Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data : 9 Decembrie 2020


Unitatea de învățământ : Şcoala Gimnazială Nr.1 Căpâlna
Clasa : a II-a
Prof. înv. primar : Matica Bianca Georgiana
Aria curriculară : Matematică şi explorarea mediului
Disciplina : Matematică
Unitatea de învățare: Fenomene naturale și mediul înconjurător
Subiectul : „ Scăderea numerelor naturale de la 100 la 1 000 cu împrumut la ordinul zecilor și al sutelor ”
Forma de realizare : Activitate integrată
Tipul lecţiei : Consolidare de cunoștințe
Domenii integrate: CLR
Scopul lecției: Consolidarea deprinderii de a aplica operaţiile aritmetice învăţate în rezolvarea corectă a exercițiilor.
COMPETENȚE GENERALE:

2. Evidențierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;


4. Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date.

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:

1. MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de
câte ori este necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător,
produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social
5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut

2. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ


3.4. Manifestarea curiozităţii pentru decodarea semnificaţiei mesajelor exprimate în limbaj vizual sau verbal, în contexte
cunoscute.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să efectueze operațiile de scădere cu numerele naturale de la 100 la 1000;


O2 – să folosească corect semnele de comparare la minim 3 dintre subpuncte;
O3 – să aplice corect noțiunea de diferență;
O4 – să compună problemă care conține operația matematică de scădere;
O5 – să participe cu interes la activitatea didactică.

STRATEGII DIDACTICE:

Elemente de strategie didactică:


 Metode şi procedee: Conversația, explicația, observația, exercițiul, munca individuală.
● Mijloace de învǎţǎmânt: Fișă de lucru, instrumente de scris, telefon, laptop, aplicația Wordwall, internet (Wi-fi),
WhatsApp.
● Forme de organizare: ON-LINE (frontal, individual).
● Resurse umane: 5 elevi.
● Durata lecţiei: 35 minute (on-line)
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013.
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

SCENARIUL LECȚIEI

Nr. STRATEGII DIDACTICE


Crt. Secvenţele lecției Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Resurse Resurse Forme de Evaluare
op. procedurale materiale organizare
1. Momentul Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției. conversaţia materialele frontal observarea
organizatoric Se asigură un climat educațional favorabil pentru buna necesare sistematică
(1 min.) desfășurare a lecției. Aștept ca elevii să acceseze grupul lecției; a elevilor
de WhatsApp și să urmărească indicațiile. Laptop;
Telefon;
WhatsApp;
Internet.
2. Captarea atenției Captarea atenţiei se face printr-o provocare! conversaţia materialele Frontal observarea
Elevii vor primi pe grupul de WhatsApp al clasei un necesare sistematică
(2 min.) O1 link prin care aceștia vor fi redirecționați în aplicația explicaţia lecției; Individual a elevilor
O3 Wordwall unde au de rezolvat niște exerciții rapide . Wordwall
https://wordwall.net/resource/8004463 Munca Laptop;
După rezolvarea exercițiilor din Wordwall, le solicit individuală Telefon;
copiilor un screenshot pentru a verifica rezultatele Internet;
obținute.
3. Anunțarea Astăzi, la ora de matematică și explorarea mediului vom Conversația WhatsApp; frontal observarea
subiectului lecției și O5 aprofunda cunoștințele dobândite referitoare la scăderea Telefon; sistematică
a obiectivelor numerelor naturale de la 100 la 1 000, cu împrumut la Fișă de lucru; individual a elevilor
operaționale ordinul zecilor și al sutelor . Laptop;
(1 min.) Internet;

4. Resistematizarea, Transmit elevilor o fișă de lucru cu mai multe exerciții, Conversația Telefon;
consolidarea, iar pe urmă începem efectuarea sarcinilor de lucru din Explicația Laptop; individual aprecieri
fixarea cunoștințelor fișa de lucru. ( Anexa 1) Observația Internet; verbale
asimilate anterior O1 Prima cerință este de a compara numerele naturale Munca Fișă de lucru. frontal individuale
( 20 min.) O2 cuprinse între 100 și 1 000. individuală și colective
O3 Următoarele sarcini de lucru presupun efectuarea unor
calcule legate de diferențele dintre două numere, cât și
O3
de aflare a unui termen necunoscut, folosind operația de
scădere cu trecere peste ordin atât la ordinul zecilor, cât
și la ordinul unităților.
5. Obținerea O1 Pentru a mă asigura că toți copiii și-au consolidat Conversația Fișa de lucru
performanței O2 cunoștințele, ultimul exercițiu din fișa de lucru , vine ca Explicația Individual
( 5 min.) o provocare finală în care elevii au de comparat Observația
rezultatele scăderilor propuse. Munca
individuală
6. Evaluarea lucrărilor O4 Solicit elevilor să îmi formuleze o problemă care să se Caiet de clasă aprecieri
(5 min.) O5 rezolve printr-o operație de scădere. Conversația Frontal verbale
Elevii scriu problema în caietul de clasă iar pe urmă o Explicația Individual individuale
rezolvă. Munca și colective
individuală
7. Încheierea lecției Se vor face aprecieri individuale și colective, asupra Conversația aprecieri
( 1 min.) corectitudinii răspunsurilor consemnate pe parcursul Frontal verbale
orei la fișa de lucru. individuale
și colective
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și