Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. înv. primar: Barta Anisia Ruxandra


Şcoala Gimnazială Crihalma
Data: 20.01.2021.
Clasa: I
Unitatea de învăţare V: Despre prietenie
Subiectul lecţiei: ,,Invitaţia” Sunetul şi literele v/V
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina predominantă: Comunicare în Limba Română
Discipline implicate: Muzică şi mişcare, Matematică şi Explorarea Mediului
Tipul activităţii: predare – învăţare
Competenţe specifice:
1. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
1.1.1. Jocuri de pronunţie a cuvintelor care încep/ se termină/ conţin un anumit sunet
1.1.2. Stabilirea poziţiei unui sunet în silabă/ cuvânt
1.1.3. Analiza şi sinteza fonetică a cuvintelor şi silabelor
1.1.4. Despărţirea cuvintelor în silabe, numărarea silabelor unui cuvânt şi reprezentarea lor prin simboluri/ semne/ jetoane/ gesturi/ bătăi din
palme
1.3.5. Rostirea cuvintelor pe silabe în numărători sau jocuri
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
3.1. Recunoaşterea literelor mari şi mici, de tipar şi de mână
3.2. Marcarea prin colorare, subliniere, decupare, încercuire, a unor cuvinte din propoziţii solicitate de cadrul didactic sau de elevi
3.3. Completarea unor silabe date pentru a obţine cuvinte

Competenţe didactice:
Cognitive:
C1 - să recunoască litera v/V mare de tipar.
C2 - să vizualizeze imaginea din manual şi să identifice cuvinte care conţin litera nouă.
C3 - să precizeze alte cuvinte, decât cele din imagine, care conţin sunetul v.
C4 – să stabilească poziţia corectă a sunetului în cuvintele rostite.
C5 – să despartă în silabe cuvintele enumerate şi să precizeze numărul silabelor din cuvinte.
C6 – să facă diferenţa între sunetul v şi litera v mic.
C7 – să precizeze elementele care compun litera v mic de mână.
C8 – să scrie litera v mic de mână pe liniatura manualului.
C9 – să citească din manual cuvintele unde se regăseşte litera nou învăţată.
Afective:
A1 - să participe cu interes și plăcere la întreaga activitate.
Motrice
M1 – să utilizeze corespunzător instrumentele de scris;
M2 – să păstreze poziţia corectă pe tot parcursul activităţii.
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică și reproductivă, povetirea, jocul didactic, exerciţiul, explicația, problematizarea
Mijloace de învăţământ: manual, auxiliare, laptop, tablete, filmuleţe educative, Mascota Vivi, plicul cu biletul, plicul cu invitaţia, plicurile cu
cuvinte.
Mijloace de realizare: frontal, individual.
Durata: 2 x 20 minute
Etapele lecţiei Compe- Conţinutul instructiv - educativ Strategia didactică Evalu-
tenţe Metode şi Mijloace de Forme de are
procedee învăţământ organizare
Moment Elevii accesează platforma educaţională Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric Classroom, unde se regăseşte clasa: Clasa I comportamentului şi a
Crihalma. stării elevilor, la
intrarea pe platforma
educaţională.
Verificarea Tema copiilor se verifică pe baza pozelor
cunoştinţelor încărcate pe platformă. Conversaţia Poze Frontal
acumulate Se rectualizează literele învăţate prin formare
anterior de cuvinte.

