Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

În vederea susținerii inspecției curente de înscriere la


gradul didactic al II-lea

Limba și literatura română

Școala Gimnazială Călmățuiu de Sus


Prof. înv. primar: Cristea Diana-Marina
DATA: 08.02.2022
ȘCOALA: Gimnazială Călmățuiu de Sus
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: ”De ce aș vrea să rămân copil?”
TEMA LECŢIEI: Povestirea orală a unui text
TIPUL LECŢIEI: transmitere-asimilare/predare-învățare
SCOP: Transmiterea și asimilarea cunoștințelor referitoare la noțiunea de verb
ca parte de vorbire, în vederea realizării unei comunicări orale și scrise corectă
din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 - să citească corect, coerent și conștient textul;
O2 - să ordoneze ideile principale potrivit întâmplărilor din text;
O3 - să răspundă la întrebări legate de conținutul textului;
O4 - să prezinte anumite elemente de detaliu dintr-un mesaj citit/ascultat;
O5 - să povestească oral un fragment din text.

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


1.1.Identificarea semnificației globale a unui mesaj oral clar articulat în contexte
familiare
1.3. Manifestarea disponibilității pentru receptarea de mesaje orale simple
adecvate vârstei
2.2. Participarea la interacțiuni în contexte de necesitate imediată/pe teme
familiare
3.3. Descifrarea unor mesaje simple familiare primite de la prieteni, colegi,
profesor
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, conversaţia
euristică, explicaţia, exercițiul, demonstrația, observația;
 MIJLOACE DIDACTICE: planșă, rebus, fișe de lucru;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
 RESURSE UMANE: 13 elevi
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Constantin Șchiopu (2009), Metodica predării literaturii române, Editura
Carminis, Pitești.
 Mariana Norel (2010), Metodica predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Brașov
 Alina Pamfil (2016), Limba și literatura română în școala primară
perspective complementare, Ediția a II-a, Editura Art.
Momentele lecţiei Ob. C. S. Conținutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se creează climatul propice pentru desfăşurarea Conversaţia Frontal
organizatoric activităţii:
 aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului didactic necesar;
 asigurarea disciplinei;

2.Verificarea temei 1.1. Se verifică calitativ și cantitativ tema. Explicația Individual Capacitatea de
de acasă - Pentru ce oră ne-am pregătit? Conversaţia a formula
- Ce ati avut de scris pentru astăzi? răspunsuri la
- Ați întampinat dificultăți? întrebări

3.Captarea atenției O1 Elevii trebuie să dezlege un rebus (Anexa 1) în Explicația Planșa cu Individual Capacitatea de
care, pe baza cunoștințelor asimilte în orele Rebusul rebusul a formula
anterioare, vor descoperi titlul lecției de astăzi. răspunsuri la
- Ce cuvânt am descoperit pe coloana A-B? întrebări

4. Anunţarea temei - Astăzi vom discuta despre o altă parte de Explicația Frontal Observare
şi a obiectivelor vorbire, despre verb. Vom descoperi ce este sistematică
verbul, cum îl putem reucunoaște într-o
propoziție și vom face diverse exerciții
pentru a ne înșuși corect această noțiune.
5. Dirijarea 1.1. Notez pe tablă data și titlul lecției, apoi prezint
învățării copiilor un material powerpoint cu exemple de Frontal
verbe si definiția acestuia.
Din analiza cuvintelor se deduce definiția
O3 verbului și se notează pe tablă. Explicația
Verbul este partea de vorbire care exprimă
acțiunea, starea sau existența lucrurilor, ființelor,
1.3. fenomenelor naturii. Observația Fișă de Individual
Elevii vor primi o fișă de lucru (Anexa 2) care lucru
contine o serie de exerciții în vederea însușirii
O4 corecte a noțiunii de verb: Capacitatea de
1. Identificarea verbelor într-un fragment dat. a identifica
2. Continuarea unor propoziții prin alăturarea Conversaţia verbele
unor verbe substantivelor date. Capacitatea de
3. Completarea unor spații lacunare cu verbe Explicația a alcătui
2.2. care exprimă acțiunea, starea sau existența. enunțuri.
O5 4. Asocierea unor verbe cu înteles asemănător. Capacitatea de
5. Gruparea unor verbe date în funcție de ceea a argumenta
ce exprimă. alegerea unor
6. Identificarea și argumentarea alegerii unor ortograme
ortograme învățate. Capacitatea de
7. Formularea unor enunțuri în care cuvintele a formula
3.3. date să fie părți de vorbire diferite. răspunsuri la
8. Modificarea formei unor cuvinte pentru a întrebări
deveni substantive, adjective sau verbe.

