Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.12.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 7 „Sfânta Maria”, Timișoara
CLASA: I G
PROF. ÎNV. PRIMAR: Dobre Miriam
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și Comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în Limba Română
UNITATEA TEMATICĂ: Povești la gura sobei
SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitularea literelor de mână
FORMA DE REALIZARE: față în față
TIPUL LECȚIEI: consolidare

COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Scrierea literelor de mână
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să scrie, fără ajutor, cuvinte sau propoziții, în cadrul exercițiilor 3, 4, 6, 7, 9 (din caietul de creație nr. 2), respectând liniatura și punctuația;
O2 - să despartă în silabe, fără ajutor, cel puțin 8 cuvinte, din cadrul exercițiilor 4, 5 (din caietul de creație nr. 2);
O3 - să spună, fără ajutor, forma corectă la plural a cel puțin 4 cuvinte din 8, din cadrul exercițiului 6 (din caietul de creație nr. 2);
O4 - să delimiteze, cel puțin 4 cuvintele din cele două propoziții, de la exercițiul 7 (din caietul de creație nr. 2);

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: explicația, joc didactic, expunerea, conversația, exercițiul.
Mijloace: creioane, stilouri, computer, videoproiector, tabla magnetică, marker, caietele de creație nr. 2, caietele de scriere nr. 5.
Forme de organizare: colectiv (frontal);
RESURSE TEMPORALE: 50 min.
RESURSE UMANE: 22 elevi
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: evaluarea orală, observarea comportamentului elevilor pe parcursul orei.
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N., Programa școlară pentru Comunicare în Limba Română, București 2013

SECVENȚELE O Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare


LECȚIEI B
.
O
P
Metode Mijloace Forme de
organizare
C G I
1.MOMENT Aerisesc sala de clasă. Pregătesc materialele conversați videoproiector,
ORGANIZATORIC necesare desfășurării orei: videoproiectorul strâng a tabla
1 min caietele de scriere nr. 5. Solicit elevilor să-și magnetică,
pregătească banca pentru oră (pe bancă va rămâne marker,
doar penarul și caietul de creație nr. 2). caietele de
creație nr. 2,
caietele de
scriere nr. 5
2.CAPTAREA Captarea atenției se realizează printr-un rebus. Explicația marker, tablă X Evaluarea
ATENȚIEI După rezolvarea rebusului, elevii vor anticipa că în Joc magnetică răspunsurilor
4 min. această oră vom recapitula ce am învățat. didactic orale ale
elevilor
3.ANUNȚAREA „În această oră, vom face mai multe exerciții Expunerea X
TEMEI ȘI A pentru a recapitula ce am învățat la comunicare în
OBIECTIVELOR ultimul capitol. Astăzi vom citi, vom scrie pe
OPERAȚIONALE liniatură, vom despărții în silabe cuvinte, ne vom
1 minut juca jocul „Eu scriu una, tu scrii mai multe!” și
dacă vom fi harnici și vom termina tot ce ne-am
propus, vom face și câteva exerciții de relaxare.”
4.REACTUALIZAREA „Despre ce am învățat ieri?” Răspunsuri posibile: Conversați videoproiector, X Evaluarea
CUNOȘTINȚELOR am învățat litera de mână S, am vorbit despre a tabla răspunsurilor
3 min. însușiri și despre cuvinte care se scriu cu oa etc. magnetică, orale ale
„Ne vom corecta tema. Toată lumea deschide marker, elevilor
caietul de creație nr. 2, la pagina 13 și își caietele de
corectează tema.” Eu proiectez pagina cu tema din creație nr. 2
caietul unui elev și corectez tema pe tablă, elevii
își corectează și ei tema în caiete.
5.APLICAȚII PENTRU „Deschidem caietele de creație nr. 2 la pag. 17. expunerea X
INTENSIFICAREA Ce observăm? Despre ce poveste o fi vorba în videoproiector,
TRANSFERULUI textul de la pagina 17. (Răspuns posibil: Este conversați tabla
40 minute vorba despre povestea „Cei trei purceluși.”) Cine e magnetică,
cunoaște povestea să ridice mâna sus? Eu voi citi marker,
mai întâi textulul, apoi vă voi pune pe sărite pe voi caietele de
să citiți textul. Să fiți atenți la informațiile din text, creație nr. 2
pentru că avem nevoie de ele pentru a rezolva
exercițiile.” Explicație
Citesc textul, explic cuvintele necunoscute, apoi
numesc câțiva elevi să citească textul. Invit câțiva Exercițiul
elevi să povestească continuarea poveștii, cu
ajutorul imaginilor de la exercițiul 1.
Citesc enunțul exercițiilor pe rând, explic enunțul
fiecărui exercițiu, invit elevii să rezolve mai întâi
oral exercițiile, apoi în scris, va ieși un elev la
tablă ca să scrie rezolvarea exercițiilor:
- ex. 3; Evaluarea
O1 orală
- ex. 4;
O1
O2
- ex. 5;
O2 Evaluarea
- ex. 6; practică
O1
O3
- ex. 7;
O1
O4
- ex. 9;
O1
6.ÎNCHEIEREA Notăm tema, iar în încheierea activității apreciez Conversați videoproiector, X Evaluarea
ACTIVITĂȚII verbal comportamentul elevilor și implicarea lor a tabla verbală
1 minut pe parcursul orei. magnetică,
marker,
caietele de
creație nr. 2

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și