Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Şcoala cu clasele I-VIII ,,GABRIEL DRĂGAN’’ Nicoreşti


Învăţător: Lazăr Neculina
Data: 25.03.2010
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematica
Tipul de curriculum: Extins
Unitatea de învăţare:Fracţii
Subiectul lecţiei: Fracţii egale
Tipul lecţiei: Predare- învăţare
Obiective de referinţă:
1.3- să utilizeze numere fracţionare pentru a exprima diviziuni ale întregului;
4.3- să manifeste disponibilitate pentru a învăţa de la alţii şi a-i ajuta pe
ceilalţi în rezolvarea de probleme.
Obiective operaţionale:
O1- să scrie orice fracţie din întreg şi să citească o fracţie;
O2- să obţină fracţii echivalente şi să scrie şiruri de egalităţi;
O3- să scrie întregul sub forma unor fracţii echivalente;
O4- să coopereze în cadrul grupului.
Strategii didactice:
Resurse procedurale:
exerciţiul, explicaţia, algoritmizarea, problematizarea, munca independentă,
jocul didactic, conversaţia, demonstraţia.
Resurse materiale:
Fişe,legume, fructe, coli de hârtie A4, flipchart, mascote cu desene animate.
Forme de organizare:
activitate frontală, individuală şi pe grupe
Bibiografie:
- Curriculum National „ Programe scolare pentru invatamantul primar”,
- Didactica matematicii în învăţământul primar – Ioan Neacşu, Monalisa
Găleteanu, Petre Predoi, Veronica Dumitrescu – Editura Aius, 2001
- Evaluare clasa a IV-a- Marinela Chiriac,Camelia Stoica, Doina Cristescu,
Mădălina Tămeşi, Editura TIPARG,
- www.didactic.ro

1
2
Strategie didactică
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic
Op. Resurse Evaluare

Forme de
Activitatea învăţătorului Activitatea Timp Procedurale Materiale organiza-
elevului re
I. Momentul Asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc Observarea
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei: pentru 1’ Conversaţia Frontal verificarea
aerisirea sălii de clasă, pregătirea începerea orei
materialului didactic şi stabilirea de matematică
liniştii
2.Captarea Captarea atenţiei se face printr-o Ascultă
atenţiei ghicitoare: ghicitoarea. 1’
Un întreg de îl împarţi Răspund: Conversaţia Frontal Aprecieri
Părţi egale tu să faci, fracţia. verbale
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i?

3.Actualiza- Verific noţiunile dobândite


rea anterior: 10’
cunoştinţelor O1 ●Ce este fracţia?
anterioare ●Cum se citeşte linia de fracţie? Elevii răspund. Conversaţia Aprecieri
●Cum se numeşte numărul de Frontal verbale
deasupra liniei de fracţie?
●Dar cel de sub linia de fracţie?
●Cum scriem jumătatea şi sfertul
unui întreg sub formă de fracţie?

3
●Denumiţi fracţiile supraunitare,
echiunitare, subunitare
Dacă sunt subunitară şi am
O1
numitorul 2, spuneţi-mi pe nume Se gândesc şi Jocul Flip- Răspunsuri
voi! răspund la Frontal le elevilor
didactic chart
Numărătoru-i număr par imediat ghicitori. (ghicitori
mai mic ca 10, numitorul îl întrece matematice)
fiindcă este dublul lui.Cum mă
cheamă poţi să-mi spui? Problemati-
Sunt fracţie echiunitară, iar la zarea
numitor eu port triplul lui 3 şi încă
8?
Scrieţi fracţiile care reprezintă
partea colorată:

Scriu fracţiile
reprezentative. Exerciţiul Aprecieri
Scrieţi fracţii subunitare cu Frontal verbale
numitorul 8.
Scrieţi fracţii supraunitare cu
O1 numitorul 5 şi numărătorul mai
mic sau egal cu 9.
Scrieţi fracţii echiunitare folosind
cifrele 2, 5, 7.

Scrie ce fracţie reprezintă părţile Scriu fracţiile. Exerciţiul Frontal


colorate din întreg : Individu-
al

4
4.Activitate Prezentând întregi egali şi diferiţi Elevii lucrează Demonstra-
aplicativ (mere,cartofi, coli de hârtie) scot cu foi de hârtie 3’ ţia
practică în relief fracţii egale şi fracţii şi obţin fracţii Exerciţiul
diferite. egale.
O1
O2 Împăturind foaia de hârtie în
două, în patru sau opt solicit
elevilor după fiecare împăturire Elevii
să-mi spună ce fracţii egale au precizează Conversaţia Legume, Frontal Observarea
observat. fracţiile egale fructe,
sesizate. foi A4
5.Anunţarea Anunţ titlul lecţiei ,,Fracţii egale’’
temei şi şi obiectivele urmărite. 1’ Conversaţia Frontal
obiectivelor
6. Dirijarea Scriu fracţiile
învăţării egale după 20’ Explicaţia Frontal
reprezentările
O1
date: 2/4 şi3/6

Părţile colorate sunt la fel de mari.


