Sunteți pe pagina 1din 3

COLEGIUL TEHNIC GRIGORE MOISIL prof.

SIMONA MURGU
BISTRITA

VIOLENŢA
Proiect didactic

Disciplina: CONSILIERE ŞI ORIENTARE ŞCOLARĂ


Clasa XC
Data
Tema „Bullingul”
Obiectivul general: cunoaşterea cauzelor situaţiilor ce generează bullyngul, precum şi a
măsurilor de prevenire.
Obiective operaţionale:
1. Să cunoască şi să precizeze forme de manifestare a bullyngului în viaţa lor;
2. Să cunoască urmările formelor de manifestare a bullyngului în viaţa lor;
3. Să cunoască posibile cauze ce pot conduce la astfel de manifestări;
4. Să cunoască metode de aplanare a conflictelor
5. Să cunoască măsurile luate de şcoală pentru prevenirea bullyngului;
6. Să ştie ce sancţiuni aplică legea în cazul delicvenţei juvenile.
Metode:conversaţia, explicaţia, descrierea, studiul de caz, munca în echipă, dezbaterea.
Resurse: temporale - 50 minute
materiale - caietele elevilor, desene, sloganuri împotriva violenţei, eseuri
realizate de elevi, prezentate power-point pe tema bullyngului, videoproiector.
umane – elevi, părinții acestora.
SCENRIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric:elevii sunt împărţiţi în şase grupe pentru care se stabileşte un
raportor. Răspunsurile primite se vor înregistra pe tablă de către profesor la fiecare pas
al lecţiei.
2. Captarea atenţiei
Profesorul informează elevii că în viaţa lor cotidiană pot apărea situaţii de conflict,
dezacorduri, tensiuni, neînţelegeri pe anumite probleme. Activitatea îşi propune descoperirea
acestor situaţii, găsirea cauzelor conflictuale, modalităţi de rezolvare a acestor situaţii fără a fi
nevoie de forme violente de atitudine şi limbaj.
Din scrierile biblice se cunosc multe cazuri de violenţă, poate cel mai grav fiind cel al
fraţilor Cain şi Abel. Dar tot scrierile biblice ne dau şi poveţe contra acestor fenomene: „Orice
om să fie grabnic la ascultare, încet la vorbire, zăbavnic la mânie; căci mânia omului nu
lucrează neprihănirea lui Dumnezeu. De aceea lepădaţi orice necurăţie şi orice revărsare de
răutate şi primiţi cu blândeţe Cuvântul sădit în voi…” (Iacov 1:18-21)
3. Desfăşurarea activităţii
 Propun grupelor de elevi –părinţi să încerce să dea o definiţie cât mai exactă a ceea ce
înseamnă violenţa.
Conform DEX: violenţă - VIOLÉNŢĂ, violenţe, s.f. 1. Însuşirea, caracterul a ceea ce
este violent (1); putere mare, intensitate, tărie. 2. Lipsă de stăpânire în vorbe sau în fapte;
vehemenţă, furie. 3. Faptul de a întrebuinţa forţa brutală; constrângere, violentare; siluire;
încălcare a ordinii legale. ♦ Faptă violentă, impulsivă. A comite un act de violenţă; a
constrânge, a sili, a forţa. Răspunsurile primite de la raportorii de grupe le consemnez pe
tablă.
 Propun grupelor de elevi –părinţi să încerce să exemplifice stări conflictuale observate de
ei şi dacă au fost implicaţi în astfel de stări, conflicte din presă, televiziune sau alte
mijloace de informare. În urma stărilor conflictuale prezentate realizez o împărţire a
acestora în trei grupe în funcţie de locul de desfăşurare: în familie, în şcoală, în afara
şcolii.
COLEGIUL TEHNIC GRIGORE MOISIL prof. SIMONA MURGU
BISTRITA

 Propun grupelor de elevi –părinţi să evidenţieze cauzele,cu preponderenţă din mediul


