 
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Reproducerea orală a textelor citite (succesiunea pe baza unor repere logice sau a unui plan de idei dat).
Personajele textului ,locul și timpul desfășurării acțiunii. Textul:    S-au aurit a toamnă pădurile,  după  Gheorghe Tomozei.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire  a cunoștințelor
Competență specifică: Receptarea textelor literare și nonliterare prin tehnici de lectură adecvate, dând dovadă de citire corectă ,
conștientă, cursivă, și expresivă.
Unități de competență: 
3.5. Exprimarea gândurilor, emoţiilor și a sentimentelor faţă de mesajul unui text citit sau a unor secvenţe textuale.
3.4.    Desprinderea unor trăsături fizice și morale ale personajelor unui text literar citit.
3.6. Povestirea unui text literar citit după un plan simplu de idei.
Obiective operaționale:

O1 Să descrie anotimpul  toamna;

O2 Să alcătuiască enunțuri cu cuvintele de la vocabular;

O3 Să citească expresiv, fluid textul;


O4 Să răspundă la întrebări în baza textului  ;

O5 Să formuleze întrebări în baza textului conform  metodei ”Explozia stelară”;

O6 Să realizeze metoda ”Diamantul”;

O7 Să descopere și să numească imaginile artistice din text;

O8 Să participe activ la lecție;

STRATEGII DE ECD:

Produsul evaluat P23 Criterii de succes


Textul ( literar\ nonliterar ) citit la prima vedere 1. Citesc cursiv, fluid textul.
2. Articulez corect toate cuvintele.
3. Respect intonația impusă de conținutul și de semnele de
punctuație.

Strategii didactice :

- Forme de organizare: frontal, individual.

- Metode și procedee: conversația euristică; jocul didactic; descoperirea, exercițiul, demonstrația, explicația, explozia stelară,
copacul de idei, metoda diamantul. 

- Mijloace didactice: manual, fișe, videoproiector, laptop, PPT.

Bibliografie:
1. Curriculum național , învățământ primar, Chișinău ,2018
2. Ghid de implementare a curriculumului național. Chișinău, 2018
3. Buruiană Maria, Ermicioi Aurelia, Cotelea Silvia,Manual pentru clasa a III- a.
4. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa a III-a, 2019.

Desfășurarea activității

Elemente de conținut Strategii


Mijloace Forme de
Etapele Obiective Activitatea de
Activitatea învățătorului și metode organizare
lecției elevului evaluare
Asigurarea unui climat educațional Elevii se
favorabil și pregătirea celor necesare pregătesc de Frontal Observarea
Evocare O8 bunei desfășurări a lecției. lecție. sistematică
(10') Salutul. Intuirea
Prognoza meteo Elevii se
Astăzi în clasă se prevede timp salută cu
variabil, va lumina soarele învățoarea și
cunoştinţelor, poate să plouă cu idei noi oaspeții. Descoperirea
şi interesante, sunt posibile averse de
ingeniozitate. Elevii ascultă
Temperatura va fi ridicată, cuprinsă prognoza
între aprecieri bravo, ești atent, poți meteo .
mai bine . Presiunea atmosferică
favorabilă creaţiei şi comunicării.
Elevii extrag
Jocul didactic ”Săculețul fermecat” din câte un bilețel
care elevii vor extrage câte o fișă. Vor citi din săculeț,
și ghici ghicitorile . ascultă și Ghicitoare Frontal
Ghicitori ghicesc Jocul
Au plecat spre țări cu soare
Păsările călătoare ghicitorile. didactic
Căci la noi e frig și plouă.
Vântul bate cu putere
Frunzele -au căzut și ele.
În cămară adunate Intuirea
Stau la sfat fructele coapte conversația
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit? (Toamna )
O1 Ce cunoașteți despre anotimpul toamna ?

Anunțarea temei și a obiectivelor. Elevii ascultă


cu atenție Dialogul
dirijat

Prezentarea zânei toamnei.


Realizarea Zâna Toamnei este tristă deoarece nu
sensului știe să rezolve sarcinile pe care prietenii ei Sunt atenți la
(25') le-au propus. explicațiile
Zâna Toamnei va avea nevoie de oferite.
ajutorul vostru pe parcursul întregii lecții.
O ajutăm?

Prima sarcină . Prezentare


Prezentarea autorului Gheorghe Tomozei PPT
Elevii ascultă
atent .
A doua sarcină Individual Aprecieri
alcătuiesc
Vocabular – explicarea cuvintelor noi. verbale
enunțuri cu
Încadrarea lor în enunțuri Exercițiul
cuvintele noi.
prundiş – îngrămădire de pietriş şi nisip pe
malul apei
gârlă – apă curgătoare mică Prezentare
borangic – ţesătură foarte fină de mătase PPT
răchită – specie de salcie

Minuta fizică

A treia sarcină
Lectura imaginii.
Observă
Lectura textului model imaginea din
Se face mai întâi de învățătoare. (elevii manual sau
doar ascultă). pe ecran.

Lectura a doua elevii urmăresc în carte.Elevii


A treia lectură se realizează, anunțând răspund la
Copacul cu Individual Aprecieri
condiția că vor răspunde la câteva întrebări .
idei. verbale
întrebări.
Elevii ascultă
A patra sarcină Lectura
Elevii
O3 urmăresc. selectivă
Lectura selectivă a textului .

Se va aminti elevilor P 23 și criteriile de


Elevii citesc
succes la lectura unui text la prima vedere.
textul
Să înțelegem textul. aliatoriu.

O4 Individual Observarea
1. Ce anotimp este descris în text? sistematică
2. Cine este copilul despre care se
vorbeşte? Cum v-aţi dat seama?
3. Ce fac oamenii din sat toamna?
4. Ce îi plăcea lui Mihai să facă în
zilele Elevii
frumoase de toamnă? răspund la
5. De cine şi-a amintit el, colindând întrebări.
natura?
6. Când obişnuia băiatul să se întoarcă
O7 acasă?
7. De ce mai întârzia puţin, înainte de
a intra?
Ce imagini artistice descoperim în text?
Vizuale Elevii
Auditive descoperă și
numesc
imaginile
Exercițiul 3 , p. 44 artistice.
Ordonați ideile principale ale textului
Mihai, copilul visător
Întoarcerea băiatului acasă
Scuturatul nucilor Exercițiul
Sosirea toamnei la Ipoteşti

Se realizează prin metoda ”Explozia


stelar
Explozia
Reflecție stelară
( 5' ) O5

Elevii
formulează
întrebări. Aprecieri
verbale

Diamantul
Toamna
aurie bogată

vene Se duc bat

O6
Toamna a venit.
aurie Metoda
”Diamantul
anotimp Elevii ”
realizează
sarcina.
Azi la lecție am explorat textul…… scris
de……
Am învățat cuvinte noi. De exemplu……
Extindere
( 5 ') Plec de la lecție cu gânduri……………...
Elevii
răspund la
întrebări
referitor la Aprecieri
Se vor face aprecieri. activitatea verbale
Tema de acasă : de lecturat textul S-au lecției.
aurit a toamnă pădurile, după Gheorghe Evaluarea
O8 Tomozei, pag. 43. Fac aprecieri
în privința
desfășurării
lecției.
Elevii
notează tema
pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și