Sunteți pe pagina 1din 9

PLAN DE LECŢIE

TEMA:CRITERII ÎN ALEGEREA CARIEREI

CLASA:a VIII-a
ŞCOALA: Şcoala Gimnaziala
DIRIGINTE:
DATA:

OBIECTIV CADRU:-Formarea unui sistem de atitudini realiste şi valori adecvate pentru realizarea unor planuri
de carieră realiste şi adaptarea la cerinţele pieţei muncii.
VALORI SI ATITUDINI FORMATE:-Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
O1-Să diferenţieze între ce pot şi ce vor, identificându-şi aptitudinile prin autoevaluare;
O2-Să identifice corespondenţa dintre aptitudinile proprii şi cerinţele mai multor grupe de profesiuni;
O3-Să cunoască vechile şi noile concepţii despre profesie, carieră, muncă.

STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE : - METODE: interpretare de chestionar, explicaţia, autoobservaţia, observaţia,
aprobarea, dezaprobarea.
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,
RESURSE MATERIALE ŞI BIBLIOGRAFICE:planşe, caietul dirigintelui, “COR (Codul ocupaţiilor din
România)” şi revista “Un viitor pentru fiecare”
- “ CONSILIERE ŞI ORIENTARE”- ghid de educaţie pentru carieră- Lemeni G., Porumb M.- Ed. ASCR -2004
-“ CONSILIERE EDUCAŢIONALĂ”-Băban A.(coordonator)-Ed. Imprimeria Ardealului 2001
RESURSE DE TIMP : 50 Min
SCENARIUL LECŢIEI
NR ETAPELE STRATEGIA DIDACTICA
CR LECŢIEI OB CONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI OB
T OP S
DOZARE ACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA METODE SI FORME DE RESURSE
ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
- se consemneaza absentele -raspund la intrebari conversatia frontal
1. Moment organizatoric - se verifica existenta resurselor materiale - pregătesc chestionarele
( 3 min) aplicate în ora precedentă

Motivarea elevilor si Va cunoasteti indeajuns?V-aţi ales meseria -raspund la intrebari aprobarea frontal
2. captarea atentiei potrivită ? Dacă nu, ce alta ar fi mai dezaprobarea individual
( 3 min) adecvată? Azi vom incerca sa raspundem la
aceste intrebari impreuna.
3. .Comunicarea Se anunta tema lectiei. Se anunta obiectivele - noteaza tema lectiei in individual
obiectivelor lectiei lectiei. Este important sa cunoastem caiete
( 3 min) aptitudinile necesare fiecarui grup de
profesii ? Dar aptitudinile fiecaruia dintre noi?
4. Desfasurarea dezbaterii
(20 min) O1 ACTIVITATEA 1:Ora trecuta ati primit un Elevii îşi analizează autoobservatia individual Chestionare
chestionar structurat pe patru categorii de răspunsurile şi îşi observatia ( Anexa 1)
aptitudini ( Anexa 1) calculează punctajul.
-G- aptitudinea generala de invatare ; Acesta îi situează pe 5
-V- aptitudinea verbala ; nivele la fiecare tip de
-N- aptitudinea numerică ; aptitudine :
-C- aptitudinea tehnica(coordonare ochi- Nivelul 1 : 41-50p
mână). Nivelul 2 : 31-40p
Pentru fiecare întrebare ati ales punctajul Nivelul 3 : 21-30p
astfel : Nivelul 4 : 11- 20p
Nivelul 5 : 0- 10p.
1 = foarte mult 4= puţin
2 = mult 5= deloc
3= moderat

Sa vedem ce scor aţi obţinut la fiecare


categorie şi ce tip de aptitudini va
caracterizează.
ACTIVITATEA 2: Se verifica corespondenţa Elevii prezintă motivele autoobservatia frontal Caitul
între meseriile alese de elevi şi aptitudinile lor alegerii meseriei viitoare observatia dirigintelui
rezultate în urma aplicării testului ( Anexa şi ale eventualei aprobarea
O2 2).Se punctează prin sondaj factorii care au schimbari de opinie fata dezaprobarea Planşe
influenţat alegerea , evoluţia acesteia şi ce a de clasa a V-a. explicaţia (Anexa 2)
determinat modificarea ei. Prezintă situaţii de viaţă
ACTIVITATEA 3 : Se prezintă elevilor cunoscute de ei legate de (Anexa 3)
diferenţa dintre vechea concepţie despre schimbarea în carieră.
muncă şi succes şi noile realităţi şi situaţii de
O3 muncă (Anexa 4). Se discuta situaţii concrete
în care persoane cunoscute au fost nevoite sa
îşi schimbe locul de muncă sau chiar profesia.
5. Realizarea feed-back- Deoarece nu toţi elevii s-au orientat către o Joaca jocul « Peştele» joc frontal Tabla si creta
ului meserie potrivită aptitudinilor lor, se prezintă (Anexa 4)
( 5 min) O3 mai multe meserii actuale : agent comercial,
broker valori, designer de interior, analist-
programator, etc, dar şi meserii tradiţionale :
tăbăcar, potcovar, geamgiu, sobar, coşar,..
Ele se centralizează în « Scheletul de peste ».
6. Concluzii O1, Se pune in evidenta necesitatea educaţiei - se implica in dezbatere dezbatere frontal
(5 min) O2, permanente şi a deschiderii spre nou, fără a
O3 elimina vechiul din vieţile noastre.

7. Anuntarea temei pt. Se anunta tema: “Afisul meu publicitar”,


ora explicand elevilor ce vor avea de facut si de - noteaza tema in caiete
urmatoare ce materiale au nevoie( coli, carioca,
(5 min) fotografii,decupaje, etc.)
ANEXA 1
TEST DE APTITUDINI

G- Aptitudinea generală de învăţare.

