Sunteți pe pagina 1din 12

Instituţia Publică Școală Primară Grădiniță Ghiduleni

Proiect didactic
Tema : Copilăria şi drepturile ei

Educator : Bolfun Marina

Grupa pregătitoare

Chişinău, 2020
PROIECT DE ACTIVITATE
Data:28 05 2020
Grupa: grupa pregătitoare “Albinuțele”
Tema globală : EU CA PERSONALITATE
Tema proiectului: ABC-ul comportării
Subtema: Copilărie fericită
Tema zilei: Copilăria şi drepturile ei
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Domeniile de activitate: 4.3. Limbaj și comunicare
4.2. Eu, familia și societatea
Dimensiunile: Educație pentru limbaj și comunicare,
Educație pentru societate
Competențe specifice :
2. Exprimarea mesjelor orale , demonstrând comportament verbal, non-verbal,
paraverbal, în diverse contexte
3. Respectarea diferențelor, diversității culturale, promovând valorile culturii naționale
Unitatea de competență:
(LC) 2.4. Descrierea detailată ,logică, clară a unor obiecte, imagini, vietăți ,personaje
după diferite criterii, aspecte.
( ES) 3.1. Identificarea asemănărilor și deosebirilor dintre persoane după diferite criterii
( gen, aspect exterior, vârstă, profesie, mediu culturalși lingvistic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La finele activității, copii vor fi capabili :
Cognitive:
O1 Să cunoască toate drepturile copilului (dreptul la o familie, dreptul la educaţie,
dreptul la joc.)din surpriza activității
O2 să analizeze câteva cazuri prezentate argumentându-şi acordul sau dezacordul.
O3 să înţeleagă şi să accepte diversitatea copiilor în mod organizat
O4 să obţină o floare folosind mai multe forme decupate;
Psihomotorii:
O5 să utilizeze câteva unelte simple de lucru pentru realizarea lucrării practice.
O6 Să lucreze în limita posibilităților , curat şi ordonat.
Socio -afective:
O7 să manifeste multă toleranţă, prietenie, grijă faţă de ceilalţi
O8 sa analizeze respectând planul dat, lucrarile colegi
Strategii didactice
Metode didactice:- conversaţia, povestirea, studiul de caz, problematizarea, explicaţia,
exerciţiul, Brainstorming, joc didactic, demonstrația ,dramatizarea, întrebări și
răspunsuri,descoperire, discuții, interviu,
Resurse didactice: imagini sugestive,cutii pentru surprize, material de lucru pentru
copii, pălmuţe decupate, poze ale copiilor,imaginea copacului, ecusoane, scrisoare de la
îngeraş, pernuţe,baloane,inimioare,poster
Forma de organizare: frontal,în grup individual ,grup mic
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019.
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău,
2019,
3. Vrânceanu M. ș.a. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid pentru
educatori. Chişinău: Centrul educaţional Pro Didactica, 2010.
4. www.didactic.ro, www.educatoarea.ro
5. Enciclopedia Știi de ce focul este viață? Editura PRUT, București, România, 2008.
6.Rotaru A. Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii. Chişinău,
1991.
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Etapele Conținutul activității Metode și Forme de Resurse Evaluare
activități procedee organizare didactice
didactice
Se pregătesc
materialele necesare
bunei desfăşurări a DLC
activității. Se creează o St. 2
atmosferă plăcută de Indicator
lucru în sala de grupă. 536

Salutul
Astăzi e o zi frumoasă,
Bună dimineaţa,
Să ne strângem de
mânuţe, bună
Evocare dimineaţa.
Să zimbim prieteneşte,
Bună dimineaţa, Recitarea Frontal
Să alungăm orice poeziei
tristeţe,
Bună dimineaţa,
Am venit la
grăginiţă,ca să ne
jucăm,
Multe lucruri
fabuloase, noi să
învăţăm,
Nimeni nu se ceartă,
nimeni nu se bate,
Toţi vom fi prieteni,
altfel nu se poate,
Hai copii la joacă, căi
frumoasă viaţa,
Bună dimineaţa, bună
dimineaţa!

