Sunteți pe pagina 1din 25

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL VÂRTĂNEŞTI , JUD.

ALBA

CĂLĂTORIE ÎN ŢINUTUL
DE GHEAŢĂ

2020-2021

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL/GRUPA:I-II, Grupa combinată, FLUTURAŞILOR


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fostșiva fi aici, pePământ ?”
TEMA PROIECTULUI: Prietenii noştri
TEMA SĂPTĂMÂNII:Animale de la poli
TEMA ZILEI:„Călătorie în ținutul de gheaţă”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


- ADP: Întâlnirea de dimineaţă “De vorbă cu gerul…”
- ALA: Bibliotecă— Pinguinul-exercitiu grafic Construcţii – Iglu

Ştiinta—Banchiza şi sarea

- ADE: AI: “BlăniţăAlbă” DLC+ DOS (povestea educatoarei+lipire)

AM: “Banchiza colorată”

- ALA: “Mersul pinguinului”-joc de mişcare “La pândă după animalele polare”-joc de


relaxare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII

*Interacţiuni cu adulţii şi copiii de vârste apropiate

*Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor(persistenţă in activitati)

*Activarea şi manifestare a potenţialului creativ

*Caracteristici structural si funcţionale ale lumii înconjuratoare

*Conduita senzorio-motorie pentru orientarea mişcării

2
COMPORTAMENTE VIZATE

*Înţelege mesaje simle

*Participă la interacţiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată

*Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă în diferite situaţii educaţionale

*Manifestă creativitate în activităţi diverse

*Îşi poziţionează corpul şi membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva,
pentru a executa o mişcare( a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge).

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
I. ADP-Activităţi de dezvoltarepersonală
Întâlnirea de dimineaţă:“De vorbă cu gerul”

Salutul: “Bună dimineaţa, bulgăraşi!

Prezenţa: Fiecare copil îşi va alege poza şi o va aşeza la prezenţi. O fetiţă va număra câţi băieţi
sunt prezenţi, iar un băiat va număra câte fetiţe sunt prezente, apoi vor constata şi câţi copii
lipsesc şi îi vor aşeza la locul cu cei absenţi.

Calendarul naturii: Copiii vor completa calendarul naturii, ajutaţi de întrebările:”Ce zi este
azi?”(Miercuri); “În ce anotimp suntem?”(Iarnă); “Cum este astăzi vremea?”
Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiilor li se va propune un exerciţiu de imaginaţie, trebuind să
răspundă la întrebarea:”De ce sunt animalele prietenele noastre?”(împărtăţirea). Va răspunde
copilul care primeşte un ecuson cu un animal. În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul
zilei: “Ne place să ne jucăm cu şi să privim animalele!”
Noutateazilei: Surpriza ursului polar-biletul din geam. Ursul polar pentrucă nu poate să ajungă
la noi, deoarece dacă iese din ţinutul lui de gheaţă se îmbolnăveşte, a trimis o scrisoare care se
află chiar aici în geam. Educatoarea citeşte scrisoarea: “Dragi copii, am auzit că vă place
anotimpul iarna, şi animalele de aceea m-am gândit să vă trimit povestea mea,“Blăniţă albă”, sper
să vă placă, să o ascultaţi cu atenţie! Apoi , veţi realiza o mască din blană(vată)pentru mine, veţi

3
picta o banchiză, totate acestea din materialel epe care vi le-am trimis, iar la final, veţi primi o
surpriză. Câte un bulgăre de zăpadă de la Polul Nord pentru fiecare. Spor la treabă! Cudrag,ursul
polar, BlăniţăAlbă” .
Forma de organizare: frontal, individual
Dimensiuni ale dezvoltării: Interacţiuni cu adulţii şi cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate: Participă la interacţiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată
Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a intra în relaţie cu cei din jur, respectând norme
de comportament corect şi util celorlalţi.

