Sunteți pe pagina 1din 6

BUDESCU GEORGIANA

CONVERSIE PIPP AN II, SEM II.

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA:a III-a

ŞCOALA: Gimnazială Nr. 1 Jorăști, jud. Galați

PROPUNĂTOR:Budescu Georgiana

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA:Muzică si miscare

UNITATEA TEMATICA: Atelierul de sunete

SUBIECTUL:Jucării muzicale si instrumente muzicale.Orchestra muzicală

TIPUL LECTIEI:mixtă

SCOPUL LECTIEI : Invăţarea unui cântec dupa auz

Interpretarea unui cântec cu acompaniament, în vederea perfectionării deprinderilor de

interpretare

COMPETENTE SPECIFICE:

Muzică și mișcare:

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental

3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale

3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale

Limba și lit. română

2.1. Descrierea unui obiect/unei fiinţe din universul apropiat pe bazaunui plan simplu ( descrierea

instrumentului muzical preferat)


OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 :Să reproducă după auz cântecul „ Muzicanții „ (p. 25).

O2 : Să acompanieze cu ajutorul.jucăriilor muzicale

O3 : Să denumească diferite instrumente muzicale.

O4 : Să recunoască diferite sunete de instrumente muzicale.

O5: Să execute pe muzică, miscări sugerate de textul cântecului,păsind în marş

STRATEGII DIDACTICE

Resurse procedurale:Conversatia,demonstratia, problematizarea, invatarea prin descoperire,

munca independenta, jocul

Forme de urganizare:frontal, individual,in grup

Resurse materiale:Manual, maculatoare, tabla, imagini, jucarii muzicale, instrumente muzicale

confectionate de elevi , laptop,CD,

Resurse temporale: 45 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

* Programa scolara pentru clasa a-III-a și a IV a , Anexa nr. 2 la ordinal ministrului educației naționale nr.
5003/02.12. 2014

*Manual Muzica si Miscare, clasa a –III-a, Editura Intuitext,autori; Mirela Rizea Marinescu, Mihaela Predoiu,

Ana Motora -.Ionescu

* Caiet de muzica EMI 3, Editura Magister , autor: Anca Ilea


DESFASURAREA LECTIEI

OB Resurse Resurse Res Forme


ETAPELE LECTIEI Op ACTIVITATEA PROPUNATOAREI ACTIVITATEA Procedura materiale urse de org. a
ELEVILOR le temp activitati EVALUARE

* stabileşte ordinea şi disciplina în sala manual


1.MOMENT de clasă * se pregatesc pentru caiete 2’ act obs. sist.
ORGANIZATORIC inceperea acvitatii jucarii front.
* pregăteste materialele necesare muzicale
pentru desfăşurarea activitatii

*pregateste elevii, prin executia unor *executa exercitiilede


2. PREGATIREA exercitii de respiratie: respiratie: obs. sist.
AFECTIVA -mirosul florilor: „ Ce frumos miroase 8’
SI VOCALA floarea !” -mirosul florilor Jocul manual
Inspiraţie – 2 timpi didactic,
Unu, doi, Trei, patru, Cinci, şase, conversaţia,
Şapte, opt (numai pe expiraţie) explicaţia Apreci
„Astăzi la plimbare exerciţiul act. eri verbale
Mirosim o floare! frontala
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi) -suflarea lumânărilor
Floarea cea aleasă de pe un tort act
S-o aduci acasă! individ.
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi)
- suflarea lumânărilor de pe un tort
-umflatul baloanelor xilofon
Vocalize:
Cânt cu “la-la-la” două fragmente. Interpreteaza
Primul fragment este ca o întrebare şi fragmentele
sună aşa: reproduse
(vocalize)

