Sunteți pe pagina 1din 14

SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC

PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Avizat,
Director

PROIECT DIDACTIC
Domeniul de pregatire de baza:Turism si Alimentatie
Clasa: a X-a A
Data: 1.01.2013
Modulul : SORTIMENTE DE PREPARATE SI BAUTURI
Tema: DULCIURILE DE BUCATARIE
Tipul lecţiei : lecţie de verificare şi transmitere de noi cunostinţe
Durata : 50 minute
Prof: ing. Erhan Luminita Nicoleta
Competenţe specifice(obiective de referinţă):
 C1:Prezentarea a dulciurilor de bucătărie si a importantei acestora in alimentatie
 C2: Identificarea grupelor importante din clasa dulciurilor de bucătărie

Competenţe derivate (obiective operaţionale): 


 CD1: sa descrie criteriile de clasificare a dulciurilor de bucătărie
 CD2: sa argumenteze necesitatea efectuării corecte a clasificarii dulciurilor de bucătărie
 CD3: sa utilizeze sursele adecvate
 CD4: sa construiasca unui text de prezentare pe un subiect dat
 CD5: sa expuna clar subiectul dat în faţa unei audienţe familiare

Strategia didactică :
-Metode şi procedee didactice: conversatia, discuţia colectivă, expunerea, explicaţia, descoperirea dirijata, “Mozaicul”, brainstorming-ul;
-Forme de organizare: frontal , pe grupe, individual
-Locul de desfăşurare a activităţii :sala de clasă
-Mijloace de învatămant : flip-chart ,fişe de lucru , planşe , reviste de specialitate, cărţi de specialitate, manualul.

1
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentul Compe
Durata Metode Mijloace Forme de
lecţiei - Activitatea profesorului Activitatea elevului
(min) didactice didactice organizare
tenţe
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Răspund profesorului Frontal
organizatoric Salută elevii Elevul de serviciu anunţă absenţii
Notează elevii absenţi Se constituie în grupe 5min Conversaţie
Împarte clasa în grupe de maxim cinci elevi Pregatirea salii si materialelor
necesare
2. Anunţarea Anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei Îşi notează în caiete titlul
titlului lecţiei ,,DULCIURILE DE BUCATARIE” lecţiei şi competenţele Titlul si
şi Enunţă competenţele pe care le vor dobandi elevii pe vizate 5min Expunerea competentele Frontal
competenţelor parcursul acestei lecţii. pe flip chart
specifice

3. Verificarea Preda noile cunostinte folosind metoda „Mozaic” – Descoperire


cunostintelor una din metodele active de predare-invatare. Vor urmari prezentarea pregatita si dirijata
anterioare si Etapa I : vor incerca sa sistematizeze Frontal
transmiterea FORMAREA CELOR 4 GRUPE PRIN TRAGERE LA informatiile vizuale, impreuna cu
de noi cunoştinţe SORTI explicatiile date. Vor formula Discuţia
Dobandirea de CD.1 Fiecare grupă constituită anterior va fi formata din 4 intrebari referitoare la aspectele colectivă
către elevi a membri numerotati de la 1 la 4 . neclare. Fişe de lucru
competenţelor Etapa II :
CD1…..CD4 FORMAREA GRUPELOR DE STUDIU Brainstormig
Din fiecare grupa elevii cu aceleasi numere se vor 25min ul Individual
aduna in alte 4 grupe. Aici vor primi cate o fisa de Se vor imparti pe grupe si vor
lucru si pe care va fi reprezentata o grupa de incerca sa a profundeze cat mai
CD.2 dulciuri pe care o vor studia impreuna şi îşi vor repede si mai bine fisa primita
alege câte o planşă cu imaginile corespunzătoare
grupei din fişa de lucru Mozaic Imagini
Etapa III : Va incerca sa le predea colegilor de masa
ELEVUL – „PROFESOR” ceea ce a invatat de pe fisa primita de la
Dupa expirarea timpului de studiu, fiecare elev va fi trimis la adevaratul cadru didactic.
locul sau si va fi pus sa le explice colegilor ce a invatat de pe Astfel, el este pus in postura de a
fisa Pe grupe
CD.3 gasi singur cuvintele si metodel prin
Etapa IV :
FIXAREA CUNOSTINTELOR :
care sa-i invete pe colegi ceea ce stie,
dar si sa invete de la ceilalalti colegi

2
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Pe Flip-chart se vor nota intai cele 4 grupe de dulciuri si sa fixeze cunostintele impreuna cu
si elevii vor da exemple pentru componenta fiecareia. acestia si cu profesorul.