Captarea Prezint copiilor ,,musafirul” de azi – o


atenţiei vacă (o mascotă) pe care am găsit-o în faţa Conversaţia Veveriţa Frontal
C2 uşii. Veveriţa Vivi are mai multe plicuri dar Vera Observarea sistematică
şi un bilet. Explicaţia Biletul Individual
C3 Le citesc copiilor biletul. (Anexa I) Plicurile
Se reactualizează cunoştinţele despre Laptop
alcătuirea unui bilet.
Anunţarea Precizez subiectul lecţiei şi Obiectivele
subiectului operaţionale urmǎrite:
lecţiei şi a - „Astǎzi, la Comunicare în Limba Conversaţia Frontal Observarea sistematică
competenţelor Română, vom vorbi despre sunetul şi litera Laptop a elevilor
v mic de mână, dar şi despre alcătuirea unei
invitaţii.
Dirijarea Discuţii pe baza imaginii din manual
învăţării C1  Se observă imaginea. Conversația Analiza răspunsurilor
 Se identifică personajele. euristică Manualul
C2 digital Frontale
 Se precizează cuvintele care încep,
conţin sau se termină cu sunetul v.
C3 Explicația
 Se alcătuiesc propoziţii cu Plic Individuale Observarea
C6 cuvintele: vioară, vesel, Voicu, sistematică
C7 Eva. Exercițiul Invitaţia
SE DESCHIDE PRIMUL PLIC –
C4 acesta conţine cuvântul ,,INVITAŢIE”
 Le precizez copiilor că vom
completa cuvintele descoperite, a Explicaţia
C5 doua oră, atunci când vom învăţa Manual
cum se scrie litera v mic de mână. digital Frontale
Exerciţiul Observarea sistematică
Poziţia corectă a literei v.
 Se analizează, pe rând, cele trei
cuvinte. Problemati-
zarea Imagini din Frontale
 Se specifică locul literi v în cele trei
manual
situaţii. Aprecieri verbale
 Se precizează şi alte cuvinte, în Exerciţiul
fiecare dintre cele trei situaţii. Frontale
 Se alcătuiesc propoziţii cu fiecare Plicul cu
M2 cuvânt din carte. Explicaţia cuvântul
 Se specifică numărul de cuvinte din
C8 propoziţiile formate. Invitaţia
SE DESCHIDE AL DOILEA PLIC –
Conversaţia Frontal Observarea sistematică
acesta conţine cuvintele: ,,Te invit luni,”.
C9 Manual
Coloreză literele, compune cuvinte! digital
 Se observă modelul şi se analizează. Explicaţia
 Se descoperă celelalte trei cuvinte. Culori Individual
M1
 Copiii spun , pe rând, cuvintele
obţinute. Aprecieri verbale
Problematiza- Manualul
Citeşte cuvintele rea digital
 Copii citesc, pe rând, cuvintele
din fiecare coloană.
 Se specifică câte silabe are
fiecare cuvânt.
SE DESCHIDE AL TREILEA PLIC –
acesta conţine cuvântul ,,8 februarie,”.
Frontal Observarea sistematică
Explicaţia Filmuleţ a copiilor
A doua oră
YouTube
 Le prezint copiilor un filmuleţ în
care se demonstrează cum se scrie
litera v mic de mână.
 Elevii urmăresc cu atenţie Exerciţiul Laptop Aprecieri verbale
filmuleţul şi trasează elementele Frontal
grafice cu degetul, pe ecranul
tabletei, în acelaşi timp în care se
derulează filmuleţul. Încălzirea
 Se realizează încălzirea mâinilor palmelor Laptop
prin: rotirea pumnilor, Observarea sistematică
deschiderea şi închiderea a copiilor
Explicaţia Individual
acestora, scuturarea palmelor,
Manual
mişcarea degeţelelor.
digital
 Elevii completează în manual Exerciţiul
exerciţiul 4, unde trebuie să scrie Aprecieri verbale
litera v mic de mână. Manual
 Copiii completează în manual Frontal
exerciţiul 5, unde trebuie să scrie Exerciţiul Plic cu
cuvintele care conţin litera nou cuvinte
învăţată. Observarea sistematică
SE DESCHIDE AL PATRULEA PLIC – a elevilor
acesta conţine următoarele cuvinte: ,,ora 8:00,” Explicaţia Invitaţia Individual

 Le explic copiilor că trebuie să îşi Creioane


deschidă invitaţia şi să completeze în Exerciţiul
acelaşi timp cu mine.
 Invitaţia se completează în funcţie de
cuvintele descoperite, respectând
ordinea acestora.
Fixarea  Se citeşte invitaţia de la pagina 57.
M2 Exerciţiul Manual
cunoştinţelor  Se analizează, precizând digital Frontal Observarea sistematică
componentele acesteia: titlul, ziua, Explicaţia
data, ora, evenimentul, locul şi
persoana care a trimis-o.
Asigurarea  Se fac aprecieri cu privire la modul Aprecieri
retenţiei şi a de participare la lecţie al elevilor . verbale
transferului Cei mai activi elevi vor primi câte o Manual Frontal Observarea sistematică
M2 bulină. Explicaţia digital
 Se precizează tema pentru acasă.

