Sunteți pe pagina 1din 6

Nasul cum respirăm.

Eu și corpul meu Cum cunosc lumea?


Am doi ochi ce fac cu ei.

Ce simt pe pielea mea

Fac gimnastică
de mic ca să fiu
Regimul zilei
voinic
Într-o minte
sănătoasă un corp
săănătos

Ceareale
Alimentația corectă

Proiect tematic Proiect tematic


Sănătatea de la toate
Fructele
exotice
Importanța
consumării
legumelor crude.
Produse
alimentare și
Bucuria copiilor
felul lor
(dulciurile)
Proiect didactic
Instituția,I.I.E.T.Nr1„Povestea”Nisporeni
Propunător Eftode Natalia
Grupa mare:,, Albinuța” ( 5- 6 ani)
Tema globală: Eu și corpul meu
Tema specifică : Vitamine-vitamine
Tema săptămâinii: ,,Sănătate de la toate”.
Temazilei: ,,Fructele exotice”.
Domeniul :Dezvoltarea cognitivă
Forma de realizare :activitate integrată
Forma de organizare: frontal, individual, în grup.
Scopul activității: verificare, sistematizare și predare a cunoștințelor despre
fructele exotice.

Unități de competență:
Formarea reprezentărilor elementare matematice:
- Distingerea relațiilor dintre întreg și părțile lui.
- Explorarea modalităților de formare , clasificare și sortare a obiectelor
după 2-3 criterii ( formă, mărime, culoare, număr , poziție spațială).
Educația pentru sănătate:
- Participarea la prepararea unor bucate și la servirea mesei.
Educația plastică:
- Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de aplicație.

Obiective operaționale:
Cognitive:
-Să recunoască fructele exotice;
-Să identifice după aspect locul fructelor în spațiu;
-Să numescă mulțimile formate din fructele exotice.
Psihomotorii:
-Să formulize propoziții complete;
-Să aranjeze fructele după numărul și fructul indicat;
-Să taie atent fructele în salată;
-Să mânuiască corect cuțitul la tăierea fructelor exotice.
Socio- afective:
-Să se implice în activitatea de grup;
-Să respecte regulile de igienă la prepararea salatei.

Vocabular: FRUCTE EXOTICE, ANANAS, RODIE, HURMA, NUCĂ DE COCOS, ÎNTREG,


JUMĂTATE,
PARTE,PLIERE
Evenime Startegii didactice
ntele Conținutul activității Metode și Resurse Forma Evalu-
activități procedee de area
i organi-
zare
Moment Crearea condițiilor pentru o bună Observare
organiza- desfășurare a activității. Aranjarea a com-
toric materialelor pentru activitate. porta-
Interpreta- Măști În grup mentu-lui
Joc matematic : ,,În poiana din pădure”. rea mare verbal și
Imitarea nonverbal
al copiilor.
Evocare Salutul :Bună dimineața soare !
Mândru soare a răsărit/ Și la toți el ne-a Recitarea
zâmbit Obser-
Și ne-a mângâiat pe față, Bună dimineața! În grup vareacom-
Bună dimineața soare! Bună dimineața mare porta-
floare! men-tului
Bună dimineța copii /Și la toți ce sunt aici. copii-lor
De mânuțe ne luam/ Și un cerc frumos
formăm Conversa-
Uite-așa ne salutăm/Bună dimineața ția
Ce frumoasă e viața.
Câte doi ne-m perechem/Iar apoi ne-
mbrățișăm
Căci prieteni buni suntem.
Educator: -Copii ,astăzi avem oaspeți de
seamă
Vreau să-i salutați. Conversația Puzzle cu Frontal
Copii:- Bună dimineața oaspeți dragi litere și
Bine ați venit în grupa noastră cifre
În această zi , ca să demonstrăm cu toții
Cât de buni v-om fi. Descoperi-
Educator: -Priviți la tablă, ce observați? rea
Ce credeți că v-om face cu aceste litere?
V-om descoperi tema zilei: Formeaza
puzzle:
FRUCTElE EXOTICE.
12345678 1234567
Realiza- Astăzi v-om discuta despre Fructele Problemati- Saculetul Observare
rea sensu- Exotice . zarea fermecat a
lui Priviți, ce am în mâină? Un săculeț cu Fructe Indivi-dual răspunsuri
surprize. exotice Frontal lor copiilor
Cum credeți ce se află în el? Fructe exotice. Descrierea
Vă propun jocul:,,Ghici ce fruct este?”( Cu
ochii închiși, alegeți un fruct, îl pipăiți,îl Frontal
numiți, apoi îl descrieți: culoare, formă, Explicația
mărime, aspect cu propoziții complete.
Câte fructe avem? Haide-ți să le
numărăm ,Cardinal și ordinal.
Acum v-om identifica locul fructelor în Frontală
spațiu ( pe / sub, în/lângă, stânga /dreapta, Interpreta-
în față/ în spate, după etc.) rea

