Sunteți pe pagina 1din 4

Grădiniţa nr.

24
Data: 27.01.2022
Grupa: Mare 4
Ed: Petre (Oșca) Maria-Ruxandra

PROIECT DIDACTIC

Domeniul experienţial: Domeniul Estetic și Creativ


Tema anuală:” Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ”Vibrații și emoții!”
Denumirea activităţii: Educație artistico-plastică
Tema activității: “Omul de zăpadă”
Tema plastică: Pata de culoare și punctul ca elemente de limbaj plastic
Mijloc de realizare: Tehnica picturii pe lemn prin amprentare
Tipul de activitate: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor
Scopul activitatii:
- consolidarea priceperilor si deprinderilor de a folosi materialele de lucru specific
activitatilor artistico-plastice
- familiarizarea copiilor cu unele elemente de limbaj artistico-plastic;
- cultivarea spiritului de observatie si a sesnsibilitatii artistice.
Dimensiuni ale dezvoltării:
- finalizarea sarcinilor si a acțiunilor (persistență in activități);
- activare si manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
- realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
- manifestă creativiate in activități diverse;
Obiective operaţionale:
*Pe parcursul și la sfarsitul activității, copiii vor fi capabili :
O1 – Să elaboreze o compoziție plastică folosind materialele de lucru puse la dispoziție;
O2 – Să folosească elemente de limbaj plastic: suprafaţă, culori calde, reci, non-culori;
O3 – Să realizeze armonia cromatică a compoziției plastice;
O4 – Să evalueze și autoevalueze lucrările obținute pe baza criteriilor de evaluare:
folosirea corectă a tehnicii de lucru, creativitate, finalizarea lucrării;
*Obiectivele se consideră atinse, dacă 70% dintre copii le îndeplinesc.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observația, conversaţia, explicaţia, exercițiul;
Materiale didactice: rondele de lemn, șabloane ale omenilor de zăpadă, bureți, bețișoare,
guașă, șervețele.
Mijloace de învățământ: laptop, video-proiector, muzică ambientală.
Forma de organizare: frontal
Durata: 25-30 de minute
Bibliografie: “Curriculum pt. Educatie timpurie” 2019/Atlas cu elemente de limbaj plastic-”
Îndrumător pentru educatoare”, Ed. Aramis, 2007
Etapa Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității Op. Metode și Materiale Mijloace
procedee did. de învăț.
1. Organizarea Pregătirea spațiului educațional – mobilier, material.
activității Intrarea organizată a copiilor în sala de grupă.

Se va realiza printr-un dialog educatoare – copii cu privire la peripețiile Observația


2. Captarea atenției prin care a trecut Omul de Zăpadă Olaf în Regatul de Gheață. Conversația
Se va intui materialul didactic de pe mese.
3. Anunțarea temei Se va anunța tema ”Omul de Zăpadă”, iar în termeni accesibili vor fi Conversația
și a obiectivelor anunțate obiectivele activității. Explicația

Se vor verifica cunoștințele copiilor referitoare la tehnicile de lucru ce Explicația Orală


4. Reactualizarea
O2 urmează a fi folosite (tehnica picturii pe lemn prin ștampilare), precum și Conversația Frontală
cunoștințelor
elemente de limbaj plastic.
Se va prezenta copiilor tehnica de lucru ce urmează a fi folosită în cadrul
acestei activități. Pensule/ Video-
Se va lucra pe rondele de lemn, pe care se află șablonul Omului de Zăpadă Explicația bețișoare/ proiector Orală
O1 Olaf. Copiii vor lucra individual, la mese, folosind tehnica picturii pe lemn Conversația șervețele Frontală
5. Prezentarea
prin ștampilare (burete,bețișoare). Rondele de
conținutului și Se prezintă criteriile de evaluare ale lucrărilor: lemn
dirijarea  Folosirea corectă a tehnicii de lucru Șabloane
învățării  Creativitate
 Originalitate
O3
 Acuratețe
 Finalizarea lucrărilor.
6. Asigurarea Se vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor. Explicația Laptop/
conexiunii Se va controla și îndruma activitatea pe tot parcursul ei, iar acolo unde va Exercițiu muzică Acțional

inverse fi nevoie se vor da indicații suplimentare. ambient practică


ală
Evaluarea lucrărilor se va realiza împreună cu copii, după criteriile
stabilite anterior de educatoare: Explicația
 Folosirea corectă a tehnicii de lucru Conversația Orală
7. Evaluarea O4 Obsevația
 Creativitate
performanțelor Frontală
 Originalitate
 Acuratețe
 Finalizarea lucrărilor.
8. Retenția și Se va realiza prin întrebări referitoare la Omul de Zăpadă, la prietenia Conversația Orală
transferul dintre acesta și copii.

9. Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra întregii activități


activității

ETAPA I: ETAPA a-II-a: ETAPA a-III-a:

S-ar putea să vă placă și