Moment  Copiii îşi opresc microfonul şi


organizatoric A1 camera web. Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
final  Acesţia beneficiază de o pauză de 10 Individual individuale şi colective
minute, în care se pregătesc de ora
următoare.
Data: 20.01.2021.
Clasa: I
Unitatea de învăţare V: Minte sănătoasă într-un corp sănătos
Subiectul lecţiei: Adunarea numelelor naturale de la 0-31, fără trecere peste ordin
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina predominantă: Matematică şi Explorarea Mediului
Discipline implicate: Comunicare în limba Română, Arte vizuale şi abilităţi practice
Tipul activităţii: Consolidare
Competenţe specifice:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-31, recurgând frecvent la numărare
- numărare cu pas dat ( ex. din 2 în 2, din 10 în 10), folosind ca suport intuitiv obiecte sau desene;
- compunerea şi descompunerea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind obiecte, desene şi numere;
- jocuri de rol care solicită compunerea/ descompunerea numerelor din concentrul 0-31 (ex.: La piaţă, Facem ordine în bibliotecă etc.);
- adăugarea/extragerea de elemente dintr-o mulţime de obiecte, fiecare operaţie fiind însoţită de numărarea obiectelor;
- adăugarea/extragerea de elemente dintr-o mulţime dată, pentru a obţine mulţimi „cu tot atâtea elemente”;
- efectuarea de adunări şi scăderi şi verificarea cu obiecte sau prin operaţia inversă;
- evidenţierea proprietăţilor adunării (comutativitate, asociativitate, element neutru), fără precizarea terminologiei;
- găsirea ”regulii” pentru o corespondenţă de următorul tip: 3→7; 4→8; 5→9 - rezolvarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, cu şi fără trecere
peste ordin, respectând algoritmul şi aşezarea corectă a unităţilor şi zecilor;
Obiective operaţionale:
Cognitive:
C.1 - să efectueze exerciţii de adunare atât scris, cât oral.
C.2. – să utilizeze corespunzător semnele: + şi = în situaţiile date.
C.3. – să descopere regula şi să continue şirul.
C.4. – să calculeze unul sub altul calculele.
C5. – să rezolve problema folosindu-se de datele problemei.
C.6. – să compare rezultatele obţinute în urma calculelor efectuate.
Afective:
A1 - să participe cu interes și plăcere la întreaga activitate.
Motrice
M1 – să utilizeze corespunzător instrumentele de scris;
M2 – să păstreze poziţia corectă în pe tot parcursul activităţii.
Metode şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, explicația, problematizarea
Mijloace de învăţământ: fişă cu exerciţii distractive, creioane colorate, laptop, tabletele copiilor, manual, Veveriţa Vivi, platforma Classroom,
YouTube
Mijloace de realizare: frontal, individual.
Durata: 20 de minute.
Etapele lecţiei Compe- Conţinutul instructiv - educativ Strategia didactică Evalu-
tenţe Metode şi Mijloace de Forme de are
procedee învăţământ organizare
Moment Observarea
organizatoric  Se asigură condiţii optime pentru Conversaţia Laptop comportamentului
începerea orei. elevilor la intrarea în sala
Platforma Frontal de clasă şi în timpul
Classroom pregătirii pentru lecţia de
Limba şi Literatura
Română.
Verificarea  Întreb elevii ce temă au avut de pregătit
cunoştinţelor pentru astăzi şi le reamintesc că aceasta Conversaţia Laptop Frontal
acumulate va fi corectată în funcţie de pozele Poze
anterior primite.

Captarea  Se face print-o discuţie prin care se


atenţiei reaminteşte copiilor că invitaţia Conversaţia Laptop Frontal
C2 adusă de către Veveriţa Vivi nu este
completă. Veveriţa Vivi Observarea sistematică
C3  În funcţie de cât de corect vor Explicaţia Individual
rezolva exerciţiile de azi, voi Plicurile
deschide restul plicurilor cu
cuvintele care completează invitaţia.
Anunţarea  Precizez subiectul lecţiei şi
subiectului Obiectivele operaţionale urmǎrite:
lecţiei şi a  - „Astǎzi, la ora de Matematică şi Conversaţia Manual Frontal Observarea sistematică
competenţelor Explorarea Mediului, vom efectua digital a elevilor
exerciţii de adunare cu numerele de
la 0 la 31, fără trecere peste ordin.
Dirijarea  Se pregătesc fişele cu exerciţiile care
învăţării C1 vor fi efectuate în această oră. Conversația
euristică Frontal
C2 Exerciţiul 1 Fişă de lucru Analiza răspunsurilor
 Copiii efectuează calculele cu
atenţie, individual. Exerciţiul
Individual
 După finalizarea exerciţiului, un elev
spune toate rezultatele obţinute.
SE DESCHIDE PLICUL AL
CINCILEA – acesta conţine Explicaţia
următoarele cuvinte: ,,la un film,” Plicul cu Frontal
 Le precizez copiilor că trebuie să cuvintele Observarea sistematică
completeze cuvintele pe invitaţie, Exerciţiul Individual a elevilor
exact cum am făcut la ora de Invitaţia
comunicare.

