Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2. Proiect de lectie
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Economic Dimitrie Cantemir, Suceava
PROPUNĂTOR: Filipovici Denisa -Gabriela , Popa Ionica
DATA: 16.12.2021
CLASA: a X-a
DISCIPLINA: Limbă și literatura romana
TEMA LECŢIEI: Caracterizare de personaje în romanul Maitreyi (Mircea Eliade)
TIPUL LECŢIEI: Predare de noi cunoștinţe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
*Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuație, morfosintactice și folosirea adecvată a unităților lexico-
semantice, compatibile cu situația de comunicare
*Analiza principalelor componente de structură, de compoziţieşi de limbaj specifice textului narativ
*Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere și de interpretare a textului studiat
*Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăților proprii
*Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1.Să precizeze prezenţa autorului în text ca personaj, dar şi narator;
O2 Să numească personajele principale ale romanului;
O3.Să identifice trăsăturile de caracter ale Maitreyiei prin încercuirea lor;
O4.Să completeze fişa de identitate a fiecărui personaj discutat;
O5.Să completeze tabelul de pe fişa de lucru cu trăsăturile găsite în textele discutate;
O6.Să realizeze distincţia dintre caracterizare directă şi indirectă prin exemplificări.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învăţare prin descoperire.
Mijloace: tabla, fișe de lucru, caiete.
Forme de organizare: frontal, individual
EVALUARE: aprecieri verbale.
Demersul didactic
Nr. Etapele Timp Obiective Conținutul instructiv- educativ Strategii de predare- învățare Evaluare Observații
crt. lecției operațional
e Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Momentul 1 min Pregătirea materialelor de lucru și Frontal
organizatoric asigurarea climatului afectiv
necesar desfașurării orei.
Se face prezenţa.
O5
Conversația
Frontal
6. Asigurarea 1 min Se va transmite tema pentru acasă: Conversația Individual
retenţiei și a Imaginaţi-vă un deznodământ
transferului pentru romanul Maitreyi, altul
decât cel ales de Mircea Eliade
(15-20 rânduri).
7. Evaluarea 1 min Se formulează aprecieri privind Individual
performanțe- modul în care elevii au îndeplinit Aprecieri
lor elevilor sarcinile propuse. Explicația verbale
Conversația
Problemati-
zarea Frontal