Sunteți pe pagina 1din 1

Test de evaluare clasa a 3- a

1) 3 kg mere si 4 kg pere costa 24 lei. 5kg mere si 2 kg pere costa 26 lei. Cat
costa 7 kg mere si 6 kg pere

2) Suma adoua numere este 48. Care este diferenta lor daca unul este de
doua ori mai mare decat celalalt numar.

3) 3 robinete umple un bazin in 4 ore. In cate ore umple acelasi bazin 3


robinete cu acelasi debit.

4) (2x-3)*6 = 18. Valoarea lui x este?