Exerciţiul 2 Explicaţia Frontal


Platform
 Elevii trebuie să încercuiască Analiza răspunsurilor
Classroom
rezultatul corect, după efectuarea Exerciţiul Individual
calculelor.
Fişa de lucru
 Fiecare copil efectuează singur
exerciţiile. Plic cu Frontal
 Se corectează rezultatele încercuite. Conversaţia cuvinte Observarea sistematică
SE DESCHIDE AL ŞASELEA PLIC – a elevilor
acest plic conţine următoarele cuvinte: ,,la Invitaţia Individual
Şcoala”.
 Copiii completează , în continuare,
invitaţia. Explicaţia Frontal Analiza răspunsurilor

Exerciţiul 3 Fişa de lucru


Exerciţiul Individual Observarea sistematică
 La acest exerciţiul, elevii trebuie să
Plic cu s elevilor
afle sumele numerelor.
 Le reamintesc ce semnifică această cuvintele
Conversaţia Frontal
noţiune: ,,sumă”. Aprecieri verbale
Invitaţia
SE DESCHIDE AL ŞAPTELEA PLIC – individuale şi colective
acesta conţine următoarele Exerciţiul Individual
Platforma
cuvinte: ,,Gimnazială”.
Classroom
 Se completează în invitaţie, noile
cuvinte.

Fixarea Exerciţiul 7
cunoştinţelor  Se rezolvă o problemă, împreună cu Explicaţia Frontal
elevii. Fişa de lucru Observarea sistematică
 Se identifică datele problemei. Exerciţiul Individual a elevilor
 Se precizează paşii de rezolvare.
SE DESCHIDE AL OPTULEA PLIC –
acest plic conţine următorul Plicul cu Frontal
cuvânt: ,,Crihalma.”. cuvântul Verificarea rezultatelor
 Elevii completează invitaţia cu noul Exerciţiul Individual
cuvânt. Invitaţia Aprecieri verbale
Asigurarea  Se fac aprecieri cu privire la modul
retenţiei şi a C2 de participare la lecţie al elevilor . Conversaţia Frontal Observarea sistematică a
transferului Cei mai activi elevi vor primi câte o Fişă de lucru elevilor
C3 bulină roşie. Explicaţia Individual
Aprecieri verbale
M1  Se precizează tema pentru acasă.
Moment  Copiii îşi opresc microfonul şi camera
organizatoric web. Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
final  Acesţia beneficiază de o pauză de 10
minute, în care se pregătesc de ora
următoare.
Data: 20.01.2021.
Clasa: I
Unitatea de învăţare: Despre prietenie
Subiectul lecţiei: ,,Omul de zăpadă”
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina predominantă: Arte vizuale şi abilităţi practice
Discipline implicate: Comunicare în limba română
Tipul activităţii: predare – învăţare
Competenţe specifice:
- descrierea materialelor folosind drept criteriu proprietăţile lor
- identificarea materialelor cu care au fost confecţionate diferite produse
- gruparea produselor în funcţie de materialele din care au fost confecţionate
- compararea obiectelor în funcţie de culoare, formă, textură, claritate etc.
- Exemplu: dintre două obiecte care are culoarea mai intensă, forma mai evidentă, care e mai moale, care are conturul mai clar etc.
- identificarea mai multor texturi, a formelor în mişcare, a formelor ce au suferit deformări minore etc.
- gruparea unor instrumente şi materiale în funcţie de domeniu (aceasta foloseşte la desen, pictură, modelaj, construcţii, confecţii, foto-video)
Competenţe didactice:
Cognitive:
C1- să vizualizeze cu atenţie invitaţia model
C2 – să precizeze elementele cu care a fot realizată invitaţia
C3 – să grupeze materialele astfel încât să le poată folosi cu uşurinţă la momentul potrivit.
C4 – să folosescă materialele cu grijă şi corespunzător cerinţelor.
Motorice:
M1 .– să utilizeze instrumentele de lucru cu grijă
Afective:
A1– să prezinte interes pe tot parcursul activităţii

Metode şi procedee didactice: conversaţia, povetirea, exerciţiul, explicația, problematizarea.