Deci, fracţiile sunt egale: Observarea
O2
2 3
4 = 6
Fracţiile care reprezintă părţi
la fel de mari din acelaşi întreg
sau din întregi diferiţi, dar de Sunt atenţi. Explicaţia
aceeaşi mărime, sunt fracţii
egale.
Pentru a obţine o fracţie egală
cu fracţia dată, înmulţim cu

5
acelaşi număr sau împărţim la
acelaşi număr atât numitorul, cat
si numărătorul fracţiei date.
Scrieţi fraţii egale după Scriu fracţiile Exerciţiul Flipchart
următoarele reprezentări: reprezentative.
a)

O2
b)
Îşi însuşesc Explicaţia
explicaţiile.
Exerciţiul Frontal Aprecieri
Găsesc perechi Tabla Individu- verbale
de fracţii egale. al
c)

d)

e)

6
O2

Găsesc perechi Exerciţiul Frontal Aprecieri


de fracţii egale. Individu- verbale
al
f)

O2
O3
Scriu fracţiile Exerciţiul Tabla Frontal Aprecieri
echiunitare. Individu- verbale
al
2 3 4
1= = =
2 3 4
Fracţia care are la numărător şi
numitor numere egale reprezintă Îşi însuşesc
un întreg. definiţia.

Scrie fracţiile:
a) două şeptimi; trei optimi; Scriu fracţiile. Frontal Aprecieri
patru pe şase; cinci supra Individu- verbale
O2 nouă; o zecime; şase şesimi. al
b)cu numărătorul 3 şi numitorul 8. Completează
c)cu numitorul 5 şi numărătorul 2.

7
numărătorii şi
Scrieţi fracţii egale cu fracţiile de numitorii
O2 la punctul a.. conform
cerinţei

7. Asigurarea Câte un reprezentant de la Elevii extrag


feed-back- fiecare grupă extrage un bilet şi biletul şi îşi iau Exerciţiul Mascote Pe grupe Autoevalu-
ului O1 merge la tablă să aleagă din fişa cu exerciţii. 5’ Lucrul în desene area
O2 dreptul mascotei respective fişa cu Rezolvă echipă animate
O3 exerciţii. exerciţiile.
O4 (Anexa 1, pagina 8 ) Câte un Fişe
(Anexa 2, pagina 9 ) reprezentant de
(Anexa 3, pagina 10 ) la fiecare grupă
(Anexa 4, pagina 11 ) citeşte
rezolvarea şi se
autoevaluează.
8. Evaluare Fiecare elev primeşte o fişă de Rezolvă fişa de Exerciţiul Fişe Individual Calificative
evaluare. lucru. 8’
(Anexa 5, pagina 12)
9. Aprecierea Fac aprecieri asupra activităţii 1’ Calificative
activităţii desfăşurate pe parcursul orei şi
acord calificative individuale.

Anexa 1

8
1. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

3
6

1
2

Cum sunt cele două fracţii?

...................................................
2. Dintre cele trei fracţii scrise două sunt egale.
Încercuieşte-le!

2 4 8
4 8 12

9
Anexa 2

1. Scrie fracţii egale după desenele următoare:

10
2. Scrie fiecare fracţie în coloana corespunzătoare din tabel:

1 ; 2 ; 3 ; 4 ; 5 ; 6 ; 7 ; 4 ; 7 ; 4 ; 1 ; 8 ; 34 ; 23 ; 9 .
3 3 3 2 2 6 3 9 7 2 2 1 34 10 9

Fracţii echiunitare Fracţii subunitare Fracţii supraunitare

………………………… ………………………… ……………………………

………………………… ………………………… ……………………………

………………………… ………………………… ……………………………

Anexa 3
1. a) Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:

11
…………………………………………………………………………………………….

b) Scrieţi perechi de fracţii egale:

…………………………………………………………………………………………….

2. Scrieţi toate fracţiile subunitare care au numitorul 7.

……………………………………………………………………………………………

12
Anexa 4

4 2 8 1
1. Egalaţi fracţiile: 4 = ; 4 = ;8 = ; 3 =

2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2
6

5
8

13
9
12

Numele: Data:

FIŞĂ DE EVALUARE

14
1. Scrie fracţiile:
a) două şeptimi; trei optimi; patru pe şase; cinci supra nouă; o zecime; şase şesimi.
b) cu numărătorul 3 şi numitorul 8.
c) cu numitorul 5 şi numărătorul 2.

2. Scrie fracţiile corespunzătoare părţilor colorate:

3. Desenează dedesubt segmentele de dreaptă ce reprezintă fracţiile: 1 2 4 10 din segmentul dat.


2 4 8 10

15
Scrie perechile de fractii egale.

16

S-ar putea să vă placă și