Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.06.2019
Unitatea de învăţământ: Şcoala 97
Nume: Năstase Cristian Ionuț
Clasa : a VII– a E
Disciplina : Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul din Postul Mare
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare
Scopul lecţiei: dezvoltarea capacităţii de introspecţie prin meditaţie la rugăciunea Sfântului Efrem Sirul.

Competențe specifice
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
-să utilizeze corect termenii specifici educației interculturale cureferire la fapte, evenimente sau procese din societatea contemporană;
-să realizeze în perechi sau individual sarcini de lucru referitoare la viața într-o societatea interculturală;
-să manifeste o atitudine pozitivă față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală prorie și față de identitatea celor care aparțin unor culturi diferite;
-să analizeze situații care sunt în acord/dezacord cu valorile și principiile societății interculturale;
-să participe la rezolvarea problemelor comunității, manifestând empatie culturală în relațiile cu persoane ce aparțin unor culturi diferite.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: exerciţiul, dialogul, explicaţia, problematizarea, povestirea.
2. Mijloace de învăţământ: fişa de lucru, tablă, cretă,
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

Resurse bibliografice:
-Manual de Educație Socială pentru clasa a 6-a
-Constituția României
-Declarația Universală a Drepturilor Omului
-Declarația privind promovarea cetățeniei și a valorilor comune ale libertății, toleranței și nediscriminării prin educație.

1
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale

SCENARIUL DIDACTIC

Metode Mijloace
Nr. Secvenţele Ob. Forme de
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- Evaluare
crt. lecţiei op. organizare
procedee mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- voi saluta elevii;
-voi realiza managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se
1. Momentul 2' desfăşoare; exerciţiul Activitate
organizatoric frontală
- elevii răspund la salut şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
Voi prezenta elevilor conţinutul, obiectivele şi planul de recapitulare.
Precizarea 01 Planul de recapitulare:
conţinutului, a 02 1. Definiţie
2. obiectivelor şi 03 2' - Cum definim termenul de interculturalitate? Activitate
a planului de 04 - Cum definim o societate interculturală? explicaţia frontală
recapitulare 05 2. Care sunt principiile și valorile unei societăți interculturale?
06 3. Cum ne raportăm la o societate interculturală?
4. Care este atitudinea noastră într-o societate interculturală?

- elevii sunt atenţi la explicaţiile oferite de mine;


Voi defini termenii de interculturalitate și de societatea interculturală împreună cu elevii. Exerciţiul Activitate
-Ce este Interculturalitatea? individuală
„Interculturalitatea este termenul ce denumește contactul dintre culturi, existența Conver- şi frontală
unui dialog între acestea și nu în ultimul rând interacțiunea și influența pe care o primesc saţia
reciproc.”
-Cum putem definii noțiunea de societate interculturală?
Societate interculturală reprezintă spațiul în care se manifestă persoane diferite din punct Explicaţia
de vedere lingvistic, cultural, etnic, rasial și religios.

Recapitularea Le voi cere elevilor să rezolve exerciţiile din fişa de lucru; se discută oral rezolvarea Activitate Aprecieri
3. conţinutului 40' acestora. Exerciţiul Fişa de lucru frontală verbale
pe baza - Elevii rezolvă exerciţiile din fişa de lucru.
planului Precizare:
stabilit
Observaţie:
Elevii vor avea scrisă această rugăciune pe o fişă/caiet.
Se identifică şi se notează părţile rugăciunii, după cum urmează:
1. Ferirea de patimi (păcate). Activitate