Obiective operaţionale:
*să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei
*să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei, marcându-le în calendar prin simbolul
adecvat
*să sesizeze absența/prezența unui coleg cunoscându-i chipul de pe poză și în același
timpnumele acestuia
*să comunice impresii și idei referitoare la tema propusä
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, deminstrația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, ecuson cu un animal polar,scrisoare

Rutine:”Nu doar eu sunt important- deprinderea de a da atenție și celorlalți


Tranziție:”Bate palmele uşor/Bate palmele de zor/Unu, doi, trei/Unu, doi, trei”

4
Activități de învățare
II. ALA I-Jocuri și activități liber alese

Tema zilei:Călătorie în ținutul de gheață


Tipul activități:Formare de priceperi și deprimderi
Forma de realizare:Activitate pe centre de interes
Dimensiuni ale dezvvoltării:Activare și manifestare a potențialului creativ;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistență în activități)
Comportamente:
1.1 Manifestă creativitate în activități diverse
2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

 Știință: „Banchiza și sarea” – observare


Obiective O1 – să denumească părțile component experimentului;

Urmărite O2 – să precizeze schimbarile produse.

Metodedidactice  observația, explicația;

Mijloacedidactic  cuburi de gheață, sare.


e

5
 Bibliotecă: „Pinguinul-exercitiu grafic”
Obiective O1–săutilizeze corect instrumentele de scris

urmărite O2 –să respecte conturul imaginii

Mijloacedidactic  fişe, culori, creion sau cariocă,


e

 Construcţii: “Construieşte un iglu”


Obiective O1–să construiască un iglu din cuburi de gheaţă(zahăr)

urmărite O2 – să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie;

O3–să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie, manifestând


creativitate in abordarea temei.dfdf

Mijloacedidactic  Cuburi de zahăr


e

6
ALA II.Jocuri şi activităţi liber alese

Joc de mişcare: „Mersul pinguinului”

Obiective O1 – să respecte regulile jocului;

urmărite O2 – să participe cu interes la jocul de mişcare.

Mijloace
 mingi sau perini
didactice

Joc de relaxare: ”La pândă după animalele polare”


Obiective O1 – să respecte regulile jocului;

urmărite O2 – să participe cu interes la jocul de relaxare.

Mijloace

didactice  măştile ursului polar, confecţionate la DOS

7
Scenariul zilei
După primirea copiilor în sala de grupă, aceştia vor avea posibilitatea să-şi aleagă locul
unde vreau să se joace. În acest timp ei se joacă liber, în fucţie de imaginaţia fiecăruia.

Apoi , ne vom îndrepta spre baie, repetând versurile ”Înspre baie ne-ndreptăm/ Ca să ne
spălăm/Dăm cu apă şi săpun/curaţi vom mânca acum”

Întâlnirea de dimineaţă: „De vorba cu gerul”

Rutine: Nu doar eu sunt important- deprinderea de a da atenție și celorlalți


Salutul: “Bună dimineaţa, bulgăraşi!”
Prezența. Fiecare copil îşi va alege poza şi o va aşeza la prezenţi.O fetiţă va număra câţi băieţi
sunt prezenţi, iar un băiat va număra câte fetiţe sunt prezente, apoi vor constata şi câţi copii
lipsesc şi îi vor aşeza la locul cu cei absenţi.

Calendarul naturii:

 Ce zi este azi?
 În ce anotimp suntem?
 Cum este astăzi vremea?

Ştireazilei: Surpriza ursului polar – biletul din geam. .

Vom trece la activităţile pe centre de interes, unde copiii vor descoperi materialele puse la
dispoziţie şi vor avea posibilitatea de a allege între sectoarele:, „Știință”
“Construcţii”“Bibliotecă”

La sectorul „Știință”, copiii vor identifica și vor denumi părțile


componente ale experimentului, precizând schimbările produse.

La sectorul “Construcţii”,vor construi un iglu din cuburile de zahăr.

La sectorul“Bibliotecă”, copiii vor trasa după contur, o imagine cu pinguin.

8
Se va trece la prima activitate pe domenii experienţiale prin tranziţia:”Ursul ne-alăsat în
dar/Un cadou din buzunar/Pentru noi,prietenii lui/S-ascultăm povestea lui.”

Prima activitate pe domenii experienţiale va debuta cu surpriza trimisă de prietenul ursul


polar. Se prezintă copiilor biletul (vezi anexa nr.1) adus de urs, multumit ca prescolarii de la
grupa au invatat lucruri noi despre „Ținuturile cu gheață”. Biletul gasit redă cerintele ce trebuie
rezolvate de copii dar și descoperirea unor surprize trimise de ursul polar și prietenii lui de la
Polul Nord,recompense pe care le vor primi copiii ascultători,atenţi, care vor răspunde
frumos.Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc, iar educatoarea îi anunţă că astăzi
vor lucra după indicaţiile date de ursul polar pe biletul găsit în geam.

