Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: .................................
ŞCOALA: ..............................................
PROPUNĂTOR: Prof. Inv. Primar

Clasa: a II-a Clasa: a IV- a


Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Disciplina: Matematica
Subiectul: Proba înmulţirii. Proba împărţirii Subiectul: Metoda mersului invers

Despre Grădina Botanică şi sera ei Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor


predare-învăţare
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Tipul activitatii: integrata
Tipul activitatii: integrata
Disciplinele integrate:
Disciplinele integrate: Matematica
MEM Educatie Civica
CLR

Competenţe specifice: Competenţe specifice:


MEM Matematica
2.2.; 2.4.
1.1,1.2, 3.1.; 5.1
5.3.
2.1,2.2 4.1,4.2
Educatie Civica
CLR
4.2.
3.1.

Obiective operaţionale:
a) cognitiv-formative:
Obiective operaţionale:
- sa rezolve de exerciţii de tipul: „Află produsele și câturile a) cognitiv-formative
- sa rezolve probleme folosind metoda mersului invers;
numerelor,apoi verifică - sa compuna probleme care pot fi rezolvate prin metoda mersului
invers;
Proba înmulţirii. - sa afle numerele necunoscute din expresii date
*Prin înmulțire
b) psiho-motorii:
*Prin împărțire - să păstreze poziţia corectă în bancă pe tot parcursul lecţiei 

Proba împărţirii c) afectiv-atitudinale:


- să participe cu interes la lecţie;
*Prin înmulțire - să mânuiască corect instrumentele de lucru
*Prin împărțire
STRATEGIA DIDACTICĂ:
- sa citeasca si sa memoreze unele informatii despre Grădina  Metode şi procedee didactice:
Botanică şi sera ei conversația, exercițiul explicația, problematizarea

- sa completeze un rebus  Mijloace didactice: manual, caiet


b) psiho-motorii:  Forme de organizare: frontală, individuală,
- să păstreze poziţia corectă în bancă pe tot parcursul lecţiei 
c) afectiv-atitudinale:
- să participe cu interes la lecţie;
- să mânuiască corect instrumentele de lucru.
RESURSE UMANE: 2 elevi
STRATEGIA DIDACTICĂ: RESURSE TEMPORALE: 45 min
 Metode şi procedee didactice: observarea dirijată,conversaţia, BIBLIOGRAFIE:
explicaţia, învăţarea prin descoperire, demonstraţia Programa şcolară pentru disciplina
 Mijloace didactice: manual, caietul elevului, fişe de lucru, Matematica
culegeri, numărătoare poziţională, axa numerelor www.didactic
www.google
 Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi
RESURSE UMANE: 3 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 min
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru disciplina
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI,
www.didactic

SCENARIUL DIDACTIC
Clasa a II-a Clasa a IV-a
Moment organizatoric Moment organizatoric
Cer elevilor să-şi pregătească materialele necesare, să-şi Cer elevilor să-şi pregătească materialele necesare, să-şi corecteze
corecteze poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina. poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina

Activitate independenta Activitate independenta

Captarea atentiei Captarea atentiei


Elevii citesc textul despre Gradina Botanica. Elevii vor construi o problema care sa se poata rezolva sub forma
metodei mersului invers

Activitate directa
Se verifică cunoştinţele prin adresarea unor intrebari din
text.

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor


Anunţ elevii că în această oră vor rezolva exercitii care se
refera atat la inmultire cat si la impartire. Elevii vor scrie
titlul in caiete. Activitate directa
Verific munca individuală, corectez şi notez.

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor


Anunt elevii ca azi vom recapitula metoda mersului invers.
Se scrie data si titlui in caiete.

Activitate independenta Activitate independenta


Dirijarea lecţiei Desfasurarea activitatii
Elevii vor copia din manual formulele prin care putem sa Elevii vor rezolva problemele 3, 4 si 5 de la pagina 15.
facem proba inmultirii si a impartirii, apoi vor rezolva
exercitiile din manual.

Fixarea cunostintelor
Elevii vor efectua problema 6 de la pagina 15.
Activitate directa
Verific rezolvarea cerinţelor de pe fişă, corectez şi
apreciez.

Activitate directa

S-ar putea să vă placă și