2
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale
2. Dăruirea virtuţilor frontală
3. Dăruirea cunoaşterii de sine şi ferirea de judecarea aproapelui.
- Elevii scriu în caiete structura rugăciunii.
Apoi, se discută cererile din rugăciunea Sf. Efrem Sirul şi se meditează asupra fiecăreia.
Observaţie: Conver-
Se vor adresa următoarele întrebări: saţia Aprecieri
„ - Cum începe rugăciunea Sf. Efrem Sirul?” verbale
- „Doamne şi Stăpânul vieţii mele”
01 „ - Ce recunoaştem prin aceste cuvinte ?”
- ... „ că Dumnezeu este Creatorul şi Stăpânul vieţii mele, nu eu sunt propriul meu
domn şi stăpân”. explicaţia
Precizare:
Se poate spune că rugăciunea Sf. Efrem Sirul este o mărturisire de credinţă, pentru că
Dumnezeu e recunoscut ca Domn şi Stăpân al vieţii, „Domnul de viaţă făcătorul”, Cel din Activitate
Simbolul credinţei ş\ din Tatăl nostru, Tatăl fiind autorul vieţii, Creatorul. frontală
În rugăciunile pe care le adresăm lui Dumnezeu noi, oamenii, suntem în ipostaza de fii, ca în conver-
rugăciunea Tatăl nostru sau de penitenţi, ca în rugăciunile de pocăinţă. saţia
- Elevii ascultă cu atenţie.
„ - În ce ipostază ne prezentăm în faţa lui Dumnezeu prin rugăciunea Sfântului Efrem?”
- „ ... în ipostaza de penitent, de om care se ştie şi se recunoaşte supus păcatelor.” Activitate
„ - Care sunt păcatele pe care le recunoaştem prin această rugăciune ?” meditaţia frontală
- „ ... trândăvia (lenea), grija de multe, iubirea de stăpânire, grăirea în deşert.” religioasă
„ - Ce este trândăvia sau lenevia ?”
- „ ... lipsa dorinţei (voinţei) de a munci.”
02 „ - Voi aţi fost vreodată copleşiţi de lenevie ?” problema- Activitate
tizarea frontală
„ - Aţi încercat să scăpaţi de lenevie ? Cum?”
conver-
„ - Ce consecinţe a avut lenevia?” saţia
- „ ... exploatarea muncii altora, furtul, descurajarea ... ” Activitate
„ - Care e următoarea cerere din rugăciunea Sfântului Efrem Sirul?” individuală
- „ ... ferirea de grija de multe” explicaţia
„ - Ce înţelegeţi prin grija de multe?”
Activitate
Precizare: meditaţia frontală
Prin grija de multe, aici trebuie să înţelegem acordarea unei atenţii mai mari lucrurilor din religioasă
această lume mai puţin importante, în defavoarea lucrurilor duhovniceşti. Activitate
- Elevii ascultă cu atenţie. conver- frontală
„ - Daţi exemple de situaţii în care aţi fost copleşiţi de grija de multe.” saţia Aprecieri
verbale
„ - Ce înţelegeţi voi prin iubirea de stăpânire?” Activitate

3
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale
- „ ... dorinţa de dominare, de a-mi face supuşi, de a mă crede mai bun decât alţii.” frontală
„ - Care credeţi că este izvorul iubirii de stăpânire?”
Precizare: Activitate
Oricât de ciudat ar părea, cele care nasc în noi dorinţa de stăpânire sunt trândăvia şi individuală
descurajarea. Dacă viaţa mea nu este orientată spre Dumnezeu, nu are în vedere valorile Explicaţia
eterne, în mod inevitabil ea va deveni egoistă şi centrată spre mine însumi, ceea ce înseamnă Activitate
că toate celelalte fiinţe vor deveni mijloace în slujirea propriei mele satisfacţii. Dacă frontală
Dumnezeu nu este Domnul şi Stăpânul vieţii mele, atunci eu devin propriul meu domn şi
stăpân şi încep să evaluez totul în funcţie de nevoile mele, ideile, dorinţele şi judecăţile mele.
În acest fel spiritul de dominare perverteşte relaţiile mele cu alţii; eu caut să-mi fac slugi
(supuşi).
- Elevii ascultă cu atenţie. Conver-
„ - Pentru ce-I mai cerem ajutorul lui Dumnezeu?” saţia Aprecieri
- „ ... pentru a ne feri de „ duhul grăirii în deşert” ... Activitate verbale
„ - Ce înţelegeţi prin grăirea în deşert?” frontală

Precizare: explicaţia
Dintre toate fiinţele create, numai omul a primit darul cuvântului. Acest dar poate fi şi un
pericol, în funcţie de cum este folosit. Cuvântul salvează şi cuvântul ucide; cuvântul este
instrument al adevărului, dar şi instrument al minciunii.
- Elevii ascultă cu atenţie. Activitate
Mântuitorul ne spune că: „ De orice cuvânt deşert ieşit din gura voastră veţi da socoteală în problemati frontală
ziua judecăţii.” (Matei 12,36). zarea
„ - Oare aceste cuvinte ale Mântuitorului ne interzic să vorbim?”
- „ nu, ci să fim mai atenţi la modul cum vorbim”
„ - Voi sunteţi atenţi la felul cum vorbiţi cu semenii ?” Activitate
frontală
„ - Vi s-a întâmplat să-i supăraţi pe semenii voştri prin unele cuvinte? Povestiţi.”

„ - Care sunt virtuţile ce se cer prin rugăciunea Sf. Efrem Sirul?”


- „ ... curăţia, smerenia, răbdarea, dragostea.” Explicaţia Activitate
Precizare: individuală
În faţa lui Dumnezeu contează în primul rând curăţia inimii. Meditaţia
Solicit elevii să mediteze, ajutându-se de următoarele întrebări: religioasă
- elevii meditează
02 „ - Îmi feresc eu sufletul de păcate?”

„ - Ce ar trebui să fac pentru a-mi curaţi sufletul, dacă greşesc?”