Eu pot să: V-Aptitudinea verbală


1. înţeleg semnificaţia frazelor dintr-un text;
2. înţeleg instrucţiunile unui joc nou; Eu pot să:
3. gândesc înainte de a acţiona; 1. înţeleg semnificaţia fiecărui cuvânt dintr-un
4. raţionez pentru a ajunge la o concluzie; text;
5. înţeleg explicaţiile care mi se dau în anumite 2. vorbesc în nume propriu în faţa unui grup;
situaţii; 3. dau informaţii clare şi precise;
6. evaluez corect lucrurile şi evenimentele; 4. povestesc sau recit ceva;
7. învăţ singur după un manual; 5. scriu o compunere;
8. găsesc raţionamente pentru a-i convinge pe 6. comunic idei şi opinii;
alţii; 7. explic ceva altora;
9. rezolv probleme de matematică; 8. comunic uşor cu alţii;
10.joc jocuri ale minţii ( rebus, şah, sudoku, ...) 9. citesc şi scriu fluent;
10.fac sinteza unui text;

N- aptitudinea numerică 7. fac comparaţii între operaţiile matematice( de


exemplu între împărţire şi scădere);
Eu pot să: 8. calculez repede banii pe care trebuie să-i dau la
1. utilizez numere cu uşurinţă; cumpărături;
2. fac calcule matematice repede; 9. calculez repede banii pe care trebuie să-i dea
3. fac cele patru operaţii matematice fără erori; altcineva la cumpărături;
4. dau rest la bani, fără greşală; 10.descopăr greşelile dintr-o pagină plină de cifre.
5. fac măsurători corecte;
6. fac estimări apropiate de adevăr( distanţe,
durate, cantităţi,...)
C- coordonarea ochi-mână 6. desenez linii drepte
7. pun obiectele unul peste altul fără să se dărâme;
Eu pot să: 8. merg cu bicicleta de-a lungul unei linii drepte;
1. introduc cu uşurinţă aţă în ac; 9. modelez plastilină sau argilă în diferite forme;
2. prind obiecte( o minge, un fluture, ...); 10.bat cuie cu ciocanul fără să mă lovesc peste
3. tai cu foarfeca corect diverse figuri dintr-o degete sau să îndoi cuiele.
coală de hârtie;
4. arunc ceva la ţintă;
5. asamblez piesele unui mecanism sau joc;

Punctaj acordat:
1 = foarte mult 4= puţin
2 = mult 5= deloc
3= moderat

Nivele de aptitudine
Nivelul 1 : 41-50p
Nivelul 2 : 31-40p
Nivelul 3 : 21-30p
Nivelul 4 : 11- 20p
Nivelul 5 : 0- 10p.
ANEXA 2
Aptitudinea voastră pentru: Înseamnă pentru voi: Veţi avea succes ca:
G Abilitate de învăţare, înţelegere şi Manager, administrator, chimist,
Învăţare generală raţionare rapidă. meteorolog, biolog, horticultor,
ocenograf, radiolog, analist,
cercetător, operator PC, geolog,
matematician, fizician....
V Abilitate de înţelegere şi utilizare rapidă profesor de literatură/muzică/arte
Învăţare verbală a cuvintelor, ideilor, informaţiilor. plastice, filozof, regizor, actor,
jurnalist, reporter, avocat,
procuror, judecător, manager
publicitar, moderator TV,
scriitor...
N Abilitatea de a lucra cu cifre repede şi contabil, secretar, funcţionar
Învăţare numerică corect. public, expert financiar, expert
contabil,poştaş, casier,
recepţioner, vânzător, ospătar...

C Abilitate de coordonare a ochilor şi inginer constructor/minier,


Coordonare ochi-mînă mâinilor în efectuarea cu precizie a mecanic auto, pădurar, depanator
mişcărilor. radio-tv, tehnician dentar,
electrician, bijutier,
stenodactilograf, istalator,
maşinist, miner, lăcătuş, pilot de
avion, tâmplar...
CONCEPTUL VECHIUL MOD DE A GÂNDI NOUL MOD DE A GÂNDI

- mai multe slujbe/ patroni sau şefi;


O slujbă unde se lucrează întreaga - slujbe unde se lucrează o parte din
CARIERĂ/ MUNCĂ zi este singura şansă în carieră. zi;
- poţi chiar să lucrezi pentru tine
( firmă proprie)
Succesul este dezvoltarea personală,
Succesul este promovarea şi avansarea angajarea în activităţi care au o
SUCCES în ierarhia firmei unde lucrezi. semnificaţie importantă pentru tine.

Tu eşti responsabil pentru dezvoltarea


Firma unde lucrezi este singura propriei cariere. Să iniţiezi pe cont
DEZVOLTAREA responsabilă pentru dezvoltarea propriu activităţi noi şi să înveţi
CARIEREI carierei tale. lucruri noi.
Este o asociaţie bazată pe parteneriat,
Este ca o familie care are grijă de tine. pe relaţii între toţi membrii ei şi pe
FABRICA/ FIRMA împărţirea responsabilităţii.
Depinde de activităţi care necesită
Se bazează pe o scară ierarhică, cu lucrul în echipă. Cei care formează
STRUCTURA FIRMEI funcţii şi sarcini clar definite. echipa trebuie să fie în stare să facă
faţă unor sarcini diferite.

ANEXA 3
ANEXA 4

( MESERII TRADIŢIONALE, MESERII DE VIITOR)


ST
I
I M
CH

C A R I E R A
COŞ
AR

S-ar putea să vă placă și