Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.05.2017
Unitatea de învăţământ : Școala Gimnazială Nr. 1, Suceava
Clasa : a IVa A
PROPUNĂTOR : Adăscăliţei Georgiana
PROFESOR ÎNDRUMĂTOR:
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Unitatea tematică : Planeta copilăriei
Disciplina : Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei : “Fiind băiet păduri cutreieram” de Mihai Eminescu
Tipul lecţiei : Asimilare de noi cunoştinţe
Scopul : înţelegerea textului în versuri , îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii noi precum şi trezirea
interesului pentru literatură
Obiective operaţionale :
La sfârşitul primei ore, elevii vor fi capabili:
O1. - să citească corect, conştient şi expresiv poezia;
O2. – să completeze enunţuri de tipul Adevrat/Fals;
O3. – să răspundă la întrebări legate de poezie;
O4. – să folosească cuvintele şi expresiile deosebite din text în enunţuri proprii;
O5. – să descopere în poezie imagini vizuale, auditive, olfactive;
O6. – să descopere sensurile diferite ale cuvintelor date;
O7. – să descopere mesajul poeziei.

Strategia didactică
a) Metode si procedee didactice : conversaţia, explicaţia, observaţia, procedee de citire activă, exerciţiul,
jurnalul, ,brainstorming
b) Mijloace didactice : manualul LLR, clasa a IV-a, text- suport ,,Fiind băiet păduri cutreieram’’ de Mihai
Eminescu , fişe pentru lucru pe echipe, laptop, videoproiector
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
d) RESURSE PROCEDURALE: - temporale: 50 minute
- umane: 32 elevi
- spaţiale: sala de clasă
Bibliografie: Didactica limbii si literaturii romane pentru invatamantul primar - Mariana Norel, Brașov 2010
Editura: GRUPUL EDITORIAL ART
Desfăşurarea lecției

Etapele
lecţiei Ob. Activitatea Resurse Forme
op. de
Cadrului didactic Elevilor Procedura- Materiale şi Tem organi- Evaluare
le / Metode mijloace po- zare
didactice didactice rale

1. Moment Asigur condiţiile necesare Elevii îşi pregătesc cele Conversaţia Videoproiec- 2 Frontal Observarea
organizatoric desfăşurării optime a orei de necesare pentru ora de tor min comportame
Comunicare în limba română, cerând limba şi liteatura română laptop, fişe ntului
elevilor să-şi pregătească . de lucru elevilor în
materialele necesare, să-şi corecteze timpul
poziţia în bancă şi să păstreze liniştea. pregătirii
pentru lecţie
2. Întreb elevii ce au învățat ora trecută Elevii răspund la întrebare Conversaţia afişier 5 Frontal Formulare
Reactualiza- la limba română și ce-au avut temă. (AFIȘUL) min de răspun-
rea Verific tema suri adecva-
cunoştinţe- Fiecare elev va prezenta Turul te la între-
lor afișul pe care l-a realizat galeriei bări
Observarea
sistemică
3. Captarea Se realizează printr-un dialog: Elevii răspund la ghicitoare Conversţia 1 Frontal Stimularea
atenţiei Ce colţ din natură vă place vouă cel  Răspund întrebărilor min interesului
mai mult?De ce? adresate. şi a
Ce se găseşte la marginea satului? curiozităţii
O3 Vă place să mergeţi în pădure? De ce? pentru lecţie
...o pădure.
Ce găsiţi acolo? Individ
Astăzi vom afla ce colţ din natură ual Aprecieri
îi plăcea în copilărie celui mare poet Este vorba despre Mihai verbale
român. Ştie cineva despre cine este Eminescu.
vorba?)
4. Anunţarea Textul pe care îl vom studia azi se Elevii ascultă cu interes Explicația Frontal
temei şi a numeşte „Fiind băiet, păduri explicatiile date 2 Capacitatea
obiectivelor cutreieram”. În lecţia de astăzi veţi citi min de
corect, conştient şi expresiv poezia, concentrare
veţi folosi cuvintele şi expresiile a atenţiei
deosebite din text în enunţuri proprii, Ascultă cu atenţie Evaluarea şi
veţi descoperi în poezie imagini completarea
vizuale, auditive, olfactive şi, în final, Frontal răspunsurilo
vom desprinde mesajul r elevilor ,
poeziei.Învăţătoarea scrie data şi titlul Explicaţia Caietul de încurajarea
lecţiei.Comunic obiectivele clasă participării
operaţionale pe înţelesul elevilor Elevii noteaza în caiete : active a
data, titlul şi autorul tuturor
elevilor
5. Dirijarea Propun elevilor să facă predicţii ştiind Elevii fac predicţii Predicţia Observarea
învăţării titlul textului.Derulez prezentarea ,, Prezentare Frontal comportame
Fiind băiet păduri cutreieram ‘’ de Elevii urmaresc ppt Videoproiec- 25 ntelor
Mihai Eminescu prezentarea ppt tor min elevilor
Laptop

