Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Ion Creangă” Suceava


Data:14.12.2021
Clasa: II D
Disciplina: Comunicare în limba română
Propunător: Ermeiov Larisa (Zub)
Unitatea de învățare: Vin sărbătorile!
Tema lecției: Colindătorii (fragment), de George Coșbuc- ora a II-a
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: formarea capacității de receptare a mesajului oral/scris
Competențe specifice:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.3 Identificarea sunetelor și silabelor în cuvinte și a cuvintelor în enunțuri rostite cu claritate;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
3.1 Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.2 Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convențiilor de bază;
Obiective operaționale:
O1: să citească corect și expresiv poezia Colindătorii de George Coșbuc;
O2: să formuleze răspunsuri orale legate de tema și mesajul textului;
O3: să alcătuiască corect propoziții cu ajutorul cuvintelor date;
O4: să folosească semnele de punctuație cunoscute în situații variate explicând folosirea acestora;
O5: să găsească sinonimele și antonimele potrivite pentru cuvintele date.

Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, metoda R.A.I., metoda
cadranelor
Mijloace de învățare: manualul, fișe, laptop, steluțe, minge, macheta „Ajută colindătorii să ajungă
acasă”
Moduri de organizare: individual, frontal, perechi

Bibliografie:
~ Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a II- a, Ed. Carminis;
~ Silvia Nuţă, Metodica predării limbii române în clasele primare, Ed. Aramis,2001.
https://www.twinkl.ro/go/resource/tg-ga-164-level-1-phonics-christmas-environmental-sounds-game
Strategii didactice
Obiective Conținut științific
Etapele lecției Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
operaționale
procedee învățare organizare
Organizarea Se creează condițiile necesare desfășurării conversația frontal Capacitatea elevilor
învățării activității. de a-și pregăti cele
1 min Elevii își pregătesc caietele și instrumentele necesare desfășurării
de scris. activității.
Reactualizarea Se verifică tema pentru acasă. Conversația, Frontal Capacitatea de
Cunoștințelor Elevii prezintă temele pentru acasă și Explicația rezolvare corectă a
5 min corectează eventualele greșeli. exercițiilor propuse
ca temă.
Se solicită elevii să citească corect și expresiv Explicația
poezia și să răspundă întrebărilor pe baza Conversația Minge Frontal Observarea
textului. RAI sistematică a
O1 Cadrul didactic adresează prima întrebare și capacității de a
O2 aruncă mingea unui elev; acesta trebuie să răspunde corect în
răspundă corect și să arunce mingea unui alt propoziție.
coleg, adresându-i o altă întrebare. Acești
pași sunt urmați și de ceilalți elevi până în
momentul în care s-au adresat toate
întrebările.

Captarea Se va prezenta elevilor un joc didactic în Jocul Laptop frontal Observarea


atenției format electronic. didactic Videoproiector sistematică
4 min Elevii trebuie să închidă ochii și să ghicească Explicația
sunete specifice sărbătorilor de iarnă, Exercițiul
răspunzând în propoziții la întrebarea: Ce se
aude?
Anunțarea Se anunță elevii tema lecției: Explicația frontal
subiectului și a Colindătorii(fragment), de George Coșbuc-
obiectivelor exerciții și aplicații. Cadrul didactic le
1 min explică elevilor faptul că vor porni cu
colindatul și vor rezolva diferite exerciții.
Desfășurarea
activității Drept recompensă pentru răspunsurile oferite Explicația Steluțe Frontal Rezolvarea corectă a
17 min elevii vor primi câte o steluța pe spatele conversația Tabla Individual sarcinilor.
căreia va fi scris un cuvânt. Un elev citește cu Exercițiul Caiete Perechi
O5 voce tare cuvântul, iar cel care deține steluța Jocul
pe care este scris cuvântul cu sens opus va didactic
spune: Eu sunt perechea ta! Perechile
formate vor fi expuse pe tablă, iar copii le vor
nota în caiete . Jocul continuă și pentru
găsirea cuvintelor cu sens
asemănător.(Anexa1) Observarea
Conversația Frontal sistematică a
O3 Se continuă „colindatul” și cadrul didactic Explicația Manualul individual capacității de scriere
solicită elevilor să formuleze propoziții și să Exercițiul Caietele corectă și de folosire
le scrie corect în caiete, folosind cuvintele corectă a semnelor
păstor, stână și înger. de punctuație.

Intensificarea Elevii sunt antrenați într-o nouă provocare. Explicația


retenției Aceștia primesc o fișă de lucru, pe care o Exercițiul Fișe
15 min O4 rezolvă individual. Se verifică fișa , iar elevii Conversația Individual Rezolvarea corectă a
se autocorectează. (Anexa2) Metoda sarcinilor de lucru.
cadranelor
Încheierea Cadrul didactic solicită elevii să găsească
activității câte un cuvânt prin care să descrie modul în
Conversația Recompense Frontal Aprecierea verbală
2 min care s-a desfășurat lecția, ce le-a plăcut sau ce
nu le-a plăcut. Individual
Cadrul didactic face aprecieri și oferă
recompense corespunzătoare elevilor.
Se anunță tema pentru acasă.
Anexa2

Jocul cadranelor

1. Transformă cuvintele după model: 2. Unește cuvintele care sună la fel (rime):

focul facă
fulg - fulgi - fulgii
culce jocul
păstor- ..................................................-....................................................
săracă dulce
înger- ...................................................-....................................................
stână stând
glas- ....................................................-....................................................
zburând milos
Hristos mână

3. Scrie însușiri potrivite pentru: 4. Pune, în casete, semnele de punctuație corespunzătoare:

glasul- rar, dulce, răgușit În ajunul Crăciunului, copiii au plecat la colindat

miel - ...................................................................................................... - Ce colindă vom cânta întreabă Alina


iesle - .......................................................................................................
- Îți propun să cântăm Astăzi s-a născut Hristos zise Victor
joc - .........................................................................................................
- Ce idee minunată
mama - ....................................................................................................
Anexa 1

Cuvinte cu sens asemănător


Cuvinte cu sens opus

zăpadă drăguț

milos
căldură

iesle

glas a sta
a ședea
voce

arșiță blând

jgheab

frumușel
omăt
dulce
mari
eee

săracă albi

frig

A se rar
culca
mici
aspru

bogată
negri
cald

A se
des
trezi

S-ar putea să vă placă și