6. Obținerea O2 În mometul de obținere a performaței, elevii vor Exercițiul Fișă de Individual Capacitatea de
performanței 2.2. avea de alcătuit o descriere a anotimpului lucru a identifica
3.3. primăvara, în care sa sublinieze verbele folosite verbele folosite
(Anexa 3).
7. Evaluare O2 1.1. Voi adresa câteva întrebări din lecția de zi și se Conversaţia Individual Capacitatea de
3.3. voi face apecieri verbale generale și individuale: de verificare a formula
- Despre ce am discutat astăzi? răspunsuri la
O3 - Ce este verbul? întrebări
- Cine imi poate da exemplu de un verb care
exprimă acțiunea? Aprecieri
- Cine poate alcătui un enunt cu un verb care verbale
exprimpă starea?
- Alcătuiți o propoziție cu un verb care
exprimă existența.

8.Tema pentru Fac aprecieri individuale și colective. Conversaţia Frontal Observare


acasă. Aprecieri Elevii notează tema pentru acasă. Explicația sistematică
Anexa 1

REBUS
Completează cu atenție rebusul de mai jos și vei descoperi pe coloana A-B titlul lecției de astăzi!

1. Partea de vorbire care exprimă însușirea unui substantiv se numeste ....... .


2. Substantivul „bancă” este de gen ......................
3. Substantivul „băieți” este la numărul ........................... .
4. Partea de vorbire care denumește ființe, lucruri
fenomene ale naturii se
numește ...........................
5. Partea de vorbire care tine locul unui
substantiv se numește ...............
6. Pronumele personal „el” este de
gen ........................... .

B
Anexa 2

Nume și prenume: Data:

Verbul – FIȘĂ DE LUCRU

1. Subliniază verbele din text:


„Într-o zi, capra a chemat iezii de afară şi le-a zis:
– Dragii mamei copilaşi, eu voi merge în pădure după mâncare. Voi staţi în casă cuminţi. Nu deschideţi uşa nimănui.
Capra a plecat. Iezii au încuiat uşa cu zăvorul.”
(Capra cu
trei iezi, după Ion Creangă)
2. Arătaţi ce pot face:

Florile _____________________________________________________
Vântul _____________________________________________________
Soarele _____________________________________________________

3. Completează spaţiile punctate cu verbe care arată:


 acţiunea
Vântul.................... cu putere.
Primăvara...................... la noi în sat.
 starea
Tata ................ autobuzul în staţie.
Bunicul ................... pe scaun.
 existenţa
Marcela.................în grădină.
În acvariu ...................mulţi peştişori.

4. Asociază verbele cu înţeles asemănător:

spune va veni
s-a pitit zice
va sosi a observat
a zărit s-a ascuns
5. Grupează verbele: scrie, doarme, trăieşte, există, dansează, este, merge.

Verbe care exprimă Verbe care exprimă starea Verbe care exprimă
acţiunea existenţa

6. Încercuieşte varianta corectă:


a) Mama la / l-a lăudat pe Mircea pentru pentru rezultate.
b) El ia / i-a lecţii de pian.
c) Bunica s-a / sa dus la piață de dimineață.
d) Vrei să-ți cumperi o carte de povesti sau / s-au una de poezii?
e) N-ai / Nai plecat încă la muncă?

7. Alcătuieşte enunţuri în care cuvintele „sare ” și „mătură”, să fie pe rând substantive și verbe:
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

8. Completează tabelul, după model:

Substantiv Adjectiv Verb

ordine ordonat a ordona

floare

culoare

Anexa 3

Nume și prenume: Data:


Descrie, într-un text de aproximativ 4-5 rânduri, schimbările care au loc în natură în anotimpul primăvara. Apoi subliniază
verbele!

________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
__________

Dacă ai terminat, colorează imaginile!

S-ar putea să vă placă și