Proiect de lecţie
A. DATE GENERALE
DISCIPLINA : MATEMATICĂ
CLASA : a X-a
UNITATEA DE INVĂŢARE : Mulţimea numerelor complexe
TITLUL LECŢIEI : Operaţii cu numere complexe. Modulul unui număr complex. Conjugatul unui
număr complex. Relaţiile lui Viète.
SCOPUL LECŢIEI : Insuşirea cunoştinţelor referitoare la subiect
TIPUL LECŢIEI : Lecţie de transmitere şi însuşire de cunoştinţe
LOCUL DE DESFĂŞURARE : clasă
DURATA : 50 minute
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII DE INSTRUIRE
Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
C1 1. Suma a două numere complexe 1.1 Definiţie
1.2 Proprietăţi
C2 2. Produsul a două numere complexe 2.1 Definiţie
2.2 Proprietăţi
C3 3. Modulul unui număr complex 3.1 Definiţie
3.2 Proprietăţi
3.3 Observaţii
C4 4. Numere complexe conjugate 4.1 Definiţie
4.2 Proprietăţi
4.3 Observaţii
C5 5. Relaţiile lui Viète 5.1 Definiţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Cod Comportament urmărit Condiţii de probare a Criteriu de reuşită
comportamentului
O1 Elevul va fi capabil să enunte regulile
de adunare a numerelor complexe
O2 Elevul va fi capabil să enunte regulile
de înmulţire a numerelor complexe
O3 Elevul va fi capabil să explice noţiunea Profesorul va pune la Aflarea rezultatului
de modul al unui număr complex dispoziţia elevului probleme corect
corespunzătoare
O4 Elevul va fi capabil să definească şi să
afle conjugatul unui număr complex
O5 Elevul va fi capabil să enunţe relaţiile
lui Viète
Barbu Tiberiu, 324CC
ORDINEA DE PARCURGERE A CONŢINUTULUI
Obiectiv Conţinut Ordinea de parcurgere
O1 C1 C2 1.1 1.2 2.1 2.2
O2 C3 3.1 3.2
O3 C4 4.1 4.2
O4 C5 5.1 5.2
O5 C5 5.1 5.2
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
Cod Denumire resurse
C1 - culegeri
I1 - mijloace iconice
M1 - manual
P1 - planşe
BIBLIOGRAFIE
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele instruirii:
- Captarea atenţiei, evidenţierea actualităţii temei
o Evidenţierea utilităţii temei
o Prezentarea problematizantă a conţinutului
- Anunţarea obiectivelor lecţiei
- Reactualizarea cunoştinţelor prezentate anterior
o Prin observaţie, conversaţie, exerciţiu
- Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
o Metode interactive : experiment, observaţia
- Obţinerea performanţei
o Elevul este capabil să ofere exemplu, să compare două situaţii
- Asigurarea conexiunii inverse pe tot parcursul lecţiei
o Prin întrebări, exerciţiu
- Evaluarea performanţelor
- Asigurarea retenţiei şi a transferului celor învăţate
Barbu Tiberiu, 324CC
ETAPELE LECTIEI SI OBIECTIVE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI STRATEGII DIDACTICE TIMP
EVENIMENTELE
Metode Mijloace Forme de
INSTRUIRII
organizar
ea
activitatii
elevului
1 Moment organizatoric -Asigura conditiile optime
(Pregatirea clasei pentru desfasurarii lectiei; se noteaza -Raspunde solicitarilor profesorului Conversatia Colectiv 5min
lectie) absentii
-Elevul raspunde intrebarilor
-Profesorul adreseaza intrebari:
1.
1.Care este forma algebrica a unui
2 Reactualizarea 2.
numar complex? Conversatia
cunostintelor dobandite Frontal 5min
2.Care sunt puterile lui „i”? Explicatia
anterior 3.
3. Cum se reprezinta geometric
-Elevii sunt atenti si incearca sa retina
numerele complexe?
informatia
3 Comunicarea noilor
cunostinte
-Profesorul le ofera elevilor un -Elevii se gandesc ca numerele complexe
exemplu de 2 numere complexe si sunt formate din parte reala si parte
2 numere reale imaginara si explica profesorului ca asa
3.1 Captarea atentiei -Ii intreaba cum pot aduna 2 cum se aduna numerele reale (ca parti Conversatia Tabla Colectiv 3min
complexe stiind: sa adune cele 2 reale), numerele complexe se aduna
numere reale, reprezentarea parte reala cu parte reala si parte
numerelor complexe imaginara cu parte imaginara
3.2 Anuntarea subiectului -Profesorul noteaza titlul lectiei pe -Elevii transcriu titlul in caiet si
Converstia Tabla Frontal
si obicetivelor lectiei tabla informatiile comunicate de profesor
-Profesorul scrie pe tabla regula
adunarii a 2 numere complexe
1. [ ]
2. [ ]
| |
| |
| |
| |
3. [ ] |̅̅̅̅̅̅̅̅̅|
√
√
√
4. [ ]
5. [ ]
6. 2[ ]
1
Nota: Se acorda 1 punct din oficiu.
2
Problema 6) are punctaj fractionat.
Barbu Tiberiu, 324CC
Barem:
1. b)
2. d)
3. b)
4. 28-46i
5. 31+17i
6. Aplicam egalitatea dintre partea reala a memebrului stanga si partea reala a mebrului drept (ce e
fara i): x+4 = y-1
Aplicam egalitatea dintre partile imaginare:
(y-2)i=(1-2y)i y-2=1-2y
Rezulta sistemul:
{ { {