şcolar, care au determinat aceste stări conflictuale. Răspunsurile primite trebuie să
cuprindă cauze de ordin genetic, cauze ce ţin de specificul vârstei şcolare, cauze de ordin
moral, criza generala a sistemului de valori, cauze de natură pedagogică, la nivelul şcolii
şi al familiilor, situaţia socio-morala şi economică în unele familii, aspecte născute de
criza societăţii în tranziţie, cauze generate şi/sau alimentate de mass-media, cauze ce ţin
de managementul şcolii, la nivel micro şi macro-social. La baza conflictelor stau o mare
varietate de cauze: lipsa de comunicare, teama, frica extremă, sentimentele de ură, invidie,
lăcomie, duşmănie, neputinţa de a rezolva prin dialog o anumită stare conflictuală,
consumul de alcool, droguri, substanţe energizante, necunoaşterea sistemului legislativ,
atmosfera din familie.
 Propun grupelor de elevi –părinţi să încerce să exemplifice riscurile la care sunt expuşi
elevii şi profesorii în şcoală şi în afara şcolii: abuzuri de orice natură din partea unor
colegi, discriminare pe orice motive(etnice, religioase, materiale), limbaj vulgar,
agresiunea unor indivizi în preajma şcolilor, anturaje cu persoane cu preocupări
infracţionale, răspunsul la violenţă cu violenţă, uneori părinţii, fraţii, bunicii aplică
pedepse violente pentru disciplinarea copiilor, vizionarea unor programe la televizor cu
conţinuturi violente, navigarea nesupravegheată a copiilor în spaţiul virtual unde găsesc
destulă violenţă, participarea la petreceri în cluburi, discoteci, nesupravegherea copiilor în
familie sau din cauză că aceştia sunt lăsaţi în grija altcuiva etc.
 Pe aceleaşi grupe propun menţionarea unor mijloace considerate de ei ca fiind utile în
aplanarea conflictelor sau rezolvarea definitivă a acestuia: dialogul civilizat, eventual se
cere scuze din partea celui care a greşit şi acceptarea acestora de către cealaltă persoană,
apelarea la alte persoane care să medieze situaţia creată, ajungerea la un compromis în
cauza creată, apelarea la legislaţia în vigoare. Agentul Poliţiei de proximitate prezintă
câteva sfaturi privind ferirea copiilor de infracţionalitate:grijă în privinţa petrecerii
timpului liber, evitarea distracţiilor în locurile necunoscute, nelegarea de prietenii cu
persoane cu un comportament antisocial, evitarea drogurilor şi alcoolului. Sunt prezentate
şi pedepsele şi sancţiunile aplicate minorilor, conform codului penal(Anexa 1 )
 Profesorul prezintă măsurile luate de şcoală pentru prevenirea actelor de violenţă:
respectarea strictă a Regulamentului şcolar şi al Regulamentului de ordine interioară,
întărirea pazei şi ordinii în şcoală prin :contracte cu instituţii de paza şi protecţie,
colaborarea strânsa cu poliţia locala şi cu jandarmeria, discuţii cu diriginţii, profesorii,
părinţii referitoare la comportamentul şi problemele copiilor, discuţii purtate de personalul
de specialitate din cabinetul şcolar de consiliere psihopedagogică, monitorizarea atentă a
elevilor în vederea stopării faptelor reprobabile, o bună colaborare cu familiile elevilor ,
cu biserica , cu primăria, politia, justiţia, instituţiile sanitare, introducerea unor însemne
distinctive pentru fiecare elev din şcoală, a legitimaţiilor de elev, realizarea unei comisii
de disciplină cu un număr mai mare de membrii la nivelul şcolii.

4.Asigurarea feead-backului. Cu ajutorul prezentării power-point o realizează


trecere în revistă a cauzelor violenţei, a modalităţilor de combatere a acestora, şi a unor sfaturi
de aplanare a conflictelor: dorinţa de a rezolva în mod amiabil problemele, calmitatea tuturor
părţilor, să nu se răspundă la violenţă cu violenţă, să fim înţelegători cu cel ce a greşit şi îşi
recunoaşte greşeala.
COLEGIUL TEHNIC GRIGORE MOISIL prof. SIMONA MURGU
BISTRITA

5.Aprecierea activităţii. Propun grupelor de elevi –părinţi realizarea unor sloganuri-


eseuri pentru respingerea manifestărilor violente în relaţiile dintre oameni. Se face apel la
elevi şi părinţi să fie atenţi la situaţiile care pot genera violenţă şi să le evite sau să la rezolve
cu tact şi răbdare.

SFAT: ÎN SITUAŢII LIMITĂ SĂ VĂ PĂSTRAŢI CALMUL. SUPĂRAREA DE


SEARA LĂSAŢI-O PE DIMINEAŢA SI CEA DE DIMINEAŢA PE SEARA.(Poveste
populară)

Anexa 1
Pedepse pentru minori - Codul penal
Art.52C.p.-Pedeapsa este o măsură de constrângere şi un mijloc de reeducare al
condamnatului. Scopul pedepsei este săvârşirea de noi infracţiuni.
Art.100c.p.-Faţă de minorul care răspunde penal se poate lua o măsură educativă ori i se poate
aplica o pedeapsă.
Măsuri educative: mustrarea, libertatea supravegheată, internarea într-un centru de
reeducare, internarea într-un centru medical-educativ. Instanţa poate să impună minorului: să
nu frecventeze anumite locuri stabilite, să nu intre în legătură cu anumite persoane, să
presteze o activitate neremunerată într-o instituţie de interes public, în afara orelor de şcoală.

DEX
CODUL PENAL AL ROMÂNIEI
Regulament de ordine interioară

S-ar putea să vă placă și