Mijloace de învăţământ: invitaţia, dischete de vată, foi colorate, lipici, laptop, Platforma Classroom, YouTube
Mijloace de realizare: frontal, individual.
Durata: 20 minute
Nr. Etapele lecţiei Obiective Conţinutul istructiv/educativ Strategii didactice Evalaure
Crt. operaţionale Metode Mijloace Forme
1 Moment  se pregătesc materialele Observarea
organizatoric necesare pentru începerea orei. conversaţia laptopul frontal sistematică

2 Captarea  Le amintesc copiilor de


atenţiei musafirul de azi. Conversaţia Veveriţa
 Aceştia precizează numele Vivi Observarea
musafirului Frontal sistematică a
Explicaţia copiilor
 Le reamintesc că trebuie să fie
Invitaţia
atenţi şi activi la oră pentru a
putea termina de completat
invitaţia.
3 Anunţarea temei  Le precizez copiilor titlul lecţiei
şi a obiectivelor de azi: ,,Omul de zăpadă” Conversaţia Laptop Frontal Observarea
operaţionale  Le spun că vom alcătui sistematică
împreună un om de zăpadă.
4 Dirijarea O3  Se vizionează Povestea Omului
învăţării de Zăpadă Laptopul
 Se pozesteşte despre cum a Explicaţia Observarea
apărul Omul de Zăpadă Frontal sistematică
Povestea
 Le prezin copiilor lucrarea
Conversaţia omului de
model
zăpadă
 Precizez etapele alcătuirii
lucrării Explicaţia Individual Aprecieri
 Copiii enumeră elementele din verbale
care a afost realizată lucrarea Videoclip
model Conversaţia
 Se vizualizează un videoclip în
care se prezintă etapele de lucru. Frontal Observarea
 Copiii urmăresc cu atenţie Explicaţia Invitaţia sistematica
videoclipul.
Exerciţiul Bucata de Individual
Prima etapă- poziţionăm corect
foaia. foaie alba
A doua etapă – lipim bucata de
foaie alba în partea de jos a paginii. Explicaţia Aprecieri
A treia etapă – desfacem în două Dischetele Frontal verbale
părţi egale, două dintre discurile de din vată
vată. Exerciţiul
A patra etapă – lipim două cercuri
de vată pe foaia albastră, unul peste Plicul cu Individual Observarea
celălalt cu partea pufoasă în sus. Conversaţia cuvântul sistematică
SE DESCHIDE AL NOUĂLEA
PLIC – acest plic conţine cuvântul ,,Cu Frontal
Explicaţia Discheta
drag,”. Copiii completează cuvântul
nou pe invitaţie. mai mică
Aprecieri
A cincea etapă – se desface şi cercul Exerciţiul Individual verbale
cel mai mic, după care se lipeşte în Bulinele
partea de sus a paginii. negre
A şasea etapă – se lipesc bulinele Conversaţia Frontal
negre care ţin locul ochilor şi a Nasul
nasturilor. Pălăria Observarea
A şaptea etapă – se lipeşte nasul şi Explicaţia Individual sistematică
pălăria Omului de Zăpadă. Mătura
A opta etapă – se lipeşte ,,mătura de Conversaţia Steluţele
paie” şi steluţele albe care ţin locul Frontal
fulgilor de nea. Exerciţiul Invitaţia Aprecieri
SE DESCHIDE ULTIMUL PLIC – verbale
acest plic conţine: ,,Veveriţa Vivi!”.
Copiii completează invitaţia cu
5 Evaluarea cuvintele noi.
lucrărilor Conversaţia Frontal Observarea
Lucrarea
sistematică
Explicaţia Individual
 Toţi elevii îşi prezintă lucrarea
la camera web
 Se fotografiază toate lucrările
 Se fac aprecieri individuale şi
colective
6 Asigurarea  Se fac aprecieri cu privire la
retenţiei şi a O2 modul de participare al elevilor,
transferului la lecţie. Conversaţia Frontal Observarea
 Fiecare copil îşi face curăţenie sistematică
pe masa de lucru.
 Îmi iau la revedere de la elevi şi
le urez o zi bună!

S-ar putea să vă placă și