In continuare solicită elevii : Noteaza pe flip-chart, grupele de


- să formuleze întrebări despre ce ar dori să ştie legat dulciuri si componenta acestora
Explicaţia
CD.4 de tema propusă. Individual
Ajută elevi să formuleze întrebări despre lucrurile de
care nu sunt siguri sau lucrurile despre care ar vrea să Planşe Frontal
cunoască ceva nou. Formulează întrebari despre ce ar
Conversatia
dori să ştie.
Notează pe caiete atat grupele de
dulciuri studiate, cat si raspunsurile
la intrebarile puse colegilor sau
cadrului didactic, in legatura cu tema
5. Sistematizarea Profesorul revine asupra întrebărilor pe care le-au Notează răspunsurile aflate în timpul
CD1
şi fixarea formulat elevii în etapa anterioară şi pe care le-au predării noului continut pe caiete Dialogul Fişă de lucru
CD2 8 min
cunostinţelor trecut pe flip chart si pe caiete Raspund intrebarilor si incearca sa
CD3
Reia fiecare întrebare şi repeta raspunsurile impreuna formuleze noi intrebari pentru a fixa Frontal
CD4
cu elevii pentru o fixare mai buna. mai bine cunostintele Pe grupe
Roagă elevii să precizeze ce au ştiut , ce au vrut să
înveţe pe parcursul ei şi ce au învăţat din lecţie
6. Realizarea Distribuie fiecarui elev o fişă de evaluare Rezolvă sarcinile din Învatarea Fişă de
feed-backului CD2 Afişează rezolvarea fişei de evaluare şi cere elevilor să fişa de evaluare. evaluare
prin
CD3 se autoevalueze. Corectează eventualele greşeli 5min Auto-
descoperire
CD4 Anunţă punctajul obţinut evaluarea

Apreciază activitatea desfaşurată de elevi Sunt atenţi la aprecierile


7. Moment final Notează elevii pentru activitatea din timpul orei profesorului 2 min Expunerea Frontal
Anunţă titlul lecţiei următoare

FISA DE DOCUMENTARE

3
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Clasificarea dulciurilor de bucatarie dupa materiile prime de baza

4
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

FISA DE LUCRU NR. 1

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FAINOASE

Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 2

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE OUA SI LAPTE

5
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 3

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE COMPOZITII

6
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Definitie:

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

FISA DE LUCRU NR. 4

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FRUCTE

Definitie:

7
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Tratament termic:

Materii prime folosite la obtinerea produselor:

Exemple:

REZOLVARI FISE DE LUCRU


FISA DE LUCRU NR. 1

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FAINOASE

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Aceste dulciuri au valoarea
alimentara ridicata, determinata de continutul mare in glucide,proteine, grasimi, vitamine si substante
minerale.

8
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea.

Materii prime folosite la obtinerea produselor: zahar, lapte, oua, crupe sau paste fainoase, grasimi, branzeturi,
arome, fructe diferite.

Exemple:
 Gris cu lapte
 Orez cu lapte
 Orez a la rousse
 Budinci
FISA DE LUCRU NR. 2

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE OUA SI LAPTE

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Sunt foarte apreciate de
consumatori, datorita aspectului deosebit pe care il prezinta. Ele contin in proportie mare proteine din oua si
lapte.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea

Materii prime folosite la obtinerea produselor: oua, lapte, zahar, adaosuri (fructe confiate, ciocolata, sirop).

9
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

Exemple:
 Lapte de pasare
 Crema de zahar caramel

FISA DE LUCRU NR. 3

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE COMPOZITII

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea si rumenirea.

Materii prime folosite la obtinerea produselor: de origine vegetala (faina, gris, cartofi, zahar, fructe, gemuri,
dulceturi) si de origine animala (oua, lapte, smantana, branzeturi, etc.)