Activitatea
Solicit elevilor să citească în gând sau Elevii primesc ca sarcină Citirea în Creion Individ practică
în şoaptă textul fără a deranja colegii. de lucru să citească în gând gând ual
O1 Le cer să folsească creionul pentru a poezia şi subliniază
sublinia cuvintele necunoscute cuvintele necunoscute. Implicare Urmărirea
activă în atentă a
Pentru a verifica cât de conştient a fost Elevii raspund la întrebări rezolvarea activităţii
citită poezia adresez câteva intrebari sarcinii elevilor
din aceasta:
O3 1.Care este titlul acestei poezii ? Conversaţia
2 Cum se numeşte poetul ?
3. Din ce periodă a vieții sunt
amintirile poetului ? Elevii urmaresc cu creionul Exerciţiul
4.Ce moment al zilei este prezentat ? pe manual
5.De ce-și petrecea nopțile în pădure ?
Cum sunt sunetele pe care le aude în Se realizează citirea Manual Frontal
pădure ? textului cu voce tare de Citirea Urmărirea
Realizez citirea model a poeziei către elevi şi scoaterea în model atentă a
evidenţă a cuvintelor activităţii
Citirea model necunoscute Citirea în elevilor
lanţ
O1 Proba
Citirea in lanţ practică

Explic cuvintele noi prin citirea


acestora de pe videoproiector de
la ,,Vocabular” elevii scriu şi ei
acelaşi lucru în caiete
Caiet
Anexa 1- Vocabular Explicaţia
Băiet(subst.)-băiat(formă veche Conversaţia Indivi- Observarea
folosită în Moldova) dual sistemică a
ades (subst.)-adesea, deseori elevilor
am mas( verb) –am rămas Elevii scriu explicația
O6 mas(subst.)-popas cuvintelor de la vocabular
văpaie(subst.)-flacără mare, lumină
strălucitoare
bucium (subst.)-instrument musical
de suflat în forma unui tub foarte mic
pasă - pășește
Alcătuiesc propoziţii oral exerciţiul Proba
Propun elevilor să alcătuiască oral cu cuvintele necunoscute Explicaţia practică
O4 propoziţii cu noile cuvinte Caiete ,
Copiii noteză propoziţiile Asaltul de creioane
Notez propoziţiile la tablă idei
în caiete
Anexa 2-
I. ÎNŢELEGEREA TEXTULUI
– fişe, individual
1.Marcaţi cu A sau F variantele date: Completeză individual
Poetul cutreiera pădurile: fişa Conversaţia Proba
în copilărie practică
la maturitate.
Copilul se culca adesea lângă izvor,
pentru că:
să viseze
O2 să se odihnească
să asculte glasul pădurii
să se ascundă de lume. Fișe de lucru
La răsăritul lunii, pădurea devenea:
un spaţiu înspăimântător
un ţinut ca-n basme Muncă Urmărirea
Sentimentele poetului sunt: independen- atentă a
încântare tă activităţii
spaimă elevilor
melancolie
visare
Mişcările ce caracterizează acest
spaţiu sunt:
line
rapide
zgomotoase
abia simţite
Se verifică fişa şi se completează şi la
tablă.
2.. Scrie cuvinte din poezie care Proba
creează imagini practică
vizuale auditive olfactive
(culori, (sunete, (mirosuri )
elemente zgomote) Urmărirea
ale atentă a
naturii) activităţii
elevilor