Lectura
Îi rog pe elevi să citească următoarea cerere din rugăciunea Sf. Efrem şi să explice ce înţeleg Activitate
ei prin smerenie? frontală

4
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale
- elevii citesc cererea; Conver- Activitate
Le cer elevilor să prezinte o situaţie prin care să ilustreze cum gândeşte un om smerit, apoi saţia individuală Aprecieri
cum gândeşte un om mândru, în aceeaşi situaţie. verbale
- elevii răspund solicitării profesorului; Povestirea
Se povesteşte o istorioară care evidenţiază valoarea smereniei şi apoi o istorioară care
ilustrează consecinţele mândriei, opusul smereniei.
- elevii ascultă cu atenţie; Activitate
03 Le cer elevilor să identifice virtutea din următoarea cerere din rugăciunea Sf. Efrem, să frontală
explice importanţa ei în viaţa creştinului. Conver-
- Elevii identifică cererea şi explică importanţa răbdării în viaţa creştinului. saţia Activitate Aprecieri
Solicit elevii să dea exemple de persoane care au devenit modele de răbdare, pentru noi şi să frontală verbale
prezinte situaţii din viaţa lor când şi-au manifestat (ne)răbdarea.
- Elevii răspund: „ ... Mântuitorul, Sfinţii Mucenici ... ” Activitate
02 Le cer elevilor să identifice virtutea din următoarea cerere din rugăciunea Sfântului Efrem. frontală

Cer elevilor să argumenteze importanţa virtuţilor menţionate în această rugăciune.


03
Cer elevilor să prezinte situaţii din viaţa lor când şi-au manifestat dragostea (ura) faţă de Activitate
aproapele şi faţă de Dumnezeu. frontală
Povestirea

04 Precizare:
Toate cererile enumerate în primele două părţi ale rugăciunii Sf. Efrem sunt rezumate şi Explicaţia
adunate în cererile care încheie rugăciunea.
- elevii ascultă;
Adresez elevilor următoarele întrebări: Conver-
„ - Care sunt acestea?” saţia Aprecieri
- „Dăruieşte-mi să-mi văd greşalele mele şi să nu osândesc pe fratele meu” verbale
„ - Astfel spus, ce dorim de la Dumnezeu? ” Activitate
- „ ... cunoaşterea de sine şi nejudecarea aproapelui.” frontală
Precizare:
Judecându-i pe ceilalţi, ne osândim în definitiv pe noi înşine, refuzând să ne vedem aşa cum Explicaţia Activitate
suntem şi nevrând să recunoaştem că păcatul nostru e mai grav decât cel pe care îl vedem la frontală
aproapele.
- elevii ascultă; Activitate
Adresez elevilor următoarele întrebări: Conver- frontală
„ - La ce ne ajută această rugăciune?” saţia Aprecieri
- „ ... să ne cunoaştem şi să ne analizăm tainele sufletului nostru.” verbale
Precizare:
Rugăciunea Sf. Efrem Sirul este un cod al bunei cuviinţe care ne învaţă să ne examinăm
sufletul prin cuvintele cele mai simple, dar şi cele mai adânci. Sunt cuvinte în stare să ne

5
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale
înmoaie inimile, să ne dăruiască blândeţe, să ne smerească minţile, şi să ne arunce în explicaţia
genunchi - căci rugăciunea se rosteşte cu metanii - într-o supremă prosternare, care
05 înseamnă în acelaşi timp micimea şi mărimea noastră, căderea şi înălţarea noastră, intrarea în
adâncul din noi, în care se sălăşluieşte Dumnezeu, „ Cel binecuvântat în vecii vecilor”, Activitate
precum şi termină Sf. Efrem, sublima lui rugăciune. frontală
- elevii ascultă;

Activitate
frontală

Aprecierea La finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind pregătirea elevilor pentru
4. activităţii 2' lecţie şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Îi voi nota pe cei care au participat la expunerea Activitate
elevilor lecţie. frontală
- elevii ascultă aprecierile făcute de profesor ...
Precizarea şi Anunţ tema pentru acasă :
5. explicarea 2' „ - Să petrecem perioada postului mare în ritmul cuvintelor rugăciunii Sfântului explicaţia Activitate
temei pentru Efrem Sirul.” frontală
acasă
6. Încheierea 2' Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; exerciţiul Activitate
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

6
Proiect didactic-Recapitulare - Principii și valori ale societății interculturale

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

1. Ferirea de patimi Doamne şi Stăpânul vieţii mele,


duhul trândăviei,
al grijii de multe,
al iubirii de stăpânire şi al grăirii în deşert
nu mi-l da mie;

2. Dăruirea virtuţilor iar duhul curăţiei,


al gândului smerit,
al răbdării şi al dragostei,
dăruieşte-l mie, slugii Tale.

3. Dăruirea cunoaşteii de sine şi ferirea de judecarea aproapelui Aşa, Doamne, Împărate,


dăruieşte-mi ca să-mi văd păcatele mele
şi să nu osândesc pe fratele meu,
că binecuvântat eşti în vecii vecilor.
Amin

S-ar putea să vă placă și