Exemple:
 Clatite cu gem,dulceata,branza de vaci
 Papanasi

10
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

 Galustele cu prune
 Coltunasi cu branza dulce

FISA DE LUCRU NR. 4

DULCIURI DE BUCATARIE PE BAZA DE FRUCTE

Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Dulciurile de bucatarie pe
baza de fructe au rolul de a aduce organismului o cantitate sporita de glucide, usor asimilabile, vitamine si
substante minerale.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate poate fi : la rece,cand se folosesc materii prime
in stare cruda sau poate fi prin : fierbere, prajire, coacere.

Materii prime folosite la obtinerea produselor: de origine vegetala: faina, zahar, fructe; de origine animala:
oua, lapte, unt, smantana, etc

Exemple:
 Compoturi
 Gelatine
 Salata de fructe
 Omlete de fructe

11
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

 Sufleuri de vanilie,de caise,de lamiae,de mere,de portocale


FIŞA DE EVALUARE

I. Formulati raspunsuri pentru urmatoarele cerinte:


1.      Definiti sufleurile.
2.      Enumerati 3 vase si ustensile folosite la obtinerea dulciurilor de bucatarie.
3.      Specificati materiile prime folosite la obtinerea papanasilor.
4.      Precizati rolul albusului din componenta sufleurilor.

II. Bifati raspunsul corect:


1.       Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea dulciurilor de bucatarie pe   baza de fainoase este:
               coacerea                                                  fierberea extractiva
               fierberea                                                  prajirea
2.     Volumul crescut al budincilor se datoreaza:
 coacerii pe baie de abur                        galbenusului din compozitie
 adaugarii albusului batut spuma              compozitiei lejere
3.     La obtinerea gelatinelor nu se folosesc materii prime ca:
 materii prime vegetale cu un continut ridicat de apa (fructe)
 gelatina si zahar 
 elemente de decor (morcovi, rosii) 
 gelatina

III. Notati cu A enunturile adevarate si cu F pe cele fals:


  Omletele din fructe se coc, apoi se gratineaza sau se flambeaza.
 Sodoul de la crema de zahar caramel are aspect taiat datorita fierberii la  temperaturi prea ridicate.
 La obtinerea papanasilor se foloseste branza telemea.

12
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

REZOLVARE
FIŞA DE EVALUARE
10 puncte din oficiu
I. Formulati raspunsuri pentru urmatoarele cerinte: 40 puncte
1.      Definiti sufleurile.
Sufleurile sunt dulciuri de bucatarie, asemanatoare budincilor, cu structura mai pufoasa datorita unei cantitati mari de albus batut
spuma, adaugat in preparate, ceea ce determina o afanare pronuntata a acestora.
2.      Enumerati 3 vase si ustensile folosite la obtinerea dulciurilor de bucatarie.
castroane, oale de diferite capacitati, tel, mixer, chipcea, cazanel de bucatarie, merdenea, cutite, cuptorul, bolurile, salatiere, compotiere,
cupe, platouri, masina de gatit, cuptor, refrigerator.
3.      Specificati materiile prime folosite la obtinerea papanasilor.
oua, branza de vaci, faina, zahar, bicarbonat, gris, razatura de lamaie, sare,ulei
4.      Precizati rolul albusului din componenta sufleurilor.
Este elementul de afanare (albusul de ou).

II. Bifati raspunsul corect: 30 puncte


1.       Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea dulciurilor de bucatarie pe   baza de fainoase este:
               coacerea                                                  fierberea extractiva
 fierberea                                                  prajirea
2.     Volumul crescut al budincilor se datoreaza:
 coacerii pe baie de abur                        galbenusului din compozitie
 adaugarii albusului batut spuma              compozitiei lejere
3.     La obtinerea gelatinelor nu se folosesc materii prime ca:
 materii prime vegetale cu un continut ridicat de apa (fructe)
 gelatina si zahar 
 elemente de decor (morcovi, rosii) 
 gelatina

III. Notati cu A enunturile adevarate si cu F pe cele fals: 20 puncte


  Omletele din fructe se coc, apoi se gratineaza sau se flambeaza. F
 Sodoul de la crema de zahar caramel are aspect taiat datorita fierberii la  temperaturi prea ridicate. A

13
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. ERHAN LUMINITA NICOLETA

 La obtinerea papanasilor se foloseste branza telemea F

14

S-ar putea să vă placă și