Aşadar, educatoarea citeşte povestea trimisă de ursul polar, care de altfel este povestea
lui, copiii vor răspunde la întrebări pe baza poveştii, apoi vor confecţiona masca ursului polar,
care le va fi de ajutor mai târziu.

Trecerea la a doua activitate pe domenii experienţiale sa va realiza prin tranziţia:”Mersul


piticului”.În această activitate de activitate plastică, preşcolarii vor picta pe cuburile de gheata
folosind diverse culori pentru ca și animalele de la poli sa învețe culorile pe care noi deja le știm
și le folosim dând lucrurilor mai multa viață și culoare.
Tranziţie: „Noi cu toţii am lucrat şi bine am învăţat,”
„ Iar acum ne recreăm şi frumos ne jucăm.”

În etapa a treia se va desfăşura jocul “Mersul pinguinului”: copiii primesc câte o minge
sau perină reprezentând oul pinguinului, care trebuie purtat între picioare fără să îl scape,
parcurgând traseul marcat în timpul arătat de clepsidră. Copiii parcurg
traseul purtand balonul între picioare, jocul continuă până când toţi copiii au
participat.
Pe lângă acest joc, copiii vor mai participa la un joc de realxare şi
anume”La pândă după animalele polare”. Copiii vor trebui să stea la
păndă, cu masca pe faţă şi să nu vorbească pană vor trece animalele polare pe lângă ei, ca să nu
fie atacaţi de ele.

9
La sfârşitul zilei, educatoarea va face aprecieri generale şi individuale, referitoare la
gradul de implicare al copiilor în activităţi, precum şi la comportamentul avut pe parcursul
desfăşurării acestora.

III. ADE-Activităţi pe domenii experienţiale

TEMA ACTIVITĂŢII: „Blăniţă Albă”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate integrată

DOMENII INTEGRATE: DLC Limbă şi comunicare- Educarea limbajului

DOS2 Om şi societate- Activitate practică

FORMA DE REALIZARE: povestirea educatoarei/lipire

TIPUL ACTIVITĂȚII:însuşire de cunoştinţe, consolidarea de priceperi și deprinderi;

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea capacităţii de exprimare orală, a înţelegerii şi utilizării


semnificaţiilor structurilor verbal corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical.
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor , precum şi despre utilizarea de
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple
Dezvoltarea simţului practice şi estetic ; Dezvoltarea încrederii în forţele proprii , perseverenţă şi
stabilitate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Domeniul Limbă şi comunicare:

O1. să urmărească linia unei poveşti spuse de educatoare

O2. să reţină titlul, acţiunea şi personazele poveştii

O3.să enumere personajele participante la acţiunea din poveste

O4. să formuleze răspunsurile la întrebări în propoziţie şi corect din punct de vedere


gramatical

Domeniul om şi societate:

O1. Să denumească ustensilele de lucru puse la dispoziţia lor ;

O2. Să lipească vata pe suprafața desemnată;

10
O3. să verbalizeze acţiunile intreprinse folosind un limbaj adecvat ;

O4. să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii

O5. să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate ;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia;


Mijloace de învăţământ: imagini,machetă, (viețuitoarele de la poli, pești de diferite culori),
puiul pinguin din cutie, , banchize din polistiren, igul, animale de pluș(pinguini, urși polari) cutie
cu surprize( bulgări de zăpadă,) element surpriză-biletul din geam;modelul educatoarei, farfurii
de unică folosință cartonate, lipici, vată; recompense.

Forma de organizare: frontală, individuala.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă

11
Desfăşurarea activităţii

Strategia didactică
Secvențele Conţinutul învăţării Evaluare
activității Metode şi procedee Mijloace didactice
1.Moment  asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea
organizatoric activităţii;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2.Introducerea  Se adresează copiilor întrebări referitoare călătoria -conversaţia; - Frontală;
în activitate care am facut-o împreună prin ținuturile înghețate;
3.Captarea  Se va realiza prin prezentarea unui bilet lasat in - conversaţia; -elementul surpriza – -Orală;
atenţiei
geam și semnat de prietenul nostru ursul polar. biletul din geam.
-Frontală;

4.Anunţarea  Copiii vor fi informați că vor începe cautarea -explicația; - biletul din geam -Frontală;
temei surprizelor prin citirea biletului din geam.