Joc de
identitate "JOCUL
NUMELOR"

Copiii sunt asezaţi pe Joc didactic Frontal


pernuţe în cerc. Pernuţe
Educatoarea îsi spune pentru
numele: "Ma fiecare copil
numesc....", iar copilul
din dreapta sa
continuă: "mă
numesc..., iar tu te Conversaţia
numeşti..." şi se
continuă până la
ultimul copil. Se
solicită fiecăruia sa-şi
atribuie o calitate
alaturi de nume: "Mă
numesc...şi ştiu să
cânt", iar copilul din
dreapta spune:"Mă
numesc... şi-mi place
să joc fotbal, iar tu te
numesti ...şi ştii să
cânţi"
Demon- Frontal
Noutatea zilei : straţia
,,Scrisoare de la Îngeraş
Îngeraş’’
Captarea
,, Dragi prieteni, atenţiei
L-am rugat pe scrisoare de
Dumnezeu să mă lase la îngeraş
pentru o zi să devin
copil.Astăzi am venit
la voi,să văd dacă vă
cunoaşteţi drepturile şi Lectura
îndatoririle,astfel veţi
deveni ajutoarele mele
în apărarea drepturilor
tuturor copiilor din
lumea-n treagă.’’

Prietenul vostru
,,Îngeraşul ,,
trei cutiuţe
Îngeraşul le-a adus fermecate
copiior trei cutiuţe Frontal
fermecate cu diferite
surprise
Înainte de a vedea ce Conversaţia
Realizarea surprise ii aşteaptă în
sensului cutiuţele fermecate
ducatoarea invită Demon-
copiii să straţia
participe la un mic DC
spectacol. St.2
Indicator
Apar două fetiţe,cu 568, 570
piele albă,îmbrăcate
frumos,care Haine
se joacă,cântă şi În grup peticite
dansează. De ele se
apropie o fetiţă
îmbrăcată cu haine Dramatizare
peticite.Cu o voce abia
şoptită spune:

-Mă primiţi şi pe mine


să mă joc cu voi?
Rochiţe
-Nu,răspund tare frumoase
fetiţele.tu nu vezi cum Conversatia
arăţi?Uite ce În grup
haine rupte ai!

-Dar hainele mele,deşi


sunt rupte,sunt
curate.Părinţii
mei nu au bani să-mi DLC
cumpere unele noi.Vă St.5
rog,primiţi-mă şi pe Indicator
mine,o să mă port 470
frumos!
Fetiţei cu hainele
rupte îi dau lacrimile şi În grup
pleacă ruşinată.
După puţin timp,apare Întrebări şi
o altă fetiţă cu pielea răspunsuri
neagră.Şi ea se
îndreaptă spre cele
două fetiţe şi le roagă
să o primească în
joc.Fetiţele o alungă şi
pe ea,spunându-i că
este urâtă,are pielea
neagră.Fetiţa cu pielea
neageă îşi şterge
lacrimile pe furiş,apoi
se îndepărtează.

Se întrerupe
povestea;
-Au procedat corect Conversaţie
cele două fetiţe?
-Ce ar fi trebuit să
facă?
-Culoarea pielii sau
hainele purtate îl fac
pe copil mai bun? Aripi,
coroniţă
Atunci apare,,Îngerul Frontal
Păzitor’’al copiilor, !
Cu ce este vinovată DPES
fetiţa cu rochie ruptă? Situaţii de St. 9
Dar cea cu pielea problemă Inicator
neagră? 333
De ce nu vă jucaţi cu 334
ele?Şi ele sunt copii, şi 353
ele au dreptul să se 362
joace,să aibă
prieteni,să meargă la
grădiniţă,
Cele două fetiţe îşi
recunosc greşeala,
şi cer iertare
pentru faptele lor,le
invită,să se joace cu Discuţie Frontal
ele.

După încheierea
micului spectacol se Imagini cu
va purta o copiii lumii
discuţie cu copiii.

-Au procedat corect


cele două fetiţe?De
ce?

-Ce ar fi trebuit să Individual


facă? Întrebări şi
răspunsuri
-Culoarea pielii sau
hainele purtate fac îl
fac pe copil
mai bun?
,,Îngaraşul’’
precizează
că,indiferent de
culoarea pielii,de ţara
în care locuiesc,toţi
copiii au aceleaşi
drepturi( nume,o
familie,la educaţie,la o
ţară,au dreptul să se
joace,să cânte şi să
danseze,să meargă la Cutia
teatru) Descoperire fermecată

Se propune copiilor să Individual


deschidă cutiile
fermecate aduse de
îngeraş.

