Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.10.2020

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA :Mică B

GRĂDINIȚA: CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 9 BAIA MARE

EDUCATOARE: VLAD ILEANA FIRUȚA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se intâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Bogățiile toamnei!

TEMA ACTIVITĂȚII: Frunzele toamnei!

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare de noi cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA1+ DLC+DEC+ALA2

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

DLC- Vânt de toamnă - de M.Lovin-memorizare

DEC- Covor de frunze- pictură prin amprentarea frunzei

SCOP: Dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea și activizarea vocabularului, exersarea


capacităților de reproducere a unei poezii. Utilizarea unor tehnici de lucru cunoscute pentru
realizarea picturii prin amprentare; aplicarea deprinderilo igienico-sanitare adecvate modului
de lucru.

OBIECTIVE :

01 – să exprime în cuvinte proprii despre ce vorba în poezie

02 - să interpreteze poezia, cu respectarea intonației

03 -- să țină corect lipiciul în mână

04 - să îndoiască conform indicațiilor educatoare

05 - să lucreze curat și îngrijit

STRATEGII DIDACTICE
METODE: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, brainstormingul,
turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE: CD

MATERIALEDIDACTICE: planșe cu anotimpul toamna, frunzedin natură, acuarele, foi de


desen,frunze de hârtie, paie de plastic, șervețele umede.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru educația timpurie nr.4694/02.08.2019

Scenariul activității

Pregătirea sălii de grupă pentru activitate: aerisirea sălii, pregătirea materialelor ,


aranjarea mobilierului.

Copiii vor intra în sala de grupă, așezându-se fiecare copil pe scaunul lui. Propun
copiilor organizarea întâlnirii sub genericul ,Toamnă dragă, bun venit!", cu etapele ei: salutul,
prezența, calendarul naturii, motivația zilei.

Captarea atentiei

Fiecare copil va trebui să formuleze o propoziție pe baza imaginilor pe care le prezint.


purta discuții despre anotimpul Toamna. Cum sunt zilele toamna?( zilele devin mai scurte și
noptile mai lungi) Ce se întâmplă cu frunzele copacilor?( fruzele copacilor îngălbenesc și cad)
Unde se duc păsările călătoare?(pleacă spre țările calde) Cum e vremea toamna?( temperatura
scade, căldura soarelui se simte din ce în ce mai slab.plouă des, bate vantul)

Anunțarea temei

Azi vom învăța o poezie frumoasă care se numește „Vânt de toamnă" de M.Lovin,
după care vom picta prin amprentare. un „covor de frunze".

Prezentarea conținutului și dirijarea activității Recitarea model a poeziei; voi recita


integral poezia cu intonație potrivită, respectarea semnelor de punctuație. extului, verificând
copiii cu privire la cuvintele necunoscute. Dacă este cazul voi explica cuvintele neînțelese.
Voi citi prima strofă încă o dată, după care chem unul sau doi copii să o repete. Trec apoi la
recitarea strofei a doua (dar împreună cu prima) și la repetarea lor de către copiii numiți în
această scop.
Obținerea performanței și asigurarea transferului

Ştiu că v-a plăcut poezia de astăzi de aceea v-aş ruga să alegeţi un cuvânt din poezie
care v-a pläcut cel mai mult şi să alcătuiţi o propoziţie cu cuvântul ales.

Prin TRANZIȚIA: Bat din palme clap, clap, clap Din picioare trap, trap, trap Ne-
nvârtim, ne răsucim, La pictură noi pornim.

Copiii se întorc la măsuțe unde vor găsi frunze din natură, foi de desen și acuarele. Le
explic și arăt copiilor modul de lucru. Modelul meu va rămâne expus la vederea copiilor.

Propun copiilor exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:

Palmele eu le-am deschis,/Pumnișorii i-am inchis,

lar apoi îi răsucese, / Și pe masă ciocanese.

Degetele le întind/Cu cle la pian eu cânt.

Dau semnalul de începere a lucrului.În timpul executării temei copiilor voi face
recomandari, ii voi ajuta pe cei care au nevoie de ajutor.

Evaluarea activității

Se realizează prin turul galeriei pentru a le vedea și a aprecia în ceea ce privește


corectitudinea aplicării tehnicilor de lucru.

Încheierea activității

Voi face aprecieri generale și individuale asupra modului de participare la activitate. În


continuare voi împărți copiii în 4 grupe; fiecare copil va primi câte un pai Fiecare grupă va
veni pe rând la măsuța rotundă.Pe măsuță este un cerc făcut din hârtie creponată și pe lângă
cere sunt frunze de hârtie.Copiii vor trebui să aspire frunzele cu ajutorul paiului și să le adune
în interior. cercului a forma unui covor de frunze.Fiecare grupă va fi cronometrată, iar grupa
care va avea grijă de un timp cât mai scurt va castiga.

Voi recompensa grupa câștigătoare cu câte o față zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și