5. Desfăşurarea  . Se va prezenta conţinutul povestirii cât mai Orală


activităţii - scrisoarea din geam;
expresiv, folosind mimica şi gestica
- conversaţia;
corespunzătoare. De asemenea, voi citi din
scrisoare că vom mai avea şi alte materiale pe
- explicația
lângă poveste. Voi cer ecopiilor să denumească
12
ustensilele de lucru de pe mese. Voi explica
copiilor că pentru realizarea acestei lucrări vom
folosi o farfurie cartonată, lipici și vată.
- Machete cu -Orală;
 Conţinutul povestirii va fi expus urmărindu-se
- explicaţia; personajele -Frontală;
succesiunea evenimentelor(anexa2) - conversaţia povestirii

 Pe parcursul expunerii conţinutului, voi arăta


copiilor machetele cu animalele după cum
urmază în povestire. Povestirea se va numi
„Blăniţă Albă”.
 1. Ursuleţul Blăniţă Albă, se juca toată ziua cu
celelalte animale de la poli.
 2. După ceva timp, vulpea polară a devenit
prietena lui.
 3. Într-o zi, BlăniţăAlbă a plecat împreună cu
vulpea departe de casă, fără să o anunţe pe mama
lui.
 4. Mai târziu, când şi-a ridicat capul de pe lebuţe,
Blăniţă Albă, a vazut că era singur. Vulpea îl
părăsise.
 5. În timp ce plângea, a apărut un pinguin în faţa
lui, întrebându-l ce caută acolo.
 6. După multe insistenţe ale pinguinului, Blăniţă

13
Albă, a plecat spre casă cu el, deoarece pinguinul
o cunoştea pe mama ursuleţului.
 7. Ajuns acasa, Blăniţă Albă , îşi cere iertare
mamei sale că nu a ascultat-o, iar mama într-un
târziu îl strânge la piept.
6. Obţinerea  După prezentarea povestirii, copiii trebuie să
performanţei.
răspundă la nişte întrebări despre povestirea
prezentată, trecându-se la fixarea momentelor
principale ale povestirii.
- Cum se numeşte povestea? Conversaţia
- Care sunt personajele care apar în poveste?
- Cine l-a înşelat pe Blăniţă Albă?
 Deoarece aţi răspuns la aceste întrebări, aşa cum
amintit mai înainte, Blăniţă Albă, ne-a trimis să
confecţionăm câte o mască, ce poartă chipul lui,
modelul educatoarei
deoarece noi suntem prietenii lui.
 Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine,
insistând asupra tehnicilor de lucru şi ordinea
efectuării lor.

 Explic şi demonstrez modul de lucru : luăm în


Lipici
mâna dreaptă lipiciul şi îl întindem pe spatele

14
farfuriei, după care vom lipi ochii, nas gură și explicaţia Vată
urechi, iar apoi vom îmbrăca ursul cu blană/vată.
Farfurie
-
 De asemenea, trebuie să aveţi mare grijă când Elementele feţei
întindeţi lipiciul, să nu puneţi prea mult că se va
murdări cartonul şi nu va mai fi la fel de
frumoasă lucrarea. Voi realiza cu copiii câteva
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mainilor: „Umerii îi vom mișca/Spatele vom
îndrepta/Sus, jos casă lipim frumos etc”

Urez copiilor „Spor la lucru!”după care se va trece la


realizarea temei de către copii.

 Voi supraveghea îndeaproape activitatea copiilor,


voi trece pe rând pe la fiecare copil și voi da
explicații suplimentare acolo unde este nevoie.

7.Evaluarea  O vom face prin aprecieri verbale privind Conversaţia


realizarea temei. Lucrările copiilor
 Vom expune lucrările, copiii vor fi antrenaţi
în analiza lucrărilor proprii şi pe cele ale
colegilor.