I cutie:
Recunoaşterea Pălmuţe
drepturilor Demon- decupate
Sunt scoase din cutia straţie
îngeraşului pălmuţe pe
care sunt scrise
drepturile copiilor.
Educatorul impreună
cu copiii citesc Bileţele cu
drepturile din pălmuţe În grup drepturile
şi discută despre ele copiilor
după următorul set de Întrebări şi
întrebări răspunsuri
-„Ce drept este scris în
această
pălmuţă?”(dreptul la o
familie)
-„Dar în această
imagine ce drept este
scris?”
(dreptul la educaţie)
-„Mai ştiţi şi alte
drepturi de care ar
trebui să vă
bucuraţi?”
Educatoarea pune în
valoare drepturile pe Studiu de În grup
care le au copiii caz
–dreptul la un
nume ,,Toţi copiii au
un nume’’;
-dreptul la o familie Problema
,,Familia mea’’,familie tizarea
fericită care să-i
ocrotească şi să-i
îngrijească,
-dreptul la educaţie
prin frecventarea
grădiniţei, unde să fie
respectaţi, să se joace Frontal Imagini cu
şi să înveţe lucruri noi. glob şi
copiii lumii
II cutie
Copiii găsesc în cutie
cîteva imagini, pe
verso sunt scris
enunţuri.Copiii grupaţi
cîte trei, raspund Interviul
educatoarei,continu-
ând si completând Cutie
enunţurile date. fermecată
-Daca as fi o floare,as
fi...
-Daca as fi un personaj
de desene animate, as Brainstor-
fi... ming.
-Daca as fi o culoare,
as fi...
-Daca as fi o jucarie, Frontal
as fi ...
-Ceea ce prefer eu
este....;
-Mi-ar placea sa
fiu.... ; -Jocul meu
preferat este....;
- Nu mi-ar placea sa
stiu...;
-Sunt fericit când...;
-As vrea sa fiu mai....;
Balonaşe
III cutie pentru
fiecare copil
Copiii sunt rugaţi sa îşi Conversaţia Frontal
aleaga câte un balonaş
în dependenţă de
culoarea preferată. În
cutiuţa îngeraşului
gasesc cîteva bileţele Descoperirea
pe care sunt scrise
drepturile copiilor.
Fiecare copil îşi va Bileţele cu
alege câte un bileţel şi drepturile
îl va lipi pe balonaşul copiilor
său, ca apoi când vor
merge la plimbare sa
arunce balonaşele in Explicaţia
aer şi ele să fie duse de
vânt la alţi copii din
lumea mare ca şi ei să
cunoască că au un şir În grup
de drepturi care să ii
facă să crească
sănătoşi, fericiţi şi
Reflecţie plini de viaţă. Discuţie

La sfarsitul activitatii,
se va aprecia modul in
care copiii au raspuns,
felul in care ei s-au
comportat in timpul
activitatii.

Lucrul continuă la
centrele de interes. Grup mic
Copiii se repartizează
la centre conform
ecusoanelor. Poster
Fişe
Alfabetizare individuale
Fişa de lucru- copiii Conversaţia de lucru
citesc cuvântul propus,
indică numărul de
silabe şi numărul de Explicaţia
sunete din care este Creioane
format cuvântul, Problemati- colorate
evidenţiază consoanele zarea
cu creionaşul albastru Conversaţia,
şi vocalele cu roşu.
Selecteaza imaginile Explicaţia,
pe care sunt prezentate
drepturile copiilor şi le
plasează pe poster. Exerciţiul,

Ştiinţe

,,Florile prieteniei
pentru toţi copiii Grup mic Elementele
lumii’’ unei flori

Vom analiza modelul


-voi prezenta
etapele de lucru
a)realizarea florii din Învăţarea Pozele
mai multe părţi_lipim prin copiilor
floarea mare(lipim cooperare,
numai mijlocul florilor
lăsând petalele libere); Clei,
b)lipim rotundul în pensule
mijlocul florii şi poza;
Voi urmări activitatea
independentă şi dacă Exerciţiu
va fi necesar;voi creativ
interveni cu indicaţii şi
cu ajutorul necesar.
Lucrările vor fi aşezate
în jurul unei
mutrişoare vesele
pentru toţi copiii lumii. Demonstraţia
Grup mic
Artă
“Toţi copiii au dreptul
la viaţă” Conversaţia ,
Inimioare copiilor din Inimioare
toată lumea. din
-voi prezenta polistiren
etapele de lucru Explicaţia
-Colorăm cu guaş
inimioarele din Acuarelă,
polistiren. exerciţiul, pensule
- aplicăm siluete cu
copii care reprezintă Imagini de
Extindere mai multe rase şi Lucrul copii
naţionalităţi. practice

La sfîrşitul activităţii
se vor analiza lucrările
copiilor.

S-ar putea să vă placă și