Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

În vederea susținerii inspecției curente de înscriere la


gradul didactic al II-lea

Matematică

Școala Gimnazială Călmățuiu de Sus


Prof. înv. primar: Cristea Diana-Marina
Data: 25.03.2021
Școala: Gimnazială Călmățuiu de Sus
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Discipline integrate: Matematică
Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învăţare: ”Elemente de geometrie”
Subiectul lecţiei: ”Corpuri geometrice”
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare de cunoștințe
Forma de realizare: activitate întegrată
Obiective generale:
- Consolidarea cunoștințelor referitoare la corpurile geometrice studiate;
- Formarea deprinderii de a construi din diferite materiale corpurile
geometrice studiate;
- Formarea unei atitudini pozitive față de studierea matematicii
(elementelor de geometrie).
Competențe specifice:
Matematică:
3.1. Localizarea unor obiecte în spațiu și în
reprezentări, în situații familiare;
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale
figurilor și corpurilor geometrice în contexte familiare.
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să recunoascã corpurile geometrice învăţate anterior;
O2 - să identifice proprietăţile caracteristice fiecărui corp geometric studiat;
O3 - să identifice asemănările dintre corpurile geometrice și diverse obiecte din
mediul înconjurător;
O4 - să construiască, cu ajutorul materialelor date, corpurile geometrice studiate;
O5 - să rezolve corect sarcinile de lucru de pe fișa dată;
Strategii didactice:
Metode și procedee: observația, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, tehnica
Spaghete și bezele.
Resurse materiale: corpuri geometrice din carton color, videoproiector, fişe de
evaluare, spaghete, bezele.
Forme de organizare: frontală, individuală
Resurse umane: 12 elevi
Resurse temporale: 40 minute
Bibliografie:
1. „Programa şcolară pentru clasele a III-a și a IV-a - Matematică”, Bucureşti,
2014, aprobată prin O.M.E.N.. Nr. 5003/ 02.12.2014
2. Stăncioiu, G; Stăncioiu-Jipa F (2001) – Metodica predării matematicii în
învățământul primar, București, Ed. Humanitas
3. Dumitru, Alexandrina, Herescu, Gheorghe – „Matematică – Ghidul
învăţătorului”, E.D.P., Bucureşti, 1996, pp. 77 - 84;
4. Mihăilescu M.,Pacearcă Ș., Dulman A., Alexe C., Brebenel O.-Matematică,
clasa a III-a , Editura Intuitext
Demersul didactic

Etapele lecției Ob. Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


Op. didactice
Metode de Mijloace de Forme de
predare învăţământ organizare
1.Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Conversaţia Frontal
organizatoric lecţiei:
- pregătirea materialului didactic
necesar;
- îndrumarea elevilor în activitatea de
pregătire.
2.Verificarea Se verifică cantitativ şi calitativ tema Conversaţia Frontal Aprecieri
temei pentru acasă. Elevii se autocorectează. verbale
Se fac aprecieri şi recomandări.

3. Captarea Prezint elevilor corpurile geometrice Observația Corpuri Frontal Observare


atenţiei confecționate din carton și le cer să le geometrice din sistematică
O1 denumească (cub, cuboid, con, cilindru, carton colorat
sferă).

4.Anunţarea Anunţ titlul lecţiei: ”Corpuri geometrice” Explicația Frontal Observare


temei şi a Scriu titlul lecţiei pe tablă iar elevii în sistematică
obiectivelor caiete.
Enunţ obiectivele lecţiei clar, pe înţelesul
elevilor.

5.Dirijarea În acestă etapă a lecției, elevii vizionează Observația Videoproiector Frontal Observare
învăţării un material powerpoint despre corpurile sistematică
geometrice si caracteristicile acestora.
Fiecare copil va completa o fișă cu privire Explicaţia Fișe de lucru Individual
O2 la cunoștințele dobândite anterior despre
corpul geometric descoperit (număr de fețe, Exerciţiul Frontal Aprecierea
număr de muchii/laturi, număr de vârfuri, verbală
obiecte din mediul înconjurător care au forma
respectivă).
La tablă și în caiete se vor scrie
O3 informațiile despre corpurile geometrice Conversația
studiate. (Deoarece sunt complicat de
desenat, corpurile geometrice vor fi lipite în
caiete de pe fișe gata imprimate).
O5

6.Obţinerea Elevii vor primi spaghete și bezele și vom Tehnica Spaghete Individual Probă
performanţei O4 oragniza un concurs: spaghete și bezele practică
Realizarea unui corp geometric cu bezele
materialele date.
Cu produsele obținute se organizează o
expoziție (un colț destinat elementelor de
geometrie).
7.Evaluare O3 Propun elevilor să rezolve fişele de Explicația Fise de Individual Probă
evaluare și le ofer indicațiile corespunzătoare. evaluare scrisă
Explic fiecare cerință după care elevii rezolvă Exerciţiul
individual itemii. (Anexa 2)
8.Tema Anunţ tema pentru acasă. În cazul in care Explicația Frontal Evaluare
pentru acasă. timpul nu este suficient, fișa de evaluare va orală
Aprecieri rămâne temă pentru acasă.
Fac aprecieri cu privire la modul în care
elevii au participat la oră și ofer copiilor
recompense dulci (bezele).
Anexa 2: CORPURI GEOMETRICE

1. Denumeşte corpurile geometrice şi spune câte sunt de fiecare:

................... ................. ................. ............... ................

2.Priveşte imaginile şi scrie:

a) ce corpuri geometrice se află în interiorul cutiei A şi câte mai trebuie puse pentru a se completa

……………………………………………………………………………………

b) ce corpuri geometrice se află in interiorul cutiei B şi câte sunt

……………………………………………………………………………………

A B

S-ar putea să vă placă și