15
Cei care au lucrat corect, frumos, ordonat vor fi
aplaudaţi.

8.Încheierea  Voi face aprecieri asupra comportamentului


activității copiilor pe parcursul activităţii şi se va face
trecerea la următoarea activitate prin tranziţia: conversaţia
“Mersul piticului”.

16
Anexa1

Scrisoare- Blăniţă Albă


“Dragi copii, am auzit că vă place anotimpul iarna, şi animalele de aceea m-am gândit să vă trimit povestea mea,“Bl ăniţă albă”,
sper să vă placă, să o ascultaţi cu atenţie! Apoi , veţi realiza o mască din blană(vată)pentru mine, veţi picta o banchiză, totate acestea
din materialel epe care vi le-am trimis, iar la final, veţi primi o surpriză. Câte un bulgăre de zăpadă de la Polul Nord pentru fiecare.
Spor la treabă! Cudrag,ursul polar, BlăniţăAlbă” .

Poveste- Blăniţă Albă


A fost odată, un ursuleţ jucăuş, numit BlăniţăAlbă, căruia îi plăcea toată ziua să alerge şi să se joace cu animalele, din
preajma lui, de la Polul Nord. Dar, tot întâlnindu-se cu vulpea, aceasta a devein tprietena lui…Mama lui Blăniţă Albă i-a spus
să aibe grijă că vulpea e vicleană şi îl poate păcăli, dar el nu a ascultat de mama lui şi s-a jucat în continuare cu vulpea polară,
ce o chema Foxi.

Într-o zi, pe cînd se jucau ei, Foxi i-a propus să plece mai departe că ştie ea un loc de joacă foarte frumos şi Blăniţă Albă
a plecat fără să o anunţe pe mama lui. Au mers ei multă vreme prin zăpadă, afară era frig, până s-a făcut seară. Blanită Albă,
plângea şi o ruga pe vulpe să îl conducă înapoi acasa la mama lui, dar ea radea de el, atunci ursuletul şi-a pus faţa în labele lui
îngheţate de frig şi plangea tot mai tare, atunci vulpea a plecat, lăsându-l singur. După ceva timp a trecut pe acolo un pinguin

15
şi acesta fiind bun, după multe insistenţe l-a dus pe ursuleţ acasă. Când a ajuns acasă, şi-a cerut iertare mamei că nu a
ascultat-o, iar într-un final mama l-a îmbăţişat.

De atunci, ursuleţul se juca tot pe lângă casă cu pinguinii ascultători.

16
17
ADE-Activităţipedomeniiexperienţiale(2)

ACTIVITATE DE EDUCAŢIE PLASTICĂ – DEC (pictură)

Tema activităţii: „Banchize colorate”


Domeniul: Om şi societate
Categoria de activitate: activitate practică
Mijloc de realizare: pictură pe cuburi de gheață
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: frontală, individuală.
Obiective operaţionale:
O1: să denumească instrumentele necesare unei activităţi de pictură;
O2: să precizeze culorile întâlnite în ținuturile de gheață;
O3: să picteze cuburile cu diverse culori.
- Strategia didactică:
a) metode şi procedee:explicaţia, exerciţiul, observaţia, turul galeriei;
b) mijloace didactice:imagini care redaupeisaje de la Polul Nord ; mini banchize, acuarele, pensule, şerveţel; ; cutie
frigorifica; farfurii, clepsidră.