O5

6.Obţinerea Anexa 3. –cadrannul în echipă Fiecare echipă desemnează Conversaţia 15 Frontal Evaluare
performanţei O3 Ce-ai dori să Uniţi cuvintele cu un conducător fișe de lucru min formativă
afli despre acelaşi sens: Exerciţiul
băiat? a cutreiera lin Elevii lucrează în echipă. Observarea
Formulează foşnet pădure Ecusoane comportame
întrebări pe a răsuna freamăt pentru În ntelor
care dorești să codru a suna fiecarei echipă elevilor
i le adesezi. încetişor a colinda Conversaţia echipă Urmărirea
------------------ atentă a
------------------ activităţii
------------------ elevilor
------------------
-------
O7
Realizează un
desen inspirat din În
poezie care să redea eechipă Autoevalua
mesajul acesteia. Elevii prezintă ceea ce au Conversaţia -rea
După rezolvarea sarcinilor , fiecare lucrat şi răspund Explicaţia 3min Individ
echipă va prezinta celorlalţi ceea ce întrebărilor adresate de ual
au lucrat şi le vor adresa întrebări. echipa ce prezintă.
Frontal

7.Încheierea
lecţiei/ Se fac aprercieri legate de 3 Aprecieri
aprecieri/ desfăşurarea orei de comunicare în Conversaţia min Frontal verbale
temă pentru limba româna.
acasă

Anexa 1- Vocabular

Băiet(subst.)-băiat(formă veche folosită în Moldova)

ades (subst.)-adesea, deseori

am mas( verb) –am rămas

mas(subst.)-popas

văpaie(subst.)-flacără mare, lumină strălucitoare

bucium (subst.)-instrument musical de suflat în forma unui tub foarte mic

pasă – pășește

Anexa 2

ÎNŢELEGEREA TEXTULUI – fişe, individual


1.Marcaţi cu A sau F variantele date:
Poetul cutreiera pădurile:
în copilărie
la maturitate.
Copilul se culca adesea lângă izvor, pentru că:
să viseze
să se odihnească
să asculte glasul pădurii
să se ascundă de lume.
La răsăritul lunii, pădurea devenea:
un spaţiu înspăimântător
un ţinut ca-n basme
Sentimentele poetului sunt:
încântare
spaimă
melancolie
visare
Mişcările ce caracterizează acest spaţiu sunt:
line
rapide
zgomotoase
abia simţite
Se verifică fişa şi se completează şi la tablă.
2. Scrie cuvinte din poezie care creează imagini
vizuale auditive olfactive
(culori, elemente ale (sunete, zgomote) (mirosuri )
naturii)

.................................... .................................... ....................................


.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................
.................................... .................................... ....................................

Anexa 3. -cadrannul
Ce-ai dori să afli despre băiat? Uniţi cuvintele cu acelaşi sens:
Formulează întrebări pe care dorești să i le adesezi a cutreiera lin
............................................................................................ foşnet pădure
............................................................................................ a răsuna freamăt
............................................................................................ codru a suna
............................................................................................ încetişor a colinda
............................................................................................
............................................................................................
............................................................................................
............................................................................................
............................................................................................
............................................................................................
Realizează un desen inspirat din poezie

S-ar putea să vă placă și