Numărătoarea Una este luna. Pauză


Hai să zicem una /Una este Luna dinamică
Hai să zicem una / Să se facă două
Două mâini copilul are/ Una este luna
Hai să zicem două, să se facă trei
Trei crai vin din depărtare / Două mâini
copilul are
Una este luna
Hai să zicem trei/ Să se facă patru
Patru boi la plug se mână/ Trei crai vin din
depărtare
Două mâini copilul are/ Una este luna.
Hai să zicem patru, Să se facă cinci
Cinci sunt degete la mână / Patru boi la plug
se mână Imagini
Trei crai vin din depărtare/ Două mâini cu
copilul are fructe, Frontală
Una este luna. coșuri,
Problematiz copac.
Copii , iar acum priviți la tablă. Ce animal area Maimuță
observați? Unde trăiește? Cu ce se -jucarie
hrănește? de pluș
Maimuța se gândește cum să adune
fructele în coș. Vă propun un joc Să ajutăm Joc dinamic
maimuța să culeagă și să aranjeze în coșuri
fructele corespunzător numărului și
fructului indicat. V-om forma mulțimea
bananelor și mulțimea portocalelor.

Pauză dinamică
Lovim palmele ușor 1, 2, 3- 1,2,3
Lovim palmele cu spor 1, 2, 3- 1,2,3
Întind pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac
Iar acum 1,2, 1, 2 Conversația
Toți suntem în pas vioi
La pian acum cântăm ,
Degetele –mpreunăm
La- la-la ,la-la-la
Exersăm mereu așa. Explicația
Predare temei noi: Problemati- Frontală
Acum v-om face cunostinta cu impartirea zarea Portocal
obiectelor in parti egale utilizind cuvintele ă
intreg , jumatate o parte. Demonstra-
Copii ce fruct am în mâină? ția Cuțit
Ce putem face cu ea ?( O putem mânca,
tăia)
Acum în mână țin o portocală întreagă.
Fiți atenți ce fac? Am tăiat portocală în Explicația
două. Am obținut două jumătăți. O
jumătate o țin în mâna dreaptă, a doua
jumătate o țin în mâna stângă.
Când le unesc formez un întreg. Când le
separ se primesc două jumătăți. O jumătate
i se mai spune ½ . Adica 1patre din 2 .
Copii astăzi o să lucram la trei centre Arta, Frontală
Știința și Menaj.
La centru știința ve-ți aranja fructele
corespunzător cifrei și ve-ți număra și
compara fructele.
La centru Arta ve-ți realiza fructe și Recitare
împodobi copacul.
La centru Menaj v-om prepara o salată
delicioasă din fructe exotice.
Copii își aleg câte un jeton cu fructul
preferat.
Tranziție
1-2 să nu facem tărăboi
3,4,5- o să mă așez aici
6,7,8- o să vă arăt ce pot
9,10- nimeni nu ne-ntrece
Ne sucim, ne răsucim
Și în pas vioi 1-2, 1-2
Spre centre ne pornim și noi.
Reflecția Lucrul în centrele de interes
ȘTIINȚA
1.Lipește pe foaie atâtea fructe cât indică Explicația În grup
cifra. Numără și compară. mic
Joc manipulativ Realizează jumătați din Individu-al
figuri geometrice si formeaza intregul.
ARTA
1.Decupează și lipește corespunzător părțile
fructului .2.Împodobește pomul cu fructe.
MENAJ
Prepararea Salatei din fructe exotice .
1.Taie fructele atent cu cuțitul .

Evalua- Micii călători


rea Trenul albinuțelor pornește
Și la centre se oprește Conversație Microfon
Prima stație deja urmează
Bun sosit la centru Arta În grup
Trenul din nou pornește
La stația Știința se oprește
Iarși la drum pornim
Călătoria la centru Menaj o sfârșim . Conversate
Fiindca ați fost activi si ingenioși ve-ți servi
din salata delicioasa preparata la centru
menaj.

S-ar putea să vă placă și