18
Desfăşurarea activităţii

Secvenţele Strategia didactică

activităţii Conţinut ştiinţific Metode şi procedee Mijloace didactice Evaluare

1. Moment  asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea


organizatoric activităţii;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Captarea  Copii aţi mai pictat vreodată pe gheaţă? Uite, - imagini sugestive
atenţiei ca să ne arate ca vrea să fim prieteni cu el, predominând culorile
- conversaţia; - frontală;
Blăniţă Albă, ne-a trimis nişte gheaţă să o alb si albastru.
pictăm , deoarece el nu cunoaşte culorile pe
care le cunoaştem noi, ci doar alb.
3. Anunţarea  copiii vor fi informaţi că în această activitate
temei vor realiza utilizând materiale noi o pictura, pe
cuburi de gheață, și aceasta pentru a
impresiona animalele din ținuturile de gheața, - conversaţia;
arătându-le diversitatea culorilor din ținuturile
noastre.
4. Explicarea  educatoare le explică modul de lucru pentru a - gheață
19
modului de realiza tema propusă: fiecare copil își alege - explicaţia; - acuarele; - frontal;
lucru doua culori preferate și pictează pe cubul de - palete de culori;
gheața - pensule;
- farfurii;
- şerveţele;
4. Executarea  pentru realizarea temei propuse, copiii vor fi - mini banchize;
temei de către împărţiţi în două grupe;
- acuarelă;
copii  fiecare copil va trebui să picteze pe mini
banchize pentru a putea fi trimise la Polul Nord - pensulă;
 în realizarea lucrării fiecare copil îşi va folosi
- exerciţiul; - farfuriesau tavă. - frontal;
imaginaţia;
 pe parcursul realizării de către copii a temei - şerveţel; -individual.
propuse, educatoarea va trece pe la aceştia şi le
va da indicaţiile necesare;
 copiii vor fi anunţaţi ca nu pot zăbovii prea - clepsidra;
mult pentru a nu se topii gheața ;
 pentru aceasta se va utiliza clepsidra;
5. Evaluarea şi  lucrările realizate de copii vor fi expuse;
autoevaluarea  împreună cu copiii se va face analiza lucrărilor
- conversaţia; - lucrările copiilor; - frontal,
şi se vor evidenţia aspectele deosebite;
 se va da copiilor posibilitatea să privească și - turul galeriei; -individual;
lucrările celorlalți colegi indentificând culorile
20
folosite; -cutie frigorifică

6. Încheierea  se fac aprecieri asupra modului de lucru; - conversaţia; - frontal.


activităţii lucrările sunt strânse și împachetate în
cutia frigorifica pentru a rezista până
la poli. Se va face prin tranziţia: „Noi
cu toţii am lucrat şi bine am învăţat,”
„ Iar acum ne recreăm şi frumos ne jucăm.”

21
ALAII-JOCURIȘIACTIVITĂȚIRECREATIVE

Joc de mişcare„MersulPinguinului”
Obiectiveoperaţionale:

O1 – sărespecteregulilejocului;

O2 – săparticipe cu interes la joculdistractiv.

O3 - Săcoordonezemişcăriledupăcadenţadată de educatoare

Reguli de joc:
-copiiiprimesc câte o minge sau perină reprezentând oul pinguinului, care trebuie purtat între
picioare fără să îl scape, parcurgând traseul marcat în timpul arătat de clepsidră.
Copiii parcurg pe rând traseul purtand balonul între picioare, jocul continuă până când toţi copiii
au participat.

Joc de relaxare:”Lapândă după animalele polare”


Obiectiveoperaţionale:

O1 – sărespecteregulilejocului;

O2 – săparticipe cu interes la joculliniştitor.

O3–săstea cu mascapefaţăpentru a nuatrageprivireaursului.

Reguli de joc
-ursul Polar, ne- a anunţat că vrea să iasă din culcuşul lui, la o plimbare împreună cu
celelalte animale polare , şi ne-a spus că dacă vrem să vedem cum se plimbă el şi celelalte
animale trebuie sa stăm pitiţi cu masca pe faţă, mască ce am confecţionat-o mai înainte pentru a
nu fi atacţi de animale. Aşadar, copiii vor trebui să stea la păndă, cu masca pe faţă şi să nu
vorbească pană vor trece animalele pe lângă noi.

La sfârşitul zilei, educatoarea va face aprecieri generale şi individuale, referitoare la


gradul de implicare al copiilor în activităţi, precum şi la comportamentul avut pe parcursul
desfăşurării acestora. Şi totodată le va împărţi bulgări de zăpadă trimisi de Ursul Polar.(rafaelo).

BIBLIOGRAFIE:

1. Culea, L. şicolaboratorii, Activitateaintegrată din grădiniţă –


ghidpentrucadreledidactice in învăţământulpreuniversitar, EdituraDidactica
Publishing House, Bucureşti, 2008.
2. Preda, V. –coordonator, „Metodicaactivităţilorinstructiv-educative îngrădiniţa
decopii”, Editura Gheorghe-CârţuAlexandru, Craiova, 2009;
3. ***Curriculum pentrueducaţietimpurie 2019.

16

S-ar putea să vă placă și