La la la
Acum vor cânta şi elevii.
Al doilea fragment vine ca un răspuns la
primul fragment şi sună aşa:
La la la
*verifica cunostintele elevilor punând *raspund la intrebari conversaţia, 10’ act. verif. orala
3.REACTUALI- cateva intrebari : frontala
ZAREA -Despre ce am invătat ora trecută ? - Despre percutia
CUNOSTINTE -Ce inseamnă percutie? corporala si
LOR (producere de sunete prin lovire) instrumentala act
-Ce cântec am invătat ? individ
-Să-l cântăm împreună (dau tonul şi cântecul : “Bate toba
semnalul ce începere). “p. 24
-Cum se execută percutia corporală? -1-2 elevi execută
Dar cea instrumentală ? Cine vrea să
exemplifice ?
O3 * Joc: „ Recunoaste instrumentul„ * asculta si recunosc Jocul Laptop 5’ act.
4.PREZENTAREA O4 * pune spre audiere mici melodii cantate pe rand, fiecare didactic CD frontala obs. sist.
MATERIALULUI de instrumente muzicale, pe care elevii instrument conversaţia, apreciere
STIMUL va trebui sa le recunoasca pe rand, pe verbala
fiecare. *recunosc act
*se pune un ritm de toba, elevii fiind instrumentul: toba individ
atentionati nu numai sa recunoasca *imita isunetul
instrumentul, ci si sa-l imite. instrumentului
-Unde au fost descoperite tobele pentru *răspund la intrebări
prima data ?
Pentru ce erau folosite ?
*se pune o alta melodie , elevii avand
sarcina sa recunoasca cat mai repede
instrumentele auzite (vioara, trompeta
toba, s.a )
*- Astazi vom invăta un cântec in care Laptop 2’ act. obs. sist
5.ANUNTAREA este vorba despre mai multe conversaţia, CD frontala
TTITLULUI instrumente .Este vorba de o orchestra. *ascultă ce li se explicatia manual
SI PRECIZAREA Stiti ce este o orchestră? …… comunică problematiza
OBIECTIVELOR Orchesta este un grup mare de *incearcă sa raspundă re
muzicieni care canta impreuna o opera la intrebare
muzicala, la diferite instrumente. Ea
este condusa de un dirijor.
Cantecul despre care v-am spus se
numeste „Muzicantii”. Dupa ce il vom
asculta impreuna , voi va trebui :
-să interpreteati corect cântecul ,
conform indicatiilor pe care vi le voi da
pe parcursul lectiei
-să acompaniati cântecul cu jucării sau
instrumente muzicale
-să executati pe muzică, miscări
sugerate de textul cântecului .
Acum putem deschide manualele la Deschid manualele la
p.25 si le lasam deschise aici, in timp ce pg. 25
vom asculta cantecul de pe CD.
a) a)Interpretarea –model a cantecului conversaţia, Laptop 13’ act.
O1 *asculta cantecul explicatia CD frontala obs. sist.
6. DIRIJAREA O2 *se asculta cantecul inregistrat pe CD inregistrat jocul manual act in proba
INVĂTĂRII O6 ( 1-2 ori ) manual grup practica
b) Invatarea cantecului *citesc versurile primei caiete
*se citesc ritmat, versurile primei strofe strofe cu voce tare , in jucarii
*se mai asculta o data cantecul cor muzicale
inregistrat pe CD, doar prima strofa *asculta inregistrarea
*se cere elevilor sa cante ( sa si reproduc prima
reproduca) cantecul, doar prima strofa
strofa -tare; vesel ; repede
-Cum am cântat acest cântec, tare sau -pentru ca este un
incet ? Vesel sau trist ? Repede sau cantec vesel
lent ? De ce l-am cântat mai repede ? *asculta explicatiile
*se citesc ritmat, versurile celei de-a date de invatator
doua strofe
*se mai ascultă o dată cântecul
inregistrat pe CD, a doua strofă *citesc versurile celei
*se cere elevilor sa cânte ( să de-a doua strofe cu
reproduca) cântecul, cele doua strofe voce tare , in cor
c) Reproducerea colectiva a cântecului *asculta inregistrarea
*se reproduce cantecul in intregime si reproduc
c) Fixarea cântecului cele doua strofe
*se interpreteaza cantecul , cerandu-se
elevilor sa acompanieze cu jucariile *citesc ritmat,
muzicale versurile celei de-a
*Joc;” De-a instrumentul” treia strofe
Elevii se impart in 2 grupe .Prima grupă *asculta in intregime
cântă la vioară , iar cealaltă la inregistrarea
trompetă.Vor interpreta cântecul, *canta cantecul in
mimând cum se cânta la aceste intregime
instrumente.
O5 *se interpreteaza cantecul cu *canta Explicatia manual 4’ act. obs. sist.
7. OBTINEREA O6 acompaniament , cerandu-se elevilor sa cantecul,batand cu munca ind. caiete frontala
PERFORMANTEI bată cu degetele in bancă pe ritmul degetele in banca pe jucarii act in proba
melodiei, iar la cuvântul „ tim, tim..../ ritmul melodiei , muzicale grup practica
ta.ta ..... „se bate in tobite ; dupa ultimul *canta conform act. ind.
„ tim/ ta ” un copil bate o data in indicatiilor
tamburina
*munca independenta: se cere elevilor evaluare
sa deseneze instrumentele care se *deseneaza reciproca:
regasesc in cântec si să le coloreze instrumentul din f- b; b-f;
(primii 2 elevi care vor termina vor cantec
descrie pe rând , instrumentele
desenate). * cântă cântecul pe 2
*se interpreteaza cântecul pe 2 grupe : grupe : fete si băieti:
fete si băieti: fetele cântă cântecul
* fetele cântă cantecul cu cu acompaniametul
acompaniametul tamburinei , se opresc tamburinei, baietii
la cuvintele „ tim.tim/ ta,ta .... „pe care doar la apreciere
le canta doar baietii ,batand din tobite , bum,bum,bum” bat din verbala
dupa ultimul „ bum” un copil bate o data tobite, iar unbăiat bate
in trianglu . o data in trianglu dupa
*se mai interpreteaza o data cântecul ultimul „ bum „.
cu acompaniament de toba si tamburină
la fel ca mai inante, dar pe miscare , *mai cântă o dată
elevii păsind in marș prin clasă , câte 2 cântecul cu
in rând acompaniament de
tobă si tamburină la
fel ca mai inante, dar
pe miscare , elevii
păsesc in mars prin
clasă , câte 2 in rând
8.EVALUAREA *Se fac aprecieri individuale, dar şi *ascultă aprecierile 1’ act. apreciere
ACTIVITATII colective, privind participarea la făcute frontala verbala
desfăşurarea activităţii.

S-ar putea să vă placă și